Επόμενος στόχος η Ελλάδα;;;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Επόμενος στόχος η Ελλάδα;;;

Δημοσίευση από greekboy1981 »

http://www.freemonks.gr/gallery/Epomeno ... Ellada.pdf

Διαβάστε ολοι το κείμενο στην παραπάνω διεύθυνση! Είναι γραμμένο απο τον Γέροντα Νεκτάριο Μουλατσιώτη απο την Ιερά Μονή Αγίων Αυγουστίνου & Σεραφείμ του Σαρώφ!

Είμαστε άραγε τοσο κοντα????? Μιλάω με τον Γεροντα Νεκτάριο Μουλατσιώτη αρκετα συχνα μεσω ιντερνετ αλλα και τηλεφωνικά και μου ζήτησε να διαδώσω αυτο το κείμενο σε όσους γνωρίζω
Σκεφτηκα να δωσω κι εδω το λινκ να το διαβάσετε!
exile_
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lamia

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από exile_ »

Diavasa to arthro kai edwsa synxaritiria sto Geronta!
Pragmatika einai sigklonistiko,apokaliptiko,ksekatharo kai ekshgimatiko alla kyriws afipnizei!!!
Aksizei na dosoume liga lepta na to diavasoume...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από aposal »

Το κείμενο ήταν αναρτημένο και στο Πρακτορείο εκκλησιαστικών ειδήσεων : ΡΟΜΦΑΙΑ www.romfea.gr
Αυτά είναι προσωπικές απόψεις και παρ' όλο που κι εγώ έχω υιοθετήσει στο παρελθόν παρόμοιες απόψεις (πχ για τις πυρκαγιές του 2007, τον "ξεσηκωμό" μετά την δολοφονία του 15χρονου Αλέξη κλπ), θεωρώ ότι καλόν είναι να μην τις θεωρούμε κάτι περισσότερο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν ειναι ορθη αυτη η προφητολαγνεια, και η μελλοντολογια, πολυ δε περισσοτερο η τρομολαγνεια και η συνωμοσιολογια.

Ας κοιταξουν καλυτερα καποιοι να αρθρωσουν λογο οικοδομης και ωφελειας, λογο ποιμαντικο, λογο θεολογικο, λογο αγαπης και κατα Θεον νουθεσιας.

Δεν ειναι δουλεια των Γεροντων να λενε και να "αποκωδικοποιουν" τα "μελλουμενα".

Ειναι μεγαλος ο πειρασμος καθως θεωρειται "πνευματικο" το να λεει καποιος που υποτιθεται οτι εχει "ανωθεν" φωτισμο, το τι θα γινει στους αδαεις..

Και δυστυχως πεφτουν πολλοι σε αυτον τον πειρασμο, χωρις καν να πληρουν και τις προυποθεσεις, για να το κανουν με επιτυχια. Γιατι το να κανει ενας Ηγουμενος γεωστρατηγικη αναλυση, ειναι μαλλον φαιδρο και συναμα λυπηρο μαζι.

Δεν ξερω, εμενα με σκανδαλιζει η σταση ορισμενων, που ενω ειναι στον τοπο της μετανοιας τους, στραμμενοι στον Θεον, αντι να ωφελησουν με Εκκλησιαστικο και Πατερικο λογο, που εχουμε αστειρευτο, παρασυρονται απο το εσχατολογικο πνευμα της εποχης, και αρχιζουν εν ειδη Προφητη της Π.Διαθηκης να προλεγουν, τι καταστροφες και συμφορες μας περιμενουν.

Δεν εχω τιποτα φυσικα με τον εν λογω Γεροντα, μην παρεξηγηθω, ισα ισα, ειναι και πολυ συμπαθητικος, αλλα δεν με αναπαυει το ολο αυτο εσχατολογικο παραληρημα.

Μας βαραινει, μας αποπροσανατολιζει, μας κουραζει, και μας δημιουργει ανωφελο αγχος και μια αδιορατη, ενοχλητικη φοβια.

Δεν ειναι ετσι ο Χριστιανος Ορθοδοξος, να φοβαται τι θα πει το "Μαντείο", oτι ειναι το Θελημα Του, να γινει Του Κυριου, η Γη και το πληρωμα αυτης..

Εμας αλλη ειναι η μεριμνα μας, αλλη η σπουδη μας, αλλος ο αγωνας μας. Τι σημασια εχει εαν επαληθευτουν TΩΡΑ ολα αυτα, και δεν ειμαστε εμεις σωστα τοποθετημενοι εναντι του Θεου και των ανθρωπων; Που ειναι η μετανοια μας; ΑΥΤΟ πρεπει να μας καιει..

