Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Κατ' άλλους είναι 7 και κατ' άλλους 12.
Είναι γυμνοί, ασκητές με όλη τη σημασία της λέξης, αποσκελετωμένοι, και το γυμνό τους σώμα καλύπτει η Χάρις του Θεού. Ο αριθμός τους παραμένει πάντα σταθερός. Όταν κάποιος κοιμηθεί η θέση του αναπληρώνεται σύμφωνα με το σχέδιο και την πρόνοια του Θεού. Δε μπορούν να τους δουν όλοι. Είναι οφθαλμοφανείς σε ορισμένους ανθρώπους σύμφωνα με το θέλημα του Θεού. Τρέφονται με τη Χάρη του Θεού και το μόνο που κάνουν είναι προσευχή. Τίποτα άλλο. Ζούν κυρίως στη βαθιά έρημο Άγιο Νείλο,Άγιο Βασίλειο, Κρύα Νερά. Αλλά η χάρη τους δεν έχει όρια βέβαια. Το έχω διαβάσει το βιβλίο αυτό. Όσα ξέρουμε γι' αυτούς τους Αγίους είναι από την προφορική παράδοση του Άθωνα.
Δεν υπάρχει χειροπιαστή μαρτυρία, αλλά νομίζω αυτό δε λέει τίποτα. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν.
Τους φαντάζομαι σαν τον Άγιο Ονούφριο ή τον Άγιο Πέτρο τον Αθωνίτη.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από heart »

Αόρατοι ασκητές του άθονα.αυτο το βιβλιο
διαβαζω.οπιως το διαβασει θα παρει μια γευση
και ελαχηστες μαρτυριες απο γεροντες υψηλου
πνευματικα επιπεδου.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από heart »

petrosathonas έγραψε:Κατ' άλλους είναι 7 και κατ' άλλους 12.
Είναι γυμνοί, ασκητές με όλη τη σημασία της λέξης, αποσκελετωμένοι, και το γυμνό τους σώμα καλύπτει η Χάρις του Θεού. Ο αριθμός τους παραμένει πάντα σταθερός. Όταν κάποιος κοιμηθεί η θέση του αναπληρώνεται σύμφωνα με το σχέδιο και την πρόνοια του Θεού. Δε μπορούν να τους δουν όλοι. Είναι οφθαλμοφανείς σε ορισμένους ανθρώπους σύμφωνα με το θέλημα του Θεού. Τρέφονται με τη Χάρη του Θεού και το μόνο που κάνουν είναι προσευχή. Τίποτα άλλο. Ζούν κυρίως στη βαθιά έρημο Άγιο Νείλο,Άγιο Βασίλειο, Κρύα Νερά. Αλλά η χάρη τους δεν έχει όρια βέβαια. Το έχω διαβάσει το βιβλίο αυτό. Όσα ξέρουμε γι' αυτούς τους Αγίους είναι από την προφορική παράδοση του Άθωνα.
Δεν υπάρχει χειροπιαστή μαρτυρία, αλλά νομίζω αυτό δε λέει τίποτα. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν.
Τους φαντάζομαι σαν τον Άγιο Ονούφριο ή τον Άγιο Πέτρο τον Αθωνίτη.

πολυ σωστα. :41 :41 :41 :41 :41 :41
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αόρατη ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Ionas »

Harrys1934 έγραψε:Φίλε μου καλέ προσπάθησα να σου φέρω και την φωτό μαζί, αλλά δεν τα κατάφερα.. Σου δίνω όμως την απάντηση στο ερώτημα σου
΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄Άν μπορέσω θα φερω και την φωτό

Και ιδού το θαύμα

Στο ¨Αγιο ¨Ορος υπάρχουν Γέροντες που ζούν σε σπηλιές που ποτέ κανείς δεν τους έχει δει. Ζουν μέσα σε σπηλιές σε τρύπες της γης.
¨Άνθρωποι και Gεροντες του Αγίου ¨Ορους δεν τους ξέρουν δεν τους έχουν δει.

Το θαύμα το μεγάλο είναι ότι αυτοί είναι δώδεκα 12, και μάλλον γνωρίζονται μεταξύ τους οραματικός, και όταν κάποιος από αυτούς πεθάνει, αυτομάτως αντικαταστάται από κάποιον άλλον χωρίς εξωτερικό μέσον

¨Η από εξωτερική προσπάθεια. Αυτό γίνεται μόνο του σαν αυτομάτως από θεϊκή ώθηση. Το σπουδαίο είναι ότι πάντα είναι 12
Η ενδυμασία τους είναι αυτή που δείχνει η εικόνα χειμώνα και καλοκαίρι.


Αυτά για του φίλους για να μάθουν και οι πιο πέρα την όμορφη αυτήν πραγματικότητα
Χάρης
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panosgreece »

Πολλοί από εσάς θα έχουν ακούσει την ιστορία του γέροντα Παίσιου στο Άγιο Όρος, όταν κάποιος τον επισκεπτόταν στο σπιτάκι του δίπλα από τις Καρυές, καθόντουσαν και τον περίμεναν για πολύ ώρα μέχρι που ανησυχούσαν και ψάχνανε γύρω για να τον βρούνε, και μόλις ξαναγυρνάγανε στο σπιτάκι τον βλέπανε να κάθεται σε μία καρέκλα και να χαμογελά. Ήταν εκεί μία ώρα περίπου, σ' ένα μικρό δωματιάκι, δίχως να προσέξει τον πάτερ Παίσιο ο οποίος καθόταν ακριβώς απέναντί του αλλά για εντελώς ανεξήγητο λόγο του ήταν αόρατος.(ποιος ξέρει ποιόν περίμενες να δεις, κι εμένα τον ταπεινό δεν με πρόσεξες..>>έλεγε ο γέροντας)
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panosgreece »

επειδη αυτη την φωτο την εβαλα εγω να πω οτι ειναι καθαρα συμβολικη

και τιποτα αλλο ....
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Ionas »

Ναι?????????????????????????????
Μας μπερδεύεις Πάνο με τους συμβολισμούς σου.....
Δηλαδή είναι θέατρο????
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από petrosathonas »

Με αγάπη το είπα παιδιά να βγει η φωτογραφία.

Εμείς εδώ συζητάμε για τους "αόρατους" ασκητές και βλέπουμε μια φωτο που μπορεί να την δουν εκατομμύρια κόσμος. Επομένως δεν ταιριάζει edo. :1
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ο Πέτρος έιπε παραπάνω
Νομίζω ότι η παραπάνω φωτογραφία δεν θα πρέπει να παραμείνει αναρτημένη.

Συμφωνώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αόρατοι ασκητές του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panosgreece »

επειδη γραφουμε στο ιντερνετ σε καποια θεματα βαζουμε και και φωτο για να

τονισουμε ενα θεμα ...............................μεχρι το θεατρο ειναι μεγαλη αποσταση


χαλαρα παιδια μην το σοβαρεψουμε πολυ ..................................δεν κανει

χαλαρα και με χιουμορ ολα πανε καλα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”