Ναός νεοπαγανιστών στην Αθήνα

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από cloaca »

Εδώ στο Λιτόχωρο(στον Όλυμπο) μαζεύονται κάθε χρόνο ,άνοιξη νομίζω και πηγαίνουν σε μια βίλλα ενός από αυτούς και κάνουν τελετές.Από ότι έχω ακούσει μέσα σε αυτούς υπάρχουν και γνωστοί άνθρωποι καθώς και πάρα πολύ πλούσιοι.Μακάρι ο Κύριος Ιησούς Χριστός να τους λυπηθεί και να τους βοηθήσει να βγουν από την πλάνη τους και να σωθούν.
Δόξα στον Θεό
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

cloaca έγραψε:Εδώ στο Λιτόχωρο(στον Όλυμπο) μαζεύονται κάθε χρόνο ,άνοιξη νομίζω και πηγαίνουν σε μια βίλλα ενός από αυτούς και κάνουν τελετές.Από ότι έχω ακούσει μέσα σε αυτούς υπάρχουν και γνωστοί άνθρωποι καθώς και πάρα πολύ πλούσιοι.Μακάρι ο Κύριος Ιησούς Χριστός να τους λυπηθεί και να τους βοηθήσει να βγουν από την πλάνη τους και να σωθούν.
Δόξα στον Θεό
Για τις τελετές αυτές και για τη Νεοειδωλολατρεία υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του π.Γεωργίου Μεταλληνού με τίτλο: "ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ Ή ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΙΑ;". Πραγματικά πολύ κατατοπιστικό!!!!

Επιπλέον κάπου ο παπα-Γιώργης αναφέρει μαρτυρίες για τις εκδηλώσεις στον Όλυμπο. Πριν ανεβούν οι δωδεκαθεϊστές στο βουνό (στις παρυφές του) τους πουλάνε χλαμύδες και σανδάλια!!!!!!! Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ που έλεγε και ο Νίκος Γκάτσος :lol: :lol:
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Επίσης κυκλοφορεί ένα σχετικό βιβλίο από την Εταιρεία Ορθοδόξων Σπουδών, τής οποίας προΐσταται ο πρωτοπρεσβύτερος Θεόδωρος Ζήσης, Καθηγητής στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης.
Το βιβλίο περιλαμβάνει τις ομιλίες που έγιναν σε σχετικό συνέδριο, όπου συμμετείχαν πολλοί εκλεκτοί ομιλητές.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
kostas8888
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas8888 »

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ

ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ

ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ ???????

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

kostas8888 έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ ???????
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ
Τι έννοια ο παγανισμός ? Θυσία στον Διά και τα είδωλα , αιγυπτιακές Ίσις - Οσιρις κτλ . η και ανθρωποθυσίες στο σατανά στην ψύχρα ( αν θυμάσαι εκείνο το κύκλωμα που κατάληξε στον κορυδαλλό ..... ) + σεξουαλικά οργια + " φιλοσοφικές συζητησεις " τρομάρα τους !

:wink: Σκέφτομαι τον Αρκούδο της παρέας ! Ανεκτικοτηταααα και αγάπηηηη ...
Αν ομως είχε ενα παιδάκι και να το πέρνανε οι σατανιστές για ανθρωποθυσία ! Κύριε ελεησον στο " Δοξα Πατρί ! " και μετάνοιααααααααα ....
Μια η Πραγματική Αγάπη : ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ οπως λένε οι κανονες ! Κάλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε !
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

sotirio έγραψε:
kostas8888 έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ ???????
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ
Τι έννοια ο παγανισμός ? Θυσία στον Διά και τα είδωλα , αιγυπτιακές Ίσις - Οσιρις κτλ . η και ανθρωποθυσίες στο σατανά στην ψύχρα ( αν θυμάσαι εκείνο το κύκλωμα που κατάληξε στον κορυδαλλό ..... ) + σεξουαλικά οργια + " φιλοσοφικές συζητησεις " τρομάρα τους !

:wink: Σκέφτομαι τον Αρκούδο της παρέας ! Ανεκτικοτηταααα και αγάπηηηη ...
Αν ομως είχε ενα παιδάκι και να το πέρνανε οι σατανιστές για ανθρωποθυσία ! Κύριε ελεησον στο " Δοξα Πατρί ! " και μετάνοιααααααααα ....
Μια η Πραγματική Αγάπη : ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ οπως λένε οι κανονες ! Κάλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε !
Αν και από ότι ξέρω, αν δεν κάνω λάθος, Σωτήριε ότι οι δικοί μας νεοειδωλολάτρες είναι καθαροί 12θεϊστές και δεν λατρεύουν θεότητες άλλων λαών (αν δεν κάνω λάθος βέβαια)
kostas8888
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas8888 »


ΕΓΩ sotirio ΕΙΔΑ Ο ΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΙΔΩΛΑΤΡΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ

ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΧΩΡΙΑ , ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ ΕΜΑΘΑΝ ΟΤΙ

ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑΝ .

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ Ο

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ

ΑΘΕΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΡΟΦΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

sotirio έγραψε: Μια η Πραγματική Αγάπη : ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ οπως λένε οι κανονες ! Κάλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε !
Σωτήριο σταμάτα το φασισμό και τη μισαλοδοξία σε παρακαλώ .Ντροπή τέτοια πράγματα να τα λές . ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ είναι για σένα η πραγματική αγάπη ? μιλάς συγκεκριμένα μιλάς αφηρημένα ? μηδενική ανοχή σε ότι εσένα σου φαίνετε διαφορετικό ?
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

kostas8888 έγραψε:
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ

ΑΘΕΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΡΟΦΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.[/b]
Διαφωνώ
Το θεωρώ επικίνδυνο ότι άνοιξε σε κεντρικότατη περιοχή της Αθήνας εκκλησία παγανιστών από τη στιγμή που πρεσβεύουν το μίσος απροκάλυπτα κάποιοι από αυτές τις οργανώσεις
Αν δεν μιλήσουμε για τον κίνδυνο τότε απλά στρουθοκαμηλίζουμε κάνοντας ότι δεν βλέπουμε το κίνδυνο
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ πού προκαλείται από τους αρχαιολάτρες, αλλά και οποιαδήποτε άλλη ΠΡΟΚΛΗΣΗ που δέχεται η Εκκλησία τού Χριστού, ΠΡΕΠΕΙ να ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ με αποφασιστικότητα από την Εκκλησία τού Χριστού.
ΔΕΝ έχουν όλοι οι άνθρωποι τον ΙΔΙΟ βαθμό πνευματικής ωριμότητας, και συνεπώς είναι πιθανό κάποιοι άνθρωποι να ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ πνευματικά ( αλλά όχι μόνο πνευματικά ).
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”