Τι σημασια εχει εαν και παλι γινουν αυτα σε 2.000 χρονια απο τωρα, και εμεις εν τω μεταξυ, χαθουμε λογω του βιου μας που δεν ευαρεστησε τον Θεον, αφου το εσχατολογικο τελος και η συντελεια του κοσμου, ειναι ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ, για τον καθενα διπλα του, με τον επικειμενο θανατο του;

Ας τα σκεφτουν ολα αυτα αυτοι που "προλεγουν" αλλα και εμεις που ασχολουμαστε με πραγματα ανωφελη και ακαιρα.

Η μετανοια ας ειναι δικη μας, οι προφητειες ας ειναι των αλλων.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από aposal »

Πιθανόν να είναι αμαρτία αυτό που θα πω, αλλά δεν μου είχε αρέσει η όλη συμπεριφορά του συγκεκριμένου ιερέα και των υποτακτικών του, όταν αποφάσισαν να απο - μονωθούν και να αποκτήσουν κοσμικές συμπεριφορές (συναυλίες σε νυχτερινά κέντρα, δίσκοι, εκπομπή στην TV), με εκτιμώμενο - από τους ίδιους - όφελος την προσέλκυση νέων στον Χριστιανισμό.
Είμαι γενικά κουμπωμένος σε ό,τι έχει να κάνει με τα άτομα αυτά.
Σ' αυτά συγκεταλλέγονται η εκτροφή ευγενών ίππων και η ζωγραφική τοίχων (graffity) μέσα στο μοναστήρι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiografies
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 5:00 am

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από agiografies »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΣ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα τω Θεώ είμαι καλά και προσπαθώ να περιορίσω τον εγωισμό μου, χωρίς όμως ιδιαίτερα αποτελέσματα μέχρι τώρα!
Ο επιμένων όμως νικάει (λέω εγώ, τώρα)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από ktistos »

Διονύση γράφεις:
Δεν ειναι δουλεια των Γεροντων να λενε και να "αποκωδικοποιουν" τα "μελλουμενα".

Τότε:
Γιατί ο γέροντας Παΐσιος δεν καθόταν στο κελί του να προσευχηθεί και καθόταν με τις ώρες να μας αναλύει τα μελλούμενα;
Γιατί έγραψε και μοίρασε το φυλλάδιο για τις κάρτες και το σφράγισμα του αντίχριστου;
Γιατί γράφεις τόσο απαξιωτικά για τις προφητείες και την ερμηνεία τους ενώ γνωρίζεις ότι η προφητεία είναι χάρισμα του Αγίου Πνεύματος;
Μήπως με τον τρόπο σου αντιστρατεύεσαι στο Άγιο Πνεύμα που φώτισε κάποιους ανθρώπους να μιλήσουν;
Γιατί ο Χριστός επιτίμησε εκείνους που ήξεραν να «διαβάζουν» τα σημάδια του ουρανού για να βρουν τι καιρό θα κάνει την άλλη μέρα αλλά δεν μπορούσαν να ερμηνεύσουν τα σημάδια του Θεού;
Γιατί ο π. Παΐσιος μας έλεγε διαρκώς ότι θα πάρουμε την Πόλη;

Χωρίς να κρίνω προσωπικά τον π. Νεκτάριο γιατί δεν μου πέφτει λόγος θα ήθελα να μου δώσεις μια εξήγηση για την φράση σου:

Γιατι το να κανει ενας Ηγουμενος γεωστρατηγικη αναλυση, ειναι μαλλον φαιδρο και συναμα λυπηρο μαζι

Δηλαδή την σημερινή εποχή μπορεί ο καθένας να εκφέρει άποψη για οτιδήποτε και δεν μπορεί ένας ηγούμενος να εκφράσει την ερμηνεία του για τα σύγχρονα γεγονότα;
Στο κάτω-κάτω ο ίδιος θα γίνει πρώτος ρεζίλι αν δεν «βγουν» τα όσα είπε.

Επίσης αναφέρεις:
Ας κοιταξουν καλυτερα καποιοι να αρθρωσουν λογο οικοδομης και ωφελειας, λογο ποιμαντικο, λογο θεολογικο, λογο αγαπης και κατα Θεον νουθεσιας.

