Η σικια

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

Η σικια

Δημοσίευση από garoufalakis »

8O ξερει κανενασ απο τους πατερες εδο για την σικια που ειπαι ο ισους θα ξαναδοσεις καρπους κοντα στην μερα που θα γινουν ολλα τα γραμμενα :?
elpis o theos
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Η σικια

Δημοσίευση από Christos »

garoufalakis έγραψε:8O ξερει κανενασ απο τους πατερες* εδο για την σικια που ειπαι ο ισους θα ξαναδοσεις καρπους κοντα στην μερα που θα γινουν ολλα τα γραμμενα :?
Φίλε Γαρουφαλάκη,
δέν είμαι Ιερέας* αλλά άκουσα και εγώ την προφητεία αυτή όταν διερευνούσα** το θέμα της συκιάς πέρυσι τέτοια εποχή



** http://www.beliefnet.com/boards/message ... er_page=16
Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Η σικια

Δημοσίευση από lovethink »

Christos έγραψε:
garoufalakis έγραψε:8O ξερει κανενασ απο τους πατερες* εδο για την σικια που ειπαι ο ισους θα ξαναδοσεις καρπους κοντα στην μερα που θα γινουν ολλα τα γραμμενα :?
Φίλε Γαρουφαλάκη,
δέν είμαι Ιερέας* αλλά άκουσα και εγώ την προφητεία αυτή όταν διερευνούσα** το θέμα της συκιάς πέρυσι τέτοια εποχή



** http://www.beliefnet.com/boards/message ... er_page=16
Aκουσα συκιά και μπήκα :lol:

Βρήκα αυτή εδώ την ερμηνεία δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί
Εγώ προσωπικά νόμιζα ότι έχει κάποια σχέση με το έθνος των Ιουδαίων
Η παρακάτω άποψη είναι αυτή που βρήκα
"Κατ αρχήν, όπως ήδη έχουμε ξαναπεί, ο Χριστός δεν είναι μόνο Θεός, αλλά και άνθρωπος. Και ως τέλειος άνθρωπος, και όχι «ημίθεος», δεν είναι παντογνώστης στην ανθρώπινη φύση του. Βαδίζοντας λοιπόν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ιησούς, βλέπει στο βάθος μια συκιά. Είναι πεινασμένος. Και για ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΟΦΕΛΟΣ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΘΕΪΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. Όπως δεν τις χρησιμοποίησε τότε που πεινούσε και ο Σατανάς του είπε να κάνει τις πέτρες ψωμί.

Ο Χριστός πλησιάζει στη συκιά, αναμένοντας να βρει και σύκα. Όμως η συκιά ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΚΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΦΥΛΛΑ. Και αυτό είναι σημαντικό, γιατί η συκιά, είναι ένα δένδρο, που ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΥΛΛΑ. Βλέποντας λοιπόν Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ιησούς τη συκιά γεμάτη φύλλα, υποθέτει (χωρίς να αντλεί την πληροφορία αυτή από τη Θεϊκή του παντογνωσία για όφελος της ανθρώπινης φύσης του), ότι εφ όσον έχει φύλλα προ καιρού, πιθανόν να έχει και πρώιμα σύκα.

Αν μια συκιά έχει φύλλα προ καιρού, γιατί να μην έχει και σύκα; Δεν υπάρχουν πρώιμες συκιές; Φυσικά υπάρχουν και πρώιμες και όψιμες. Και όποιος αγαπάει τα σύκα, αυτό το ξέρει καλά.

Δεν υπάρχει λοιπόν τίποτα το παράλογο, ούτε στο ότι ο Χριστός δεν χρησιμοποιεί για ιδιοτελή σκοπό την παντογνωσία της θεϊκής του φύσης, ούτε στο ότι υποθέτει ότι στη συκιά με τα πρώιμα φύλλα πιθανόν να υπάρχουν και πρώιμα σύκα. Άρα είναι ψέμα αυτό που υποθέτουν οι ειδωλολάτρες, ότι «η συκιά ακολουθούσε τους νόμους που ο ίδιος ως Θεός είχε θεσπίσει». Γιατί η συκιά ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. Είχε φύλλα πριν από τον καιρό της, και δεν είχε καρπούς, όπως όφειλε να έχει. Ήταν μια ΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΑΦΥΣΙΚΗ ΣΥΚΙΑ.

Μένει λοιπόν να εξηγήσουμε και το τελευταίο. Εντάξει με τα άλλα, όμως, γιατί άραγε ο Χριστός τη διατάζει να ξεραθεί; Θέλει να εκδικηθεί το δένδρο;

Όμως, όχι, ο Χριστός δεν έχει εκδικητικές διαθέσεις. Αυτό όμως το υποθέτουν οι ειδωλολάτρες, επειδή τον κρίνουν με τα μέτρα των εκδικητικών δαιμονικών θεών τους.

Ο Χριστός, χρησιμοποιεί εδώ τη συκιά, ως ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ για να δώσει μια προφητεία για τους μαθητές του. Είναι η στιγμή, που αφού δεν πρόκειται πια για ιδιοτελές όφελος, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΩΣ ΘΕΟΣ, για χάρη των μαθητών του. Διατάζει να ξεραθεί η συκιά, ώστε να τους δείξει μερικά πράγματα. Και δεν είναι «απίστευτα βάρβαρη και πρωτόγονη συμπεριφορά» αυτή, όπως κακόπιστα δηλώνουν οι Νεοειδωλάτρες. Γιατί και αυτοί, για να ψήσουν φαγητό, ή για να κατασκευάσουν ένα τραπέζι ή ένα σπίτι, ή για να κατασκευάσουν τα ξόανά τους, κόβουν πολλά δένδρα. Και τότε δεν το θεωρούν βαρβαρότητα. Για να παραδειγματίσει ο Χριστός τους μαθητές του, δηλαδή για να θρέψει την ψυχή τους με κάτι τόσο εντυπωσιακό, που δεν θα το ξεχνούσαν ποτέ, δεν ήταν δικαιολογημένο να ξεραθεί ένα δένδρο, και μάλιστα ΑΦΥΣΙΚΟ, που δεν παρήγαγε καρπό για να θρέψει τα ανθρώπινα σώματα; Γιατί αν και το δένδρο αυτό δεν είχε καμία χρησιμότητα, μια και ήταν άκαρπο, ο Χριστός το έκανε χρήσιμο, για να θρέψει με αυτό τις ψυχές των μαθητών του"
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”