Περί Αποκαλύψεως

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Περί Αποκαλύψεως

Δημοσίευση από Harrys1934 »

ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ
ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ Από κάποιο βιβλιο
Εσείς που ασχολείσθε πιο πολύ με τα ζητήματα τα περί ταυτοτήτων το χάραγμα Δευτέρα παρουσία του Κυρίου, θα έπρεπε να γράφεται πιο σοβαρά. Δηλαδή να σκέφτεστε λίγο πιο πολύ αυτά που γράφεται γιατί πιο πολύ μπερδεύεται τα πράγματα παρά τα ξεδιαλύνεται και περισσότερο αυτοί που δεν ξέρουν και πολλά και περιμένουν να μάθουν κάτι από αυτούς που ξέρουν, και τότε γίνεται, ο τυφλός οδηγεί τυφλό και πέφτουν και οι δύο στο λάκκο.
Όταν έρθει ο Καιρός να δοθεί το χάραγμα , θα είναι επί παντοδυναμίας του αντιχρίστου. Και δεν θα μπορεί να αγοράζει ¨η να πουλάει κανείς αν δεν έχεις το χάραγμα.
ΙΓ-16-και υποχρεώνει μικρούς και μεγάλους, και τους πλουσίους και τους πτωχούς, και τους ελεύθερους και τους δούλους, να πάρουν το χάραγμα στο δεξί χέρι (γιατί δεξί;; για να μην μπορεί να κάνει τον Σταυρό του) ¨η στο μέτωπο. (γιατί μέτωπο γιατί εκεί είσαι Μυρωμένος κατά την βάπτιση)
Και τι εννοεί όλο αυτό το πιο πάνω δεν πουλάς δεν αγοράζεις χωρίς το χάραγμα;;
Πολλοί λένε ακόμη και πως θα σπουδάσω τα παιδιά μου;

Εγώ θα πάρω το χάραγμα, ¨η πάλι άλλοι λένε εδώ είναι το σοβαρό, δεν θα το πάρω. Μια απάντηση άσκεφτη κατά πολλούς. Νομίζουν δεν θα πάρουν το χάραγμα και θα τους πούνε περάστε. Έχεις αυτοκίνητο;; πως θα βάλεις βενζίνα αφού ούτε αγοράζεις ούτε πουλάς;;
Δουλεύεις κάπου σε καλή θέση;; Αν δεν πάρεις το χάραγμα δεν έχει άλλο. Είσαι σε σύνταξη γιατρούς γηροκομεία τα πάντα φίνις. Έχεις πολλά λεφτά στην τράπεζα;; πως θα κάνεις ανάληψη χρημάτων;; Μένεις με τα ρούχα που φοράς Μετά τους δυο προφήτες ;; ο διωγμός είναι ολοκληρωτικός…

Ποια παιδιά θα σπουδάσεις;;; Αυτοί που λένε ότι έχουν πίστη, να παρακαλούν να μην βρεθούν κατά τον καιρό εκείνο γιατί και ο Μ. Βασίλειος είπε. Κύριε μη με διατηρήσεις τον καιρό εκείνον γιατί δεν ξέρω αν αντέξω μην σε προδώσω. Κατά τους ερμηνευτές πάλι .. Αυτοί που θα αντέξουν θα ανακηρυχτούν οι ανώτεροι Άγιοι όλων. Τι λέτε θα αντέξουμε αν γίνει αύριο;;

Και πολλοί πάλι λένε μπορεί να γίνει ότι ώρα να είναι μπορεί και αυτήν την στιγμή. Τραγικό λάθος πάλι. Ματθαίου Ε 18- Ο ουρανός με την γη να έρθουν τα πάνω κάτω, μία προφητεία δεν πρόκειται να πάει χαμένη. Λοιπον επαληθεύτηκαν όλες οι προφητείες;;; μονο τα 2/3,,, απομένουν ακόμη ένα τρίτο. Με τελευταίο τον ναό του Σολομώντος. Υστερούμε πολύ μα πάρα πολύ σε Αποκάλυψη.
Όταν έρθει η ώρα η κακιά του αντιχρίστου, με το σφράγισμα, από κει και πέρα έχουμε άλλα εφτα χρόνια ζωής.
Το τέλος του κόσμου θα γίνει τον 8ον αιώνα. Τώρα βρισκόμαστε στον 8ον ,,αλλα λείπουν ακόμη αλλα 500 χρόνια να ολοκληρωθεί. ¨Όμως δεν θα πει ότι θα περιμένουμε να γίνουν 8,000 αλλά ζούμε σε αυτόν τον αιώνα. Μπορεί να αρχίσει και αύριο ο αντίχριστος, αλλα όχι το τέλος πριν συμπληρωθούν οι προφητείες.

