Verichip...Είναι άραγε το χάραγμα?????

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Αντιθέτως Ηλία ο Αγιος Εφραίμ ο Συρος μας δίνει διαφορετική πληροφορία :
Κατά τον καιρόν δε εκείνον, όταν έλθη ο Δράκων, δεν υπάρχει άνεσις επί της γής, αλλά θλίψις μεγάλη, ταραχή και σύγχυσις, θάνατοι και πείνα εις πάντα τα πέρατα, διότι θα γίνουν κατά τόπους λιμοί, σεισμοί και θάνατοι διάφοροι επί της γής. Γενναία θα είναι η ψυχή, η οποία θα δυνηθή να κρατήση εαυτήν απηλλαγμένην από τα σκάνδαλα αυτά. Διότι εάν ευρεθή άνθρωπος ν' αδιαφορή ολίγον, εύκολα πολιορκείται και γίνεται αιχμάλωτος του Δράκοντος του πονηρού και δολίου, και ο τιούτος ευρίσκεται ασυγχώρητος εις την κρισιν, διότι επίστευσεν εις τον Τύραννον εκουσίως. Πολλών προσευχών και δακρύων έχομεν ανάγκην, αγαπητοί, δια να ευρεθώμεν ακλόνητοι εις τους πειρασμούς, διότι πολλά είναι τα φαντάσματα, τα οποία γίνονται από το θηρίον. Επειδή είναι Θεόμαχον θέλει όλοι ν' απωλεσθούν. Τοιούτον τρόπον μεταχειρίζεται ο Τύραννος, ώστε όλοι να βαστάζουν την σφραγίδα του Θηρίου, όταν θα έλθη να απατήση τα Σύμπαντα.
Βλέπεις λοιπόν ότι ο Αγιος λέγει "θα βασταζουν" και όχι "θα φερουν". Και ότι θα την βασταζουν (την σφραγίδα) όταν ερθει, που σημαίνει ότι θα την εχουν πάρει από πριν....
Οι απόψεις τελικά ακόμη και των Αγίων μας διίστανται...., ή μηπως κατι εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε σωστά...?
Εγώ παντως δεν το ρισκάρω
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

ROMFAIA έγραψε:
Βλέπεις λοιπόν ότι ο Αγιος λέγει "θα βασταζουν" και όχι "θα φερουν". Και ότι θα την βασταζουν (την σφραγίδα) όταν ερθει, που σημαίνει ότι θα την εχουν πάρει από πριν....
ΑΑΑΑ Αυτή ειναι η ερμηνεια του βασταζουν λοιπον :D
Οφείλομεν δε ημείς οι δυνατοί να βαστάζωμεν τα ασθενήματα των αδυνάτων, και να μη αρέσκωμεν εις εαυτούς

του λοιπου κοπους μοι μηδεις παρεχετω εγω γαρ τα στιγματα του ιησου εν τω σωματι μου βασταζω

απο πρίν δηλαδη ε; :wink: :)
Εικόνα
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Ρε Ηλία με δουλεύεις..?
Βασταζουν ξερεις τι σημαινει...Μα αν δεν καταλαβες ο αγιος λέει ότι θα την βασταζουν την σφραγιδα ΟΤΑΝ ερθει.

Αν εσυ βαστας κάτι οταν μπει ας πουμε η μητερα σου στο δωματιο δεν σημαίνει ότι το εχεις πάρει στα χερια σου προτού μπει...?
Ξερω γω, ελληνικά νομίζω πως μιλάμε όλοι μας εδω μεσα...

Τονίζω την διαφορά μεταξυ του βασταζω και φερω....
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
God_Send
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από God_Send »

Αν τα πραγματα ειναι οντως πιο υποχθονοια απο οτι νομιζουμε, τοτε οταν θα ερθει ο Κυριος μας κατα την Δευτερα Παρουσια του, δεν θα εχει μεινει κανενας για να σωσει...

Εχετε σκεφτει αυτα τα εσχατα γεγονοτα...οταν θα συμβουν...σε τι κατασταση θα ειμαστε εμεις οι ανθρωποι;

Δεν μου αρεσει να παραθετω link απο το site μου αλλα το θεωρω καλη την ανταλλαγη πληροφοριων μιας και ολοι ειμαστε στο ιδιο στρατοπεδο....

Πιεστε εδω http://alithia.freeforums.org/viewtopic.php?t=283 και δειτε τι πραγματικα θα εχουμε να αντιμετωπισουμε κατα τα εσχαα χρονια...μιλαμε για την απολυτη εξαθλιωση του ανθρωπου... Ειλικρινα, αξιζει να διαβαστει γιατι τα λεμε τα λεμε αλλα ισως να μην τα εχουμε συνειδητοποιησει.

Ευχαριστώ!
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

ROMFAIA έγραψε: Οι απόψεις τελικά ακόμη και των Αγίων μας διίστανται...., ή μηπως κατι εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε σωστά...?
Εγώ παντως δεν το ρισκάρω
Η προφητεια του Αγιου Νειλου δεν ειναι κατι εκτος Γραφης.
Ετσι διαβαζουμε στην Αποκαλυψη.
Οτι θα μας ειδοποιησουν.
Πως και τι δεν ξερω,αλλα θα μας ειδοποιησουν.

