Μια απλή ταυτότητα ?

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Μια απλή ταυτότητα ?

Δημοσίευση από lovethink »

Χθες ένιωσα βλάκας
Ενιωσα ότι κατέβηκα στη πορεία για τις νέες ταυτότητες νομίζοντας πως μιλάμε για ηλεκτρονικές ταυτότητες με μικροτσιπ κτλπ
Βλέπω χθες μια νέα ταυτότητα από μια φίλη ............
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ? ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΦΑΣΑΡΙΑ ? ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΟΙΔΙΑ με την παλιά απλά δεν έχει το θρήσκευμα ( λες και το θρήσκευμα στην ταυτότητα αποδυκνείει κάτι για το ποιόν του κάθε ανθρώπου )
Μια ακριβώς ίδια ταυτότητα , σε ένα χαρτί πλαστικοποιημένο και γραμμένη στο χέρι με το γραφικό χαρακτήρα του Χ αστυνομικού , ούτε καν από κομπιούτερ
Μήπως λέω μήπως το παρακάνουμε σα κράτος ?
Και οκ , ηλεκτρονικές ταυτότητες δεν θέλουμε , μήπως είμαστε όμως ήδη φακελωμένοι ? πως γίνετε να σου δίνουν δάνειο 10 χιλιάδες ευρώ μόνο με ένα τηλεφώνημα ?
Μια απλή ταυτότητα ή με τον αγώνα που έγινε προλάβαμε την ηλεκτρονική ?
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Η ταυτότητά μας η πραγματική γράφει μόνο:

Νικόλαος, δούλος του Θεού.

Τώρα, κοσμικές ταυτότητες έχουμε πολλές, αστυνομική, επαγγελματική, άδεια οδήγησης, ασφαλιστικό βιβλιάριο, διαβατήριο, πιστωτικές κάρτες ....., δεν έχουν όμως και μεγάλη σημασία, είναι μόνο εργαλεία για την εδώ ζωή μας. Όταν τις χρησιμοποιούμε σωστά δεν βλάπτουν πνευματικά.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Η ταυτότητά μας η πραγματική γράφει μόνο:

Νικόλαος, δούλος του Θεού.

Τώρα, κοσμικές ταυτότητες έχουμε πολλές, αστυνομική, επαγγελματική, άδεια οδήγησης, ασφαλιστικό βιβλιάριο, διαβατήριο, πιστωτικές κάρτες ....., δεν έχουν όμως και μεγάλη σημασία, είναι μόνο εργαλεία για την εδώ ζωή μας. Όταν τις χρησιμοποιούμε σωστά δεν βλάπτουν πνευματικά.
Εγώ προτιμώ "Παιδί Του Θεού"
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

lovethink έγραψε: Εγώ προτιμώ "Παιδί Του Θεού"
Μη φοβάσαι να πεις δούλος του Θεού, δεν σημαίνει τη γνωστή δουλεία :lol: Κι ο Χριστός έλεγε πως είναι δούλος του ανθρώπου !!!!!!

Σημαίνει αυτόν που εργάζεται, δουλεύει για τον Ιησού με τις πράξεις του και τους καλούς λογισμούς του.
Μακάρι να είμαστε άξιοι εργάτες (δούλοι) Αυτού !!!!!!!!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

123 έγραψε:
lovethink έγραψε: Εγώ προτιμώ "Παιδί Του Θεού"
Μη φοβάσαι να πεις δούλος του Θεού, δεν σημαίνει τη γνωστή δουλεία :lol: Κι ο Χριστός έλεγε πως είναι δούλος του ανθρώπου !!!!!!

Σημαίνει αυτόν που εργάζεται, δουλεύει για τον Ιησού με τις πράξεις του και τους καλούς λογισμούς του.
Μακάρι να είμαστε άξιοι εργάτες (δούλοι) Αυτού !!!!!!!!
Εγώ θέλω "Παιδί Του Θεού" :D
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

lovethink έγραψε: Εγώ θέλω "Παιδί Του Θεού" :D
Ε...καλά λοιπόν...έτσι θα σε λέω.... :D
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

123 έγραψε:
lovethink έγραψε: Εγώ θέλω "Παιδί Του Θεού" :D
Ε...καλά λοιπόν...έτσι θα σε λέω.... :D
Μπα ......... το "δούλος" μου αξίζει αλλά με τη κακή την έννοια :p
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Lovethink γκρρρρρρ D:D D:D D:D X( X( X( Τα νεύρα μου.....

Διάλεξε όοοοοο,τι θες, δεν με νοιάζει παιδάκι μου..... κατάλαβες??????

τσ τσ τσ τσ...παιδιά..........
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

123 έγραψε:Lovethink γκρρρρρρ D:D D:D D:D X( X( X( Τα νεύρα μου.....

Διάλεξε όοοοοο,τι θες, δεν με νοιάζει παιδάκι μου..... κατάλαβες??????

τσ τσ τσ τσ...παιδιά..........
:lol: ( ναι έτοιμος για παιδικό σταθμό είμαι . Αχ μακάρι να ήμουν παιδί . Απόψε θα έβλεπα το ολόγιομο φεγγάρι από τη γειτονιά μου παίζοντας κρυφτό και όχι από ένα γραφείο παίζοντας κρυφτό με τον εαυτό μου κρύβοντας τα όνειρά μου μέσα μου με σκοπό να μη τα βρω γιατί αν τα βρω θα πληγωθώ ) ( τι κάνει το φεγγάρι )
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Εκτός από παιδί (επιμένω!) είσαι και μαέστρος στην κουβέντα! Τάφερες από δω, τάφερες από κει έβγαλες πάλι τον ευαίσθητο εαυτό σου και με αφόπλισες!!!!!

Παρόλο που δεν μου αρέσει να ξεφεύγω από το θέμα (πράγμα που το κάναμε προ πολλού) θα σου πω κάτι και για τα όνειρα....

Πρέπει να μάθεις ότι τα όνειρά μας δεν πραγματοποιούνται γιατί δεν θα ήταν όνειρα αλλά στόχοι. Όμως χωρίς όνειρα σκέφτεσαι πόσο πεζή θα ήταν η πορεία μας σ' αυτόν τον κόσμο?
Εγώ άργησα αλλά το κατάλαβα. Πως τα όνειρα είναι για να μην πραγματοποιούνται αλλά για να ομορφαίνουν τις άχαρες ώρες μας! Όνειρα και ελπίδα πάνε πακέτο...Μέχρι τις τελευταίες μας στιγμές θα ελπίζουμε και θα ονειρευόμαστε!!!!Υπάρχει κάτι πιο υπέροχο?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”