Τα πρώτα 3,5, θα είναι με τον προφήτη Ηλία και με τον Ενώχ. Θα προσπαθήσουν για τελευταία φορά να μας γλυτώσουν.. Ο αντίχριστος θα χτίζει , οι προφήτες θα γκρεμίζουν Μην τον ακούτε γιατί;;;; Αφού περάσουν τα 3,5-χρόνια θα κρεμαστούν στην πλατεία της Ιερουσαλήμ για 3,5-μερες
..Και θα τους βλέπουν όλοι την ίδια ώρα. Πως;;; Βλέπεται εδώ έχει προφητευτεί και η τηλεόραση πριν 2,000-χρόνια;
Και στα 3,5 μέρες θα αναστηθούν οι προφήτες για να πάνε κι αυτοί μαζί με όλους τους Αγίους που είχαν πεθάνει πριν, γιατί κανείς δεν ήρθε για να ζήσει χωρίς να πεθάνει πρώτα. Γιαυτο στο τέλειο έργο του Θεού, ήταν οι μόνοι που δεν είχαν πεθάνει, αλλά ο Θεός τους είχε φυλαγμενους για αυτήν την στιγμή.

Μετά από τους δύο προφήτες,, μένουν ακόμη τα υπόλοιπα 3,5 χρόνια με πλήρη παντοδυναμία του αντιχρίστου χωρίς αντιπολίτευση πλέον.. Και τότε θα κυνηγήσει και τους δικούς του. Και τότε η σωτηρία θα ερθει με την ΄β- παρουσία του Κυρίου.¨ Οσο και να προσπάθησα να είναι μικρό το θέμα δεν κατάφερα να το κάνω, γιατί είναι θέμα πολύ μεγάλο
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ

Δημοσίευση από pilotos »

Αδελφέ μου,

εδώ οι περισσότεροι βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί δεν "αντέχουν" να πηγαίνουν μια ώρα κάθε εβδομάδα στη Θεία Λειτουργία ( για να μην τους πουν "φανατικούς" !!! ), συμμετέχουμε σε όποια μυστήρια θέλουμε ( επιλεκτικά ή χωρίς προετοιμασία ) περιφρονώντας τη χάρη του Θεού, και θα σκεφτούμε την συμβολική "επταετία" του αντιχρίστου ; Αλίμονο σε εμάς τους χλιαρούς ... Ούτε το 1/000 δεν έχουμε από τη πίστη των ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ ΚΑΙ ΝΕΟΜΑΡΤΥΡΩΝ της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Το 1922 μόνο στη Ρωσία σφαγιάστηκαν 5.000 κληρικοί και μοναχοί !

Στο Πόντο μέσα σε μια μέρα έκαψαν 6.000 ζωντανούς μέσα στις Ορθόδοξες εκκλησίες της Μπάφρας ( αν δεν με εξαπατά η μνήμη μου -για την πόλη ) !

Στη Χίο έσφαξαν 25.000 ή 40.000 ( κατά άλλους ) Ορθόδοξους Χριστιανούς και έστελναν τα κεφάλια τους, ως λάφυρα, στη Κωνσταντινούπολη, και δεν αλλαξοπίστησε κανένας από τους σφαγιασθέντες, για να γλιτώσει το τομάρι του !

Στο β' Παγκόσμιο 800.000 Σέρβοι Ορθόδοξοι προτίμησαν να πεθάνουν Ορθόδοξοι παρά να προσκηνύσουν τον Πάπα !

Πόσες χιλιάδες Ορθόδοξοι Χριστιανοί της Βορείου Ήπειρου δεν πέθαναν στις φυλακές, στις εξορίες, στα ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα, στη θάλασσα της Αδριατικής, για να παραμείνουν Ορθόδοξοι ;

Και αυτά είναι ελάχιστα παραδείγματα μπροστά στα εκατομμύρια Ορθοδόξων μαρτύρων και Νεομαρτύρων που διάλεξαν την ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ, χάριν της πίστεως τους στον Ιησού Χριστό και την Εκκλησία Του.

