"Oρθόδοξοι" Ψευδοπροφήτες

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

:)Η κάθαρση από τα Πάθη , η μετάνοια και ότι άλλο σκεφτείς μπορεί να υπάρχουν και έξω από τον χριστιανισμό. και δεν μας σώζουν αυτά καθαυτά .Ο Χριστός σώζει !


Το κατά φύση !
Όσοι εις Χριστό εβαπτίσθειτε Χριστό ενεδύσαστε ....
Φώτισμα το βάπτισμα ! Γιος αληθινός του αληθινού Θεού ο βαπτισμένος !
Του Χριστού ο όλος άνθρωπος . Σώμα ( Ναός του Θεού! ) και ψυχή !
Ο Χριστός σώζει !
Με την εν Χριστώ ζωή ( ορθοδοξία - ορθοπραξία μα και εξομολόγηση - Θεία κοινωνία ( και τα αλλά μυστήρια ) ) ο πιστός διατηρεί ( και καθαρίζει αν αμάρτησε ) τον χιτώνα που στο βάπτισμα άπαξ και δια παντός απέκτησε
Μέχρι την κρίση . ....


Το υπέρ την φύση , προαιρετικό φίλε μου , είναι πρόγευση παραδείσου και ευεργεσία Θεού ...

Σε τι διαφονούμε ?

Ενας είναι ο Δάσκαλος , Ο Κύριος ! Οσο για αυτόν που εσύ λες , ναι αξιώθικα να ανάψω απο αυτόν οπως κερί απο κερί , πήρα την ευχή του , επαληθεύτηκαν τα λόγια του μετά απο πολλά χρόνια και ακόμα και τώρα χρόνια μετά την κοίμηση του Ζεί Επιλογή μου να τον βλέπω οπως εσυ ας πούμε τον δικό σου ( αν δεν είσαι αυτοδίδακτος ) . Ετσι απλά ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Σάβ Οκτ 14, 2006 6:33 pm, έχει επεξεργασθεί 11 φορές συνολικά.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

t0m_dR έγραψε: Δεν το έχει αν δεν θέλει να το έχει. Μπορεί άνετα να γίνει ψευδοπροφήτης. Ο Άρειος Ορθόδοξος Επίσκοπος ήταν, όπως και πολλοί άλλοι αιρεσιάρχες. .

Ναι μέσα από μας ο ψευδοπροφήτης και ο Παύλος το λέει ξεκάθαρα και ο
Αναστάσιος ο Σιναιτης στον λόγο του για τους Αιρετικούς
Όσο είναι αιρετικός δεν είναι Χριστιανός ( οπαδός του Χριστού ) είναι του
σατανά . ( Σύνοδος Καρχηδόνας και όχι μόνο )
Ακόμα και είναι κοντά μας ( πχ και δεν καθαιρέθηκε από σύνοδο και είναι ακόμα πατριάρχης ) δεν είναι μαζί μας , δεν είναι δικος μας !. Από την στιγμή που δεν ακλουθεί τον Χριστό αλλά τον σατανά είναι του σατανά και δεν του οφείλω πνευματική υπακοή ...
Αν μετανοούσε όμως δεν θα τον αναβαπτίζαμε ! Χαρά μεγάλη ! Δική του η στολή η Πρώτη !!!
Χριστιανός = Χριστιανός Ορθόδοξος
Από την άλλη
Για να πω ένα αδελφό αιρετικό η πλανεμένο η ψευδοπροφήτη η .. η ....
πρέπει να έχει δογματικές διαφορές , να διδάσκει άλλη διδασκαλεία ....
Και το σφάλμα να αφορά το Δόγμα .
Εάν πχ ένας μετεωρολόγος η τσομπάνης προβλέψει λάθος τον καιρό δεν είναι αιρετικός !
Εάν κάποιος αδελφός με ανθρώπινη γνώση ερμηνεύσει τις προφητείες καλοπιστα με τρόπο που δεν θίγει την ουσία της προφητείας , άνθρωπος είναι και δικαιούται (= δικαιολογήται ) και να σφάλει !! βγες και διόρθωσε τον .Σφάλμα έχει . Κακόδοξος είναι ! Δεν είναι αιρετικός !
Τουλάχιστον αν δεν επιμένει ....
Και είναι ποιμένας ο συγκεκριμένος και η διδασκαλία της Γραφής και της
προφητείας είναι αρμοδιότητα και ευθύνη του ! Και έχει κατά νόμο επίσκοπο να τον κρίνει , και σύνοδο ! Βέβαια ο καθένας μας μπορεί να πει την γνώμη του . Δικαίωμα ενός να τον λέει αιρετικό ! Δικαίωμα μου να ερωτώ που το δογματικό σφάλμα ! Δεν είμαστε Παπικοί δόξα το Θεό !

