Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Μπράβο αδέλφια μου πολυαγαπημένα, μεγάλη ευλογία είχατε σήμερα και του χρόνου όλοι μαζί, πρώτα ο Θεός!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Με την Δέσποινα, θέλουμε να ευχαριστήσουμε ένα καθ όλα άψογο οικοδεσπότη,
το Βασίλη μας με το πλατύ χαμόγελο, και το άψογο πρόγραμμα.
Η εγκάρδια υποδοχή του με την επίσης αξιαγάπητη Ελπινίκη του και τα αγγελούδια τους , τα αξιαγάπητα Αδέρφια μας –συν γυναιξί και τέκνοις- , και βέβαια τον αξιαγάπητο απλό και χαριτωμένο Γέροντα Δημήτριο ….
έκαναν την Κυριακή μας μια ξεχωριστή Κυριακή.
Παρόλο που πρώτη φορά βρεθήκαμε στην πόλη τους, είχαμε την βεβαιότητα ότι αποτελούσαμε μέρος της, και όλα ήταν γνώριμα,
μαζί τους (με όλους) όλα ήταν απλά και εύκολα…

Δόξα τω Θεώ και σε άλλα με αγάπη….
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από johnge »

Βοήθειά σας παιδιά!

Βασίλη σγχώρα με που δεν τα κατάφερα.. ελπίζω να μετέφερες τις καλημέρες μου.. και πρώτα ο Θεός στην επόμενη συνάντηση να τα καταφέρω κι εγώ το μαύρο.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από vasilisalt »

Τι να σε συγχωρέσω βρε Γιάννη μου;;;
Την επόμενη λοιπόν όλοι μαζί!!!

Το εντυπωσιακό ήταν πως ο Μήτσος στη ταβέρνα μάλλον θα είχε φάει πριν εφημερίδα.
Το Βήμα της Κυριακής μαζί με τις προσφορές!!!
Δεν άφησε κανέναν άλλο να μιλήσει!!! ΕΛΕΟΣ!!!

Η μεγάλη μου έκπληξη ήταν ο καπετάνιος. ΚΥΡΙΟΣ με όλη τη σημασία της λέξης!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από aposal »

Για σένα που δεν τον ξέρεις ναι, ήταν έκπληξη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από angieholi »

Δόξα τω Θεώ! Ήταν μια πολύ ευλογημένη Κυριακή.

