Δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψουν αυτό!!!!

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψουν αυτό!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Δεν άντεξα να δώ παρακάτω απο το βγάλσιμο του ματιού του ανθρώπου.
Δεν υπάρχουν λόγια.
Τι μπορούμε να κάνουμε;
Εδώ είναι το ζήτημα.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Byzantine_Spirit έγραψε:Δεν άντεξα να δώ παρακάτω απο το βγάλσιμο του ματιού του ανθρώπου.
Δεν υπάρχουν λόγια.
Τι μπορούμε να κάνουμε;
Εδώ είναι το ζήτημα.
Το θέμα ειναι οτι δεν σηκώνουν κουβέντα για την πίστη τους ο φανατισμός σε όλο το μεγαλείο.

Θυμάμαι πριν καιρο έκανα πλάκα σε έναν φίλο μου Αιγύπτιο καθώς μιλούσαμε πετάγομαι και λέω οτι είδα στον ύπνο μου τον Αλλαχ!, έτσι για χαβαλέ του το είπα. Κόντεψε να με φάει !! Μου λέει οτι δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλασφημία να αναφέρεις οτι είδες το ΑΛΛΑΧ στο ύπνο σου. Που να το φανταστώ και εγω μια πλακιτσα έκανα έτσι όπως μου ήρθε και παραλίγο να γίνει της κακομοίρας.. :(

Το μόνο (κατα προσωπική μου αποψη) ειναι να επέμβει με κάποιο τρόπο η Διεθνής Κοινότητα για τα ανθρώπινα δικαιώματα ΑΛΛΑ θα μου πεις εδω δεν κάνει τόσα και τόσα χρόνια τώρα ....

κριμα είναι πραγματικά τραγικο !
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από xenia »

Ένας πολιτισμός για πολλές κλωτσιές!!!!!!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από aposal »

1. Οι φρικαλεότητες του Μουσουλμανικού νόμου τι σχέση μπορεί να έχουν με τα σημεία των καιρών που υπάρχουν παρακάτω;
2. Ο συγγραφέας κάνει κάποιες υποθέσεις δικές του, ή υιοθετεί απόψεις άλλων, όπως ότι ο Δημήτριος Γράψας ήταν αυτός στον οποίο ο Γέροντας είπε ότι θα είναι αρχηγός των Ενόπλων Δυνάμεων όταν θα μπούμε στην Πόλη (κατι που εγώ δεν το έχω διαβάσει πουθενά) και μάλιστα προχωρεί λίγο παραπέρα, λέγοντας ότι ο κ. Γράψας ίσως δεν είναι αρχηγός των Ενόπλων Δυνάμεων, αλλά Υπουργός Εθθνικής Άμυνας.
Αυτό το λέει, προφανώς, γιατί τον Μάρτιο έχουμε κρίσεις Ανωτάτων Αξιωματικών και το λογικό είναι να αλλάξουν οι σημερινοί αρχηγοί και πολύ περισσότερο ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ, που κάθε χρόνο μπαίνει κάποιος καινούριος, από τα τρία όπλα (Στρατός Ξηράς, Ναυτικό, Αεροπορία) εκ περιτροπής.
Επίσης φήμη, που δεν την έχω συναντήσει σε κανένα βιβλίο, είναι και αυτή, ότι δηλαδή ο Γέροντας Παΐσιος είπε στον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο ότι επί της θητείας του θα γίνει η πρώτη Θ. Λειτουργία στην Αγια-Σοφιά.
3. Τα όσα αναφέρονται μπορεί να βγούν σωστά μπορεί και όχι.
Η ουσία όμως είναι πια στάση πρέπει να κρατήσουμε εμείς, απέναντι σ' αυτήν την - ακατάσχετη τα τελευταία 2-3 χρόνια - προφητολογία.
Έχω την άποψη ότι αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε απρόσκοπτα τον πνευματικό μας αγώνα (γιατί υπάρχει ο κίνδυνος , η προφητολογία να μας χαλαρώσει), έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι πνευματικά να αντιμετωπίσουμε τα όποια γεγονότα ΟΤΑΝ συμβούν, χωρίς να μας πολυαπασχολεί το ΠΟΤΕ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από heart »

:shock: δεν εχω λογια
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
frouteboras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 5:00 am

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από frouteboras »

ΜΗ ΔΕΧΕΣΤΕ ΑΚΡΙΤΑ ΚΑΘΕ ΑΝΟΗΣΙΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΑΠΑΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΙΝΑΙ ΟΦΘΑΛΜΑΠΑΤΗ ΑΠΟ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ - "ΜΑΓΟΥΣ" ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.
ΔΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
http://www.digitaljournal.com/article/266446
ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
"Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΗΣ ΟΠΤΙΝΑ" ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΚΡΙΤΑΣ.
Run フォクすけ, Run


Εικόνα
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψουν αυτο!!!!

Δημοσίευση από xenia »

frouteboras έγραψε:ΜΗ ΔΕΧΕΣΤΕ ΑΚΡΙΤΑ ΚΑΘΕ ΑΝΟΗΣΙΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΑΠΑΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΙΝΑΙ ΟΦΘΑΛΜΑΠΑΤΗ ΑΠΟ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ - "ΜΑΓΟΥΣ" ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.
ΔΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
http://www.digitaljournal.com/article/266446
ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
"Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΗΣ ΟΠΤΙΝΑ" ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΚΡΙΤΑΣ.
Νομίζω ότι τα πρώτα βιντεάκια δεν έχουν σχέση με το παιδάκι αυτό. Τα πρώτα είναι μαγικά
όπως λένε και δεν έχουν να κάνουν με ισλάμ κλπ... Ενώ αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό
και το βλέπεις στο βλέμμα του παιδιού αν είναι αληθινό ή όχι... δεν ξέρω εγώ το πιστεύω γιατί
στο λινκ που μας παραπέμπεις δεν βρήκα κάποια απόδειξη ότι πρόκειται για κάτι στημένο... εκτός
αν δεν κατάλαβα καλά επειδή είναι στα αγγλικά..
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψουν αυτό!!!!

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση, το ένα ότι ο Μωάμεθ έγραψε το κοράνι <<καθ'υπόδειξη>> του Αρχάγγελου Γαβριήλ και το άλλο ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι κοινό βιβλίο και στο Ισλάμ, επίσης δέχονται τον ΧΡΙΣΤΟ ωσ προφήτη, παλιότερα είχα την εντύπωση πως το Ισλάμ ήταν εφεύρημα του Μωάμεθ έπηρεασμένος από διάφορες θρησκείες και με τα νέα στοιχεία αν αληθεύουν είναι σίγουρο γιατί έχουμε και διάφορες άλλες θρησκείες και αιρέσεις που είναι δημιουργήματα ανθρώπινης επινόησης ή και δαιμονικής επιρροής
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψουν αυτό!!!!

Δημοσίευση από zafeiris »

ντροπή και αίσχος... δηλαδή αυτοί που έκαναν ότι έκαναν στο παιδάκι τι πρέπει να πάθουν;
ο καιρός γαρ εγγυς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”