Πάντως η ορθόδοξος ποιμένας είναι η αιρετικός ψευδοπροφητης – προβατοσχημος λύκος και τα δυο δεν γίνεται ....
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Αυτοί που τα γράφουν ξέρουν τι κάνουν! Το άγνωστο, το μυστηριώδες το ανεξιχνίαστο ΠΑΝΤΑ έλκουν την ανθρώπινη περιέργεια. Οπότε ποιος δεν θα έδινε 10,15 ή 25 ευρώ να αγοράσει ένα βιβλίο που ασχολείται με τον Αντίχριστο και το 666, από τη στιγμή, μάλιστα, που ο συγγραφέας "γνωρίζει" και την ημερομηνία γέννησής του (πως γίνεται αυτό; Μπορεί εν έτει 1983 να εργαζόταν ως ληξίαρχος στον δημο γέννησης του αντιχρίστου). Αφήνουμε το γεγονός ότι είναι ευπεπτα τέτοιου είδους αναγνώσματα και δεν θέλει ιδιαίτερο κόπο να τα διαβάσεις. Αφήστε που η ανάγνωσή τους γίνεται και ευχάριστη γιατί είπαμε: Ο μέσος αναγνώστης αρέσκεται σε τέτοιου είδους θεματολογία.

Πάντως για το θέμα της Αποκάλυψης και των φιαλών άκουσα κάτι σχετικό που είχε πει γύρω στο 1984 ο γέροντας Παΐσιος και το άκουσα με τα αυτιά μου....Το τι είπε? Δοθείσης ευκαιρίας ίσως το πω. Γιατί δεν το γράφω τώρα; Δεν το κάνω διότι πολλοί έχουν βγει που "άκουσαν κάτι..." που δήθεν είπε ο Γέροντας και ίσως τεθούν και μέσω αυτής της σελίδας σε αμφισβήτηση τα λεγόμενά του γιατί ήταν λίγο "άμεσα"....
t0m_dR
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από t0m_dR »

sotirio έγραψε: Για να πω ένα αδελφό αιρετικό η πλανεμένο η ψευδοπροφήτη η .. η ....
πρέπει να έχει δογματικές διαφορές , να διδάσκει άλλη διδασκαλεία ....
Και το σφάλμα να αφορά το Δόγμα .
Οχι, αλλο πλανεμένος, αλλο ψευδοπροφητης, αλλο αιρετικός. Κάποιος μπορεί να είναι πλανεμένος, αλλα όχι αιρετικός. Μην τα μπερδεύουμε. Μονο το αιρετικός έχει να κάνει με το δόγμα. Ο Αγιος Ιγνάτιος, στα χωρία που έδωσα, δεν μιλάει για Πνευματικούς που έκαναν κάποιο λάθος στο δόγμα, αλλα απλά για Πνευματικούς & Ηγούμενους , οι οποίοι παίρνουν τον ρόλο του "Γέροντα" του οδηγού, χωρίς να είναι στην κατάσταση ενός Γ. Πορφύριου η Παϊσιου. Και τους ονομάζει ΨΕΥΔΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ.

