Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από tinios »

"Μηνύματα" που πρέπει να προβληματίσουν και να μας ξυπνήσουν..

Πριν λίγες ημέρες σας είχαμε παραθέσει δημοσιεύσεις από το διαδίκτυο που αναφέρονταν σε εξοπλισμούς-δραστηριότητες των Τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων στην περιοχή του Έβρου.
Σχετικό άρθρο: Να γιατί ανησυχούμε και διαμαρτυρόμαστε
Σήμερα σας παραθέτουμε πληροφορίες για μετακινήσεις των Τουρκικών Μονάδων οι οποίες δηλώνουν τις σαφείς επιθετικές προθέσεις των Τούρκων στον Έβρο.Η ανάγκη υλοποίησης αυτών των μετακινήσεων και η λήψη της συγκεκριμένης διάταξης των Τουρκικών στρατευμάτων υποδηλώνουν την σκέψη για αιφνιδιαστική επίθεση των Τούρκων στον Έβρο με αφορμή πιθανά επεισόδια εις βάρος της μουσουλμανικής μειονότητος στη Θράκη σε συνδυασμό με εκτεταμένες εσωτερικές αναταραχές στην Ελλάδα.
Παλαιότερα είχαμε δημοσιεύσει τα περί του σχεδίου «Βαριά» εκ του οποίου φαίνεται ότι οι Τούρκοι διεπίστωσαν την αναγκαιότητα αλλαγής διάταξης των στρατευμάτων τους για την επίτευξη μιας αποτελεσματικής αιφνιδιαστικής επίθεσης.
Σχετικά άρθρα: Η ελληνική αντίδραση στο σχέδιο «BALYOZ» («Βαριά»)
Εισβολή στον Έβρο προέβλεπαν τα επί μέρους πλάνα του «Σχεδίου Βαριοπούλα»
Ήδη έχουν δει το φως της δημοσιότητος περίεργες επιθέσεις σε μουσουλμανικά νεκροταφεία, στο τουρκικό προξενείο της Θεσσαλονίκης, και σε τζαμί. Σε όλα αυτά να προσθέσουμε τις συνεχείς αμφισβητήσεις, παραβάσεις και παραβιάσεις στο Αιγαίο, το casus belli και τις έρευνες για πετρέλαιο εκ μέρους των Τούρκων.
Να αναμένουμε λοιπόν την υποκίνηση των εσωτερικών αναταραχών, λόγω δολοφονίας ενός αλλοδαπού π.χ. όπως πρόσφατα δήλωσε η Αφρα Αλ Σαλέχ; Θερμού επεισοδίου στο Αιγαίο, το οποίο εύκολα μπορούν να στήσουν οι Τούρκοι στρατηγοί, οι οποίοι μετά το πρόσφατο δημοψήφισμα στην Τουρκία βλέπουν την επιρροή τους στα τεκταινόμενα της Τουρκίας να μειώνεται, με ταυτόχρονες προβοκάτσιες σε μουσουλμανικές περιοχές;
Βλέπε πρόσφατες δηλώσεις Τούρκου στρατηγού: Ομολόγησε την προβοκάτσια



