Χαρισματικοί γέροντες! ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Έχεις δίκιο Σμαρώ. Εγώ είχα την ευλογία τα τελευταία χρόνια να γνωρίσω πολλούς Γέροντες με χαρίσματα. Μερικούς όχι και τόσο γέροντες στην ηλικία κι έναν τουλάχιστον εκτός Αγίου Όρους.

Όμως να θυμάστε το Άγιο Πνεύμα δίνει τα χαρίσματα μόνο στους πολύ ταπεινούς. Γι αυτό σπάνια οι χαρισματούχοι Γέροντες δείχνουν τα χαρίσματά τους.

Μεγάλη προσοχή στις απομιμήσεις:
nkope έγραψε:Αδέλφια μην ψάχνετε για θαύματα, "χαρίσματα" και "σημεία και τέρατα", γιατί μπορεί να πλανηθείτε. Το Άγιο Πνεύμα δίνει τα χαρίσματά Του μετά από μεγάλο αγώνα και ταπείνωση, ενώ ο διάβολος τα μοιράζει δωρεάν, όπως έλεγε ο μακαριστός Γέροντας Παΐσιος. Για να καταλάβετε τι εννοώ θα σας πω την παρακάτω ιστορία:

Την πρώτη φορά που πήγα στο Άγιο Όρος έψαχνα κι εγώ να βρω ένα Γέροντα χαρισματικό, για να του εμπιστευτώ ένα σοβαρό πρόβλημα που είχα. Οι φίλοι που είχαμε πάει μαζί με πήγαν σ' ένα κελλιώτη μοναχό, που υποτίθεται είχε διορατικό χάρισμα κι εμφάνιζε συμπεριφορά "δια Χριστόν σαλού". Όμως δυστυχώς ο μοναχός αυτός εμφάνιζε συμπεριφορά διορατικού και σαλού, όμως φοβάμαι όχι δια Χριστόν, αλλά πλανημένου. (Αν κάνω λάθος ο Θεός να με συγχωρήσει. Γι αυτό άλλωστε δεν λέω ονόματα.) Βλέπεις κι οι μοναχοί μπορεί από λάθη στον αγώνα τους να πλανηθούν.

Το ερώτημα είναι πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά. Τι να σας πω. Κοντά σ' έναν άνθρωπο του Θεού νοιώθεις πάντα άνετα σαν να τον ήξερες από πάντοτε και νοιώθεις εσωτερική ειρήνη. Με τους "άλλους" αισθάνεσαι άβολα και σου φέρνουν μια εσωτερική αναστάτωση. Εγώ πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση έφυγα τρέχοντας.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη, αδελφοι μου,

Πιστευω οτι υπαρχει ενας Γεροντας, σε ολες τις εποχες, κοινος και ευπροσδεκτος για ολους, ολες τις ωρες και ημερες, δεν κουραζεται, δεν ενοχλειται, ακουει τα παντα και δεν παρεξηγει, απο χαρισματα δεν γινεται λογος καθοτι διαθετει απαντα και στην πληροτητα τους ολα αυτα που μπορουμε να σκεφτουμε, και ακομα παραπανω, γνωριζει παρελθον, παρον, μελλον, αγαπαει ολον τον κοσμο, μεχρι θανατου, (το εχει αποδειξει), και μπορουμε να Τον βρουμε οπουδηποτε ειμαστε ακομη και μεσα στο σπιτι μας ανα πασα στιγμη και ωρα.

Ο Χριστος λοιπον, ο Κυριος ο Εσταυρωμενος, μπορει να μας ακουει με τις ωρες, να μας αναπαυει, και εαν του το ζητησουμε με την καρδια μας, να ευδοκησει να μας αποκαλυψει και καποιον αμαρτωλο που με τον αγωνα του εχει αξιωθει καποιες ελαχιστες δωρεες απο τον Πατερα δια Του Υιου εν Αγιω Πνευματι.

Αρκει να Του μιλαμε, με την καρδια μας, οπως μιλαμε σε φιλο μας, σαν να ειναι μπροστα μας, με απολυτη βεβαιοτητα οτι μας Ακουει και μας Βλεπει.