Οταν κάποιος κάνει μία πρόβλεψη για μία προφητεία, και δεν λέει "ΜΠΟΡΕΙ και να είναι έτσι", αλλα λέει "ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ" και "Εχω απο τον Θεό πληροφορία", τότε το λιγότερο πλανεμένος είναι. Στην Π.Δ. θα τον λιθοβολούσαν, τώρα απλά προσευχόμαστε να μετανοήσει. Τα σχετικά στο δευτερονόμιο εδάφια, στα έδειξα, επίσης και απόψεις πατέρων για όσους ασχολούνται με αυτά χωρίς την Χάρη του Θεού. Σεβαστή η άποψη σου, αλλα χωρίς την άποψη των Πατέρων, δεν μπορείς να την θεμελιώσεις.
t0m_dR
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από t0m_dR »

sotirio έγραψε::)Η κάθαρση από τα Πάθη , η μετάνοια και ότι άλλο σκεφτείς μπορεί να υπάρχουν και έξω από τον χριστιανισμό. και δεν μας σώζουν αυτά καθαυτά .Ο Χριστός σώζει !
Καθαρση χωρίς Χριστό, Αδυνατη. Μονο ο Χριστός σώζει, γιατι μόνο εκείνος καθαρίζει... :-)
Το κατά φύση !
Όσοι εις Χριστό εβαπτίσθειτε Χριστό ενεδύσαστε ....
Φώτισμα το βάπτισμα ! Γιος αληθινός του αληθινού Θεού ο βαπτισμένος !
Του Χριστού ο όλος άνθρωπος . Σώμα ( Ναός του Θεού! ) και ψυχή !
Ο Χριστός σώζει !
Με την εν Χριστώ ζωή ( ορθοδοξία - ορθοπραξία μα και εξομολόγηση - Θεία κοινωνία ( και τα αλλά μυστήρια ) ) ο πιστός διατηρεί ( και καθαρίζει αν αμάρτησε ) τον χιτώνα που στο βάπτισμα άπαξ και δια παντός απέκτησε
Μέχρι την κρίση . ....

Το υπέρ την φύση , προαιρετικό φίλε μου , είναι πρόγευση παραδείσου και ευεργεσία Θεού ...

Σε τι διαφονούμε ?

Ενας είναι ο Δάσκαλος , Ο Κύριος ! Οσο για αυτόν που εσύ λες , ναι αξιώθικα να ανάψω απο αυτόν οπως κερί απο κερί , πήρα την ευχή του , επαληθεύτηκαν τα λόγια του μετά απο πολλά χρόνια και ακόμα και τώρα χρόνια μετά την κοίμηση του Ζεί Επιλογή μου να τον βλέπω οπως εσυ ας πούμε τον δικό σου ( αν δεν είσαι αυτοδίδακτος ) . Ετσι απλά ....
[/quote]

Δεν υπάρχει "Υπερ την Φύση" υπάρχει καθαρισμός της καρδιάς μας. Υπάρχει η Αγιοτητα που είναι για όλους μας. Αν εσύ νομίζεις πως κρατάς την Χάρη του Βαπτίσματος, χωρίς άσκηση η συνεχή μετάνοια, δικαιωμα σου, αλλα δεν είναι και αλήθεια. Οι Γέροντες Παϊσιος και Πορφύριος και οι άλλοι αγιοι, δεν είναι απλά κάτι εξαιρετικό , αλλα εκεί που πρέπει να φτάσουμε ΟΛΟΙ. Τα υπόλοιπα, χωρίς πατερική επιβεβαίωση, είναι απλά "γνώμες", και εγώ σου έφερα πολλά χωρία πατέρων.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

sotirio έγραψε:Δεν είμαστε Παπικοί δόξα το Θεό !
....
Με σένα όλη την ώρα να σχολιάζεις τους ιερείς το κλήρο και όλη την ιεραρχία μέρα νύχτα νομίζω πως θα προτιμούσα να είμασταν παπικοί και να σιωπούσαμε ( σιωπούν οι παπικοί ? δεν το ήξερα ) :roll:
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

