Χαρισματικοί γέροντες! ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
l_katerina
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από l_katerina »

Μήπως έχετε κάποια φωτογραφία του Γέροντος Εφραίμ από την Σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές;;;
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

ενας πολυ χαρισματικος ανθρωπος ειναι ο γεροντας ιωσηφ ο βατοπαιδινος....ειχα την τυχη να παρω την ευχη του και να το ακουσω για ενα τεταρτο περιπου.αυτα που μας ελεγε ηταν απιστευτα και το θεμα ειναι οτι τα ελεγε με μια φυσικοτητα που εμεινα αφωνος...το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ αρρωστος και δεν εχει την δυνατοτητα να δεχεται κοσμο..εχει πολλους χαρισματικους γεροντες στο αγιο ορος αλλα απο την ταπεινωτητα τους δεν ανοιγουν τα ΄χαρτια΄ τους ευκολα..
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

ANTREAS έγραψε:ενας πολυ χαρισματικος ανθρωπος ειναι ο γεροντας ιωσηφ ο βατοπαιδινος....
http://www.youtube.com/watch?v=tJrjScNgn_U

http://www.youtube.com/watch?v=v8pwBahUIys
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

l_katerina έγραψε:Μήπως έχετε κάποια φωτογραφία του Γέροντος Εφραίμ από την Σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές;;;
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Γεγονός είναι πως όλοι θα θέλαμε να συναντήσουμε στη ζωή μας έναν Γέροντα Πορφύριο, αλλά νομίζω πως ακόμη και αυτός ο ευσεβής πόθος γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης.
Εμπειρίες από τον Γέροντα Πορφύριο, όπως πάρα πολλοί οι οποίοι δεν τον γνώρισαν εν ζωή, είχα κι εγώ (άσχετα που τις έχασα γιατί έβγαλα βούκινο ότι ο Γέροντας έρχεται στα όνειρά μου...).
Εχοντας αυτές ως δεδομένο έτρεξα να συναντήσω και έναν Γέροντα που άκουσα πως διαβάζει τη σκέψη και άλλα τινά. Τελικά, κάθε άλλο παρά αυτό ήταν. (Προσωπικά ωφελήθηκα, όχι όμως από τα χαρίσματά του αλλά από την πρόνοια και την αγάπη του Θεού). Συνάντησα πολύ επικίνδυνες πνευματικά αποκλίσεις, έναν υπέρμετρο εγωισμό στον ιερέα και μια συμπεριφορά απαράδεκτη. Ούτε τη σκέψη μας διάβαζε, ούτε μυρόβλιζε, ούτε θαύματα έκανε. Σε άλλα πράγματα επιδίδετο, βασικά στην προς τα έξω εικόνα του, στην προσέλκυση υποψήφιων χρηματοδοτών για το έργο του.
Έτσι, πήρα ένα μάθημα κι εγώ. Θα ακολουθήσω από δω και πέρα το "ένστικτο", όσο και αν ακούγεται εγωιστικό. Θα αρκούμαι δηλαδή στην επαφή μου με τον πνευματικό μου και από εκεί και πέρα, αν νιώσω κι εγώ σ' έναν άνθρωπο (ρασοφόρο ή λαϊκό) να μου εμπνέει πατρικά συναισθήματα, να ηρεμώ με το λόγο του ή την παρουσία του και να μη θέλω να ξεκολλήσω από εκεί, τότε θα πω το "μπας και..." αλλά και πάλι με τις επιφυλάξεις μου.
Συγχωρέστε με που φυσάω και το γιαούρτι...!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Nα ρωτήσω κάτι προκλητικό ....
Ποιός ο λόγος να ψάχνω "χαρισματούχο" ?
Ποιός ο λόγος να μου διαβάσει τη σκέψη ?
Για να πεισθώ ότι υπάρχει Θεός και θαύματα και οι ενέργειές Του ?
Για ποιό λόγο ?
Μου κάνει πολύ "θέαμα" όλη αυτή η ανάγκη για "αποδείξεις χάριτος" στους ανθρώπους
Εστω ότι πάω σε έναν χαρισματούχο γέροντα
Θα πάω για να του πω τι ?
- Πάτερ ήρθα σε εσάς που είστε χαρισματούχος γιατί τους άλλους δεν τους εμπιστεύομαι ?
ή Πάτερ ήρθα σε εσάς για να δω τα χαρίσματά σας ?
Μα δεν είναι πιο φρόνιμο να τα κρύψει αυτά τα χαρίσματα όταν ο άλλος πάει εξεπίτηδες για αυτό το λόγο ?
Στρούμφι όσο αφορά τον ιερέα που λες
Και που ξέρεις αν δεν είναι όντως χαρισματούχος αλλά από ταπεινότητα έκανε τα πάντα για να δημιουργήσει άσχημη εντύπωση και να τον κατηγορεί ο κόσμος ?
Ποιός ξέρει αλήθεια αν αυτό που αφήνει κάποιος να φανεί προς τα έξω είναι και αυτό που ισχύει ?
Νομίζω ότι υπάρχει μια υπέρμετρη πατερολατρεία διάχυτη το τελευταίο διάστημα
Δεν ξέρω αν υπήρχε πάντα ή αν έγινε μόδα μετά τον Πάτερ Παϊσιο ή τον Πάτερ Πορφύριο , γιατί δεν είχα κάποια επαφή με το φόρουμ ή τέτοιου είδους φόρουμ πριν το 2000
Αλλά νομίζω ότι πλέον δεν στεκόμαστε ούτε καν στους βίους των Αγίων που έχουν αναγνωρισθεί ανά τους αιώνες από την Ορθόδοξη μας Εκκλησία και συνεχώς ζαλίζουμε τους "καημένους" τους μοναχούς και τους πατέρες που προσπαθούν να μονάσουν και να ησυχάσουν και να κάνουν και το προσωπικό τους αγώνα
Λέω απλά μια σκέψη , και δεν την παραδέχομαι ούτε εγώ ο ίδιος ως σωστή
Καλή Σαρακοστή
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