1. Το 102 ΣΠ/2ου ΣΣ μετακινήθηκε πριν 1 χρόνο από ΚΕΣΑΝΗ προς ΟΥΖΟΥΝΚΙΟΠΡΟΥ(πιθανός χώρος τελικού προορισμού). Αυτό δίνει την δυνατότητα ( ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ) να έχει τα 2/3 του βεληνεκούς μέσα στην φίλια παράταξη αλλά και να μπορεί να προσβάλει το σύνολο της ελληνικής παράταξης.
2. Η 2η ΤΘΤ/52ης ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ μετακινήθηκε πριν ένα χρόνο από ΜΑΛΤΕΠΕ (ασιατική τουρκία) προς ΚΑΡΤΑΛΤΕΠΕ ΒΔ της ΚΩΝ/ΠΟΛΗΣ. Αποτελεί προώθηση κατά 52 χλμ.
3. Δημιουργήθηκε η 23η ΜΠ (καινούργια μονάδα) στην ΚΩΝ/ΠΟΛΗ για να αναλάβει την εσωτερική ασφάλεια.
4. Αυτό το χρόνο άλλαξε διοικητική υπαγωγή η 1η ΤΘΤ/52ης ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ και έγινε 1η ΤΘΤ/5ου ΣΣ και μετακινήθηκε κατά 250 χλμ από ΚΩΝ/ΠΟΛΗ προς ΜΠΑΜΠΑΕΣΚΙ 40 χλμ από ορεστιάδα. Επίσης μετακινήθηκε το ΣΜΧ ΑΠΌ ΜΠΑΜΠΑΕΣΚΙ ΠΡΟΣ ΠΙΝΑΧΙΣΑΡ.
5. Η 3η ΤΘΤ/5ου ΣΣ άλλαξε διοικητική υπαγωγή και έγινε 3η ΤΘΤ/52 ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΈΝΗΣ ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ. Ουσιαστικά αποτελεί προώθηση της 52 τεθωρακισμένης μεραρχίας κατά 50 χλμ.
6. Η 3η ΤΘΤ ασκήθηκε τον ΑΠΡΙΛΙΟ 2010 στην περιοχή της ΑΔΡΙΑΝΟΥΠΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΒΙΑΙΗ ΔΙΑΒΑΣΗ ΠΟΤΑΜΟΥ.
7. Η 52η ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑΡΧΙΑ είχε αποστολή μέχρι τώρα την εσωτερική ασφάλεια. Δημιουργήθηκε η 23η ΜΠ για αυτήν την αποστολή και η 52η ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΈΝΗ ΜΕΡΑΡΧΙΑ αποτελεί καθαρή στρατηγική εφεδρεία της 1ης ΣΤΡΑΤΙΑΣ η οποία έχει προωθηθεί 2 φορές κατά 50 χλμ προς τα δυτικά

ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ: 2 Μ/Κ ΤΠ + 2 ΕΜΑ + 2 ΜΟΙΡΕΣ ΠΒ.
Από το army alert
http://kalyterotera.blogspot.com/2010/0 ... _7721.html
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ποιος ο λογος να κατεβασουνε στρατια αδελφε μου?
μας τα φαγανε ,και θα συνεχισουνε να τα παιρνουνε διχως πολεμο
δηλαδι τους τα χαρισανε
δεν βλεπω τον λογο να κανουνε πολεμο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από fotios »

Όχι Δημήτρη δεν μας την φάγανε ακόμη..
Έχουμε πολλές "περίεργες κινήσεις" από τους φίλους μας..φαίνεται οι Τούρκοι μάθανε
για το ότι θέλουμε να μάθουμε την γλώσσα τους και το σκέφτονται σοβαρά να μας
την διδάξουν με τον τρόπο που μόνο αυτοί ξέρουν...όχι δεν πρέπει να ανησυχεί
το Υπουργείο Άμυνας αλλά ...το Παιδείας...

Τουρκική κορβέτα σε αποστολή προβολής ισχύος στον Αργοσαρωνικό!!
28-09-2010 16:18:45

Toυρκική κορβέτα η οποία αναχώρησε χθες από το Ακσάζ περιπλέοντας το νότιο Αιγαίο και παραβιάζοντας τα εθνικά χωρικά ύδατα αρκετές φορές για την διάρκεια του περίπλου της, πέρασε πριν λίγο από το στενό μεταξυ Κέας και Σουνίου, αφού είχε περάσει μέσα από τον Αργοσαρωσνικό!