Με τις οδηγίες του Βασίλη οι περισσότεροι καταφέραμε εύκολα (ναι καλά!) και βρεθήκαμε στην Ιερά Μονή Αγίου Βλασσίου, όπου τη Θεία Λειτουργία τέλεσε ο π. Δημήτριος.
Αγγελική, Βασίλης, Σύμος, Τούλα, κ. Γιάννης-κ. Δέσποινα είμασταν αρκετά νωρίς στο Ναό, με ελάχιστα αργοπορημένους αλλά απόλυτα δικαιολογημένους λόγω απόσταση,ς τον Νίκο με την Αναστασία και τη μικρή Μαρία.
Το εκκλησάκι γέμισε, προσκυνήσαμε και λείψανο του Αγίου Βλασσίου και μετά από κάποιες παραφωνίες στο ψαλτήρι, ευτυχώς προς το τέλος, ο παππούλης είπε το "Δι'ευχών", πήραμε αντίδωρο και σχεδόν αμέσως φύγαμε για το γραφείο του Βασίλη στα Μέγαρα. Βγαίνοντας από την αυλή του Μοναστηριού, συναντηθήκαμε και με τον κ. Οδυσσέα και τη γυναίκα του, Μαρία.
Μετά από μια ατελειώτη διαδρομή μέσα από τα Μέγαρα, πότε δεξιά, πότε αριστερά ανάμεσα στα στενά, (ούτε τον γύρο των Μεγάρων να κάναμε) φτάσαμε επιτέλους στο γραφείο του Βασίλη.
Ομολογώ ότι σκόνη δεν υπήρχε καθόλου, όσο και αν επίμονα έψαξα και πίσω από τις πόρτες για να τον κατηγορήσω!
Επίσης πρέπει να ομολογώ ότι δεν το περίμενα αλλά ο Βασίλης είχε την υπομονή να φτιάξει περιπου καμιά δωδεκαριά καφεδάκια, έτσι του υπολείπονται ακόμα γύρω στα 2988 φακελάκια καφέ. Στην ερώτησή μου γιατί έχει τόσα πολλά φακελάκια, με απόλυτα φυσικό ύφος μου απάντησε ότι μαζεύει σακουλάκια καφέ για 6 μήνες, σε περίπτωση που γίνει πόλεμος, εξαφανιστούν όλα τα σακουλάκια καφέ και δεν θα μπορεί να απολαμβάνει τον καπουτσίνου του. Έτσι είναι προετοιμασμένος!
Στο γραφείο του Βασίλη μας βρήκε και ο Δημήτρης με την Χριστίνα, καθώς και η γυναίκα του Βασίλη, Ελπινίκη με τα 3 τέκνα τους. Μετά από λίγο που είχαμε πιεί σχεδόν τον καφέ και είχαμε κεραστεί με τα όμορφα εδέσματα που μας είχε (πολύ καλός οικοδεσπότης) ήρθε και ο π. Δημήτριος.
Φάνηκε ότι χάρηκε για την συνάντησή μας, αλλά η αλήθεια είναι ότι εμείς περισσότερο χαρήκαμε περισσότερο που τον γνωρίσαμε από κοντά, μας μίλησε για τη ζωή του και είχαμε την ευκαιρία να τον "ζήσουμε" λιγάκι και να πάρουμε την ευχή του. Στο τέλος μας γέμισε και ευλογίες. Μας έδωσε από 4 cd με ομιλίες στον καθένα!
Ευχαριστούμε πολύ τον Βασίλη γι αυτή την ευκαιρία που μας έδωσε και την ευλογία που πήραμε γνωρίζοντας τον παππούλη!
Στη συνέχεια αποχωρήσαμε ολοταχώς από το γραφείο για την Ιερά Μονή Αγίου Ιεροθέου, όπου η ίδια η Γερόντισσα ήρθε και μας έβγαλε την κάρα του Αγίου να προσκυνήσουμε, μας είπε λίγο για την ιστορία του Μοναστηριού και μας έδειξε τον τάφο του Αγίου Ιεροθέου. Ο Άγιος Ιερόθεος ήταν μαθητής του Αποστόλου Παύλου, αν και δεν γράφεται το όνομά του στις Πράξεις, όπως του Αγίου Διονυσίου του Αρεοπαγίτου. Αλλά ήταν τότε μαζί και κοιμήθηκε το 80μΧ. Πόσα χρόνια πίσω δηλαδή! Φοβερό.
Έξω από την Ι.Μονή βγάλαμε τις καθιερωμένες φωτογραφίες, επικύρωσης της συνάντησής μας, για τις οποίες διαδόθηκε μια φήμη ότι θα πωλούνται προς 5€ έκαστη.
Μετά από παζάρια και συμφωνίες πέσαμε στα 4,95€ τη μια. Ουφ! Είμαι πολύ καλή στο παζάρεμα το ομολογώ!
Στη συνέχεια συνεχίστηκε ο 2ος γύρος-τουρ μέσα και στα περίχωρα των Μεγάρων. Υποτίθεται ότι ψάχναμε ταβέρνα να βρούμε για φαγητό και στις 2 που πήγαμε ήταν γεμάτες. Θεωρώ όμως ότι επίτηδες ο Βασίλης μας έκανε κύκλους διότι ήθελε να μας δείξει τις ομορφιές των Μεγάρων και όλοι να θαυμάσουμε την πόλη του.
Το μόνο που κατάφερε ήταν να μας κάνει να πεινάσουμε περισσότερο και έτσι στην ταβέρνα που καταλήξαμε, πραγματικά δεν αφήσαμε τίποτα!!!
3 κιλά παϊδάκια, 7 μπριζόλες γάλακτος, λουκάνικα, πατάτες, σαλάτες, τυροκαυτερή, τζατζίκι εν ριπή οφθαλμού εξαφανίστηκαν. Όταν ρώτησα τον Βασίλη πότε θα έρθει και το κυρίως πιάτο για να φάμε μου έριξε μια αγρια ματιά που με καθήλωσε. "Καλά δεν χόρτασες;" φώναξε αγριεμένος και έτσι δεν ξαναμίλησα...
Στη συνέχεια αποχαιρετήσαμε τους περισσότερους και μια μικρή ομάδα που αποτελείτο από εμένα, τον Βασίλη με την οικογένεια, τον Σύμο και την Τούλα, πήγαμε για καφέ στην όμορφη περιοχή της Πάχης. Αφού είπαμε τα πνευματικά μας γύρω στις 7 παρά το διαλύσαμε.
Το κλου της βραδυάς ήταν ο Βασίλης πάνω στο παπάκι, οδηγός μπροστά για να μας βγάλει στην Εθνική. Για άλλη μια φορά οι οδηγίες του ήταν ακριβής(ναι! καλά) με αποτέλεσμα ο Σύμος να ξαναπάει άλλη μια βόλτα στην Πάχη και να ξαναγυρίσει. Ενώ εγώ έστριψα εγκαίρως στην εθνική ξεκίνησα την επιστροφή μου στην Αθήνα. Όταν συνάντησα πινακίδα για Καλαμάτα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και πήρα τον Βασίλη να του ζητήσω εξηγήσεις και να του τα ψάλλω. Φώναζα αγριεμένη για 2 περίπου ώρες και έτσι πήρα την εκδίκησή μου γιατο ότι με άφησε νηστκή στην ταβερνα!

