Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Αυτές τις ημέρες με απασχολεί ένα θέμα που πιθανόν να έχει συζητηθεί αλλά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες παραπανω

Προσπαθώ να κατανοήσω πρώτον - πως θα γίνει αυτή η μετάβαση μας σε ένα αυλο σώμα
Με ποια διαδικασία θα πραγματοποιηθεί........

Πως θα αντιμετωπίσουμε το γεγονός της Δευτέρας Παρουσίας.
Πλησιάζει ο χρόνος;

Ποια σημάδια θα δούμε να δούμε κάποια σημάδια...........

Και αν υποθέσουμε πως μπορεί να συμβεί αύριο οι τελευταίοι που θα υπάρχουμε στη γη - πως θα γίνει αυτη η μετάβασή μας; Θα γίνει ή μήπως δε θα προλάβουμε τη κρίση;

Θα επανέλθουμε σε ένα περιβάλλον όπως ήταν οι πρωτόπλαστοι;

Παρακαλώ όμως αν θέλετε και οι υπόλοιποι μη βάλετε κομμάτια απο τις προφητείς ή την αποκάλυψη κλπ απλά αν θέλετε με δικά σας λόγια να κάνουμε μια κουβέντα ωστε να είναι και πιο κατανοητά και απο εμάς ( εμένα) που δεν κατέχουμε το χριστιανικό λεξιλογιο στο έπακρο.
Ευχαριστώ όλους σας
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Μια ζωή αυτό κάνουμε, αφήνουμε την Αγία Γραφή και μιλάμε με λόγια δικά μας ¨η κάτι που είπε κάποιος μοναχός στο καλύβι του. Τώρα και επίσημα ερμηνεία χωρίς Αγία Γραφή;; Ευκαιρία είναι να καταργήσουμε την Αγία Γραφή ,δεν είμαστε μακριά. Σχεδόν;;;;;
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Γλυκέ μου Χάρη , δε το είπα να αφήσουμε την Αγία Γραφή ως κάτι περιττό απλά το λέω αν μπορούμε να μιλήσουμε με απλά λόγια ώστε να γίνουμε κατανοητή ...........

δηλ. δε θέλω αντιγραφές απο τη Γραφή διότι εκεί τα διαβάζω και εγώ , θέλω κουβέντα να κάνουμε όλοι μαζί πάνω σε αυτό το ζήτημα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από aposal »

Ο χρόνος πλησιάζει πάντοτε. Δεν είναι ανάγκη να είναι ο χρόνος της Δευτέρας Παρουσίας, μπορεί να είναι ο χρόνος που θα αναχωρήσουμε για την επόμενη φάση της ζωής μας. Αυτό που μας λένε οι Πατέρες είναι να σκεφτόμαστε κάθε μέρα ότι είναι η τελευταία μέρα της επίγειας ζωής μας! Τι θα κάναμε αν το πληροφορούμασταν;
Θα τρέχαμε στο Πνευματικό να μας συγχωρέσει όσες περισσότερες αμαρτίες θυμηθούμε και να κοινωνήσουμε, ώστε να φύγουμε με την καλύτερη δυνατή προετοιμασία!
Αυτό πρέπει να κάνουμε καθημερινά και να μην μας απασχολεί τίποτε άλλο! Έχω την άποψη ότι το σημαντικό για μας τους Χριστιανούς δεν είναι το πότε θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία, αλλά το να είμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ (πνευματικά) όταν θα συμβεί.
Το σώμα πάντως που θα έχουμε θα είναι μία βελτιωμένη βερσιόν (επιτρέψτε μου την έκφραση) αυτού που έχουμε τώρα. Θα είναι άϋλο, πνευματικό. Δεν θα υπάρχουν οι βιοτικές ανάγκες του σώματος που υπάρχουν σήμερα. Δεν θα υπάρχει σωματικός πόνος, σωματική ανάγκη. Αυτό που θα νιοώθει η ψυχή μας θα είναι ανάλογο της Κρίσης που θα υποστούμε από τον Ιησού Χριστό. Αν "φύγουμε" πριν την Παγκόσμια Τελική Κρίση της Δευτέρας Παρουσίας, υπάρχει πιθανότητα η πρώτη (μερική) κρίση, που γίνεται μετά την κοίμηση, να αλλάξει κατά τη Τελική Κρίση :
1. Προς το καλύτερο, αν κάποιοι ευσεβείς που έμειναν πίσω προσεύχονται για μας, ή
2. Προς το χειρότερο αν οι αρνητικές επιπτώσεις των όσων κάναμε επί γης συνεχίζονται μετά την κοίμησή μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από dora gian »

