Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από aposal »

fotios έγραψε:Χριστός ανέστη!

Διαφωνώ απόλυτα με τη λογική του filota, aposal.. H θέση που λαμβάνουν δεν νομίζω να ταιριάζει με τους αληθινά αγωνιστές όπως του Γ. Παϊσίου και πολλών αγιορειτών Πατέρων που ακόμη και για τις ταυτότητες βγήκαν στο δρόμο. Μου θυμίζει τη θέσω της αίρεσης των γνωστικιστών και αλλων εκκοσμικευμένων Χριστιανών, όπως έλεγε ο Γ. Παΐσιος πχ. δεν πειράζει να ρίξεις λίγο θυμίαμα στα είδωλα αρκεί να πιστεύεις εσωτερικά! Δηλαδή κοροϊδία του Θεού! Τότε δε θα είχαμε μάρτυρες αλλά πολλούς κρυφο---?χριστιανούς!
Όχι με πειράζει που θέλουν όλη την τεχνολογία στα χέρια του Αντιχρίστου, σε βάρος των ελευθεριών μας, σε βάρος μας!!! Με πειράζει να με παρακολουθούν, όχι γιατί έχω κάτι να κρύψω, αλλά γιατί θέλω τον εαυτό μου και το πρόσωπό μου να το αναφέρω μόνο στον Θεό και στον πνευματικό μου σε αυτή τη ζωή!
Ο Θεός και εγώ! Ο Θεός και ο κάθε ένας μας!!! "Είσελθε εν τω ταμίω σου..." "εν τω κρυπτώ" λέει ο Κύριος...
μόνος ο Κύριος προσευχόταν στον Κύριο και Πατέρα Του και Πατέρα μας!
Χαίρεται και πάλι όπως νομίζετε...
Φώτιε, τίποτε από αυτά που γράφεις δεν ασπάζομαι! Δες και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re:

Δημοσίευση από Harrys1934 »

preloude έγραψε:και εαν καποιος μπη μεσα και κλεψει τους κωδικους και τα λεφτα τι γινεται;
οπως ειχε γινει προσφατα απο μια διεθνη σπειρα.
καλυτερα μετρητο και στην τσεπη παρα τρεχα γυρευε.
Τότε φίλε μου φτάσαμε στο ζητούμενο...
Και τότε θα πουν για να μην σας κλέψουν πάλι τα λεφτά σας και ότι άλλο πολύτιμο έχετε, θα βάλουμε τον κωδικό στο μέτωπο ¨η στο χέρι. Γιατί αν χάσεις και το κεφάλι, τότε δεν σου χρειάζονται τα λεφτά
¨η θα πρέπει να κόψεις το χέρι του κατόχου και με αυτό θα πας να κάνεις αναλήψεις χρημάτων.
Οι άνθρωποι νιαζοντε για το καλό μας και εμείς γκρινιάζουμε
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από fotios »

Αγαπητέ μου Αποστόλη,
είπες
"
Ο Νίκος (filotas) το είπε πολύ σωστά: Δεν μας νοιάζει εάν μας παρακολουθούν και εάν όχι! Να μην ξεχνάμε ότι το άγρυπνο μάτι Του είναι πολύ πιο αποδοτικό από τον μεγάλο αδελφό, γιατί μας παρακολουθεί 24 ώρες το 24ωρο (και όχι μόνο όποτε κάνουμε συναλλαγές) και μάλιστα παρακολουθεί και ΟΛΕΣ μας τι σκέψεις, εκτός από τις πράξεις! Και είναι δίπλα μας, σύμμαχος και προστάτης μας! ..."

Σε αυτές τις λογικές διαφωνώ, διότι αφήνεις το διάβολο να μπει στο σπίτι σου και εσύ λές δεν πειράζει είναι και ο Θεός μέσα στο σπίτι? Όμως αν μπει ο διάβολος , αν δεν σε νοιάζει που σε παρακολουθεί ο Αντίχριστος της κάθε εποχής, αν πχ δε σε νοιάζει για το χάραγμα... τότε θα μείνει ο Χριστός και η Χάρη του πάνω σου?
Αφού δε σε νοιάζει, και άλλους πολλούς.. αν σε παρακολουθούν, τότε βγάλε όλα τα οικογενειακά σου, προσωπικά στη φόρα...πάει η σοφία των προγόνων "τα εν οίκω μη εν δήμω" πάνε όλα....
Δε μας νοιάζει για το ένα, δε μας νοιάζει για το άλλο, τελικά μας νοιάζει για τίποτα? Θέλουμε κάτι καλύτερο για τη νέα γενιά? Θα κάνουμε προσευχή με πόνο, ή δε πονάμε για τη σύγχρονη κατάσταση?
Αυτά τα λέω με πολύ αγάπη, δε θα επανέρθω στο ίδιο θέμα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ μου και ο Νίκος (filotas) τοποθετήθηκε πολύ σωστά :
Όποιος τηρεί το θέλημα του Θεού, δεν έχει κανένα άγχος αν τον παρακολουθούν ή όχι.
Και αυτό που εννοώ είναι (το έχω ήδη γράψει) :
Δεν είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει η παρακολούθηση! Σαφώς και μας ενδιαφέρει! Απλά δεν μας αγχώνει! Είμαστε εναντίον, αλλά και να έρθει δεν πρόκειται να μας αλλάξει τα πιστεύω μας! Τι έχουμε να κρύψουμε;
Οι πιο σωστοί μάλιστα μπορεί να γίνουν και μάρτυρες, που είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να τους συμβεί (πνευματικά)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Δίχως να μου πέφτει λόγος όσον αφορά τις απόψεις του Απόστολου και του Νίκου, δεν βλέπω Φώτιε, το γιατί δεν δέχεσαι αυτές. Νομίζω είναι μετρημένες και λογικές. Αντίθετα έχω ακούσει πολλούς που έχουν κάνει σημαία τον δήθεν πόλεμο εναντίον του επερχόμενου Αντιχρίστου, με μοναδικό σκοπό να συγκεντρώσουν και να συσπειρώσουν το ΄΄ποιμνιό τους΄΄. Πρόσφατα συζητούσα με κάποιον από τους ΓΟΧ, που δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να μοιράζει φυλλάδια εναντίον του Αντιχρίστου. Με ενημέρωσε πως είμαι σχισματικός και εκτός εκκλησίας. Τον ευχαρίστησα για την πληροφορία, και τον ρώτησα γιατί όλες οι Ορθόδοξες εκκλησίες που είναι με το παλιό ημερολόγιο δέχονται την Εκκλησία της Ελλάδος, και όχι την δική του, απάντηση.........
Τον ρώτησα πόσες ΄΄παρατάξεις΄΄ είναι, έξι; Όχι εννιά , μου λέει.
Καλά πάτε του λέω, και αν κατορθώσετε και τα βρείτε και γίνεται μία, τότε και εγώ ίσως σκεφτώ να σας ακολουθήσω.
Αυτός λοιπόν τα έχει βάλλει με τον Αντίχριστο μοιράζοντας φυλλάδια, εγώ λέω καλά κάνει.
Όμως αυτό που μετράει και θα μετρήσει, είναι η ασάλευτη θέση μας στην πίστη, έτσι δεν είναι αδελφέ;
Το μόνο αλλά, στην όλη ιστορία, είναι η υποτονική αντίδραση της εκκλησίας μας σε διάφορα τεκταινόμενα, αλλά εδώ η συζήτηση είναι μεγάλη, και οι θέση που μπορεί να πάρει κανείς αμφίβολη.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από fotios »