t0m_dR έγραψε:
sotirio έγραψε::)Η κάθαρση από τα Πάθη , η μετάνοια και ότι άλλο σκεφτείς μπορεί να υπάρχουν και έξω από τον χριστιανισμό. και δεν μας σώζουν αυτά καθαυτά .Ο Χριστός σώζει !
Κάθαρση χωρίς Χριστό, Αδύνατη. Μόνο ο Χριστός σώζει, γατί μόνο εκείνος καθαρίζει... :-)
Χμ ! Νομιζω οτι η συνείδηση είναι δώρο του Θεού σε όλους τους ανθρώπους .Όλοι υφίστανται τον έλεγχο της συνειδήσεως και έχουν την δυνατότητα να μετανοήσουν και με έργα να επανορθώσουν την αδικία που έκαναν .
Άλλο το βάπτισμα εις μετάνοια και άλλο εν Πνεύματα Αγίω και πυρί.11 Εγώ μεν σας βαπτίζω εν ύδατι εις μετάνοιαν• ο δε οπίσω μου ερχόμενος είναι ισχυρότερός μου, του οποίου δεν είμαι άξιος να βαστάσω τα υποδήματα• αυτός θέλει σας βαπτίσει εν Πνεύματι Αγίω και πυρί.
Νομιζω οτι αλλη η μετάνοια της Νινευή ..... 5 Και οι άνδρες της Νινευή επίστευσαν εις τον Θεόν και εκήρυξαν νηστείαν και ενεδύθησαν σάκκους από μεγάλου αυτών έως μικρού αυτών•10 Και είδεν ο Θεός τα έργα αυτών, ότι επέστρεψαν από της οδού αυτών της πονηράς• και μετεμελήθη ο Θεός περί του κακού, το οποίον είπε να κάμη εις αυτούς• και δεν έκαμεν αυτό........
Νομιζω οτι αλλη η μετάνοια του Ναβουχοδονόσωρ33 Εν αυτή τη ώρα ο λόγος εξετελέσθη επί τον Ναβουχοδονόσορ• και εξεδιώχθη εκ των ανθρώπων και χόρτον ως οι βόες έτρωγε και υπό της δρόσου του ουρανού το σώμα αυτού εβρέχετο, εωσού αι τρίχες αυτού ηυξήνθησαν ως αετών πτερά και οι όνυχες αυτού ως ορνέων.34 Και εν τέλει των ημερών, εγώ ο Ναβουχοδονόσορ εσήκωσα τους οφθαλμούς μου προς τον ουρανόν και αι φρένες μου επέστρεψαν εις εμέ και ευλόγησα τον Ύψιστον και ήνεσα και εδόξασα τον ζώντα εις τον αιώνα, του οποίου η εξουσία είναι εξουσία αιώνιος και η βασιλεία αυτού εις γενεάν και γενεάν,Νομίζω οτι αλλο η μετάνοια της ειδολολατρικής?( πάντως οχι χριστιανικής ) Νινευη η Ναβουχοδονοσωρα και άλλο η εν Χριστώ σωτηρία ...... για αυτο γράφω Η κάθαρση από τα Πάθη , η μετάνοια και ότι άλλο σκεφτείς μπορεί να υπάρχουν και έξω από τον χριστιανισμό. και δεν μας σώζουν αυτά καθαυτά .Ο Χριστός σώζει !
t0m_dR έγραψε: .....Οταν κάποιος κάνει μία πρόβλεψη για μία προφητεία, και δεν λέει "ΜΠΟΡΕΙ και να είναι έτσι", αλλα λέει "ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ" και "Εχω απο τον Θεό πληροφορία", τότε το λιγότερο πλανεμένος είναι. .
Δεν μπορεί όμως να ναι Πορφήριος και όντως να έχει πληροφορία ??! Γιατί είναι σωνει και καλά πλανεμένος ?
t0m_dR έγραψε: ..... Στην Π.Δ. θα τον λιθοβολούσαν, τώρα απλά προσευχόμαστε να μετανοήσει. .
Οι Νινευητες δεν έκαναν αυτό που λες .... .
t0m_dR έγραψε: .....
Τα σχετικά στο Δευτερονόμιο εδάφια, στα έδειξα, επίσης και απόψεις πατέρων για όσους ασχολούνται με αυτά χωρίς την Χάρη του Θεού. Σεβαστή η άποψη σου, αλλά χωρίς την άποψη των Πατέρων, δεν μπορείς να την θεμελιώσεις.