εγω εχω διαβασει ,οτι θα ειμαστε στην ηλικια του ΧΡΙΣΤΟΥ δηλ 33 ετων ...........
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από eleimon »

Βασιλικουλα με πολυ απλα λογια θα σου παραθεσω τις δικες μου πληροφοριες που συλλεγω ανα καιρους...

Η Δεύτερη Έλευση του Ιησού Χριστού

Θα πραγματοποιηθεί σε χρόνο που κανείς δεν γνωρίζει για να κρίνει ζωντανούς και νεκρούς. Με την έλευση του Ιησού Χριστού θα πραγματοποιηθεί η αρπαγή της εκκλησίας και η κρίση δικαίων και αδίκων (Ματθ. 16:27).

Πότε θα γίνει η «αρπαγή» της εκκλησίας;

Σύμφωνα με το Λόγο του Θεού κανείς δεν γνωρίζει την ώρα και τη στιγμή που ο Κύριος θα έρθει για να πάρει τους πιστούς στον ουρανό. Κανείς άνθρωπος ούτε και οι άγγελοι του ουρανού παρά μόνο ο Ουράνιος Πατέρας. Η ημέρα του Κυρίου θα έρθει απρόσμενα σαν τον κλέφτη μέσα στη νύχτα.

Τι θα προηγηθεί πριν τον ερχομό του Κυρίου;

Η Αγία Γραφή μας προειδοποιεί για γεγονότα που θα συμβούν πριν την έλευση του Κυρίου. Στις έσχατες αυτές ημέρες θα εμφανιστούν «καιροί κακοί» και συγκεκριμένα:

Α) θα εμφανιστούν πείνα, επιδημίες και σεισμοί (Ματθ. 24:7, Λουκ. 11:11)

Β) θα υπάρχουν πόλεμοι και φήμες πολέμων (Ματθ. 24:6-7)

Γ) θα υπάρχουν ταραχές (Μαρκ. 13:8}, η ανομία θα κυριαρχήσει (Ματθ. 24:10,21)

Δ) οι άνθρωποι θα είναι φιλοχρήματοι, αλαζόνες, βλάσφημοι, ασεβείς, συκοφάντες, άσωτοι, διεφθαρμένοι.

Ε) οι άνθρωποι θα έχουν το προσωπείο της ευσέβειας αλλά μέσα τους θα κρύβουν την αμαρτία.

ΣΤ) θα υπάρχουν πλάνες και αντιβιβλικές διδασκαλίες

Ζ) θα εμφανιστούν ψευδοπροφήτες οι οποίοι θα κάνουν θαύματα (Ματθ. 24:11,24, Ιωαν.4:1-3, Ιουδ. 4)

Η) η εκκλησία του Χριστού θα είναι ψυχρή και αδιάφορη (Ματθ. 24:12)

Θ) θα υπάρχει αποστασία

Ι) το ευαγγέλιο του Χριστού θα κηρυχθεί σε όλο τον κόσμο (Ματθ. 24:14)

ΙΑ) η γνώση θα αυξηθεί σε μεγάλο βαθμό (Δαν. 12:4)


Πως θα έρθει ο Κύριος;

Ο Ιησούς Χριστός θα κατέβει από τον ουρανό την ώρα που θα ακουστεί το πρόσταγμα, με τη φωνή αρχαγγέλου και τη σάλπιγγα του Θεού. Το παράγγελμα του Χριστού και τη σάλπιγγα θα ακούσουν μόνο οι πιστοί, είτε είναι νεκροί είτε ζωντανοί.

