Προφητείες και Κύπρος

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Προφητείες και Κύπρος

Δημοσίευση από filtor »

Παίρνοντας αφορμή το σημείωμα κάποιου Κύπριου αδερφού, θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν και εφ' όσον έχουμε αρκετούς Κύπριους στο site για το τι προφητείες έχουν γίνει σχετικά με το θέμα του Κυπριακού.

Αμυδρά στο μυαλό μου θυμάμαι από κάτι που διάβασα ότι ο γέροντας Παΐσιος υποστήριξε ότι το πρόβλημα της Κύπρου είναι πνευματικό.

Δηλαδή τιμωρήθηκε η Κύπρος γιατί ήταν σε κακή πνευματική κατάσταση και αυτό θα αλλάξει όταν βελτιωθεί;

Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει, τον ανίδεο. :roll:

Υ.Σ.1
Πάντως μπορεί να λέγεται από πολλούς ότι οι νέοι της Κύπρου χορτάτοι από χρήματα αδιαφορούν για το πρόβλημα της διχοτόμησης αλλά από την άρνηση του σχεδίου Ανάν φαίνεται τουλάχιστον, ότι δεν έχασε τα αντανακλαστικά της.
Υ.Σ.2
Η δολοφονία του Σολωμού ήταν από τα πιο συγκλονιστικά γεγονότα της ζωής μου! Από τις λίγες φορές που έκλαψα... :cry:
Και να φανταστεί κανείς ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός στις "εθνικοφροσύνες"...
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Συμφωνώ ότι ο Σολωμός ήταν ήρωας και εθνομάρτυρας , ωστόσο αν θυμάμαι καλά είχε ανέβει στον ιστό για να κατεβάσει την Τουρκική σημαία, αφού κάτω από τα έκπληκτα βλέμματα των κιανόκρανων είχε εισχωρήσει στο Τουρκοκυπριακό έδαφος. Λίγα δευτερόλεπτα μετά πυροβολείται από Τουρκοκύπριους αξιωματικούς και πέφτει νεκρός. Το ερώτημα είναι πως θα αντιδρούσαν οι Ελληνοκύπριοι εάν κάποιος Τούρκος παρεβίαζε την φρουρούμενη από τον ΟΗΕ πράσινη γραμμή και προσπαθούσε να ξυλώσει το ύψιστο εθνικό σύμβολο, την Ελληνική σημαία; Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ''τον δολοφόνησαν'' αφού ο ίδιος προκαλεί το θάνατό του.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Ναι, με την κοινή λογική ότι έκανε ήταν μια τρέλα!
Αλλά ευτυχώς που υπάρχουν τέτοιοι τρελοί
και σπάνε την συμβατικότητά μας.
Μια τέτοια τρέλα δεν είναι και ο Ορθόδοξος Δρόμος;

Πήρε θέση απέναντι στα αιώνια διλήμματα της ζωής μας
και απέφυγε να τα απωθήσει στην ψυχή του και να γίνει έρμαιό τους.

Αυτό που έκανε θα πρέπει να μπει στα βιβλία μας
και να διδάσκετε στα σχολεία.
Ότι έκανε θα μπορούσε να μην το είχε κάνει... :wink:
Ήταν μια πράξη πέρα από την έννοια της πατρίδας,
πέρα από την έννοια της θρησκείας, πέρα από κάθε τι.

Λυπάμαι που τα εκφραστικά μου μέσα είναι φτωχά
για να εκφράσω το τι αισθάνομαι για τον Σολωμό. :cry:
ELLINAS
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: kypros

