2012..

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickosch
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 7:26 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

2012..

Δημοσίευση από nickosch »

Συζητώντας ο σύζυγός μου με τον πνευματικό του, η κουβέντα έφτασε στον Μπλαίρ της Αγγλίας και σε μία ανακοίνωσή του ότι στην έναρξη των Ολυμπιακών αγώνων το 2012 θα παρουσιάσουν μια σπουδαία προσωπικότητα. Επίσης ότι φτάνει ο καιρός... που θα δουλεύουμε και θα πληρωνόμαστε με μια κάρτα... η οποία θα περιέχει μια μορφή χρημάτων την οποία θα χρησιμοποιούμε για να προμηθευόμεθα τα προς το ζήν και όχι μόνο. Η κάρτα αυτή θα έχει έναν αριθμό τον οποίο θα μας περάσουν και κάπου στο σώμα.. Το λεγόμενο σφράγισμα. Όλο αυτό το σύστημα θα λειτουργεί πάνω μας με μπαταρία λιθείου.. με αποτέλεσμα η μόλυνση στα σώματα.. να είναι ολοένα και μεγαλύτερη..
Πρέπει να αποφύγουμε με κάθε τρόπο αυτό το σφράγισμα. Θα είναι αυτό ευφικτό, σε όλους εμάς που έχουμε οικογένειες και ανάγκες??
Aγάπη, πίστη, ειρήνη, πραότητα, υγεία σε όλους μας! Επαγρυπνείτε αδέλφια μου!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: 2012..

Δημοσίευση από filotas »

Νίκο αυτό το θέμα έχει συζητηθεί δεκάδες φορές με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, τόσο που έχει αρχίσει να γίνεται βαρετό να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια.

Κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να πας στην ενότητα: "Προφητείες-Σημεία των καιρών" κι είμαι βέβαιος ότι θα βρεις απάντηση σ' αυτά που λες.
Άβαταρ μέλους
nickosch
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 7:26 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

Re: 2012..

Δημοσίευση από nickosch »

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την νεότητα μου στο forum. θα επισκευτώ την ενότητα που μου υποδυκνείεται.
Aγάπη, πίστη, ειρήνη, πραότητα, υγεία σε όλους μας! Επαγρυπνείτε αδέλφια μου!
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: 2012..

Δημοσίευση από Christos »

filotas έγραψε:Νίκο αυτό το θέμα έχει συζητηθεί δεκάδες φορές με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, τόσο που έχει αρχίσει να γίνεται βαρετό να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια.

Κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να πας στην ενότητα: "Προφητείες-Σημεία των καιρών" κι είμαι βέβαιος ότι θα βρεις απάντηση σ' αυτά που λες.

Αγαπητέ Nίκο (filotas)
Δεν βλέπω τον λόγο της παραπομπής του νέου μέλους μας (nickosch) στις παρελθούσες συζητήσεις ούτε μου φαίνεται βαρετό το όλο θέμα! Πλήθος θεμάτων που ζηζητάμε τώρα έχουν συζητηθεί στο παρελθόν σε αυτό το φόρουμ και για άλλα έχουν γραφεί βιβλία που κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία...
Η ουσία του φόρουμ είναι η επικοινωνία μεταξύ των μελών του εξ'ού και ονομάζεται "φόρουμ συζήτησης" και όχι πχ "Βάση ορθοδόξων δεδομένων και πληροφοριών"

Μάλιστα ευχαριστώ το νέο μας μέλος διότι παρότι προσωπικώς παρακολουθώ μέσω πολλών πηγών όλα τα σχετικά με τις προφητείες πρώτη φορά άκουσα την αναφορά σε πρόσωπο που θα παρουσιαστεί στους ολυμπιακούς αγώνες του 2012 και το συνδιάζω με παράδοξη πληροφορία που έλαβα προ δύο μηνών απο την Θράκη ότι καλοντυμένοι νέοι κυκλοφορησαν σε χωρία συζητώντας με ηλικιωμενους ανθρώπους και μοιράζοντας φωτογραφίες του "ανθρώπου που θα λύσει όλα τα προβλήματα"...
(δυστυχώς ακόμα δεν κατάφερα να εξασφαλίσω την φωτογραφία που μοίρασαν)

Ταύτα λεχθέντων θα σημείωνα ότι η τάξη των πραγμάτων του φόρουμ επιβάλλει να ανοίγομε ένα νέο θέμα μόνο εφ'όσον δεν υπάρχει ήδη στο φόρουμ. Θα μπορούσε λοιπον κάλλιστα ο nickosch να καταγράψει την ενδιαφέρουσα αναφορά του σε ένα εκ των θεμάτων που ήδη υπάρχουν και αναφέρονται στις προφητείες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: 2012..

Δημοσίευση από theodora »

Θα είναι το πιό εύκολο πράγμα που θα κάνει ο χριστιανός ο άνθρωπος (να μην δεχτεί το σφράγισμα, και να μην μπορεί να αγοράσει, να πουλήσει κτλ κτλ) και θα το κάνει και με τόση χαρά που ακόμα δεν το υποψιάζεται, αδελφέ μου Νίκο.
Δεν ζούμε μόνοι μας. Η παρουσία του Τριαδικού Θεού είναι έντονη στην ζωή μας και θα είναι πολύ εντονώτερη και εμφανέστερη τις δύσκολες εποχές για τους χριστιανούς.
Τα μάτια μας να είναι ανοιχτά και τα αυτιά μας μόνο!! Ούτε ώρα της ζωής μας μακριά από την κιβωτό που λέγεται Εκκλησία. Δεν θα επιτρέψει ο Κύριος να χαθούν οι ωραίες και χριστιανικές ψυχές!
Ο ίδιος ο Θεός έγινε άνθρωπος( !!!!!!!!!!) για να μας δείξει τον τρόπο που πρέπει να ζούμε για να μην χάσει ούτε μία ψυχή.
Ας ζήσουμε το σήμερα σαν να είναι οι τελευταίες μας ώρες (με χαμόγελο και πολλή αγάπη στην καρδιά μας.) Αυτό αρκεί.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: 2012..

