Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.pentapostagma.gr/2014/01/%CF ... tXDs9IW2Sq

Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

1/1/14 ημερολόγιο Αγίου Όρους

Αδελφοί μας Έλληνες Χριστιανοί, βλέπετε ξεκάθαρα την πορεία της πατρίδος, την κατάντια του Έθνους.

Μη σας πλανούν με υποσχέσεις, μη σας καθησυχάζουν, με βεβαιώσεις. Αυτοί που έκαναν τόσα κακά, αυτοί που συμφώνησαν, εν γνώση φυσικά, με τις σκοτεινές δυνάμεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης να φέρουν την χώρα σ αυτή την απελπισμένη κατάσταση, αυτοί που όταν είναι αντιπολίτευση φωνάζουν και ωρύονται υπέρ της Πατρίδος και του Λαού και μόλις ανέβουν στην κυβέρνηση κάνουν ότι τα ξεχνούν όλα και εφαρμόζουν ότι πριν πολεμούσαν και κατηγορούσαν.

Ήρθε πλέον ο καιρός να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει ν αφήνουμε την τύχη της χώρας σ αυτούς που μας απέδειξαν με κάθε τρόπο, με τις προδοσίες, τις ψευτιές, τις υποκρισίες, τις απάτες, τα σκάνδαλα, ότι είναι πονηρές αλεπούδες που οδηγούν τους κακούς λύκους μέσα στο μαντρί και στο κοπάδι για να καταστρέψουν και να απολέσουν.

Αυτοί έχουν ετοιμάσει την καταστροφή μας με τα μνημόνια, τα μέτρα, τους φόρους, το κλείσιμο των επιχειρήσεων, την κατάσχεση των σπιτιών και αυτοί δεν είναι μόνο μια τοπική κυβέρνηση, αλλά μια παγκόσμια σκοτεινή από την οποία διορίζονται και υπακούν όλες οι κυβερνήσεις των κρατών με σκοπό την αποδυνάμωση και υποδούλωση όλων των λαών.

Σαν πρώτος και κυριότερος στόχος κρίθηκε η Ελλάδα επειδή έδειξε την μεγαλύτερη αντίσταση το ’40 και σ’ όλη της την ιστορία.

Εμείς οι σημερινοί Έλληνες τι θα κάνουμε; Θα υποταχθούμε σ’ αυτά τα σχέδια; Τώρα είναι πιο δύσκολα, διότι οι εχθροί είναι και έξω και μέσα. Ο Έλληνας μπορεί έξω να είναι μικρός, όμως μέσα είναι μεγάλος και ανίκητος. Γιατί; Διότι, όπως είπε ο Χριστός «η Βασιλεία του Θεού εντός ημών εστί».

Ας βρούμε την βασιλεία του Θεού μέσα μας με την προσευχή, την μετάνοια, την πίστη στο Θεό και αν αποκτήσουμε τον Θεό μέσα μας, τι μπορεί να μας συγκρατήσει;

Έχουμε ιερό χρέος στους προγόνους και στους απογόνους μας. Τι ζωή θα προσφέρουμε στα παιδιά μας και στα εγγόνια μας; Επίγεια κόλαση; Τώρα πρέπει να αντισταθούμε πριν είναι αργά.

Ενωθείτε με τους ομόψυχους, ήδη αυτό έχει αρχίσει να γίνεται.

Ο Θεός μπορεί να ανατρέψει αυτή την κατάσταση, αλλά θέλει να του το ζητήσουμε και να ετοιμαστούμε για αυτό.

Όταν δέχεσαι την αντίχριστη ένωση της Ευρώπης, μια σκοτεινή δύναμη που φέρνει παντού την καταστροφή και παίρνεις τα χρήματά της, όταν ψηφίζεις παράνομες κυβερνήσεις που παρόργησαν Θεό και ανθρώπους με τους νόμους τους, όταν ακολουθείς άθεα και ασεβή κόμματα που θα σε καταστρέψουν όταν πάρουν την εξουσία, όπως έγινε στις χώρες που κυβέρνησαν, όταν πιστεύεις σε ναζιστές που τα πρότυπά τους κατέστρεψαν όλη την ανθρωπότητα, πες μου πως θα επέμβει ο Θεός να σε σώσει;

Κατέφυγε στον Θεό σου και ανδρίζου να υπερασπίσεις τα όσια και ιερά σου:

«Πίστη, Πατρίδα και την Οικογένειά σου»

Αγιορείτες Μοναχοί



Εικόνα
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7294
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από stathisekp »

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας και σε γενικές γραμμές με το κείμενο (ούτε και κανένας μας πιστεύω να διαφωνεί) αλλά επειδή κάποια σημεία μου φαίνονται κάπως, αλλά και το ύφος, (μιλάμε για Αγιορείτες Μοναχούς, έτσι;) η υπογραφή δε με πείθει...
(Δηλαδή μαζεύτηκαν 3, 5, 50, πόσοι; και είπαν να στείλουμε αυτό το μήνυμα έτσι ανώνυμα και συνωμωτικά; :45 :45 :45
Σχωράτε με, δε ξέρω....)
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από pan »

Επίσης αδελφέ να προσθέσω, ότι το Άγιο Όρος πέρνη χρήματα από την Ε.Ε. τι φωνάζει τώρα;
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εσυ Παναγιωτη, δεν χρησιμοποιεις υποδομες που εχουν κτισθει με χρηματα της Ε.Ε;

Για πες, για πες...

και οχι ζαβολιες, γιατι θα αρχισω να τις απαριθμω εγω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από pan »

dionysisgr έγραψε:Εσυ Παναγιωτη, δεν χρησιμοποιεις υποδομες που εχουν κτισθει με χρηματα της Ε.Ε;

Για πες, για πες...