Εχουμε λοιπον Γεροντα ολοι μας, τον καλυτερο που υπαρχει, εχουμε και τον πνευματικο μας, που ειναι τοποθετημενος απο την Χαρι του Θεου να μας ελεγχει και να μας νουθετει, τι αλλο να ψαχνουμε και να τρεχουμε;

(Σημειωση.. Συμφωνω απολυτα με τα προγραφομενα του Lovethink, σχετικα με το θεμα)
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Συμφωνώ με τον Διονύση! Ο Θεός δίνει ευκαιρίες σε όλους μας! Και δεν χρειάζεται όλοι να συναντήσουμε κάποιον χαρισματικό Γέροντα, για να βελτιωθούμε! Μπορούμε να το κάνουμε και με τον πνευματικό μας! Αλλά εκεί μπαίνει ο πονηρός και μας βάζει την ιδέα ότι δεν είναι επαρκής "πνευματικά", για να μην εξομολογούμαστε με πλήρη ειλικρίνεια και να μην προοδεύουμε! Και ψάχνουμε να βρούμε τον "χαρισματικό", μήπως και σωθούμε!
Αλλά ξεχνάμε ότι ο Θεός είναι αυτός που σώζει! Και ο Θεός είναι αυτός που δίνει και τα επιπλέον χαρίσματα!
Αν έχουμε λοιπόν εμπιστοσύνη στον Θεό και κάνουμε υπακοή στον όποιον πνευματικό μας, ο Θεός θα τον φωτίζει να μας δίνει τις κατάλληλες συμβουλές για την πνευματική μας άνοδο! Γιατί αυτό ζητάει ο Θεός από εμάς : την ταπείνωση, που εκφράζεται με πλήρη υπακοή στον πνευματικό μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Το αρχικό ερώτημα όμως που τέθηκε δεν ήταν αν είναι απαραίτητο να επιδιώξουμε να συναντήσουμε ένα χαρισματικό Γέροντα, αλλά αν υπάρχουν γενικώς χαρισματικοί Γέροντες.

Η απάντηση είναι ναι, υπάρχουν και είναι άκρως απαραίτητοι για την Εκκλησία, γιατί με τις προσευχές τους βαστάζουν ολόκληρη την κτίση (λέει ο π. Αθανάσιος Λεμεσού).

Η επαφή μ΄ένα τέτοιο Γέροντα μπορεί να φωτίσει και ν΄αλλάξει ολοκληρωτικά τη ζωή μας, μπορεί και όχι, εξαρτάται από τη δίκη μας στάση απέναντί του. Είναι πάντως ευλογία να τους συναντήσουμε. Απαραίτητο όμως δεν είναι έχετε δίκιο. Μπορούμε ν' αγιάσουμε και χωρίς την παρουσία ενός χαρισματικού Γέροντα στη ζωή μας, μόνο με την παρουσία ενός καλού Πνευματικού.

Διονύση όμως δε συμφωνώ μαζί σου, ότι είναι εύκολη ή έστω και απλά εφικτή η απ΄ευθείας επικοινωνία μας με τον Κύριο, για μας τους απλούς πιστούς. Ο Κύριος ακούει όλων τις προσευχές ελάχιστοι όμως μπορούν να καταλάβουν τις απαντήσεις Του. Γι αυτό έχουμε απόλυτη ανάγκη από πνευματικό οδηγό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Συμφωνω μαζι σου και εγω, αδελφε μου, αλλα δεν ζηταμε απευθειας απαντηση απο τον Κυριο, δεν ειμαστε σε θεση να ανοιξουμε, ειτε νοητο, ειτε αισθητο διαλογο μαζι Του, απλως στις αναξιες προσευχες μας, ευχαριστουμε, δοξολογουμε, και τελος αιτουμαστε κατα το Παναγιο Θελημα Του, και εαν εχουμε εστω ενα κοκκο αληθινη και ανιδιοτελη πιστη, θα δοθει ταχυτατα η απαντηση με εμμεσο τροπο, καποια γεγονοτα, απο καποιο αδελφο μας κλπ.

Εκατομυρια τροπους Εχει να μας Βοηθησει...

Συνεπως αυτη πρεπει να ειναι η κυρια οδος που ακολουθουμε, στο κατω κατω της γραφης, και οι υπο αναζητηση Χαρισματικοι Γεροντες, τους οποιους ευλαβουμαι ιδιαιτερα και αγαπω και εγω, ετσι εγιναν δοχεια δεκτικα της Θειας Χαριτος.

Ανθρωποι ειναι με σαρκα και παθη, δεν εχουν κατι παραπανω απο εμας, παρα μονο την καλη αποφαση να βαλουν μια αρχη και να μην ξαναγυρισουν πισω με καθε κοστος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

filotas έγραψε:Το αρχικό ερώτημα όμως που τέθηκε δεν ήταν αν είναι απαραίτητο να επιδιώξουμε να συναντήσουμε ένα χαρισματικό Γέροντα, αλλά αν υπάρχουν γενικώς χαρισματικοί Γέροντες.

