"Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από AngelsGR »

πρωτα ο Θεος θα ερθω και εγω.
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από pilotos »

pilotos έγραψε:Επειδή δεν είδα άλλη πρόταση, θα το οριστικοποιήσω σήμερα για Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου και ώρα 7μμ, στην αίθουσα της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης, Μακένζυ Κινγκ 6, Πλατεία Αγίας Σοφίας,

Όλα τα μέλη του φόρουμ από Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα είστε προσκεκλημένα στη ενημερωτική συνάντηση, που θα είναι ( πρώτα ο Θεός ) ο προάγγελος για μια μεγαλύτερη συγκέντρωση φίλων της Ορθόδοξης Ιεραποστολής στη Θεσσαλονίκη.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ αυτή τη ΔΕΥΤΕΡΑ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ στις 19.00, ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, στη πλατεία Αγίας Σοφίας, Μακένζυ Κίνγκ 6 ( δίπλα από το Ναό της του Θεού Σοφίας ) θα γίνει η Ιεραποστολική συνάντηση μας .Καλούνται όλα τα μέλη και οι φίλοι του φόρουμ του Αγίου Όρους από τη Θεσσαλονίκη και όλη τη Βόρεια Ελλάδα και τη Θεσσαλία στη συνάντηση αυτή για να ενημερωθούν για το έργο της Ορθόδοξης Ιεραποστολής.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

pilotos έγραψε: ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ αυτή τη ΔΕΥΤΕΡΑ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ στις 19.00, ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, στη πλατεία Αγίας Σοφίας, Μακένζυ Κίνγκ 6 ( δίπλα από το Ναό της του Θεού Σοφίας ) θα γίνει η Ιεραποστολική συνάντηση μας .Καλούνται όλα τα μέλη και οι φίλοι του φόρουμ του Αγίου Όρους από τη Θεσσαλονίκη και όλη τη Βόρεια Ελλάδα και τη Θεσσαλία στη συνάντηση αυτή για να ενημερωθούν για το έργο της Ορθόδοξης Ιεραποστολής.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από pilotos »

ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ, ΣΕ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΩΡΕΣ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΟΔΟΣ ΜΑΚΕΝΖΗ ΚΙΝΓΚ 6 ( πλατεία Αγίας Σοφίας ) από την κάτω πλευρά του Ι.Ν Αγίας Σοφίας.

ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Μόλις γύρισα απο την συνάντηση από την οποία έφυγα πλήρης θετικών συναισθημάτων και θαυμασμού για του Ιεραποστολους που ήταν παρόντες και μας μιλησαν για τις εμπειρίες τους και το έργο που επιτελείται στην Αφρική.

Εμεινα σε καναδυό σημεία που κάποιος θα μπορούσε να κανει για να βοηθήσει :

1. Μπορείτε να "υιοθετήσετε" ένα φτωχό παιδί της Αφρικής και να φροντίσετε να φοιτήσει σε σχολείο. Στα περισσότερα κράτη της Αφρικής δεν υπάρχει δημόσια δωρεάν εκπαίδευση. Ως εκ τούτου πολλά φτωχά, παιδιά ενώ θέλουν να μορφωθούν, δεν μπορούν να πάνε στο σχολείο. Η Αδελφότητα, σε συνεργασία με τους ιεραποστόλους, αναλαμβάνει τις σπουδές αυτών των παιδιών σε όποια εκπαιδευτική βαθμίδα φοιτούν (δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, πανεπιστήμιο) σε σχολεία της ιεραποστολής ή σε άλλα σχολεία της περιοχής. Ο ανάδοχος γονέας έχει τα στοιχεία και φωτογραφία του παιδιού που έχει αναλάβει και ενημερώνεται από τον ιεραπόστολο για την πρόοδό του. Τέτοια προγράμματα πραγματοποιούνται στις χώρες: Ουγκάντα, Γκάνα, Σιέρα Λεόνε και Ζιμπάμπουε. Το ποσό της εκπαιδευτικής υιοθεσίας ανέρχεται στα 300€. Με τα χρήματα αυτά τα παιδιά φοιτούν στα σχολεία, σιτίζονται και εφοδιάζονται με την απαραίτητη γραφική ύλη.

2. Κάποιος μπορεί να γίνει ανάδοχος βαπτίσματος και έχει την δυνατότητα να επιλέξει το όνομα που θα πάρει το παιδί.

Απο κει και πέρα ο χώρος για εθελοντική βοήθεια είναι απεριόριστος και εξαρτάται απο τον χρόνο κάποιου.

Αισθάνθηκα τον Ορθόδοξο πνεύμα απο τους 4 παροντες Ιερωμένους και θαύμασα την πίστη τους και την αφοσίωσή τους.

Εχω την εντύπωση ότι ο χώρος χρειάζεται κατα πολύ νεαρότερους από εμένα εθελοντές.

Θεσπίστηκε κάθε Δευτέρα στις 19.00 συνάντηση στο ενευκτήριο της Ορθόδοξης Ιεραποστολής στην οδό Μακένζυ Κινγ 6 στην Θεσσαλονίκη.

Για περισσότερα --> http://www.omf.gr

Ευχαριστώ τον pilotos για την "ενεργοποίησή μου"

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από pilotos »

Λόγω του προχωρημένου της ώρας κάνω ένα μικρό σχολιασμό.

1) Είναι αδύνατον να περιγράφει κανείς τα συναισθήματα, τις εντυπώσεις από τους παρόντες Ορθοδόξους Ιεραποστόλους ( π. Θεολόγος -Κογκό -Μπραζαβίλ, π. Νικηφόρος -Κινσάσα Κογκό, π. Αγαθόνικος -Τανζανία ). Είναι αδύνατον να περιγράψουμε τους ύμνους στα αρχαία ελληνικά από 2 φοιτητές από το Κογκό. Είναι αδύνατον να μεταφέρουμε τις εμπειρίες των ανθρώπων που έζησαν μερικές βδομάδες κοντά στην Ιεραποστολή. Πραγματικά είναι περισσότερο συγκλονισμένος από όταν πήγα...

2) Χρήστο, είδαμε και ακούσαμε φοβερά πράγματα από ανθρώπους αυτοθυσίας. Ο καθένας όσο και όπως μπορεί, αδελφέ. Χάρηκα για τη γνωριμία. Ο Θεός να ευλογεί. Υπάρχουν τεράστιες ανάγκες...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από pilotos »

Δείτε μια μικρή ανταπόκριση και φωτογραφίες από τη πρώτη ιεραποστολική συνάντηση στο οποίο συμμετείχαν μέλη του φόρουμ, νέοι από το Φίλυρο και συνεργάτες της Ιεραποστολής

( http://www.omf.gr/synantisi21909.el.aspx# )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”