και οχι ζαβολιες, γιατι θα αρχισω να τις απαριθμω εγω.
Καλήμερα σκία μου. !!!!!

Όπου απαντώ νάσου και ο αλάθητος.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν απαντησες ομως, Παναγιωτη.

Οποτε πως με λες αλαθητο;
Απαντα και σε καμμια ερωτηση, που σου κανουμε, και οταν σε διορθωσουμε, τοτε να μας πεις "αλαθητους".

Εσυ εχεις τσακωθει για τα καλα με τον διαλογο, και εχεις μαθει να κανεις μονολογο, το ποιημα σου.

Δεν περνανε αυτα εδω. Εδω θα δεχεσαι ανταπαντηση, κριτικη και διορθωση οπου σφαλλεις.

Πραγματα που ισχυουν για ολους μας αλλωστε.

Για σενα, δεν θελεις να ισχυουν;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από pan »

dionysisgr έγραψε:

Απαντα και σε καμμια ερωτηση, που σου κανουμε, και οταν σε διορθωσουμε, τοτε να μας πεις "αλαθητους".
Που να με διορθώσης βρε Διονύση; είναι ψέμα ότι πέρνουν λεφτά από την Ε.Ε.;

Γιατί συγγρίνης εμένα με το Άγιο Όρος;

ΤΙ και αν πέρνω και εγώ, αφού εάν δεν τα πάρω θα τα φάνε αλλοί, και το αποφασίζουν οι Κυβερνίσεις να τα πάρω. Θα τους σταματίσω εγώ; Το σύστιμα φταίει.

Εσύ δεν μπωρώ να καταλάβω γιατί μου μπένεις συνέχεια; έγραψα κάτι λάθος; το θέμα δεν είναι ο Παναγιώτης.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από Dimitris39 »

το Αγιον Ορος παιρνει και τα δινει στα φιλοπτωχα η αμφιβαλουμε?

αυτοι οι αλλοι που τα παιρνουν τα τρωνε μονοι τους
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Παναγιωτη, εγω εχω μαθει να μιλαω σοβαρα για σοβαρα θεματα. Για τα ευθυμα θεματα, θα κανουμε την πλακα μας.

Α'λα Καφενειο στυλ, δε βαριεσαι οτι να'ναι, και να'χαμε να λεγαμε, δεν εχω μαθει να μιλαω.

Λοιπον αυτα που λες ειναι καφενειο.

Ειναι η δεν ειναι το Αγιον Ορος Ελληνικη Επικρατεια; Ανεξαρτητα απο το αυτοδιοικητο που εχει ως Μοναστικη Πολιτεια.

Λοιπον ως μερος της Ελληνικης επικρατειας, και αρα και της Ε.Ε. εχει να λαμβανει κονδυλια των προγραμματων,
που καταρτιζονται εδω και δεκαετιες, ανεξαρτητα εαν τα εφαγαν καποιοι η οχι.

Υπαρχουν δεκαδες μελετες-προγραμματα, ολοκληρωμενα, και σε εξελιξη, για την συντηρηση, αναδειξη, προστασια, οργανωση, κλπ κλπ, της παγκοσμιας πολιτιστικης κληρονομιας που ειναι η υλικη υποδομη του Αγιου Ορους.

Καλως η κακως, οι Μονες, τα Κελλια, οι οποιες υποδομες, τα κειμηλια, τα χειρογραφα κλπ κλπ πρεπει να συντηρηθουν.

Ηδη καποια Μοναστηρια θα ειχαν πεσει τωρα σε μεγαλο ποσοστο εαν δεν ειχαν στηριχθει-συντηρηθει.

Απο εκει και περα, το εαν γινονται υποχωρησεις σε ανταλλαγμα των κονδυλιων,
αυτο ειναι ενα πνευματικο θεμα που ειναι αρμοδιοι οι Αθωνιτες πατερες
και αφορα τους ιδιους να το εξετασουν, και να το λυσουν εαν υπαρχει, η οταν προκυψει.


Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει, τουλαχιστον ακομα. Mια χαρα μιλανε για καθε θεμα.

Οποτε αυτα που λες, ειναι και αβασιμα, και επιπολαια, γιατι δεν εχεις απτες αποδειξεις για κατι.

Αλλα και να ειχες αποδειξεις υποθετικα λεω,
σε τελικη αναλυση,
ειναι δουλεια των Μοναχων τι θα κανουν με την ζωη τους, εναντι του Θεου,
Στον Οποιο αφιερωθηκαν, και οχι δικη σου, η δικη μου, και του καθενος.


Το αυτεξουσιο το εχεις ακουστα καθολου;

Αμα το εχεις δεν θα ελεγες αυτα που λες, ετσι ελαφρα τη καρδια,
και ειδικα για τους Αγιορειτες αδελφους μας.

Ασε που ακολουθατε και το ιδιο ημερολογιο.. Αυτο το ξεχασες!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πρωτοχρονιάτικο Αγιορείτικο Μήνυμα.

Δημοσίευση από pan »

dionysisgr έγραψε:

Λοιπον αυτα που λες ειναι καφενειο.
Βρέ συ Διονύση, άραγε διαβάζεις αυτά που γράφω ή βρίσκης λέξεις να γράψεις κάτι εναντίων μου;

Τι καφενείο μου αραδιάζεις;

είπα κάτι ψέμα ποιό πάνω;

Απάντησε μου, δεν έχουν πάρει χρήματα απο την Ε.Ε.;

Τι το κοσκινίζεις το θέμα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”