Τι λέει φίλε μου το Δευτερονόμιο όσους κατηγορούν δημόσια χωρίς αποδείξεις ? Παραθέστε τι λέει αυτός που κατηγορείτε , γράψτε μας και τις απόψεις σας .....Κατηγορείτε τον Και δημόσια ! Μα αποδείξτε το και αποταθείτε στον αρμόδιο κριτή ( στον λαο μα και τον επίσκοπο του στην περίπτωση αυτή ) .Η θεμελίωση της προσωπικής κατηγορίας στην ορθοδοξία φίλε μου είναι μια δικανική διαδικασία που πρέπει να παραθέτει κανείς την γνώμη αυθεντιών και εμπειρογνωμόνων μροστά σε αρμοδιο δικαστή !Ναι αν δεν εχει την εξωθεν καλή μαρτιρια ανάξιος ! Μα μη καταδικάζουμε σαν όχλος Ιερομόναχο αβασανιστα ! .Το να πούμε ότι ένας Ιερομόναχος δεν έχει την Χάρη του Θεού και δεν είναι Διδάσκαλος επειδή δεν είναι στα μέτρα του Πορφυρού είναι τραβηγμένο και ευθεία αμφισβήτηση της χειροτονίας του , του μυστήριου της Ιεροσύνης ! Η μαρτυρία της κοινής συνείδησης της εκκλησίας (και ειδικά της Θριαμβεύοντας ) αναγνωρίζει στον κάθε Ιερέα την Χάρη ,αναγνωρίζει τον κάθε Ιερέα σαν Διδάσκαλο . τουλαχιστον μεχρι αποδειξεως του εναντιου !
Η θεμελίωση της άποψης (οχι της προσωπικής κατηγορίας ) στην ορθοδοξία φίλε μου δεν είναι μια δικανική διαδικασία που πρέπει να παραθέτει κανείς την γνώμη αυθεντιών και εμπειρογνωμόνων !Και όταν τις παραθέτουμε ενδεικτικά και όχι αποδεικτικά το κάνουμε ! Εκ πίστεως , εκ συνειδήσεως η θεμελίωση της γνώμης μου !Ναι αν θέλω ενδεικτικά και όχι αποδεικτικά παραθέτω χωρία της Άγιας Γραφής και γνώμες Αγίων . Στα κείμενα των Αγίων υπάρχουν μερικές φορές αναφορές , μα όχι πάντα ! Αυθεντία και αλάνθαστο άνθρωπο δεν αναγνωρίζουμε άλλον από τον Κύριο μας Ιησού Χριστό ! ! Ούτε αναμάρτητοι ούτε αλάνθαστοι οι Άγιοι μας .. Και οι Άγιοι μας ( πχ Άγιος Αυγουστίνος και απόλυτος προορισμός ) κάνουν λάθη ...Μετρά η γνώμη των Αγίων και όχι του Αγίου !Ακόμα και στην Αγία Γραφή το να απομονώσει κανείς ένα χωριό δεν αποδεικνύει τίποτα και είναι μάλλον επικίνδυνο ! Το σύνολο μετρά .....Η μαρτύρια της κοινής συνείδησης της εκκλησίας (και ειδικά της Θριαμβεύβουσας ) μετρά ....Και η μαρτυρία της κοινής συνείδησης της εκκλησίας αναγνωρίζει στον κάθε Ιερέα την Χάρη , αναγνωρίζει τον κάθε Ιερέα σαν Διδάσκαλο μεχρι της αποδειξεως του εναντιου όπως μαρτυρά η συνείδηση μου και ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΤΕΡΩΝ .Γνώρισα άνθρωπο που μόνο λόγια της Γραφής είχε στα χείλη του και Γνώμες Αγίων Έναν ! Χαρά Θεού !Και χάρισμα Θεού ! Δεν το έχω ...Δεν διδάσκω φίλε μου , ούτε επιδεικνύω τις γνώσεις μου !Συζητώ απλά .... Απλά σαν αδελφός σε αδελφούς λέω έτσι το βλέπω εσείς πως το βλέπεται ? Οι γύρω σας πως το βλέπουν ? Και φυσικά ενδιαφέρομαι και για την γνώμη των Αγίων . Και μερικές φορές ζητώ πχ Από τον Misha πέρα από την γνώμη του να με πληροφόρηση και για την γνώμη των Αγίων η τους Κανόνες και ο άνθρωπος από αγάπη το κάνει! Με χαρά διαβάζω όσους παραθέτουν γνώμες Αγίων ..Μα αν θέλουν το κάνουν ! Όχι από υποχρέωση !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”