Μια απλή ταυτότητα ?

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ευτυχώς που για να πάμε στον άλλο κόσμο δε θα χρειαστούμε διαβατήριο.

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε: Και εγώ έχω βγάλει, είμαι πλέον χαραγμένος... :cry:


??!! !
Να σου πω ......... άστο το δούλεμα αφού το ξέρεις και εσύ ότι δεν είσαι χαραγμένος
Δεν σου εμφύτευσαν μικροτσίπ στο χέρι μήτε στο μέτωπο
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Ευτυχώς που για να πάμε στον άλλο κόσμο δε θα χρειαστούμε διαβατήριο.

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Δηλαδή πες ότι κάποιου το παιδί αρωσταίνει και μόνο στο εξωτερικό μπορεί να γίνει καλά θα το κάνουμε σαν τους ιαχωβάδες που δεν δίνουν αίμα ? δεν θα το πάρουμε στο εξωτερικό για να μην σφραγισθούμε ?
Δηλαδή ο Θεός θέλει να δει έτσι μαζοχιστικά πειραματικά ποιοί θα προτιμήσουν να πεθάνει το παιδί τους από το να το πάνε στο εξωτερικό να γίνει καλά ?
Γιατί εμένα κάτι δε μου πάει καλά σε όλα αυτά ?
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Φαντάσου να είναι καμμιά θρησκόληπτη μάνα με παιδί στο εξωτερικό! Μαύρα μάτια θα κάνει για να ιδωθούνε!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Φαντάσου να είναι καμμιά θρησκόληπτη μάνα με παιδί στο εξωτερικό! Μαύρα μάτια θα κάνει για να ιδωθούνε!
Θεωρείς θρησκόληπτο όποιον δεν θέλει να σφραγισθεί αύριο μεθαύριο με μικροτσίπ στο χέρι και στο μέτωπο ή εννοείς στη παρούσα φάση που ακόμα δεν είναι το τελικό σφράγισμα ?
Προσπαθώ να σε προσεγγίσω και πάντα σε βρίσκω λίγο επιθετικό και απόλυτο φοβάμαι
Σα να μη ρίχνεις λίγο νερό στο κρασί σου σε όποιον έχει τον δικό του κώδικα επικοινωνίας
Δεν υπάρχει λόγος
Πάντα υπήρχαν φανατισμένοι υπάρχουν και θα υπάρχουν
Το θέμα "ηλεκτρονική χάλκευση" όμως είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να απασχολεί μόνο θρησκευτικά αλλά και πολιτισμικά
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ναι, η αλήθεια είναι ότι ήμουν απόλυτος αλλά απτην άλλη όταν υπάρχει τρομολαγνεία με φημολογίες, κάποιος εξωθείται σε ακραίες αντιδράσεις.

Ενα αντίστοιχο παράδειγμα είναι ίσως το ότι -σε μία χώρα που έχει καταπίεση (δεν αναφέρω όνομα για να μη θεωρηθεί ρατσιστικό) στα συστήματα της, στην εκπαίδευση, παντού, μας έρχονται σε κάποια νησιά τουρίστες από εκεί και επιδίδονται σε ακραίες πράξεις μέθης, άσεμνη συμπεριφορά κλπ κλπ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Ναι, η αλήθεια είναι ότι ήμουν απόλυτος αλλά απτην άλλη όταν υπάρχει τρομολαγνεία με φημολογίες, κάποιος εξωθείται σε ακραίες αντιδράσεις.

Ενα αντίστοιχο παράδειγμα είναι ίσως το ότι -σε μία χώρα που έχει καταπίεση (δεν αναφέρω όνομα για να μη θεωρηθεί ρατσιστικό) στα συστήματα της, στην εκπαίδευση, παντού, μας έρχονται σε κάποια νησιά τουρίστες από εκεί και επιδίδονται σε ακραίες πράξεις μέθης, άσεμνη συμπεριφορά κλπ κλπ.
Για την Αγγλία λες ? :lol: :p
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Εκεί που έλεγα να μην γίνω συγκεκριμένος! Τέλος πάντων είναι αξιοπερίεργο ότι στην χώρα αυτή έχουν καταπιεστικές μεθόδους ωστόσο τα καλοκαίρια στη Ζάκυνθο, στη Ρόδο, στην Αγία Νάπα στην Κύπρο γίνεται της τρελής απτους τουρίστες που ξεφαντώνουν.
Ή μάλλον όχι αξιοπερίεργο, πολύ λογικό είναι! Με τόσή πίεση..εξωθείσαι στα άκρα!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Εκεί που έλεγα να μην γίνω συγκεκριμένος! Τέλος πάντων είναι αξιοπερίεργο ότι στην χώρα αυτή έχουν καταπιεστικές μεθόδους ωστόσο τα καλοκαίρια στη Ζάκυνθο, στη Ρόδο, στην Αγία Νάπα στην Κύπρο γίνεται της τρελής απτους τουρίστες που ξεφαντώνουν.
Ή μάλλον όχι αξιοπερίεργο, πολύ λογικό είναι! Με τόσή πίεση..εξωθείσαι στα άκρα!
Eνώ εμείς εξωθούμαστε όλο το χρόνο σε μικρότερη κλίμακα ? :lol:

Ο Θεός μας γουστάρει ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ να ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ πνευματικό αγώνα να ΑΓΑΠΑΜΕ αυτό που κάνουμε .Δεν μας θέλει μίζερους αλλά με κέφι και χαρά να παλεύουμε για ότι μπορεί να μας χωρίσει από την αγάπη Του
Αλλά τι μπορεί να μας χωρίσει από αυτή ? ούτε ξίφος ούτε σπαθί ούτε σκοτάδι ούτε το ΧΑΟΣ , Τ Ι Π Ο Τ Α δεν μας χωρίζει από την αγάπη ΤΟΥ
Μην έχουμε πιο πολύ άγχος από όσο αξίζει της κάθε ημέρας . Ο ΙΔιος ο Χριστός το είπε "αρκετές έγννοιες έχει η σημερινή ημέρα"
Αφήστε την επαύριον
ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ και ΧΑΡΑ και όσο μπορούμε ο καθένας , με τα λάθη μας τις αμαρτίες μας τα πάθη μας με τα γόνατά μας ματωμένα και τα μάτια βρεγμένα σημασία έχει να μη του αφήνουμε το χέρι
Σημασία έχει ότι ακόμα και αν είμαστε μέχρι το λαιμό στη λάσπη να επιμένουμε να κοιτάζουμε τα αστέρια και ας μας πουν χαζορομαντικούς
Ετσι είναι εμένα ο Θεός μου , ρομαντικός δημιουργός
Υπέροχος ζωγράφος , μοναδικός ποιητής , η έμπνευση όλων των εμπνεύσεων και ο γλύπτης ορατών και αοράτων
Δε πα να κάνουν ότι θέλουν οι άνθρωποι , δε πα να κάνουν σημαία τα "ΜΗ τους και τα ΠΡΕΠΕΙ τους " ο Θεός θέλει κέφι και αντρεία παληκαροσύνη και χαρά
Διώξε ότι μίζερο σε πλακώνει και αν δεν μπορείς να κατανοήσεις γιατί η ίδια σου η ζωή είναι για κάποιους αμαρτία μην τους κατηγορείς μήτε να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις απόλυτα το ακατανόητο
Κάνε το απλό το μικρό το λίγο
Κάνε αυτό που κοροιδεύουμε
Πέρνα τη γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο , πες μια καλημέρα σε ένα ζητιάνο όταν του δίνεις 10 λεπτά και αυτό θα τον ζεστάνει πιο πολύ και θα σου δώσει χαρά και συγκίνηση και θα μπορείς να λες "σήμερα συνάντησα ένα κομμάτι από Θεό σε έναν άνθρωπο "
Οχι άγχος με τα πρέπει και τα μη
Η καταπίεση δεν είναι αυτονόητη σε όσους δεν καταλαβαίνουμε τα γιατί της
Και αν ποτέ πλυμηρίσουμε ποτέ από Θεό τότε θα ζούμε με τα "πρέπει" που αρνηθήκαμε χωρίς να πάρουμε χαμπάρι πως ταιριάξαμε μέσα σ'αυτά


(ΠΩ ΠΩ τι ορθογραφικά λάθη έχω κάνει .Ντροπή μου !!!!! τα Greekglish με κατέστρεψαν :lol: )
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Όπως έλεγε ο Γέροντας Παΐσιος ταυτότητα σημαίνει ότι ταυτίζομαι με τα στοιχεία που γράφει επάνω γι' αυτό βάζω και την υπογραφή μου. Αν ήταν ένα απλό κρατικό έγγραφο που δεν απαιτούσε την υπογραφή μου, που δηλώνει ότι αποδέχομαι αυτά που γράφει, δεν υπήρχε πρόβλημα.

Οι αντιδράσεις οφείλονταν ότι οι νέεςς ταυτότητες είναι η κοτυφή του παγόβουνου. Σχετικά με το θέμα, όπου αναφέρονται και πολλά παρασκήνια, διαφωτιστικό είναι το βιβλίο του Μητροπολίτη Ναυπάκτου, Ιερόθεου "Ταυτότητες και ταυτότητα"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”