lovethink έγραψε:Nα ρωτήσω κάτι προκλητικό ....
Ποιός ο λόγος να ψάχνω "χαρισματούχο" ?
Ποιός ο λόγος να μου διαβάσει τη σκέψη ?
Για να πεισθώ ότι υπάρχει Θεός και θαύματα και οι ενέργειές Του ?
Για ποιό λόγο ?
Μου κάνει πολύ "θέαμα" όλη αυτή η ανάγκη για "αποδείξεις χάριτος" στους ανθρώπους
Εστω ότι πάω σε έναν χαρισματούχο γέροντα
Θα πάω για να του πω τι ?
- Πάτερ ήρθα σε εσάς που είστε χαρισματούχος γιατί τους άλλους δεν τους εμπιστεύομαι ?
ή Πάτερ ήρθα σε εσάς για να δω τα χαρίσματά σας ?
Μα δεν είναι πιο φρόνιμο να τα κρύψει αυτά τα χαρίσματα όταν ο άλλος πάει εξεπίτηδες για αυτό το λόγο ?
Στρούμφι όσο αφορά τον ιερέα που λες
Και που ξέρεις αν δεν είναι όντως χαρισματούχος αλλά από ταπεινότητα έκανε τα πάντα για να δημιουργήσει άσχημη εντύπωση και να τον κατηγορεί ο κόσμος ?
Ποιός ξέρει αλήθεια αν αυτό που αφήνει κάποιος να φανεί προς τα έξω είναι και αυτό που ισχύει ?
Νομίζω ότι υπάρχει μια υπέρμετρη πατερολατρεία διάχυτη το τελευταίο διάστημα
Δεν ξέρω αν υπήρχε πάντα ή αν έγινε μόδα μετά τον Πάτερ Παϊσιο ή τον Πάτερ Πορφύριο , γιατί δεν είχα κάποια επαφή με το φόρουμ ή τέτοιου είδους φόρουμ πριν το 2000
Αλλά νομίζω ότι πλέον δεν στεκόμαστε ούτε καν στους βίους των Αγίων που έχουν αναγνωρισθεί ανά τους αιώνες από την Ορθόδοξη μας Εκκλησία και συνεχώς ζαλίζουμε τους "καημένους" τους μοναχούς και τους πατέρες που προσπαθούν να μονάσουν και να ησυχάσουν και να κάνουν και το προσωπικό τους αγώνα
Λέω απλά μια σκέψη , και δεν την παραδέχομαι ούτε εγώ ο ίδιος ως σωστή
Νομίζω ότι κάποιος μπορεί να θέλει να γνωρίσει (ή να ψάχνει χαρισματούχο) για να γευτεί κάτι από τα μυστήρια του Θεού, είτε διότι δεν εμπιστεύεται την ψυχή του οπουδήποτε, είτε διότι πιστεύει ότι του αξίζει να γνωρίσει έναν άγιο, είτε από περιέργεια, είτε για επιχειρήσει να αποδείξει ότι κάθε άλλο παρά άγιος είναι... και ξέρω γω, πόσοι άλλοι λόγοι.
Ίσως εκείνος που έχει μια ιδέα εμπειρίας Θεού να μην έχει ανάγκη κάτι τέτοιο, αφού αισθάνεται και μόνος του τον Θεό στην καρδιά του.
Τώρα, όσο για τον παππούλη που γνώρισα είχα δυστυχώς προσωπική εμπειρία, που δεν μου αφήνει περιθώρια να πω "έκανα λάθος". Το ξέρω πως ακούγεται άκρως εγωιστικό αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι να σε πείσω για το αντίθετο, γιατί δεν θέλω να προχωρήσω σε λεπτομέρειες. Έφυγα, τακτοποιήθηκα αλλού και αρκετά. Συγνώμη, lovethink, που ακολουθώ την τακτική "γνωρίζω αλλά δεν μιλάω", είναι παιδαριώδης και ύποπτη. Το γνωρίζω :(

