Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Σήμερα το μεσημέρι άκουσα κάτι από το σταθμό του Πειραιά, και η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα αν πρέπει να το παραθέσω εδώ, διότι για λόγους δικούς μου μπορεί να το θεωρώ σημαντικό, το ίδιο δεν είναι απαραίτητο να συμβεί για όλους τους άλλους.
Και μπαίνω κατ’ ευθείαν στο θέμα. Στην εκπομπή έγινε αναφορά σε κάποιον γέροντα από το Παγγαίο. Προσωπικά δεν τον γνωρίζω – ούτε καν το όνομά του – όμως τα τελευταία χρόνια γίνονται κάποιες αναφορές για αυτόν από αξιόπιστους πιστεύω ανθρώπους αν και όχι συχνά. Σήμερα λοιπόν το μεσημέρι 26/4/2015 πιστεύω ότι ο γέροντας αυτός δια της εκπομπής μετέφερε κάτι σημαντικό, που σας το μεταφέρω πιστεύοντας ότι αξίζει να τεθεί από εσάς αν μη τι άλλο στα υπ’ όψιν.

Ο ίδιος λοιπόν ζήτησε να δημοσιοποιηθεί και μέσω προφανώς του πνευματικού του τέκνου, συντελεστή της εκπομπής το κάτωθι, το οποίο και αναφέρθηκε ως παρένθεση, και μεταφέρω όπως το άκουσα, προσπαθώντας να μην προσθέσω ούτε λέξη ούτε και να παραλλάξω τίποτα.
Περιληπτικά λοιπόν, ο γέροντας αυτός είδε καθ’ ύπνους μια Εκκλησία γεμάτη από πιστούς. Υπήρχε όμως αναταραχή και αναστάτωση στους εκκλησιαζόμενους. Η αιτία ήταν ο ίδιος ο Πειρασμός, ο οποίος βρισκόταν ανάμεσά τους μέσα στο ναό, και δημιουργούσε αυτή την κατάσταση. Εξω από τον ιερό ναό ήταν η Μεγαλόχαρη η οποία ετοιμαζόταν να μπεί, και ήταν διστακτική εξ’ αιτίας αυτής της κατάστασης. Εμφανίζεται όμως μια γυναίκα που φορούσε στο κεφάλι μαντήλι, εισέρχεται στο ναό, ο Πειρασμός στη θέα της εξαφανίζεται μέσα από την Εκκλησία, ενώ η ίδια( ΄΄ένδοξος γυνή΄΄ κατ’εμέ) κατευθύνεται στην Ωραία Πύλη και εισέρχεται στο Ιερό. Την ακολουθεί στην είσοδο στον ιερό ναό η Μεγαλόχαρη.

Η ερμηνεία του συντελεστή της εκπομπής ήταν ότι η παρουσία μας στους ιερούς ναούς έχει το στοιχείο της ασέβειας και οι γυναίκες καλό θα ήταν να φοράνε μαντήλι………κάποιος άλλος θα έλεγε ότι πιθανώς να μην έχει σχέση καθόλου με αυτό αλλά με κάτι πολύ σημαντικότερο, και καθώς είπαμε ας τεθεί απλώς και για όποιον θέλει στα υπ’ όψιν.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Κυριάκο, νομίζω στην γυναίκα τα μαλλιά της έχουν δοθεί αντί για κάλυμμα εάν δεν έχει μαλλιά τότε φοράει κάλυμμα/ μανδήλι, αν ειναι κοντοκουρεμένη ή έχει ανασηκωμένα μαλλιά τότε φοράει τεχνητό κάλυμμα, μανδήλι... αυτό νομίζω δείχνει και την υποταγή στον άνδρα, σεβασμό, ενώ ο άνδρας έχει κεφαλή τον Χριστό και δεν φοράει καπέλο στην εκκλησία

πάντως αν δεν λανθάνει η μνήμη μου εχω ακούσει τον γέροντα Εφραίμ τον Δικαίο να λέει ότι οταν η γυναίκα προσεύχεται είναι ευλογία να φοράει μανδήλι, ομοιάζει έτσι των αγγέλων
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Χριστός Ανέστη!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Χριστός Ανέστη Μαρία.