Η απάντηση είναι ναι, υπάρχουν και είναι άκρως απαραίτητοι για την Εκκλησία, γιατί με τις προσευχές τους βαστάζουν ολόκληρη την κτίση (λέει ο π. Αθανάσιος Λεμεσού).
Συμφωνούμε!
Όσο υπάρχει Θεός (που θα υπάρχει παντα, βεβαίως) θα υπάρχουν και χαρισματικοί Γέροντες!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

dionysisgr έγραψε:Ανθρωποι ειναι με σαρκα και παθη, δεν εχουν κατι παραπανω απο εμας, παρα μονο την καλη αποφαση να βαλουν μια αρχη και να μην ξαναγυρισουν πισω με καθε κοστος.
Άνθρωποι με σάρκα ναι, αγιασμένη όμως από την άσκηση. Με πάθη όμως όχι. Υπάρχουν ασκητές που έχουν φτάσει στην απάθεια. Είναι πολύ προχωρημένο στάδιο πνευματικής ζωής που λίγοι το φτάνουν, αλλά υπάρχουν κάποιοι που το φτάνουν.

Διονύση έχεις πάει στο Άγιο Όρος; Νοιώθεις εκεί ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί. Αυτό που συζητάμε εμείς εδώ, τα χαρίσματα δηλαδή, είναι γι αυτούς κάτι το συνηθισμένο. Σε κάθε Μοναστήρι υπάρχουν αρκετοί Γέροντες που είναι διορατικοί γιατί το χάρισμα αυτό είναι το πρώτο που λαμβάνει ο άνθρωπος σε ανταμοιβή της μεγάλης ταπείνωσης. Υπάρχουν επίσης πολλοί Γέροντες (λιγότεροι πάντως από τους διορατικούς) που είναι και προορατικοί, αλλά ελάχιστοι το φανερώνουν επειδή απ΄την ταπείνωσή τους δεν το παραδέχονται. Πολλοί Γέροντες έχουν εμπειρία του ακτίστου φωτός ή του αρπαγμού του νου. Αυτοί κι αν δεν το λένε. Μόνο καταλάθος το μαθαίνει κάποιος αδελφός και το φανερώνει συνήθως μετά την κοίμησή τους.

Αλλά δεν είναι μόνο τα χαρίσματα. Η συμπεριφορά των ανθρώπων μεταξύ τους είναι διαφορετική. Η αδιαφορία τους για τον κόσμο, για τα υλικά αγαθά, για αξιώματα και καριέρες. Το άγχος είναι ανύπαρκτη έννοια. Η προσευχή είναι τρόπος ζωής. Άλλος κόσμος διαφορετικός αγγελικά πλασμένος.

Υπάρχουν και στα Μοναστήρια έξω στον κόσμο τέτοιοι Γέροντες αλλά είναι δυσκολότερο να τους ανακαλύψεις. Το Άγιο Όρος είναι γεμάτο.

Δεν είναι κακό να ξέρουμε ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος ζωής, πιο κοντά στο Θεό και στη Βασιλεία των Ουρανών, επειδή εμείς δεν μπορούμε να τον ζήσουμε. Όχι για μας κάνει να ζηλέψουμε αυτή τη ζωή, αλλά για να καταλάβουμε τα χάλια μας και πόσο δρόμο έχουμε να διανύσουμε και να μη νομίζουμε ότι με δυο τρεις πνευματικές επιτυχίες που είχαμε ότι αγιάσαμε.
panagiafiladelfeias
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: π.Παντελεήμων@Ν. Φιλαδέλφεια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiafiladelfeias »

