Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Ανδρέα

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από lovethink »

Δυστυχώς οι "ντεφάκτο" τοποθετήσεις και οι χωρίς "διάκριση" τοποθετήσεις που ειπώνονται με ευκολία από πολλούς γενικότερα, μπορεί κάλεστα να αποτελέσουν επιπρόσθετο ψυχολογικό βάρος σε κάποιους που αντιμετωπίζουν μια κατάσταση
θα έπρεπε ο λόγος αυτών που βγαίνουν σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις να είναι πιο "προσεκτικός" στα λεπτά θέματα που απασχολούν την σύγχρονη κοινωνία
Πόσο μάλλον όταν ακούν άνθρωποι απ'το ραδιόφωνο που μπορεί τώρα να κάνουν τις πρώτες προσπάθειες να προσεγγίσουν την Εκκλησία και η έλειψη "προσεκτικού χειρισμού" στα λεπτά θέματα μπορεί να φέρουν αντίθετα αποτελέσματα

Χίλια μπράβο που μίλησε με τόσο κόσμο ,οι παραπάνω σκέψεις μου δεν αναιρούν επ'ουδενί την αξία και την σημασία αυτής της επικοινωνιακής προσπάθειας που έγινε
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από nickzark »

Πολυ με οφελεισε η συνενετυξη του γεροντα.Ακουσα το μεγαλυτερο μερος της
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από Savas »

Αδερφοί μου το να έκανε λάθος δεν το έχετε κατά νου ; Όπως και να έχει εγώ βρήκα πολύ ωφέλεια και για όποιον δεν γνωρίζει υπάρχει το www.skiti-agiou-andrea.com με πολλές ομιλίες και βίντεο του γέροντα. Χαίρετε και καλή σαρακοστή!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από lovethink »

Savas έγραψε:Αδερφοί μου το να έκανε λάθος δεν το έχετε κατά νου ; Όπως και να έχει εγώ βρήκα πολύ ωφέλεια και για όποιον δεν γνωρίζει υπάρχει το http://www.skiti-agiou-andrea.com με πολλές ομιλίες και βίντεο του γέροντα. Χαίρετε και καλή σαρακοστή!
Μα και βέβαια το έχουμε κατά νου ,και εγώ ωφελήθηκα από πλήθος απαντήσεων ,από κάποιες άλλες όχι ,αλλά λογικό δεν είναι ; Δεν αντικαθιστά την προσωπική επικοινωνία με τον πνευματικό μια ραδιοφωνική συνέντευξη
Aπλά είμαι της άποψης πως κάποια θέματα δεν μπορούν να απαντηθούν μέσα σε 1 λεπτό
Πρέπει μέσα σε αυτό το 1 λεπτό να κερδίσεις τον ακροατή και να τον κρατήσεις εκεί ,να θέλει να ακούσει κι άλλα και να μην θέλει να κλείσει το ραδιόφωνο κι αυτό είναι πολύ δύσκολο να το καταφέρεις όταν τίθονται επί τάπητος σοβαρά θέματα που απασχολούν τον κόσμο
Καλή Σαρακοστή
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από angieholi »

lovethink έγραψε:Aπλά είμαι της άποψης πως κάποια θέματα δεν μπορούν να απαντηθούν μέσα σε 1 λεπτό
Πρέπει μέσα σε αυτό το 1 λεπτό να κερδίσεις τον ακροατή και να τον κρατήσεις εκεί ,να θέλει να ακούσει κι άλλα και να μην θέλει να κλείσει το ραδιόφωνο κι αυτό είναι πολύ δύσκολο να το καταφέρεις όταν τίθονται επί τάπητος σοβαρά θέματα που απασχολούν τον κόσμο

Γι αυτό (προσωπική μου άποψη), χίλια μπράβο στον Γέροντα και ας ευχηθούμε ο Θεός να συνεχίσει να τον χαριτώνει έτσι, διότι τουλάχιστον εμένα, όχι μόνο οι απαντήσεις του 1 λεπτού μου φάνηκαν αξιοθαύμαστες και Ορθοδοξότατες και κατανοητότατες, αλλά και τις 2 μέρες που έτυχα να τον ακούσω, με καθήλωσε στην καρέκλα μου για 5 ώρες και το πιο θαυμαστό, ούτε που κατάλαβα πως πέρασε η ώρα!
:25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από marinam »

angieholi έγραψε: Γι αυτό (προσωπική μου άποψη), χίλια μπράβο στον Γέροντα και ας ευχηθούμε ο Θεός να συνεχίσει να τον χαριτώνει έτσι, διότι τουλάχιστον εμένα, όχι μόνο οι απαντήσεις του 1 λεπτού μου φάνηκαν αξιοθαύμαστες και Ορθοδοξότατες και κατανοητότατες, αλλά και τις 2 μέρες που έτυχα να τον ακούσω, με καθήλωσε στην καρέκλα μου για 5 ώρες και το πιο θαυμαστό, ούτε που κατάλαβα πως πέρασε η ώρα[/b] :25 :25
Συμφωνώ μαζί σου Αγγελική μου, πολλοί δεν καταλάβαμε πως πέρασε η ώρα.

Αν και να σας πω την αμαρτία μου σκέφτηκα :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 να στείλω μαιλ στον Σταθμό παρακαλώντας :20 μπας και μπορεί και ο Γέροντας τώρα μέσα στην Σαρακοστή αν μπορούσαν να κάνουν κάποια εκπομπή. λέμε τώρα!!
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ανακοίνωση συνέντευξης του Καθηγούμενου Ι. Σκήτης Αγ. Αν

Δημοσίευση από angieholi »

Teri έγραψε:Πράγματι, κάποιος καλός φίλος με ενημέρωσε ότι "ανέβηκε" στο youtube η συνέντευξη και μάλιστα ήταν δική του η προτροπή να αναρτηθεί και εδώ.

Η αγαπητή μας Κατερίνα είχε παραθέσει 2 βίντεο-αποσπάσματα από την ομιλία του Γέροντα Εφραίμ, που έγινε πριν 2 χρόνια περίπου τέτοιο καιρό στον ραδιοφωνικό σταθμό Libero.

Παρακάτω ακολουθεί ΟΛΗ η ομιλία του Γέροντα Εφραίμ, διάρκειας περίπου 4 ώρων, που έγινε την 1/12/2010








Ακολούθησαν άλλες 2 ομιλίες στις 27 και 28 Δεκεμβρίου 2010, οι οποίες ναι μεν υπάρχουν στο αρχείο των ομιλιών της Ιστοσελίδας της Ιεράς Μονής: http://www.skiti-agiou-andrea.com/gr_speech.asp ,
αλλά νομίζω ότι δεν λειτουργούν σωστά, δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να τις ακούσει... (Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ειδοποιήσει ώστε να φτιαχτεί αυτό το πρόβλημα.)
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”