Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλεμος.

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από fotios »

Αποστόλη νομίζω πλάκα έκανες, για το "από την Πέμπτη", εσύ βρε
αδερφέ τους 3 μήνες τους έκανες 3 μέρες... :lol:
Εκτός αν δεν διευκρινίζεις πια Πέμπτη;
Πάντως καλύτερα να αρχίσει από Δευτέρα, να ξέρουμε και πια Δευτέρα, να είμαστε και κοινωνημένοι!!! :wink: :lol:
Εντάξει, αστειεύομαι...
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από nikiforos »

Merkourios έγραψε:Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us




Ο ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ, ΟΙ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ, ΚΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ...
( Μιά ανέκδοτη προφητεία του Αγίου Κοσμά τού Αιτωλού πού τελευταίως κυκλοφόρησε από την Ι. Μ. Αιτωλοακαρνανίας )

Η προφητεία αυτή, φωτογραφίζει επιτυχώς την εποχή μας, τα τελευταία συμβάντα στήν χώρα μας, καί την φορολογική επέμβαση τών ξένων πού πιέζουν καί υποκύπτει, έναν φοβισμένο πρωθυπουργό εντελώς ακατάλληλο για τίς συγκυρίες πού διερχόμαστε...

Τά προτεινόμενα μέτρα "μιάς ακόμη νέας λιτότητας", στοχεύουν προφανώς στήν εξαγρίωση καί στήν Επανάσταση τού λαού ώστε να πέσει η Ελλάδα σε ακυβερνησία, σέ χάος, καί σέ νέο Εμφύλιο...

Μιά ικανή δικαιολογία δηλαδή, γιά να μπούνε ξένες στρατιωτικές δυνάμεις καί να καταλάβουν την χώρα...

Αμυδρή ελπίδα δίνει η παρακάτω προφητεία τού Αγίου Κοσμά: "Θά ξεκινήσουν νάρθουν γιά νά εισπράξουν τους φόρους. Δέν θά προφθάσουν όμως, γιατί θά γίνει πόλεμος...», ( εννοώντας προφανώς τόν Γ΄ Παγκόσμιο πόλεμο στά στενά τού Βοσπόρου καί στην Κωνσταντινούπολη...).

Είναι όμως αυτό, ή "έτερον προσδοκώμεν ; "
===========================================

Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλεμος...

http://www.kivotoshelp.gr
http://www.kivotoshelp.gr/Pages/neotera.htm

Δεν θέλω αλλά και δεν μπορώ να ερμηνεύσω τα όσα πιθανόν αναφέρονται στην Προφητεία... αλλά όσον αφορά "στον φοβισμένο και εντελώς ακατάλληλο προθυπουργό" μήπως πιστεύετε ότι ο "Καταλληλότερος" πρέπει να ξανάρθει.... για να μας σώσει;;;;;;;; λέω μήπως έχετε τέτοια άποψη.... πήτε και σε μας να ΧΑΡΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από Athanasius »

filotas έγραψε:Αθανάσιε δεν είναι υπερηφάνεια να μη θέλεις να δεχτείς λόγια που μεταφέρθηκαν πρόχειρα ή απρόσεκτα ως προφητεία ή την πρόχειρη ερμηνεία μιας πραγματικής προφητείας. Σε πνευματικά θέματα η περίσκεψη και η προσοχή είναι απαραίτητη.

Καλησπέρα εν Χριστό αδελφέ
Αδελφέ Φιλώτα απλώς μεταφέρω τα λόγια του Άγιου Γρηγόριου αν πρόσεξες το γραφώ και σε άλλες συζητήσεις στο τέλος, όσο για την προφητεία που μεταφέρθηκε απρόσεκτα ή οτιδήποτε μεταφερθεί τα δέχομαι καλοπροαίρετα, και γραφώ την γνώμη μου

"Το να μη γνωρίζεις είναι αμάθεια. Το να μη θέλεις, όμως, να μάθεις, είναι υπερηφάνεια"
,Άγιος Γρηγόριος
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από ψυχουλα »

λεω να μη το κανουμε κομματικο το ζητημα!!