Δημοσίευση από ELLINAS »

vasilis_m21 έγραψε:Συμφωνώ ότι ο Σολωμός ήταν ήρωας και εθνομάρτυρας , ωστόσο αν θυμάμαι καλά είχε ανέβει στον ιστό για να κατεβάσει την Τουρκική σημαία, αφού κάτω από τα έκπληκτα βλέμματα των κιανόκρανων είχε εισχωρήσει στο Τουρκοκυπριακό έδαφος. Λίγα δευτερόλεπτα μετά πυροβολείται από Τουρκοκύπριους αξιωματικούς και πέφτει νεκρός. Το ερώτημα είναι πως θα αντιδρούσαν οι Ελληνοκύπριοι εάν κάποιος Τούρκος παρεβίαζε την φρουρούμενη από τον ΟΗΕ πράσινη γραμμή και προσπαθούσε να ξυλώσει το ύψιστο εθνικό σύμβολο, την Ελληνική σημαία; Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ''τον δολοφόνησαν'' αφού ο ίδιος προκαλεί το θάνατό του.
Η σημαία ήταν εκέι παράνομα και όχι σε τουρκοκυπριακό έδαφος αλλά σε τουρκοκρατούμενη περιοχή, οπόταν καλά έπραξε και πήγε να την κατεβάσει, βρισκόταν εκέι παράνομα και με την βία των όπλων σε αντίθεση με τις ελληνικές και κυπριακές σημαίες..
αν προσπαθούσε κάποιος απο τους τούρκους να κατεβάσει δική μας δεν νομίζω να ήταν η ίδια η αντίδραση ενός νόμιμου κράτους, θα υπήρχαν ύστερα φοβερές συνέπειες, ενώ οι τούρκοι ότι και να τους πούν τους γράφουν..
τώρα για το ότι υπήρχαν εκέι στρατιώτες... τα παραδείγματα αυτοθησίας είναι πάμπολλα, τους τούρκους θα φοβηθούμε?


Άν κάποιος ξέρει κάτι για προφητείες και λοιπά ας το παραθέσει.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Στην ιστοσελίδα:
http://www.rel.gr/index.php?rpage=paisios&rpage2=
αναφέρονται μερικές προφητικές προρρήσεις τού Αγίου Αγιορείτη Γέροντα Παϊσίου. Ο Γέροντας κάνει και μία πολύ σύντομη αναφορά στην Κύπρο.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

να επαναλάβω ότι δεν αμφισβητώ τον ηρωισμό του, αλλά αν έμπαινε ένας Τούρκος σε ελληνικά εδάφη να ξυλώσει τη σημαία, και κάποιος έλληνας τον πυροβολούσε, θα έλεγαν πολλοί ''να αγιάσει το χέρι του φονιά".
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Re: Προφητείες και Κύπρος

Δημοσίευση από paroikos »

filtor έγραψε:Παίρνοντας αφορμή το σημείωμα κάποιου Κύπριου αδερφού, θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν και εφ' όσον έχουμε αρκετούς Κύπριους στο site για το τι προφητείες έχουν γίνει σχετικά με το θέμα του Κυπριακού.

Αμυδρά στο μυαλό μου θυμάμαι από κάτι που διάβασα ότι ο γέροντας Παΐσιος υποστήριξε ότι το πρόβλημα της Κύπρου είναι πνευματικό.

Δηλαδή τιμωρήθηκε η Κύπρος γιατί ήταν σε κακή πνευματική κατάσταση και αυτό θα αλλάξει όταν βελτιωθεί;

Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει, τον ανίδεο. :roll:

Υ.Σ.1
Πάντως μπορεί να λέγεται από πολλούς ότι οι νέοι της Κύπρου χορτάτοι από χρήματα αδιαφορούν για το πρόβλημα της διχοτόμησης αλλά από την άρνηση του σχεδίου Ανάν φαίνεται τουλάχιστον, ότι δεν έχασε τα αντανακλαστικά της.
Υ.Σ.2
Η δολοφονία του Σολωμού ήταν από τα πιο συγκλονιστικά γεγονότα της ζωής μου! Από τις λίγες φορές που έκλαψα... :cry:
Και να φανταστεί κανείς ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός στις "εθνικοφροσύνες"...
Από ότι θυμάμαι ο γ. Παΐσιος είπε ότι όταν οι Κύπριοι αποκτήσουν πνευματικές βάσεις τότε θα φύγουν κι από το νησί οι βάσεις των Άγγλων, των Αμερικανών κ των Τούρκων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”