Μια απλή ταυτότητα ?

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Το ξέρετε ότι τα καινούρια διαβατήρια έχουν μικροτσιπ; Απο 1/1/2007 δεν μπορεί να ταξιδέψει κανείς χωρίς αυτά. Πλήρες φακέλωμα!
Xρειάζετε όμως δε χρειάζετε ? αφού έγινε έτσι ο κόσμος μας χρειάζετε
Αυτό είναι το κακό
Οτι όσο και να διαφωνούμε μόνο έτσι προφυλασόμαστε όσο αυτό είναι δυνατόν
Δυνατόν λουζόμαστε την αδυναμία μας για έναν ειρηνικό κόσμο
Η ίδια μας η αμαρτία μας σφραγίζει λοιπόν ........ και απλά το τσιπ είναι η επιβεβαίωση αυτής
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

DOMINIQUE έγραψε:Το θρήσκευμα πιστεύω ότι είναι απαραίτητο στοιχείο στην ταυτότητα.Και όχι γιατί αυτό θα δείξει αν αγαπάμε το ΘΕΟ ή όχι, απλά μας προφυλλάσει λίγο από παγίδες.Η νηπιαγωγός ή ο δάσκαλος που εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας μπορεί να είναι Βουδιστής και να είμαστε ήσυχοι ότι τα παιδιά είναι σχολείο.Εντάξει μπορεί στην ταυτότητα να μην έκαναν lovethink τις αλλαγές που περιμέναμε αλλά θα τις κάνουν με το δικό τους τρόπο.Έκαναν το α' βήμα δεν αναφέρουν το θρήσκευμα.Τα υπόλοιπα θα έρθουν αργά και μεθοδικά,ξέρουν αυτοί. :wink:
Εγώ το βρίσκω σωστό να μην αναφαίρετε το θρήσκευμα
Το θεωρώ δικαίωμά μου να μην γνωρίζει ο κάθε αστυνομικός ο κάθε τραπεζικός υπάλληλος τη θρησκεία μου και τα πιστεύω μου
Με αυτή τη λογική ας βάζαμε και τι κόμμα ψηφίζουμε
Νομίζω ότι βοηθάμε πιο πολύ στο φακέλωμα με το να θέλουμε να αναγράφετε το θρήσκευμα
Επίσης δε νομίζω ότι όταν πάτε τα παιδιά σας σε νηπιαγωγείο .....ζητάτε να σας δείξει κανείς την ταυτότητά του ?
Η θα είμαστε μια χώρα που θα επιτρέπει μόνο σε Χριστιανούς Ορθόδοξους να σπουδάζουν και να γίνονται καθηγητές και επιστήμονες ?
Οχι νομίζω ότι γινόμαστε όντως θεοκρατικό όπως μας αποκαλούν κράτος
Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό στην αφαίρεση του θρησκεύματος
και αν κατέβηκα τότε στη πορεία το είχα κάνει για δύο λόγους
α) Γιατί τα είχα πάρει στο κρανίο με τη συμπεριφορά της κυβέρνησης που κορόιδευε και δεν υπολόγιζε τόσες χιλιάδες πιστών και β) για να δώσω ένα παρών κατά του ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ φακελώματος
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Α ναι και εγώ το θεωρώ σωστό να μην αναγράφεται το θρήσκευμα. Αφού παλιά υπήρχε το αστείο ότι ''αυτός είναι χριστιανός της ταυτότητας μόνο".
Εντωμεταξύ η εκκλησία ήταν αφενός μεν κατά των νέων ηλεκτρονικών ταυτοτήτων αλλά αφετέρου ήθελε να αναγράφεται το θρήσκευμα. Ο,τι να ναι.
Και για όσους κλαίγονται ότι οι ηλεκτρονικές ταυτότητες θα είναι του αντιχρίστου, γιατί όταν είχαμε Χούντα δεν ήταν Αντίχριστο το καθεστώς; Αφενός μεν Ελλάς Ελλήνων Χριστιανων και αφετέρου βασανιστήρια φρικτά και φόνοι. Δεν είδα όμως καναν Χριστιανό να θυσιαστεί σαν νέος οσιομάρτυρας, κάτι απλά παιδιά θυσιάστηκαν.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Α ναι και εγώ το θεωρώ σωστό να μην αναγράφεται το θρήσκευμα. Αφού παλιά υπήρχε το αστείο ότι ''αυτός είναι χριστιανός της ταυτότητας μόνο".
Εντωμεταξύ η εκκλησία ήταν αφενός μεν κατά των νέων ηλεκτρονικών ταυτοτήτων αλλά αφετέρου ήθελε να αναγράφεται το θρήσκευμα. Ο,τι να ναι.
Και για όσους κλαίγονται ότι οι ηλεκτρονικές ταυτότητες θα είναι του αντιχρίστου, γιατί όταν είχαμε Χούντα δεν ήταν Αντίχριστο το καθεστώς; Αφενός μεν Ελλάς Ελλήνων Χριστιανων και αφετέρου βασανιστήρια φρικτά και φόνοι. Δεν είδα όμως καναν Χριστιανό να θυσιαστεί σαν νέος οσιομάρτυρας, κάτι απλά παιδιά θυσιάστηκαν.
Ε Χριστιανοί ήταν και τα παιδιά άλλος θα πίστευε πολύ άλλος λίγο όπως πάντα και παντού
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Τέλος πάντων. Η Χούντα λοιπόν δεν ήταν Αντίχριστο καθεστώς; Αφενός Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια αλλά αφετέρου βασανιστήρια και δολοφονίες.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Τέλος πάντων. Η Χούντα λοιπόν δεν ήταν Αντίχριστο καθεστώς; Αφενός Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια αλλά αφετέρου βασανιστήρια και δολοφονίες.
Και βέβαια ήταν αλλά δε το βλέπεις λίγο χλωμό ο Αγιος Ιωάννης ο Ευαγγελιστής να έγραψα τον Αποκάλυψη για τον Παπαδόπουλο ? :lol:
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