κατ αρχας αυτη η προφητεια φανηκε μολις χτες στο διαδικτυο. Ο ΠατροΚοσμας ειναι κεκοιμημενος εδω και παμπολλα χρονια και ακριβως επειδη προφητευε δεν εχουν αφησει προφητεια για προφητεια που εχει πει και να μη την εχουν δημοσιευσει. ομως η συγκεκριμενη μολις χτες εμφανιστηκε στο διαδικτυο! λιγο περιεργο δεν ειναι αυτο;;; πως τους ξεφυγε τοσα χρονια ειδικα απο ανθρωπους που παθιαζονται με προφητειες και προσπαθουν να τις ερμηνευσουν και δεν τους ξεφευγει ουτε ιωτα, αυτη πως τους ξεφυγε;;; αρα κρατω τις επιφυλαξεις μου παλι!
κι εχω και απορια

1.αυτα τα δυο χωρια δεν ενωθηκαν με τον Καποδιστρια;;;;
2. υπαρχει αλλη προφητεια του Αγιου (που δε φανηκε μολις χτες) η οποια μιλα για ενωση χωριων (ετσι γενικα χωρις ονοματα) και για ανθηση του Κρασαβαρά στον Αθωνα. και οντως εχει εκπληρωθει γιατι τα χωρια μπηκαν στον Καποδιστρια και ο Κρασαβαράς γέμισε απο Ρώσους μοναχούς.
μήπως προκειται για νεα εκδοση αυτης της ηδη γνωστης προφητειας με ρετουσαρισμα φυσικα;;

εννοειται οτι δε θιγω τον δημοσιευσαντα εδω τη προφητεια, αλλωστε εγω τη διαβασα πρωτα αλλου, αλλα εκφραζω τις αμφιβολιες μου ως προς την αυθεντικοτητα της ενεκα του οτι μεχρι χθες δεν ειχε ξαναακουστει.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Athanasius έγραψε:
filotas έγραψε:Αθανάσιε δεν είναι υπερηφάνεια να μη θέλεις να δεχτείς λόγια που μεταφέρθηκαν πρόχειρα ή απρόσεκτα ως προφητεία ή την πρόχειρη ερμηνεία μιας πραγματικής προφητείας. Σε πνευματικά θέματα η περίσκεψη και η προσοχή είναι απαραίτητη.

Καλησπέρα εν Χριστό αδελφέ
Αδελφέ Φιλώτα απλώς μεταφέρω τα λόγια του Άγιου Γρηγόριου αν πρόσεξες το γραφώ και σε άλλες συζητήσεις στο τέλος, όσο για την προφητεία που μεταφέρθηκε απρόσεκτα ή οτιδήποτε μεταφερθεί τα δέχομαι καλοπροαίρετα, και γραφώ την γνώμη μου

"Το να μη γνωρίζεις είναι αμάθεια. Το να μη θέλεις, όμως, να μάθεις, είναι υπερηφάνεια"
,Άγιος Γρηγόριος
Απ' ό,τι καταλαβαίνω αδελφέ μου Αθανάσιε, χρησιμοποιείς τα λόγια του Αγίου Γρηγορίου, ως φράση "υπογραφής" μετά τις δημοσιεύσεις σου.
Το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω σώνει και καλά, είναι να μπεις στον "πίνακα ελέγχου μέλους" και να την καταχωρήσεις αυτή τη φράση μόνιμα σαν "υπογραφή" αν θέλεις.
Και αυτό στο λέω, γιατί αν για παράδειγμα έχεις μιά διαφωνία καμμιά φορά με κάποιο μέλος, αυτή η φράση στο τέλος της δημοσίευσης, μπορεί να παρεξηγηθεί από κάποιον, επειδή έχει μέσα της την λέξη "υπερηφάνεια".
Ενώ αν είναι μόνιμα καταχωρημένη σαν "υπογραφή" μετά από κάθε δημοσίευσή σου, τότε αυτός ο "κίνδυνος" παρεξήγησης, εξαφανίζεται.
Νάσαι καλά αδελφέ Αθανάσιε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:
aposal έγραψε: Εύχομαι η άλωσή της να ξεκινήσει την Πέμπτη...
AMHN !!! :wav
δε νομιζω!!! οι "πηγες" (τουρκοι γερμανιας) μου λενε οτι θα γινει Θ. Λειτουργια στην Αγια Σοφιά 16 ή 17 Σεπτέμβρη.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:Ο ΠατροΚοσμας ειναι κεκοιμημενος εδω και παμπολλα χρονια και ακριβως επειδη προφητευε δεν εχουν αφησει προφητεια για προφητεια που εχει πει και να μη την εχουν δημοσιευσει. ομως η συγκεκριμενη μολις χτες εμφανιστηκε στο διαδικτυο! λιγο περιεργο δεν ειναι αυτο;;; πως τους ξεφυγε τοσα χρονια ειδικα απο ανθρωπους που παθιαζονται με προφητειες και προσπαθουν να τις ερμηνευσουν και δεν τους ξεφευγει ουτε ιωτα, αυτη πως τους ξεφυγε;;; αρα κρατω τις επιφυλαξεις μου παλι!
Πολύ σωστή επισήμανση, συμφωνώ απολύτως.


