Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickzark »

Περαστικά σου Δημήτρη.τι επαθες βρε άνθρωπε. Έτσι όπως το γράφεις τρόμαξα.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35680
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από toula »

Πολλά περαστικά σου Δημήτρη μου !! Να είσαι γερός και δυνατός από εδώ και πέρα εύχομαι με όλη μου την καρδιά !!
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7241
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Dimitris39 έγραψε:...... γλυτωσα από πολλές περιπέτειες ίσως και το μοιραίο
Στην ανάρρωση πλέον τώρα και βαδίζω προς πλήρη αναρωση
.....
Είδες τι παθαίνει κανείς όταν αραιώνει τις επισκέψεις του εδώ?
Το νου σας οι υπόλοιποι....
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από aposal »

:mrgreen:
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από kostasellas »

aposal έγραψε: Τρί Φεβ 02, 2016 10:29 am Το απόγευμα της Τετάρτης 22.06.2011, είμασταν στο ΑΟ και επισκεφθήκαμε τον Γέροντα Ακάκιο, του οποίου η καλύβη βρισκόταν στην άκρη της Σκήτης των Καυσοκαλυβίων. Μετά το τέλος του εσπερινού μας φιλοξένησε στην βεράντα του, μας κέρασε το παραδοσιακό λουκουμάκι, ένα ηδύποτο και το δροσερό του νερό και συζητήσαμε επί περίπου μια ώρα. Ο π. Ακάκιος, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ο μοναχός που έκλεισε τα μάτια του μακαριστού Γέροντα Πορφυρίου. Μας είπε αρκετά πράγματα για τον Γέροντα, αλλά δεν θέλησε να μας πει πού έχουν κρύψει τα οστά του, μετά την εκταφή. Το μόνο που μας είπε είναι πως εφόσον αγιοποιηθεί ο Γέροντας και επομένως θα προκύψει λόγος να προσκυνηθεί το άγιό του λείψανο, τότε θα τα επανεμφανίσουν!
Και εγω το εχω ακουσει προσωπικά απο Μοναχό της Σκήτης για τα λείψανα του Οσίου, οτι δεν βρισκονται στον τάφο αλλα εαν προκύψει λόγος (Αγιοποίηση) να προσκυνηθεί το άγιό του λείψανο, τότε θα τα επανεμφανίσουν.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickzark »

kostasellas έγραψε: Τετ Μαρ 20, 2019 7:31 am
aposal έγραψε: Τρί Φεβ 02, 2016 10:29 am Το απόγευμα της Τετάρτης 22.06.2011, είμασταν στο ΑΟ και επισκεφθήκαμε τον Γέροντα Ακάκιο, του οποίου η καλύβη βρισκόταν στην άκρη της Σκήτης των Καυσοκαλυβίων. Μετά το τέλος του εσπερινού μας φιλοξένησε στην βεράντα του, μας κέρασε το παραδοσιακό λουκουμάκι, ένα ηδύποτο και το δροσερό του νερό και συζητήσαμε επί περίπου μια ώρα. Ο π. Ακάκιος, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ο μοναχός που έκλεισε τα μάτια του μακαριστού Γέροντα Πορφυρίου. Μας είπε αρκετά πράγματα για τον Γέροντα, αλλά δεν θέλησε να μας πει πού έχουν κρύψει τα οστά του, μετά την εκταφή. Το μόνο που μας είπε είναι πως εφόσον αγιοποιηθεί ο Γέροντας και επομένως θα προκύψει λόγος να προσκυνηθεί το άγιό του λείψανο, τότε θα τα επανεμφανίσουν!
Και εγω το εχω ακουσει προσωπικά απο Μοναχό της Σκήτης για τα λείψανα του Οσίου, οτι δεν βρισκονται στον τάφο αλλα εαν προκύψει λόγος (Αγιοποίηση) να προσκυνηθεί το άγιό του λείψανο, τότε θα τα επανεμφανίσουν.
Αρχίζω να πιστεύω πια ότι τόσο καιρό μετά δεν είναι ευλογημένο να εμφανιστούν . Θέλημα του Αγίου προφανώς
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickts »

Κάποιοι έχουν πει ότι ο νέος περικαλλής ναός του κελιού της Παναγίας που οικοδομήθηκε εξολοκλήρου με μάρμαρο που μεταφέρθηκε με μουλάρια στο δυσπρόσιτο οικισμό της Κερασιάς, ο οποίος και δείχνει παράταιρος με την λάμψη του σε σχέση με τον ασκητικό χαρακτήρα της περιοχής, προορίζεται για να φιλοξενήσει τα λείψανα του Αγίου, αν δοθεί κάποια στιγμή ευλογία να εμφανιστούν.
Βέβαια, κανείς δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει ούτε και να αποκλείσει ότι είναι απλά εικασίες. Γεγονός όμως είναι ότι ο συγκεκριμένος ναός χρειάστηκε ιδαιτέρως πολλά έξοδα και αφάνταστο κόπο και χρόνο να ανοικοδομηθεί, που δεν έχουμε συνηθίσει σε άλλα σημεία του Όρους, πόσω δε μάλλον στον ταπεινό οικισμό της Κερασιάς, στο δάσος του οποίου όπως λέγεται κατ'εντολήν του Αγίου κρύφτηκαν -κατ'άλλους διεσκορπίσθηκαν- τα λείψανά του..
nickts
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 12:10 pm

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από nickts »

Διορθώνοντας το παραπάνω ποστ μου, αναφέρομαι στο κελί Αγ.Δημητρίου στην Κερασιά, όπου μόνασε και κηδεύθηκε το άξιο τέκνο και υποτακτικός του Άγιου Πορφύριου, ο μακαριστός γέροντας Φώτιος...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τάφος Αγ. Πορφυρίου

Δημοσίευση από aposal »

Η ενορία μας πάντως έχει λίγο από το αίμα του αγίου, κώτω από την εικόνα του στο παρεκκλήσι των τριών σύγχρονων αγίων (Ιακώβου, Πορφυρίου Παϊσίου) στον ημιυπόγειο ναό. Το αίμα μας το δώρισε ο γιατρός που έκανε τις εξετάσεις του αγίου, όταν ήταν εν ζωή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”