Χαρισματικοί γέροντες! ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Δεν εψαξα τιποτα, δεν μου λυθηκε καμμια απορια, δεν ειδα τιποτα θαυμαστο, ενιωσα ομως εστω για λιγες ημερες, ανθρωπος.

Και γιαυτο τον ευγνωμονω αυτον τον ανθρωπο, και ας μην ηταν χαρισματικος, η ας μην τον καταλαβα εγω.

Αλλωστε ποιος απο εμας μπορει να διακρινει τα χαρισματα αυτα, μονο Αγιος διακρινει Αγιο.
Έτσι είναι! Μπορεί κάλιστα ο άνθρωπος να ήταν χαρισματικός και να χρησιμοποίησε έναν πολύ απλό (και καθόλου εντυπωσιακό) τρόπο για να σου περάσει το μήνυμα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
panagiafiladelfeias
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: π.Παντελεήμων@Ν. Φιλαδέλφεια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiafiladelfeias »

aposal έγραψε:Ο φτωχός μου λογισμός λέει ότι ένας Γέροντας χαρισματικός, πρέπει - κατ' αρχήν - να αναγωριστεί ως τέτοιος, από τον πιστό! Αν γίνει αυτό, τότε ο πιστός έχει μεγαλύτερη ευλάβεια προς αυτόν και έτσι είναι πιο πρόθυμος να τον υπακούσει και κατ' επέκταση να ωφεληθεί! Μπορεί ακόμη να πάρει και την ευλογία του Γέροντα! Όλα τα παραπάνω, νομίζω, θεωρούνται εντός των Χριστιανικών πλαισίων και είναι καλά και ωφέλιμα!
Υπάρχουν όμως και άλλοι που απλά θέλουν να εντυπωσιαστούν από τις "υπερφυσικες" του ικανότητες και πηγαίνουν μήπως και μάθουν τι πρόκειται να τους συμβεί στο μέλλον, ή μήπως δουν τον Γέροντα να κάνει κάποιο θαύμα κλπ. Αυτή βεβαίως δεν είναι είναι Χριστιανική συμπεριφορά και μάλλον θα απογητευθούν! Ο θαυμασμός, σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πηγαίνει στον Κτίστη και όχι στο κτίσμα Του!
Συμφωνώ πάντως μαζί σας πάτερ, πως αν μας γίνει έμμονη ιδέα να βρούμε κάποιον φωτισμένο (γιατί μόνον αυτός μπορεί να μας βοηθήσει), χάνουμε το στόχο μας και μάλλον πέφτουμε σε πλάνη! Ο Θεός είναι που βοηθάει και Αυτός βρίσκεται παντού γύρω μας!
συμφωνω μαζί σου Απόστολε με μια προσθήκη αν μου επιτρέπεις. Πρέπει να δείχνουμε υπακοη στον Κύριο στην Εκκλησια στον Πνευματικό μας και σε όλουσ τους κληρικούς που μιλουν εν πνευματι Αγίω
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Εκτός απο χαρισματικούς γερόντες,
υπάρχουν επίσης χαρισματικοί και "φωτισμένοι" ιερείς.
Και είναι ευτύχημα για εμάς τις γυναίκες αυτό διότι στο
Άγιο Όρος δε θα μπορούσαμε να πάμε ποτέ για να
ανακαλύψουμε τους χαρισματικούς γέροντες ή να μιλήσουμε μαζί τους.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Byzantine_Spirit έγραψε:Εκτός απο χαρισματικούς γερόντες,
υπάρχουν επίσης χαρισματικοί και "φωτισμένοι" ιερείς.
Και είναι ευτύχημα για εμάς τις γυναίκες αυτό διότι στο
Άγιο Όρος δε θα μπορούσαμε να πάμε ποτέ για να
ανακαλύψουμε τους χαρισματικούς γέροντες ή να μιλήσουμε μαζί τους.
Ασφαλώς!
Ο Θεός δίνει ευκαιρίες σε όλους μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Άγιο Όρος δε θα μπορούσαμε να πάμε ποτέ για να
ανακαλύψουμε τους χαρισματικούς γέροντες ή να μιλήσουμε μαζί τους.