Πάντως, για την γεροντολατρία, νομίζω ότι ο λόγος είναι η έλλειψη γνώσης. Πως έχουμε την αίσθηση ότι δεν μπορούμε να έχουμε μια απευθείας επικοινωνία με το Θεό μέσω της προσευχής μας.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Μέτρον Αριστον

Ούτε Πατερολατρεία ούτε Πατεροπεριφρόνηση
Απλά όπως ο κόσμος εκτός πίστης ψάχνει να βρει μυστήρια στα φλυτζάνια στα χαρτιά στα μαγικά στα αξιοπερίεργα στα μεταφυσικά για να ικανοποιήσει την ανάγκη του για το "περίεργο" , έτσι ίσως και ο κόσμος εντός πίστης κάποιες φορές προσπαθεί να ικανοποιήσει την ίδια ανάγκη του ανθρώπου για το "άγνωστο" με αυτή την "Αγωνία" εύρεσης χαρισματικού γέροντα που θα πάει και θα του αρχίσει τις αποκαλύψεις

Πως να εμπιστευθείς όμως κάποιον που σου λέει το παρελθόν σου ?
Εγώ φοβάμαι
Πιο πολύ φοβάμαι αυτόν που θα μου αποκαλύψει το παρελθόν μου παρά το μέλλον
Γιατί το "παρελθόν" δεν είναι γνωστό μόνο στο Θεό
Καλή Σαρακοστή
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

lovethink έγραψε:Μέτρον Αριστον

Ούτε Πατερολατρεία ούτε Πατεροπεριφρόνηση

Πως να εμπιστευθείς όμως κάποιον που σου λέει το παρελθόν σου ?
Εγώ φοβάμαι
Γιατί το "παρελθόν" δεν είναι γνωστό μόνο στο Θεό

...
Έτσι είναι κι έχεις δίκιο.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΕΡΟΝΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΥΡΩ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΤΑΠΕΙΝΟΙ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ!ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΕΙΞΟΥΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ....ΔΑΚΡΥΑ ,ΧΑΡΑ,ΔΕΟΣ.ΑΓΑΠΗ ..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΘΛΙΨΗ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΘΥΜΟΥΝΤΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”