vasilis_m21 έγραψε:Το ξέρετε ότι τα καινούρια διαβατήρια έχουν μικροτσιπ; Απο 1/1/2007 δεν μπορεί να ταξιδέψει κανείς χωρίς αυτά. Πλήρες φακέλωμα!
Φακέλωμα ή διευκόλυνση;

Η πρόοδος της τεχνολογίας δεν είναι εξ ορισμού κακή, η χρήση της είναι αυτή που την κάνει καλή ή κακή, όπως και οι προθέσεις των ανθρώπων που τη χρησιμοποιούν.

Δεν είναι σωστό να δαιμονοποιούμε τα πράγματα, αλλά μόνο τις συμπεριφορές, διαφορετικά αποπροσανατολιζόμαστε.

Συμφωνώ με τους lovethink και vasilis_m21 ότι δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται το θρήσκευμα στις αστυνομικές ταυτότητες, αφού το ότι κάποιος είναι Χριστιανός το αποδεικνύει η συμπεριφορά του κι όχι η ταυτότητά του.

Πως σας φαίνεται η ιδέα να εκδόσει η Εκκλησία της Ελλάδος "χριστιανικές ταυτότητες", αν υποτεθεί ότι θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Πως σας φαίνεται η ιδέα να εκδόσει η Εκκλησία της Ελλάδος "χριστιανικές ταυτότητες", αν υποτεθεί ότι θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου;
Από απαράδεκτο εώς άκρως επικίνδυνο
Μετά δεν θα έχει δικαίωμα να μιλάει για ΜΗ ΧΩΡΙΣΜΟ κράτους Εκκλησίας είναι σα να το προκαλεί να συμβεί
Η ταυτότητα είναι ΝΟΜΙΚΟ έγγραφο , κρατικό , του ΚΑΙΣΑΡΑ ;)
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Καλημέρα σε όλους.Νόμιζα οτι ήταν ξεκάθαρο το μήνυμα μου αλλά έπεσα έξω.Πιστεύεις αλήθεια lovethink οτι το θρήσκευμα θα δυσκολέψει το φακέλωμα?Εδώ ξέρουν ποιά ώρα βγαίνεις από το σπίτι σου όταν το θέλήσουν.Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι προχωρούν στην υλοποιήση των σχεδίων τους κι εμείς απλά το δεχόμαστε με όποια εξήγηση κι αν δίνουμε.
Οσον αφορά το δάσκαλο που ανάφερα,το έθεσα σα παράδειγμα πόσο πιο εύκολο είναι να μπουν κάποιοι σε λάθος θέση.Σίγουρα όλοι έχουν το δικαίωμα εργασίας,αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να" οδηγήσουν"παιδάκια εκεί που θέλουν αυτοί. :((
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

lovethink έγραψε:
nkope έγραψε:Πως σας φαίνεται η ιδέα να εκδόσει η Εκκλησία της Ελλάδος "χριστιανικές ταυτότητες", αν υποτεθεί ότι θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου;
Από απαράδεκτο εώς άκρως επικίνδυνο
Μετά δεν θα έχει δικαίωμα να μιλάει για ΜΗ ΧΩΡΙΣΜΟ κράτους Εκκλησίας είναι σα να το προκαλεί να συμβεί
Η ταυτότητα είναι ΝΟΜΙΚΟ έγγραφο , κρατικό , του ΚΑΙΣΑΡΑ ;)
Η αστυνομική ταυτότητα ναι, υπάρχουν όμως ένα σωρό άλλες εξειδικευμένες όπως, επαγγελματική, αθλητική, φοιτητική, εταιρική, συλλογική κλπ. που δεν αποδεινύουν τόποτε άλλο παρά μια συγκεκριμένη ιδιότητα αυτού που την έχει ότι είναι μέλος κάπου πχ. σ΄ένα σύλλογο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”