Καλημέρα σε όλους και ο Θεός μαζί σας. παρακολουθώ εδώ και μέρες την συζήτηση για τους γέροντες. δεν θα αναφερθώ στο πια είναι ακριβώς η άποψή μου απλά θέλω να κάνω κάποια ερωτήματα.
Το ότι υπάρχουν γέροντες είναι δεδομένο, όμως σε τι οφελειται ο χριστιανός αμα μπει στη διαδικασία να τους αναζητήση;
με το να βρούμε έναν γέροντα φωτισμένο μήπως τελικά θέλουμε να αποφύγουμε να ανοιξουμε εμείς την καρδία μας απέναντι στο Θεό; αλλα να μας πει ο Θεός τι έχουμε κάνει; και ακόμα χειρότερα τι θα γίνει στο μέλλον;
μήπως ξεχνάμε ότι στην εξομολόγηση δεν μιλα ο κληρικός αλλά το Αγιο Πνευμα;
μήπως τελικά κάνουμε κακό σ αυτους τους ανθρώπους που θέλουν να αφοσιωθούν πλήρως στο Θεό όταν τους πιέζουμε για αποκαλύψεις και νουθεσίες;
το να βρεθεί στο δρόμο μας ένας φωτισμένος κληρικός είναι ευλογία, το να αναζητούμε όμως με μανία μια τέτοια γνωριμία μηπως είναι βλασφημία απέναντη στο Θεο;
το να πηγαινουμε στο Όρος η σε οποιο άλλο μοναστήρι είναι ευλογία αν αυτό γίνεται για να απομονωθουμε και να προσευχηθουμε, αν όμως στο μυαλό μας είναι να βρουμε κάποιον φωτισμένο μηπως χάνουμε το στόχο μας;
συγνώμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου
π. Παντελεήμων
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αγαπητε μου Filotas, με παρεξηγησες (συγνωμη που σε λεω με το Nickname σου αλλα δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα σου, Νικολας ειναι;)

Λοιπον με παρεξηγησες, και φταιω εγω που δεν το διευκρινισα.

Εννοουσα οτι ετσι ξεκινησαν οι Γεροντες αυτοι που λεμε, με παθη και αδυναμη σαρκα και οσοι εφτασαν να χαριτωθουν ηταν για την καλη αποφαση που πηραν και τον αγωνα τους τα οποια τα Ειδε ο Κυριος και τους Εδωσε οτι τους Εδωσε.

Εχω παει στο Α.Ο. και μαλιστα πηγα σε εξαρτηματικο κελλι, σε Γεροντα μια εβδομαδα, συμφωνησαμε να ακολουθω το πργραμμα του, να κανω οτι δουλειες μου δωσει, να μην μιλαμε πνευματικα, να σιωπουμε να προσευχομαστε και να εργαζομαστε. Τι κερασια μαζεψα, τι μαγειρεμα εκανα, τι σφουγγαρισμα, και τρεξιμο εριξα δεν λεγεται. Πολυ το ευχαριστηθηκα, και στο τελος μου ειπε, οτι τα πολλα λογια ειναι φτωχεια, το πραγματικα Αγιον Ορος ειναι αυτο που ειδες Διονυσιε. Σιωπη, Εργασια, Προσευχη, και παλι απο την αρχη.

Δεν εψαξα τιποτα, δεν μου λυθηκε καμμια απορια, δεν ειδα τιποτα θαυμαστο, ενιωσα ομως εστω για λιγες ημερες, ανθρωπος.

Και γιαυτο τον ευγνωμονω αυτον τον ανθρωπο, και ας μην ηταν χαρισματικος, η ας μην τον καταλαβα εγω.

Αλλωστε ποιος απο εμας μπορει να διακρινει τα χαρισματα αυτα, μονο Αγιος διακρινει Αγιο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ο φτωχός μου λογισμός λέει ότι ένας Γέροντας χαρισματικός, πρέπει - κατ' αρχήν - να αναγωριστεί ως τέτοιος, από τον πιστό! Αν γίνει αυτό, τότε ο πιστός έχει μεγαλύτερη ευλάβεια προς αυτόν και έτσι είναι πιο πρόθυμος να τον υπακούσει και κατ' επέκταση να ωφεληθεί! Μπορεί ακόμη να πάρει και την ευλογία του Γέροντα! Όλα τα παραπάνω, νομίζω, θεωρούνται εντός των Χριστιανικών πλαισίων και είναι καλά και ωφέλιμα!
Υπάρχουν όμως και άλλοι που απλά θέλουν να εντυπωσιαστούν από τις "υπερφυσικες" του ικανότητες και πηγαίνουν μήπως και μάθουν τι πρόκειται να τους συμβεί στο μέλλον, ή μήπως δουν τον Γέροντα να κάνει κάποιο θαύμα κλπ. Αυτή βεβαίως δεν είναι είναι Χριστιανική συμπεριφορά και μάλλον θα απογητευθούν! Ο θαυμασμός, σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πηγαίνει στον Κτίστη και όχι στο κτίσμα Του!
Συμφωνώ πάντως μαζί σας πάτερ, πως αν μας γίνει έμμονη ιδέα να βρούμε κάποιον φωτισμένο (γιατί μόνον αυτός μπορεί να μας βοηθήσει), χάνουμε το στόχο μας και μάλλον πέφτουμε σε πλάνη! Ο Θεός είναι που βοηθάει και Αυτός βρίσκεται παντού γύρω μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”