Οσο για την Πέμπτη που έγραψε ο Αποστόλης, αναφέρεται στον αγώνα Φενέρμπαχτσέ - ΠΑΟΚ για όσους "ποδοσφαιρικά αγεωγράφητους"!! (βλέπε Ψυχούλα και λοιπούς)!!! :8 :8 :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
AnthisMiltos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2008 5:00 am

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από AnthisMiltos »

Αν θα γίνει εξέγερση θα φύγουν εκτός από τους 300 της βουλής και το Δ.Ν.Τ. Για να έρθουν ξένα στρατεύματα για την εξεγερση δεν υπονοείται σε καμμιά προφητεία,ο Αγγαθάγελος αναφέρεται σε οικουμενική Κυβέρνηση[Κυβερνήται],αλλά ακολουθεί η εισβολή από τους Τούρκους στο Αιγαίο για 3 μέρες,εδώ πέφτει πείνα ενώ οι Ρώσοι επιτίθενται στους Τούρκους για τα δικά τους συμφέροντα των αγωγών και καταλαμβάνουν την Πόλη για 5 μήνες.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από stathis73 »

ψυχουλα έγραψε:
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:
aposal έγραψε: Εύχομαι η άλωσή της να ξεκινήσει την Πέμπτη...
AMHN !!! :wav
δε νομιζω!!! οι "πηγες" (τουρκοι γερμανιας) μου λενε οτι θα γινει Θ. Λειτουργια στην Αγια Σοφιά 16 ή 17 Σεπτέμβρη.

Στεφανε ο αμαρτωλος Απόστολος το λεει γιατι την πεμπτη παιζει ο Παοκ στο σουκρου σαρατσογλου στην κωνσταντινουπολη που επεχει περιπου 20 λεπτα με ταξι απο το Πατριαρχειο, για αυτην την αλωση μλαει ο φιλος μας ο Απόστολος.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Μία προφητεία! Ο Καλλικράτης, οί "δύο χώρες", καί ο πόλε

Δημοσίευση από stathis73 »

panagiotisspy έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:Ο ΠατροΚοσμας ειναι κεκοιμημενος εδω και παμπολλα χρονια και ακριβως επειδη προφητευε δεν εχουν αφησει προφητεια για προφητεια που εχει πει και να μη την εχουν δημοσιευσει. ομως η συγκεκριμενη μολις χτες εμφανιστηκε στο διαδικτυο! λιγο περιεργο δεν ειναι αυτο;;; πως τους ξεφυγε τοσα χρονια ειδικα απο ανθρωπους που παθιαζονται με προφητειες και προσπαθουν να τις ερμηνευσουν και δεν τους ξεφευγει ουτε ιωτα, αυτη πως τους ξεφυγε;;; αρα κρατω τις επιφυλαξεις μου παλι!
Πολύ σωστή επισήμανση, συμφωνώ απολύτως.


Οσο για την Πέμπτη που έγραψε ο Αποστόλης, αναφέρεται στον αγώνα Φενέρμπαχτσέ - ΠΑΟΚ για όσους "ποδοσφαιρικά αγεωγράφητους"!! (βλέπε Ψυχούλα και λοιπούς)!!! :8 :8 :smile:
Παναγιωτη δεν ειδα την αναλυση.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”