Δόξα τω Θεώ, ευχαριστούμε πολύ πρώτα τον Θεό!!!,
μετά τον Νίκο που ήταν η αιτία να γνωριστούμε όλοι εμείς, άνθρωποι διαφόρων ηλικιών, από διάφορα μέρη της Ελλάδος και να γίνουμε μια "οικογένεια",
και τέλος την Ελπινική!!!
Μη σας φαίνεται παράξενο... είναι γνωστό ότι πίσω από κάθε σπουδαίο άντρα βρίσκεται μια πολύ σπουδαία γυναίκα!!!

Βασίλειε πέρα από την πλάκα, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μας κανόνισες αυτή τη συνάντηση :8 :8 :8
και για όλη την άψογη περιποίηση, από καφέ μέχρι φαγητό και καφέ!
Θα έλεγα ότι τα Βασίλεια ήταν ισάξια με τα Αποστόλεια.

Δόξα το Θεώ!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Το πρωί στο εκκλησάκι στον Αγ Βλασσιο προς το τέλος έψαλε λίγο ο Νίκος.
Ποιος Νίκος; Ο GPS; Αυτός που εδώ και δεκατέσσερα χρόνια κάνει εντατικά μαθήματα για να μάθει να λέει το "Κύριε Ελέησον"; Μπράβο Νίκο! Αυτή είναι πρόοδος!
Δόξα σοι ο Θεός!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

angieholi έγραψε:Δόξα τω Θεώ! Ήταν μια πολύ ευλογημένη Κυριακή...

... viewtopic.php?f=35&t=17622&p=211584#p211584

Δόξα τω Θεώ, ευχαριστούμε πολύ πρώτα τον Θεό!!!,
μετά τον Νίκο που ήταν η αιτία να γνωριστούμε όλοι εμείς, άνθρωποι διαφόρων ηλικιών, από διάφορα μέρη της Ελλάδος και να γίνουμε μια "οικογένεια",
και τέλος την Ελπινική!!!
Μη σας φαίνεται παράξενο... είναι γνωστό ότι πίσω από κάθε σπουδαίο άντρα βρίσκεται μια πολύ σπουδαία γυναίκα!!!

Βασίλειε πέρα από την πλάκα, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μας κανόνισες αυτή τη συνάντηση :8 :8 :8
και για όλη την άψογη περιποίηση, από καφέ μέχρι φαγητό και καφέ!
Θα έλεγα ότι τα Βασίλεια ήταν ισάξια με τα Αποστόλεια.

Δόξα το Θεώ!!!
Τέλεια αφήγηση!
Θέλω φωτό(ς) παρακαλώ, στο η-ταχ μου... ♥.·:*¨¨*:·.♥.·:*¨¨*:·.♥.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από vasilisalt »

Καλά δεν το πιστεύω!!!
Άφησα το Σύμο σε μια ευθεία και του είπα πως υπάρχει πινακίδα που κάνεις αριστερά για Αθήνα, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ;;;;;;;

Η αλήθεια είναι πως τα παιδιά βρήκαν σχετικά εύκολα την εκκλησία.
Να φανταστείτε πως αντί για την εκκλησία βρέθηκαν στα ΚΤΕΟ και είμαι σίγουρος πως αν δεν ήταν Κυριακή θα τα πέρναγαν κιόλας!!!
Άκου στα ΚΤΕΟ...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Μέγαρα την Κυριακή 11/11/2012

Δημοσίευση από angieholi »

:7 :7 :7 :7
Δεν ξέρω τι θες να πεις με αυτό......

Βρεθήκαμε τελικά, δεν βρεθήκαμε;;;; Αυτό έχει σημασία! :mrgreen: :mrgreen:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”