Δεν υπαρχουν μονο στο αγιο ορος.ΑΥτο που εννοουσα ειναι οτι ,σιγουρα δεν επιδιωκουμε σον και καλα να γνωρησουμε εναν γεροντα απο τους τοσους πολλους που υπαρχουν,αλλα θα αναφερθω για μενα προσωπικα.Λοιπον εδω και χρονια διαβαζω οτιδηποτε βιβλιο εχει σχεση με γεροντες.μου ξυπνησαν μεσα μου μια φλογα ,να θελω να γνωρησω και εγω εναν γεροντα.Ενω σαν φοιτητρια πριν15 χρονια ειχα ακουσει για εναν γεροντα με το ονομα Παισιο.Τοτε δεν ειχα καθολου πνευματικες αναζητησεις αυτου του ειδους και ουτε ειχα ακουσει για δευτερη φορα αυτο το ονομα.Ετυχε!Βρηκα το τηλεφωνο του στη γυναικια μονη που βγαινε και τηλεφωνησα αλλα ηταν αρρωστος. μπορεσα εδωσα μονο το ονομα για προσευχη.Μετα απο 11 χρονια περιπου ,μου συστησε ενας πολυ αξιος παππουλης στη περιοχη της καβαλας ,τη μανα μου δηλαδη γιατι εγω δεν μπορουσα να παω ,ενα βιβλιο του πατερ παισιου και τοτε τον ξαναθημηθυκα και απο εκεινο το βιβλιο ,αλλαξε η ζωη μου.ΤΟν παππουλη αυτον ,δεν ξερω αν το ειχατε ακουσει τον καψανε, ετσι ακουστηκε οι σατανιστες επειδη εκανε και εξορκησμους.Λοιπον μετα προσευχομουν να γνωρησω και εγω εναν γεροντα,το γιατι δεν το ξερω.η ευχη μου πραγματοπιηθηκε περσι το καλοκαιρι ,σε ωρα και τοπο, που δεν μπορεις να φανταστεις.ΑΥτο που ενιωσα δεν λεγετε.Αλλαξε η ζωη μου ολη με τα λιγα λογια που μου ειπε.λιγα λογια και πολυ ουσιωδης.Ευχαρηστω το θεο που αφησε εμενα την αμαρτωλη να γνωρησω αυτοπροσωπος ΑΥτον τον ανθρωπο του θεου,για να με ξαναεπιστρεωει στο σωστο το δρομο.Δοξα το θεο.Μεσο αυτης της καταστασης βρηκα προσφατος και τον πνευματικο μου.Ενας πολυ αξιος πνευματικος.Ευχαρηστω το θεο για ολα.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Για όσους αναζητούν φωτισμένους Γέροντες έξω στον κόσμο, προτείνω την Ι.Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο Δρυόβουνο Κοζάνης, την Ι.Μ. Μεγάλου Μετεώρου στα Μετέωρα και την Ι.Μ. Παναγίας Μολυβδοσκεπάστου στην Κόνιτσα. Ονόματα δε λέω, θα τους ανακαλύψετε μόνοι σας.

Θα μ΄ενδιέφερε πολύ ν΄ακούσω κι άλλους αδελφούς που έτυχε να γνωρίσουν φωτισμένους Γέροντες να μας πουν σε ποιο Μοναστήρι μήπως αξιωθούμε και πάμε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Αν δεν εχεις την συνκαταθεση του γεροντα,μπορεις να μιλησεις;Μπορει να θελει να μεινει αγνωστος.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

smarti έγραψε:Αν δεν εχεις την συνκαταθεση του γεροντα,μπορεις να μιλησεις;Μπορει να θελει να μεινει αγνωστος.
SMARTI AN DEN EINAI ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΦΑΝΗΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ΑΝΑΠΑΥΘΗΚΑΝ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ Ο ΘΕΟΣ! ΕΞΑΛΛΟΥ ΒΡΗΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ SITE ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ (ΟΛΟΙ ΜΑΣ) ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι το ίδιο συνέβη και με τον μακαριστό Γέροντα Παΐσιο, παρ' όλο που ο ίδιος ήθελε να μείνει στην έρημο του Σινά, για λόγους πνευματικούς, αλλά και γιατί το κλίμα εκεί τον βοηθούσε στον άρρωστο πνεύμονά του!
Η Παναγία (διορθώστε με αν κάνω λάθος) του έδωσε την εντολή να επιστρέψει στο Άγιον Όρος και να δέχεται και να βοηθάει τον κόσμο!
Όπως το ίδιο είχε γίνει και με τον Άγιο Σεραφείμ του Σάρωφ, παρ' όλο που κι εκείνος προτιμούσε την απομόνωσή του!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”