Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από ntinos »

Στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο γερ. Δανιήλ απ'τα Κατουνάκια, δείχνει σε ένα προσκυνητή τον τάφο του Αγ. Πορφυρίου.
Το βίντεο είναι πολύ παλιό (φαίνεται άλλωστε). Ξεκινάει λέγωντας: "...εδώ ΠΡΟΣΦΑΤΑ κήδεψαν τον γερ. Πορφύριο..."...πρέπει να είναι αρχές '90.
https://www.youtube.com/watch?v=b59ksla-P14
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από ntinos »

Μια σημείωση, βασική...Προφανώς σήμερα στον τάφο αυτό (αν υπάρχει ακόμα) δεν 'κατοικεί' ο Αγ. Πορφύριος, του οποίου τα λείψανα βρίσκονται σε άγνωστο μέρος (από όσο γνωρίζω).
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από aposal »

Το απόγευμα της Τετάρτης 22.06.2011, είμασταν στο ΑΟ και επισκεφθήκαμε τον Γέροντα Ακάκιο, του οποίου η καλύβη βρισκόταν στην άκρη της Σκήτης των Καυσοκαλυβίων. Μετά το τέλος του εσπερινού μας φιλοξένησε στην βεράντα του, μας κέρασε το παραδοσιακό λουκουμάκι, ένα ηδύποτο και το δροσερό του νερό και συζητήσαμε επί περίπου μια ώρα. Ο π. Ακάκιος, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ο μοναχός που έκλεισε τα μάτια του μακαριστού Γέροντα Πορφυρίου. Μας είπε αρκετά πράγματα για τον Γέροντα, αλλά δεν θέλησε να μας πει πού έχουν κρύψει τα οστά του, μετά την εκταφή. Το μόνο που μας είπε είναι πως εφόσον αγιοποιηθεί ο Γέροντας και επομένως θα προκύψει λόγος να προσκυνηθεί το άγιό του λείψανο, τότε θα τα επανεμφανίσουν!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από aposal »

Το ανωτέρω είναι τμήμα της περιγραφής του προσκυνηματικού ταξιδιού στο Α.Ο. τον Ιούνιο του 2011. Όλη η περιγραφή βρίσκεται στο url: http://www.milame.net/viewtopic.php?f=17&t=72&start=110
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickzark »

Έγινε όμως ή άγιοκαταταξη.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από aposal »

Έγινε. Τότε που μας τα είχε πει ο Γέροντας Ακάκιος δεν είχε γίνει. Από τότε μέχρι σήμερα δεν ξέρω αν υπήρξε κάτι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickzark »

Δεν πρέπει δυστυχώς. Μόνο άμφιο του Αγίου πετυχα πρωσοπικα αλλά ούτε ακούστηκε κάτι. Φαντάζομαι αν ποτέ πάει ιερό λείψανο στο Μήλεσι θα γίνει χαμός. Όλοι θα το μάθουμε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24959
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από aposal »

Ο τάφος του είναι στην Ιερά Σκήτη των Καυσοκαλυβίων, ή κάπου εκεί κοντά. Τεμάχια του αγίου λειψάνου του προφανώς θα ταξιδέψουν ανά την ορθοδοξία.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickzark »

Ε ναι. Απλά σίγουρα το πρώτο θα πάει στο Μήλεσι σίγουρα. Φυσικά όλα παίζουν
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Την ευλογία να φιλοξενηθω είχα στον γέροντα Ακακιο
Όπως και ο Φώτης ο καυσοκαλύβια εκεί γνώρισα και τον αξιόλογο και καλό παιδί τον κουμπαρο του Φώτη υπάρχουν γιλεκο αμφια σκουφακια του Αγίου εκεί στους Πατέρες
Αλλά για τα αγια λειψανα δεν έγινε συζήτηση
Έτσι και αλλιώς ο Άγιος είναι εκεί ζωντανή η παρουσία του και τα θαύματα του πολλά ένα από αυτά έζησα πριν ένα μήνα σε εμένα τον αμαρτωλό με την χάρη του Θεού της Παναγίας δια Αγίου Πορφυρίου γλυτωσα από πολλές περιπέτειες ίσως και το μοιραίο
Στην ανάρρωση πλέον τώρα και βαδίζω προς πλήρη αναρωση
Ευχαριστώ όλους και τον γέροντα εκεί για τις παρακλησεις προς τον Αγιο αλλιώς........
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”