Εδώ Διονύση τι υπονοείς;
Ότι τα δικά σου τα καθημερινά «κατεβατά» είναι όλα τα παραπάνω;
Γιατί δεν εφαρμόζεις πρώτος στον εαυτό σου αυτά για τα οποία κατηγορείς τους άλλους;
Γιατί δεν κάθεσαι να προσευχηθείς και να μετανοήσεις αντί να γράφεις απαντήσεις επί παντός επιστητού;
Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις με ποια ιδιότητα γράφεις;
Του Πατέρα της εκκλησίας;
Του γέροντα;
Του πνευματικού;
Του διδασκάλου;
Του Θεολόγου;
Κι αν έχεις κάποιες από τις παραπάνω θέσεις ποιο εκκλησιαστικό όργανο σου τις εμπιστεύθηκε;
Αδελφέ μου δεν ήθελα να γράψω έξω από τα δόντια αλλά νομίζω έπρεπε…
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αγαπητε, εγω μπορει να γραφω οτι μου κατεβει, και να ειμαι και ψωνιο εαν θελεις, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΤΟ ΑΓΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΚΟ ΣΧΗΜΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗΣ!!

Εαν καποιοι δεν θελουν να διαφερουν απο τους Ιεχωβαδες, και να προβλεπουν καθε τρεις και λιγο το.. τελος, αυτο εσενα μπορει να μην σε απασχολει, εμενα ομως σαν Ορθοδοξο Χριστιανο με ρεζιλευει στα ματια, αυτων που ακριβως κατηγορω εγω οτι ειναι πλανεμενοι.

Ξερεις πολυ καλα, οτι εαν δεν βγουν αυτα που λεει ο εν λογω Γεροντας, οι αντιμαχομενοι την Ορθοδοξια, θα εχουν αλλο ενα βελος στην φαρετρα τους, για τις αστοχιες που κανουν καποιοι.

Εγω τοποθετηθηκα επι τουτου, και δεν μιλησα για τον Γ.Παισιο. Γιατι κανεις προβοκατσια;

Ο Γεροντας Παισιος, πιεζοταν πολλες φορες να εκφερει γνωμη για τα "μελλουμενα" αλλα παντοτε το εκανε με τροπο και σκοπο ποιμαντικης μεριμνας και οχι εν ειδει καφετζους η πυθιας..

Οταν πηγαινε επανω καθε φιλοπεριεργος, που δεν ειχε καν σχεση με το τι πρεσβευει η Ορθοδοξια, και τον επρηζε τον Γεροντα, (και εχω ακουσει προσωπικα μαρτυριες), με την ατακα κλισε: Τι θα γινει Γεροντα, και τι θα κανουμε Γεροντα, και θα την παρουμε την Πολη Γεροντα, και αλλα τετοια ανοητα, εκανε υπακοη και ο Γεροντας και τους ελεγε τον λογισμο του. Τωρα το αν θα βγει αληθεια, λιγο θα τους ωφελησει, αφου μαλλον η περιεργεια τους ικανοποιηθηκε, και οχι η αναγκη που εχουμε ολοι για μετανοια.

Οσο για τα υπολοιπα εμπαθη, που γραφεις, τα αντιπαρερχομαι, και σε ευχαριστω που με ελεγχεις, χωρις να εχεις κανενα δικαιωμα μεν, αλλα καλο μου κανεις δε, εαν θελεις γραφε και εσυ, επι παντος επιστητου, δεν σε εμποδιζει κανεις..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από aposal »

Να διευκρινίσω ότι ο π. Νεκτάριος δεν προφητεύει, αλλά ερμηνεύει προφητικούς λόγους άλλων. Γι' αυτό και μίλησα για προσωπικές απόψεις.
Το αν είναι αληθείς ή όχι θα το δείξει η ιστορία. Δεν χρειάζεται να αγωνιούμε περισσότερο.
Πάντως Γιάννη έχω την άποψη ότι δεν είναι αναγκαίο να είσαι Θεολόγος, ή πνευματικός για να διατυπώνεις την άποψή σου, όπως έκανε ο Διονύσης. Και δεν νομίζω ότι ο καλός μας αδελφός είναι εναντίον των προφητειών που κατά καιρούς δατύπωσαν Άγιοι ή σεβάσμιοι Γέροντες της Εκκλησίας μας. προφανώς για να τους φανερώσει τα μελλούμενα ο Κύριος (και να επιτρέψει να τα δημοσιοποιήσουν) υπήρχε λόγος. Αρκεί να μην επηρεάζουν την συνεχή μας προσπάθεια για μετάνοια και ταπείνωση.
Ο καθένας μας γράφει αυτά που θέλει και οι μεταξύ μας διαφωνίες θεωρώ ότι είναι πολύ εποικοδομητικές, αν τις δούμε ως αφορμή προβληματισμού και όχι εγωιστικά.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”