Τι θα γίνει κατά την αρπαγή της εκκλησίας;

Με το κάλεσμα του Χριστού και το άκουσμα της σάλπιγγας, οι πιστοί θα αρπαχτούν στον ουρανό για να συναντήσουν τον Κύριό τους. Πρώτα θα αναστηθούν οι νεκροί οι οποίοι έχουν πιστέψει και έπειτα όσοι πιστοί είναι εν ζωή θα αρπαχτούν ταυτόχρονα μέσα σε νεφέλες για να συναντήσουν τον Κύριο στον αέρα (Α’ Θεσ. 4:13-18}. Στη Βίβλο αναφέρεται σαν «πρώτη Ανάσταση». Τα γεγονότα αυτά θα γίνουν τόσο αστραπιαία που ο Λόγος του Θεού αναφέρει πως θα συμβούν «εν ριπή οφθαλμού», όσο δηλαδή παίρνει να ανοιγοκλείσει το μάτι.

Τι θα συμβεί με τα σώματά μας

Κατά το κάλεσμα των πιστών προς συνάντηση τους με τον Κύριο, τα σώματα των ζωντανών πιστών θα μεταμορφωθούν και θα γίνουν άφθαρτα και αθάνατα. Το επίγεια φθαρτά σώματα θα μεταμορφωθούν σε πνευματικά, επουράνια, αιώνια και ένδοξα όπως του Κυρίου (Φιλιπ. 3:20-21).

Τι θα συμβεί με τους νεκρούς πιστούς;

Κατά τον ερχομό του Κυρίου για την αρπαγή της εκκλησίας θα έρθουν μαζί Του και τα πνεύματα όλων των αγίων που βρίσκονται στην παρουσία του Θεού. Τα πνεύματα αυτά αφού παραλάβουν τα σώματα της ανάστασής τους θα αρπαχθούν μέσα σε νεφέλες με τους ζωντανούς πιστούς για να συναντήσουν τον Κύριο στον αέρα.
_________________
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από gol »

Εγω θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα(μπορει να ακουστεί γελοίο) οι άνθρωποι που έχουν απανθρακωθεί πως θα είναι? Και το ρωτώ αυτό, γιατι απαγορεύετε η καυση του σώματος μας,λέγεται οτι δεν θα μπορουν να αναστηθουν τα σώματα αυτα (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ευχαριστώ.
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Nadia
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:09 pm

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από Nadia »

gol έγραψε:Εγω θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα(μπορει να ακουστεί γελοίο) οι άνθρωποι που έχουν απανθρακωθεί πως θα είναι? Και το ρωτώ αυτό, γιατι απαγορεύετε η καυση του σώματος μας,λέγεται οτι δεν θα μπορουν να αναστηθουν τα σώματα αυτα (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ευχαριστώ.
'Oτι και να έχει συμβεί σε κάποιον (με οποιονδήποτε τρόπο δηλαδή να έχει πεθάνει κάποιος) θα αναστηθεί. Ακόμη και λιοντάρι να τον έχει κατασπαράξει θα αναστηθεί. Απλά το σώμα θα έχει βέβαια τη μορφή που είχε και πριν αλλά θα είναι θεϊκό. Μπορεί να είναι και άϋλο. Μην αγχώνεσαι λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από eleimon »

gol έγραψε:Εγω θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα(μπορει να ακουστεί γελοίο) οι άνθρωποι που έχουν απανθρακωθεί πως θα είναι? Και το ρωτώ αυτό, γιατι απαγορεύετε η καυση του σώματος μας,λέγεται οτι δεν θα μπορουν να αναστηθουν τα σώματα αυτα (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Ευχαριστώ.