Δεν δεχομαι καμια μα καμια προφητεια που να λεει πραγματα διαφορετικα απο τη Γραφη,η με αλλη σειρα
Εικόνα
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Και είδες κάπου εγω να ισχυριστω ότι δεν θα ειδοποιηθούμε...?

Η μήπως δεν ειδοποιούμαστε εδω και κατι χρόνια...?
Δηλαδή εσυ περιμένεις να ερθει κάποιος και να σου πει "ξερεις Ηλία είμαι ο προφήτης..?"
Το πολύ πολύ να τον πάρεις με τα γιαούρτια....

Αλλωστε η αποκάλυψη μας λέγει πως ο ανομος θα πλανησει πρωτα και μετα θα αναγκάσει ...και αλλού μας λέγει πως θα πλανησει ει δυνατόν και τους εκλεκτούς....

Ο καθενας ας ποιησει συμφωνα με τα δικά του κριτήρια....εγω δεν προσπαθω να πείσω κανεναν για την αλήθεια ή όχι των λόγων μου...
Για μένα μιλώ...
Το ποιός εχει τελικά δικιο θα φανεί
Αλλωστε "Σάββατο κοντή γιορτη" που λέει και ο σοφός λαός..
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
H ROMFAIA έγραψε :
και ο τιούτος ευρίσκεται ασυγχώρητος εις την κρισιν, διότι επίστευσεν εις τον Τύραννον εκουσίως.
Άρα εδώ ο Άγιος γράφει ότι προϋπόθεση όλων αυτών είναι η εκούσια πίστις
εις τον Τύρανον.

Με το να πάρω το διαβατήριό μου με το "666" χωρίς να μου δίνουν άλλη εκλογή, αυτό λέγεται "εκούσια πίστη στον Τύραννο";

Παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είσαι λάθος.
Η λογική του κόσμου τούτου δεν περνά στον πνευματικό κόσμο.

Αν πω ναι Ζωή έχεις δίκαιο, σημαίνει ότι πρέπει να πέσω σε μεγάλη
περιπέτεια, και δεν έχω την δυνατότητα ενός τέτοιου αγώνα.

Λοιπόν δεν απομένει παρά να χαίρομαι για τον αγώνα σου, και να προσεύχομαι στον Κύριο και στην Κυρία Θεοτόκο να σε αξιώσει να φέρεις τον ωραίο αγώνα σου, εις πέρας.

============================================
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

ROMFAIA έγραψε:..Μα αν δεν καταλαβες ο αγιος λέει ότι θα την βασταζουν την σφραγιδα ΟΤΑΝ ερθει.
Αυτο λέω Ζωη.
Δηλαδη σφραγισμα πριν γινουν ολα αυτα που εγραψα παραπανω.
Αν και δεν θα εννοει αυτο που λες θα ξαναπω οτι κανενας Αγιος δεν ειναι πανω απο την Γραφη την Παραδοση και την Εκκλησια.

Παντως ειναι φανερο οτι μια μεριδα Ορθοδοξων [με αδυναμια στα εσχατολογικα και 666] παραθετει ΜΟΝΟ προφητειες Αγιων και οχι Αγιογραφικα χωρία.
Εικόνα
sakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από sakis »

Είναι ολοφάνερο οτι μέλη του forum έχουν επηρεαστεί από τον Μητροπολίτη Νικοπόλεως Μελέτιο:
Στο βιβλίο μου "Το χάραγμα του Αντίχριστου στην Ορθόδοξη Παράδοση" έκδ. β' σελ.15 και 71 γράφω σαφώς και κατηγορηματικά: Το 666 δεν είναι το χάραγμα του αντίχριστου. Πρώτα θα έλθει ο αντίχριστος. Μετά θα ζητήσει να τον λατρεύσει ο κόσμος σαν Θεό. Μετά θα δώσει το χάραγμά του. Οσο ο αντίχριστος δεν έχει έλθει, "χάραγμα" δεν υπάρχει. Και συνεπώς, το 666 όπου και αν είναι, σε ό,τι και αν χρησιμοποιείται, είναι πάντοτε ένας απλός αριθμός όπως όλοι. Και τίποτε πλέον.
Είναι δυνατόν να δίνει κανείς βάση σε τέτοια κείμενα περισσότερο από τα κείμενα του Γ.Παΐσιου και των λοιπών Αγίων της Εκκλησίας?????????

Όταν κάποιοι διαδίδουν οτι ο γέροντας είχε επηρεαστεί από το βιβλίο της Relfe και είχε απʼ αυτό αντλήσει τις απόψεις του για το «666», μπορείτε να αντιληφθείτε το μέγεθος της πλάνης, τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε οτι ο γέροντας τις πληροφορίες τις έφερνε από αλλού???????????
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

sakis ανοιξε την Αποκαλυψη και πες μας αν λεμε φανταστικα πραγματα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”