Το τουρκικό σκάφος h TCG Beykoz (F-503) παρακολουθείται από την ΤΠΚ "Κρυστάλλιδης" του Π.Ν. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγο.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν το βλεπω ετσι ,θα φτασουνε εως εκει που θα επιτρεψει ο Θεος
και πολλυ θα τους ειναι.....
δεν καταλαβατε οτι ειμαστε υπο την προστασια της Παναγιας
και οσο για τα αναδημοσιευματα απο τα αλλα μπλοκ δεν μου λενε τιποτα απολυτως
απλα ειναι ανθρωποι με ανησυχιες και γινανε προφητες και αυτοι
θελουνε να φερουνε τον κοσμο σε ανυσηχια και αδιεξοδο και το καταφερνουνε
βλεπω αυτους που ασχολουντε και αναδημοσιευουνε το καθε τι που εκεινοι οι βαλτοι
γραφουνε
τελως παντων αυτα απο μενα τα ειπα μπερδεμενα δεν εχω καλη γνωση της ελληνικη γραμματικης και με λιγη φαντασια θα καταλαβεται τι θελω να πω :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aν και εφοσον κρινει ο Κυριος, οτι χρειαζεται ενας πολεμος,
για να συνελθει ο νεος Ισραηλ,
οπως δικαια και παιδαγωγικα, γινοταν,
για τις ατελειωτες ανομιες και αμαρτιες του παλαιου Ισραηλ,
στην περιοδο της πρωτης Διαθηκης, ισως και να γινουν αυτα.

Κανεις δεν ξερει.

Ομως, το να τα σκαλιζουμε, και να τα περιεργαζομαστε, ειναι σαν να προσπαθουμε να εξιχνιασουμε τις θειες βουλες,
οι οποιες ειναι εκ φυσεως ανεξιχνιαστες και στην τελικη αναλυση δεν ειναι το πρεπον για εμας αυτο.

Ας μην εκπειραζουμε τον Θεον, και ας εκζητουμε το ελεος Του και την μακροθυμια Του,
αντι να Τον παροργιζουμε, με μαντεψιες..

Ξερουμε σε γενικες γραμμες οτι ο κοσμος δεν παει καλα. Ηλιου φαεινοτερον ειναι αυτο.

Και αρκει και περισσευει για να ειμαστε εν προσευχη και μετανοια, και κοντα, η καλυτερα μεσα, βαθια, στην Εκκλησια,
η οποια σαν ασφαλεστατη ναυς, θα μας οδηγησει στον ευδιο και απανεμο λιμενα του Χριστου μας.

Και αφηστε τους τουρκους και σια, να κουρευονται. Τι θα μας κανουν χειροτερο απ οτι κοντευουμε να παθουμε;

Εδω κοντευουμε να χασουμε τις αιωνιες ψυχες μας, και θα μας πειραξει εαν οι τουρκοι, μας αποκτεινουν, υποθετικα, το σωμα;

Οχι δα.

Ειρηνη.

Η Παναγια ειναι μαζι μας, οπως σωστα αναφερθηκε παραπανω,
απο τον Δημητριο τον Σαλο,
πλην ομως πιστο, ευκλεες και ευσεβεστατο τεκνον
της αγλαοκαρπου και αγιοτοκου Μακεδονικης γης.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Dimitris39 έγραψε:Δεν το βλεπω ετσι ,θα φτασουνε εως εκει που θα επιτρεψει ο Θεος
και πολλυ θα τους ειναι.....
δεν καταλαβατε οτι ειμαστε υπο την προστασια της Παναγιας
και οσο για τα αναδημοσιευματα απο τα αλλα μπλοκ δεν μου λενε τιποτα απολυτως
απλα ειναι ανθρωποι με ανησυχιες και γινανε προφητες και αυτοι
θελουνε να φερουνε τον κοσμο σε ανυσηχια και αδιεξοδο και το καταφερνουνε
βλεπω αυτους που ασχολουντε και αναδημοσιευουνε το καθε τι που εκεινοι οι βαλτοι
γραφουνε
τελως παντων αυτα απο μενα τα ειπα μπερδεμενα δεν εχω καλη γνωση της ελληνικη γραμματικης και με λιγη φαντασια θα καταλαβεται τι θελω να πω :mrgreen:
συμφωνω.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από fotios »

Δημήτρη(dimitris39) μάλλον δεν ξέρεις την διαφορά του blog και του site ειδησεογραφικού περιεχομένου.
Λοιπόν το defencenet.gr είναι site διεθνούς κύρους, το πιο καλό που υπάρχει σε θέματα άμυνας, στην
χώρα και εκδίδει και ένα από τα πιο καλά περιοδικά "Στρατηγική". Ασχολείται μόνο
με ειδήσεις και όχι με "προφητείες". Δεν θα το αναλύσω άλλο για να μην θεωρηθεί
πως κάνω και διαφήμιση. Θα σας πω μόνο πως πρόσφατα το Τουρκικό Υπουργείο Άμυνας,
και το Τουρικό προξενείο απείλησαν το site διότι κάνει ενημέρωση σε θέματα εθνική άμυνας.

