Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

xalkidon έγραψε: [Άρα είναι δύσκολο να μιλάμε για το ότι δεν μας ενδιαφέρει η παρακολούθηση, γιατί θα οδηγησει πολλούς στην απώλεια της ψυχής.
Δεν είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει η παρακολούθηση! Σαφώς και μας ενδιαφέρει! Απλά δεν μας αγχώνει! Είμαστε εναντίον, αλλά και να έρθει δεν πρόκειται να μας αλλάξει τα πιστεύω μας! Τι έχουμε να κρύψουμε;
Οι πιο σωστοί μάλιστα μπορεί να γίνουν και μάρτυρες, που είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να τους συμβεί (πνευματικά)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

xalkidon-filotas-aposal Ο Χριστός δεν θα δώσει φαγητό στους εκλεκτούς του,που δεν θα έχουν δεχθεί να μπουν στο σύστημα,αν του το ζητήσουν με προσευχή?
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε aposal, μεσα στο μυαλο μου εισαι! Και σιγουρα θα αισθανεσαι ανετα γιατι ειναι και αδειο και εχει πολυ χωρο μεσα..

Λοιπον αυτο ηθελα να πω και εγω.

Οτι, μια ζωη διαβαζουμε και θαυμαζουμε για τους Ιερομαρτυρες, Μεγαλομαρτυρες, Οσιομαρτυρες, Νεομαρτυρες, Ομολογητες, Απολογητες της Πιστεως μας. Και θαυμαζουμε και ζηλευουμε, και λεμε: Πω πω, τι ανθρωποι ηταν αυτοι, που τα εδωσαν ολα για τον Κυριο!

Λοιπον καιρος να δωσουμε και εμεις ομολογια, ισως ειναι Θεια Οικονομια, γιατι τα εργα μας και η βιοτη μας εν γενει, μας παει με 200χλμ/ωρα για απωλεια θεωριας της Θεικης Δοξης εσαει.

Λοιπον ας κανουν οτι θελουν και οτι τους διαταζει ο αφεντης τους (..).

Εδω ειμαστε, εδω μενουμε, πουθενα δεν παμε, τους περιμενουμε. Και ο Κυριος Βοηθος!

Ειναι πολυ απλα εως απλουστατα τα πραγματα και ξεκαθαρα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

panagiotis2008 έγραψε:xalkidon-filotas-aposal Ο Χριστός δεν θα δώσει φαγητό στους εκλεκτούς του,που δεν θα έχουν δεχθεί να μπουν στο σύστημα,αν του το ζητήσουν με προσευχή?
Εκείνες τις δύσκολες ώρες ο Θεός θα βοήθήσει όσους δεν Τον αρνηθούν! Ουαί και αλίμονο με τους υπόλοιπους!
Ανρε, τα λέμε από Σεπτέμβρη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
trisathlios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: localhost

Re: Πως θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από trisathlios »

Project Grid.
Έρχονται δύσκολοι καιροί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πως θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από aposal »

trisathlios έγραψε:Project Grid.
Έρχονται δύσκολοι καιροί.
Δεν υπάρχουν δύσκολοι καιροί, αλλά καιροί για περισσότερο αγώνα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από yiorgos31 »

Έχει σημασία τελικά αν μας παρακολουθούνε? γιατί τώρα αυτό δε γίνεται? δεν υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί τις συναλλαγές μας, τις συνήθειες μας, τα φάρμακα που παίρνουμε?... Ας παρακολουθούνε τι θα μας κάνουν δηλ? τιμή μας και καμάρι μας!!! 8) 8) :45 :45 :45
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από aposal »

Έτσι είναι Γιώργο!
Τιμή μας και καμάρι μας!
Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτε, παρά μόνο τις αμαρτίες μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Όλη η ψηφιακή τεχνολογία, για αυτό το λόγο προωθείται, είναι τεχνολογία που διευκολύνει και εξυπηρετεί την καταγραφή και φυσικά την παρακολούθηση. Όμως λειτουργεί για αυτούς που την προωθούν και σαν μπούμεραγκ, γιατί η πληροφορία έπαψε να είναι ΄΄μυστική΄΄ και κυκλοφορεί αστραπιαία. Οι χριστιανοί βρήκαν και άλλους χριστιανούς, και οι πατριώτες και άλλους πατριώτες. Τους δειλούς δεν τους εκτιμά και τόσο ο Κύριος, έτσι τουλάχιστον γράφει μέσα στην Αγία Γραφή. Αν δε οι χριστιανοί αρχίσουν και μιμούνται τους μάρτυρες, και οι πατριώτες τους εθνομάρτυρες, τότε τα πράγματα για αυτούς τους πονηρούς τα βλέπω λίγο δύσκολα. Η τελική νίκη θα είναι του Χριστού που εξήλθε νικών και ίνα νικήσει. Προσωπικά προτιμώ να μην ζώ, και να μην ζήσω να δώ μια εποχή, που η ελευθερία μου και η πίστη μου θα εκβιάζεται και θα περιορίζεται τυραννικά, σε αυτό το πλαίσιο - θέση είναι και η παρουσία μου στο φόρουμ αυτό.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Πώς θα μας παρακολουθούνε;

Δημοσίευση από fotios »

Χριστός ανέστη!

Διαφωνώ απόλυτα με τη λογική του filota, aposal.. H θέση που λαμβάνουν δεν νομίζω να ταιριάζει με τους αληθινά αγωνιστές όπως του Γ. Παϊσίου και πολλών αγιορειτών Πατέρων που ακόμη και για τις ταυτότητες βγήκαν στο δρόμο. Μου θυμίζει τη θέσω της αίρεσης των γνωστικιστών και αλλων εκκοσμικευμένων Χριστιανών, όπως έλεγε ο Γ. Παΐσιος πχ. δεν πειράζει να ρίξεις λίγο θυμίαμα στα είδωλα αρκεί να πιστεύεις εσωτερικά! Δηλαδή κοροϊδία του Θεού! Τότε δε θα είχαμε μάρτυρες αλλά πολλούς κρυφο---?χριστιανούς!
Όχι με πειράζει που θέλουν όλη την τεχνολογία στα χέρια του Αντιχρίστου, σε βάρος των ελευθεριών μας, σε βάρος μας!!! Με πειράζει να με παρακολουθούν, όχι γιατί έχω κάτι να κρύψω, αλλά γιατί θέλω τον εαυτό μου και το πρόσωπό μου να το αναφέρω μόνο στον Θεό και στον πνευματικό μου σε αυτή τη ζωή!
Ο Θεός και εγώ! Ο Θεός και ο κάθε ένας μας!!! "Είσελθε εν τω ταμίω σου..." "εν τω κρυπτώ" λέει ο Κύριος...
μόνος ο Κύριος προσευχόταν στον Κύριο και Πατέρα Του και Πατέρα μας!
Χαίρεται και πάλι όπως νομίζετε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”