Αδερφέ μου Σπάρτακε, για να με καταλάβεις καλύτερα μπορείς να διαβάσεις και το αντίστοιχα σημεία από τον Γερ. Παΐσιο στο "Σημεία των καιρών" αλλά και σε άλλα βιβλία, και πως ακόμη και μέσα στην Αγία Ορθοδοξία ο κλήρος και ο λαός θα κοιμάται...δε θα μιλάει κανείς για όλα τα έσχατα, όπως έλεγε και ένας καθηγητής Θεολογίας στο Αριστοτέλειο, τα έσχατα δηλάδή τα παρόντα..σε κάθε περίπτωση.. Οι πνευματικοί θα "φασκιώνουν" τα πνευματικοπαίδα τους... δεν πειράζει αυτό, δεν πειράζει εκείνο αρκεί να πιστεύεις σωστά όπως είπες... Οχι αδερφέ, η πίστη χωρίς έργα, χωρίς ζωή ορθή είναι νεκρή (χλιαροί χριστιανοί Ιερείς-λαϊκοί των εσχάτων), αλλά και τα έργα χωρίς την πίστη είναι μάταια(όπως οι υπέρ-σέβοντες ζηλωτές που αναφέρεις οι οποίοι πιάσαν τα άκρα...)

Φτάσαμε στο σημείο, αν μιλήσουμε για τον Χριστό κάπου ή έχουμε κανένα Χριστιανικό βιβλίο να μας λένε είσαι Ιαχωβάς, ή είσαι σε άλλα θέματα Παλαιοημερολογίτης? Μόνο αυτοί θα κάνουν λόγο για την Αποκάλυψη?
Δεν πρέπει αδερφέ να είμαστε μονόπλευροι Χριστιανοί! ο Αγιος Γρηγόριος ο Θεολόγοςέλεγε να χτίζεται το σπίτι της ψυχής από όλες τις μεριές, να καλύπτεται όλες τις αρετές έστω από λίγο,...
Είναι κάποιοι: σιώπα, ταπείνωση, βούλωμα....... Ναι αλλά υπάρχει και καιρός ειρήνης και πολέμου, σιωπής και ομολογίας... Αν νομίζετε πως τέτοια θέματα δεν πρέπει να μας αποσχολούν , να 'ναι ευλογημένο, ας ασχολούνται οι ζηλωτές...
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
Χριστός ανέστη χαρές μου!
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Σύμφωνοι σε αυτά αδελφέ, αλλά νομίζω ότι όλοι μας εδώ που συμμετέχουμε σε αυτή τη συζήτηση, δεν είμαστε αυτοί,του δε βαρυέσαι ( στα πνευματικά). Ανάξιοι σε πολλά είμαστε, αλλά προς το παρόν την πίστη μας τουλάχιστον την ομολογούμε, και μας νοιάζει και πολύ μάλιστα, πως κινούνται οι ΄΄εχθρικές΄΄ δυνάμεις, και σε πνευματικό επίπεδο, και σε υλικοπνευματικό επίπεδο ( σφραγίσματα, μέθοδοι ελέγχων, κ.λ.π.) Χριστός Ανέστη αδελφέ.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από aposal »

Φώτιε κανένα σημείο των λόγων του μακαριστού Γέροντα δεν αμφισβητώ! Αλίμονο! Τα βιβλία για τον Γέροντα Παΐσιο είναι αυτά που με βοήθησαν να κατανοήσω την αληθεια του Χριστού!
Αυτό που είπα είναι πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ!
Μόνο εγρήγορση (πνευματική) και συσπείρωση γύρω από την Εκκλησία μας! Ο Θεός θα μας βοηθήσει σ' εκείνες τις ημέρες (αρκεί να μην Τον απαρνηθούμε), όπως έκανε σε ΟΛΕΣ τις στιγμές που τα πλάσματά Του κινδύνεψαν!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”