Καλό βράδυ σε όλους. Ο Κύριος να σας προστατεύει.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Δημήτρη συγχώρεσέ με αλλά δεν μπορώ παρακολουθήσω αυτούς τους ρυθμούς.
Αν συνεχίσουμε έτσι θα πρέπει να εξοπλιστούμε και να μενουμε σε στρατόπεδα.
Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία όταν μεγαλοποιούμε τα γεγονότα και πιθανόν να γίνουμε και γραφικοί.
Έτσι όπως έγραψες το παραπάνω γεγονός φαίνεται να το συνδέεις με την αρχική είδηση του θέματος,
με τα τούρκικα στρατεύματα στη Θράκη.
Άσχετα εντελώς.
Γράφεις για την εγκυρότητα του site (συμφωνω) για την είδηση που γράφεις και μαλώνεις το Δημήτρη που αναφέρεται
σε είδηση από το σχετικά ελαφρύ <<μπλοκ>> που αναγράφεται στην αρχη.
Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα.
Το θηρίο έρχεται.
Όχι όπως εσύ όμως νομίζεις.
Πρόσεχε γιατί θα τη πατήσεις σαν το τσοπάνη που φώναζε συνέχεια βοήθεια για το λύκο και όταν
τελικά ήρθε ο λύκος δεν τον πίστευε κανένας.
Απο την τουρκία κινδυνεύουμε. Και παραβιάσεις γίνονται κάθε μέρα.
Έτσι όμως όπως τα λες φαίνεται πως όλα θα γίνουν αυριο.
Και γενικώς ο λόγος σου παραδοσιακά - όσο σε θυμάμαι - οδηγεί σε ακραία συμπεράσματα μόνιμα.
Καλά να είσαι φίλε.
Συγχωρεσέ με για τις παραινέσεις μου.
Οι υπερβολές σου όμως - όσο και αν τις συμπαθούμε ως ορθόδοξες - δεν παύουν να είναι υπερβολές.
Ξαναλέω το θηρίο έρχεται, αλλά όχι και με τη μορφή τσίρκου.....
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν ειμαι σπαρτιατης δεν ειμαι θερμοκεφαλος ως προς το να γινει πολεμος με τους τουρκους αλλα θα πω το εξεις, ασ κοπιασουν ή καλυτερα μολων λαβε.
Εγω παντος θα ριχνω και μπροστα στους οχτρους αλλα και προς τα πισω στα πουλημενα τομαρια να το εχουν υποψη τους και δεν θα ειμαι ο μονος που θα το κανει αυτο. :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από eleimon »

Χωρις να θελω να προβω σε λεπτομερειες γιατι αυτα τα θεματα ειναι και κομματακι απορρητα απο εγκυρη πηγη του στενου μου περιβαλλοντος κι οταν λεω απο εγκυρη πηγη εννοω μεσα απ το Πενταγωνο για να μην λεω αερολογιες,εχουν πολυ δυσαρεστα σηματα για το αμεσο μελλον οσον αφορα τους Τουρκους και τις κινησεις τους σε σχεση με την Ελλαδα.
Και δεν αναφερονται δυστηχως στις καθημερινες παραβιασεις τους στα δικα μας χωρικα υδατα,αλλα σε πολυ σοβαροτερες καταστασεις.

Τωρα το τι θα επιτρεψει ο Θεος και τι οχι ολοι ελπιζουμε και πιστευουμε στο Ελεος Του. :(

Δε στεκομαι σε προφητοτρομοκρατειες αλλα στο τι πληροφοριες εχει ο Στρατος.

Και ως συνηθως ο απλος λαος θα ενημερωθει για ολα οταν φτασει το αβγο ξερετε που...... :45
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”