Ή ανάσταση των σωμάτων συνδέεται και με την ανάσταση όλων των μελών πού με ποικίλες αιτίες καταστράφηκαν. Κατά την ημέρα της αναστάσεως και το μέρος εκείνο του ανθρωπίνου σώματος το οποίο πριν από χιλιάδες χρόνια έφαγαν τα σαρκοβόρα πουλιά θα ευρέθη «μη λείπον». Αλλά και τα μέλη εκείνα τα οποία έφαγαν τα κήτη και τα σκυλόψαρα και όλα τα θαλάσσια ζώα θα συναναστηθούν με τον άνθρωπο. Τα σώματα πού κατέκαψε η φωτιά και κατέφαγαν τα σκουλήκια στους τάφους, και, γενικά, όλα τα σώματα τα οποία εξηφάνισε η φθορά, «ανελλιπή και ακέραια αναδοθήσεται εκ της γης»10.



Επομένως, όλα τα ελλείποντα μέλη θα αναπληρωθούν και θα παρουσιασθεί ολόκληρος ο άνθρωπος. Αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε το δικό μας σώμα, το όποιο, όμως, δεν θα υπόκειται στην φθορά και τον θάνατο. Αυτό θα γίνει οπωσδήποτε γιατί συνδέεται με την δημιουργία του ανθρώπου από τον Θεό. Δεν έπλασε ο Θεός τον άνθρωπο για να πεθάνει, αλλά ο θάνατος είναι αποτέλεσμα και καρπός της αμαρτίας. Και εάν ο ποιμήν των προβάτων θέλει να είναι υγιές το κοπάδι του και σχεδόν αθάνατο, εάν ο βουκόλος με διάφορες θεραπείες θέλει να αυξάνει τα βόδια του, εάν ο γιδοβοσκός εύχεται να γεννούν οι αίγες του δίδυμα και όλοι αποβλέπουν σε κάτι ωφέλιμο, το ίδιο θέλει και ο Θεός. Είναι φανερό από αυτά τα παραδείγματα ότι ο Θεός θέλει να ανάπλαση «το φθαρέν ποίημα»11.Ό άγιος Γρηγόριος Νύσσης στην ομιλία του αυτή πού εξεφώνησε κατά την ημέρα του Πάσχα και αναφέρεται στην ανάσταση του Χριστού και την ανάσταση των σωμάτων, κατά την Δευτέρα Παρουσία του Χριστού, υποστηρίζει ότι θα γίνει οπωσδήποτε η ανάσταση των νεκρών, ότι δεν είναι αδύνατη για τον Θεό, και επί πλέον αναλύει τον τρόπο με τον όποιο θα γίνει. Είναι πολύ σημαντικά όσα λέγονται από τον άγιο Γρηγόριο, τα οποία θα παραθέσουμε με συντομία. Ή ανάσταση των σωμάτων δεν είναι αδύνατο να γίνει. Για πολλούς λόγους.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Η μετάβασή μας σε άυλο σώμα - Δευτέρα Παρουσία

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Φίλε μου γιαυτό αντέδρασα στην αρχή γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο δεν μπορούμε να μιλήσουμε για το πιο μικρό θέμα και να βγάλουμε την Γραφή έξω. .

Και στο ερώτημα σου τι θα γίνει με αυτούς που κάηκαν, σου δίνει την απάντηση Η Αποκάλυψη Κ΄13 Και θα δώσει η θάλασσα τους νεκρούς της . Μα τους έφαγαν τα ψάρια Για να το λέει ο Θεός θα πει έτσι θα γίνει . Και η άλλη απάντηση βρίσκεται στον Προφήτη Ιεζεκιήλ ΛΖ 1 έως 14-

Είναι μία πεδιάδα γεμάτη με οστά Με πήρε ο Κύριος και με έφερε στην πεδιάδα και μου είπε, διέταξε αυτά τα οστά να συναρμολογηθούν με τα σώματα τους και να βγάλουν νεύρα και δέρμα. Εν περίληψη σου γράφω στο ερώτημα σου.
Και με διαταγή τα σκόρπια οστά ήρθαν και ενώθηκαν το κάθε ένα με τον άνθρωπο του και έβγαλαν νεύρες και άρχισαν να περπατάνε Διαταγή Προφήτη δια του Θεού.

Και στο ερώτημα ότι άκουσα ότι θα είμαστε όλοι 33 χρονών δεν είναι άκουσα αλλά Εφεσίους Δ΄13.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”