Σωστή η άποψή σου. Αλλά αυτός ήταν ο λόγος που ο ασκητής αυτός ζήτησε να δημοσιοποιηθεί;

Όλα θα εξηγηθούν στην ώρα τους και όποτε θέλει ο Θεός. Ίσως η ώρα αυτή πλησιάζει,τότε και οι πέτρες κεκράξονται. Ου δύναται κρυβείναι πόλις επάνω όρους κειμένη.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ

Δημοσίευση από pan »

Η μαντίλα
Kάποια γυναίκα παλαιόπιστη Ρωσίδα μεταστράφηκε στην Ορθοδοξία. Αποδέχθηκε ολόκληρη την Ορθόδοξη διδασκαλία και ακολουθούσε όλους τους κανόνες της Εκκλησίας με ακρίβεια.
Λίγο καιρό αργότερα, η γυναίκα αυτή έτυχε σε ένα αυτοκινητιστικό δυστύχημα, στο οποίο τραυματίσθηκε βαρειά στον θώρακα που κτύπησε πάνω στο τιμόνι. Λίγο μετά τον τραυματισμό, εμφανίσθηκε καρκίνος στο στήθος. Οι ιατροί πρότειναν την αφαίρεσι του στήθους με χειρουργική επέμβασι. Η γυναίκα το δέχθηκε με ταπείνωσι, ως θέλημα του Θεού. Η εγχείρησις ήταν επιτυχής, αλλά οι ιατροί επέβαλαν εντατική χημειοθεραπεία ως προληπτικό μέτρο. Μάλιστα προειδοποίησαν την γυναίκα, ότι εξ αιτίας αυτής της χημειοθεραπείας θα έχανε τα μαλλιά της. Η γυναίκα και πάλι το δέχθηκε ταπεινά, ελπίζοντας στον Κύριο.
Η χημειοθεραπεία άρχισε και παρ' όλο που διήρκεσε γιά μεγάλο διάστημα, δεν επηρέασε τα μαλλιά της. Οι ιατροί εξεπλάγησαν πάρα πολύ και δεν μπορούσαν να εξηγήσουν το φαινόμενο.
Μία νύκτα που η γυναίκα κοιμόταν, είδε την Υπεραγία Θεοτόκο, η Οποία της είπε:
<< Επειδή ποτέ στην ζωή σου δεν μπήκες σε Εκκλησία με το κεφάλι σου ακάλυπτο, ούτε μία τρίχα δεν θα πέση από αυτό λόγω της χημειοθεραπείας>>.

<< Πάσα δε γυνή προσευχομένη ακατακαλύπτω τη κεφαλή καταισχύνει την κεφαλήν εαυτής... Εν υμίν αυτοίς κρίνατε πρέπον εστί γυναίκα ακατακάλυπτον τω Θεώ προσεύχεσθαι; >>. ( Α' Κορινθ. ια' 5, 13 ).
<< Αι γυναίκες είναι σεμνόν και άγιον το να προσεύχωνται με σκεπασμένον κεφάλι, κατά την εντολήν και παραγγελίαν του Αποστόλου, επειδή με το σκέπασμα της κεφαλής προξενούσι δόξαν εις τους άνδρας αυτών και τιμήν και σέβας εις τους Αγγέλους όπου τας φυλάττουν...
Ανίσως αι γυναίκες, όταν αναγινώσκουν κανένα ιερόν βιβλίον πρέπει να σκεπάζωνται, διά να δείξουν και με το έξω σχήμα την εσωτερικήν ευλάβειαν της καρδίας, καθώς λέγει ο ιερός Χρυσόστομος, πόσω μάλλον πρέπει να σκεπάζωνται, όταν απέρχωνται εις τον Ναόν του Θεού διά να προσευχηθούν; επειδή με το έξωθεν σκέπασμα φανερώνουσι την εσωτερικήν ευλάβειαν της ψυχής των >>
( Οσίου Νικοδήμου Αγιορείτου )
<< Με ταύτα τα λόγια αινιγματωδώς φανερώνει εδώ ο Απόστολος ένα άλλο φοβερώτατον δηλαδή, ότι αναφέρεται εις τον Θεόν η ύβρις και ατιμία οπού ακολουθεί, από το να μη σκεπάζωνται αι γυναίκες εις την προσευχήν >>.
( Αγίου Θεοφυλάκτου Βουλγαρίας ).

Ένα σύγχρονο θαύμα που συνέβη στην Αυστραλία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”