Δημοσίευση από eleimon »

Νικη μου γιατι πιστευω κοπελα γραφει,γιατι ανεφερε ο συζηγος μου,ειναι η Νικη και ο Νικος αν δε κανω λαθος,ο Χριστος μας ειπε αλοιμονο σ αυτους που αγαπανε πιο πολυ τους γονεις τους και τα παιδια τους απο μενα....Αν αυτο λεει κατι,τοτε πρεπει να προετοιμαστουμε οτι θα περασουμε παρα πολλα αν δε θελουμε να σφραγιστουμε,παρ ολα αυτα ο Κυριος ειπε οτι θα ειναι μαζι μας ως τη Δευτερα Παρουσια. Δε θαφησει ο φιλευσπλαχνος ο Θεος τα αγαπημενα του πλασματα ετσι....παντα κατι θα υπαρχει σαν εναλλακτικη λυση που θα μας βοηθησει. Κι αυτο να μη γινει ομως,πρεπει να μαστε προετοιμασμενοι για την αγαπη του Χριστου μας να υποστουμε πολλα και μεις και οι οικογενειες μας....η αιωνια ζωη ειναι αλλου εδω ειμαστε προσκαιροι!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: 2012..

Δημοσίευση από filotas »

Χρήστο εγώ αναφέρθηκα στα περί εσχάτων ημερών και τη σφραγισματολογία.

ΟΚ, όποιος επιθυμεί μπορεί να επαναλάβει αυτή τη συζήτηση.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: 2012..

Δημοσίευση από aposal »

Αγαπητή μας αδελφή nickosch, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, όταν θα έρθει η ώρα των ηλεκτρονικών ταυτοτήτων, αυτών που θα περιέχουν το τσιπάκι με τον κωδικό του αντίχριστου, η Εκκλησία μας θα μας προειδοποιήσει να μην τις πάρουμε. Πολύ περισσότερο όταν, αργότερα, θα καταργηθεί το τσιπάκι και θα φυτευθεί κατ' ευθείαν μέσα στο δέρμα.
Τα σχέδια των οπαδών του αντίχριστου, για να εξαναγκάσουν όλον τον κόσμο να υποταχθεί σ' αυτόν, είναι πράγματι πολύ πονηρά, ύπουλα, σατανικά. Αλλά ξεχνάνε ότι έχουμε σύμμαχο Αυτόν που έχει απείρως μεγαλύτερη δύναμη από τον σατανά. Τον Θεό, που σε ΟΛΕΣ τις δύσκολες ώρες ήταν δίπλα στα πολυαγαπημένα Του πλάσματα, βοηθώντας τα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: 2012..

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ειλικρινα δεν μπορω να εννοησω με τον θολωμενο εστω, και ευτελη, ελεεινο νου, αυτον που διαθετω, πως γινεται να ασχολουμαστε με τον αντιχριστο οταν εχουμε τον ΧΡΙΣΤΟΝ μαζι μας, μεσα μας, και οπως μαλιστα αναφερεται και στην υπογραφη μου, "..εως της συντελειας του κοσμου."

Αυτα σας λενε οι πνευματικοι σας; Τι τρομολαγνεια ειναι αυτη, για ονομα του Θεου!

Δεν καταλαβαινετε οτι αυτη ειναι μια καλοστημενη παγιδα του ιδιου του αντιθετου πνευματος, για να αποπροσανατολιζει τον αγωνιζομενο Ορθοδοξοα Χριστιανο, και να τον διασαλευει απο τον πνευματικο του σκοπο και στοχο;

nickosch, οποιος εχει την Χαρη της Αγιας Τριαδος με το αγιο βαπτισμα, και ακολουθει τον Μεγαλομαρτυρα του γολγοθα και Εσταυρωμενο Νυμφιο, δεν εχει τιποτα να φοβαται. Τιποτα και κανεναν!

Ας πανε να παρουσιασουν και 15 φοβερα και τρομερα προσωπα, και τον ιδιο τον εκπτωτο.. εαν θελουν.

Εμεις Χαριτι και συνεργεια Θεου του Ζωντος, θα δωσουμε μαρτυρία Χριστού, εκει που εχει ταχθει, και βρισκεται ο καθενας μας. Με τον τροπο του, την καρδια του, το κουραγιο του, το φιλοτιμο του, την δυναμη του, και ολα αυτα ενισχυμενα ανωθεν του Κυριου συνεπικουρουντος.

Μην ασχολειστε. Δεν ειναι Ορθοδοξα αυτα τα πραγματα. Ορθοδοξο ειναι μονο το μαρτυριο και ο Σταυρος.

Και μαζι με αυτα, η Ανασταση!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
taxiarxhs
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:39 pm
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Re: 2012..

Δημοσίευση από taxiarxhs »

ΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ!"Ητοιμασθην και ουκ εταραχθην"(Ψαλμ.118,60).ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΠΗΡΩΘΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΩΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ,ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ,ΟΤΑΝ.....,ΟΤΑΝ.....ΤΟΣΑ ΟΤΑΝ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ(ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ...)ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΧΗΓΟ.ΚΑΙ Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ.
Κυριος εμοι βοηθος,και ου φοβηθησομαι.τι ποιησει μοι ανθρωπος;(προς Εβραιους ΙΓ,6)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”