Καταστροφολογία! Δεν τήν συμμερίζομαι, ούτε την απορρίπτω...

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καταστροφολογία! Δεν τήν συμμερίζομαι, ούτε την απορρίπτ

Δημοσίευση από aposal »

Φίλος μου από τη Θεσσαλονίκη που επισκέπτεται τακτικά το Α.Ο. μου είπε πως οι μοναχοί της Σκήτης όπου πήγε πρόσφατα του είπαν να μην πιστεύει τέτοια πράγματα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Καταστροφολογία! Δεν τήν συμμερίζομαι, ούτε την απορρίπτ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

την Κυριακη στην Μητροπολη μας ειπανε να μην δινουνε σημασια σε τετοια
οτι μαλλον ειναι εκ του πονηρου αυτα για να βγαλουνε απο τον πνευματικο μας αγωνα και το καταφερανε
απο αγνοια και μονο πανικοβληθηκανε πολλοι
η εκκλησια πρεπει να λαβη μερος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
AnthisMiltos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2008 5:00 am

Re: Καταστροφολογία! Δεν τήν συμμερίζομαι, ούτε την απορρίπτ

Δημοσίευση από AnthisMiltos »

Απ'όσο γνωρίζω από φίλο μου που πάει στο Άγιον Όρος,ο Γέρων Παίσιος δεν έχει εμφανισθεί σε κανένα μοναχό,άρα δεν υπάρχει θέμα τα κανάλια να εκμεταλεύονται το όνομα του Γέροντα και να μεταφέρουν ψευδείς ειδήσεις,αυτούς δυστυχώς τους δημοσιογράφους έχουμε αυτά τα ψέματα λένε.Ότι κάποτε θα έχουμε και τέτοια γεγγονότα είναι γνωστό σε όλους εμάς που έχουμε διαβάσει τα βιβλία για τον Γέροντα.Το πότε είναι άγνωστο.Τα γεγγονότα τρέχουν επαληθεύοντας τις προφητείες που είναι γραμμένες στην Αγια Γραφή και απο τους ¨αγιους Πατέρες.Καλό είναι να επαγρυπνούμε να είμαστε έτοιμοι πνευματικά και όχι να τρομοκρατούμαστε,εξ άλλου αυτό το νέο για τον Γέροντα έχει γραφτεί από αρχές Αυγούστου στο διαδίκτυο[pylestv}οπότε να μην υπολογίζεται για 25 Δεκέμβρη,αλλά για Νοεμβρη,ποιανού έτους όμως?Εχουν ξαναγραφτεί ημερομηνίες στο διαδίκτυο για τα 555 έτη από την πτώση της Πόλης[2008],για το σεπτέμβρη του 2009,για τον Οκτώβρη του 2010,και όλο τίποτα δεν γίνεται.
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Η εμφάνιση του Γέροντος Παϊσίου.

Δημοσίευση από lathras »

Σίγουρα όλοι έχουμε κάπου....διαβάσει....ακούσει (και πρόσφατα στην τηλεόραση) για την εμφάνιση του Γέροντος Παϊσίου στο Άγιον Όρος τον Αύγουστο, όπου πληροφόρησε 3 μοναχούς για επικείμενο πόλεμο.

Με ιδιαίτερη χαρά είδα ότι το θέμα αυτό δεν συζητήθηκε στο blog μας, αποδεικνύοντας ότι αντιστεκόμαστε στην προφητοτρομολαγνεία!

Θέλησα λοιπόν να το αναφέρω γιατί πριν από λίγο διάβασα στο δίκτυο και την επίσημη διάψευση του συμβάντος από την Ιερά κοινότητα του Αγίου Όρους. βλέπετε εδώ...http://agioritikesmnimes.pblogs.gr/file ... 866-02.bmp
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Η εμφάνιση του Γέροντος Παϊσίου.

Δημοσίευση από kostasellas »

Εχει απασχολήσει και το forum
viewtopic.php?f=43&t=13834&start=20
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”