Άντε τώρα να συγκριθούμε εμείς οι χλεχλέδες, τα μαμόθρεφτα του 21ου αιώνα, οι καλοπερασάκηδες με όλους αυτούς ! Και άντε να βρούμε τη δύναμη να αντισταθούμε στον όποιο αντίχριστο, όταν δεν ενδιαφερόμαστε ούτε για τα απλά που είναι η αντιαιρετική ενημέρωση, για να μην αυξάνουν τα θύματά τους οι αντίχριστες αιρέσεις και παραθρησκείες και ψευτοθρησκείες, και η Ορθόδοξη Ιεραποστολή που αρπάζει ανθρώπους και τους μεταμορφώνει σε Ουρανοπολίτες !

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το χάραγμα του Χριστού είναι το Άγιο Χρίσμα, και όσοι αρνούνται το Άγιο Χρίσμα και βγαίνουν από την Ορθόδοξη Εκκλησία, κινδυνεύουν περισσότερο από το "χάραγμα' του αντιχρίστου. Αλλά αυτά είναι για το μέλλον, αφού το τέλος της ζωής μας μπορεί να είναι πιο κοντινό.

Γι'' αυτό ας αυξήσουμε τα έργα προσευχής, αγάπης , ταπείνωσης , ας μάθουμε καλύτερα την Ορθόδοξη πίστη μας μελετώντας την Αγία Γραφή, μέσα από την πατερική ερμηνεία, και ας συντρέχουμε σε έργα ΑΓΑΠΗΣ της Εκκλησίας, εντός και εκτός Ελλάδας.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Σε ευχαριστώ καλέ μου φίλε για μια ακόμη φορά, μέσα στις πολλές άλλες
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ

Δημοσίευση από pilotos »

Και ένα από τα σημεία είναι ότι θα κηρυχθεί το Ευαγγέλιο σε όλη την Οικουμένη.

Αλήθεια, με 30 Ορθόδοξους Ιεραποστόλους και μερικές δεκάδες συνεργάτες τους, πως θα κηρυχθεί το Ευαγγέλιο ; Και πως θα κηρυχθεί στα 3,5 δισεκατομμύρια Ασιάτες που είναι ( κατά το 9/10 ) άθεοι, βουδιστές, ινδουιστές, ταοϊστές, σιντοϊστές, και μουσουλμάνοι, σε αχανείς εκτάσεις ; Τα έχουμε σκεφτεί όλα αυτά ; Και που να δούμε και όλον τον πλανήτη ... Ο Θεός να μας λυπηθεί και να μας ελεήσει ...

Αφήσαμε τον χριστιανισμό και την Αγία Γραφή να τα εκμεταλλεύονται θεομπαίχτες ψευτομεσσίες, ιδρυτές αιρέσεων και ψευτοοργανώσεις του "θεού" ! Πολύ φοβάμαι μήπως αυτή η αδιαφορία μας προκαλέσει την εγκατάλειψή μας από την αγάπη του Θεού, που μας προσφέρει τόσα πράγματα ( κυρίως πνευματικά ) και εμείς δεν θυσιάζουμε κάτι από τη προσωπική μας ζωή για το συνάνθρωπό μας ...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Φίλε μου θα κηρυχτεί το Ευαγγέλιο σε κάθε γωνιά της γης Ματθαίου ΚΔ-14- ως μετρον για να μην πει κάποιος εμείς δεν ακούσαμε ποτέ κήρυγμα τέτοιο. Δεν είναι ότι θα πιστέψουν όλοι αυτοί Οποιος θέλει οπίσω μου ερθει" αλλά για να μην έχουν δικαιολογία. Οπως κι εδώ μέσα στις πόλεις δεν μπορεί να το πει κάποιος ως δικαιολογία. Κύριε το Ευαγγέλιο κηρύχτηκε, εσύ δεν ήθελες να ακούσεις. Και αυτό είναι ένα από τις μεγάλες δυσκολίες. Στην Κίνα για παράδειγμα δεν επιτρέπεται να κηρυχθεί ανοιχτά το Ευαγγέλιο δεν εννοείται στα κρυφά για μερικούς αλλά ανοιχτά για να ακούσουν όλοι. Στα Μωαμεθανικά κράτη έχουν μείνει κάτι ναοί σαν σημάδι, εδω ήταν χριστιανοί κάποτε. Και από εκείνα που μαθαίνουμε, υποφέρουν πολύ από τον λαό αυτόν Σε εμάς και παντού χτιζοντε Τζαμιά αβέρτα. ¨Ολλα τα έξοδα της Σαουδικής Αραβίας) μοιράζουν φυλλάδια κάνουν προπαγανδισμό άνετα. Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο στην πατρίδα τους;;
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ

Δημοσίευση από pilotos »

Έτσι είναι, όπως τα λες.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά...

Να προσευχόμαστε και να ακούσουν και να πιστέψουν ... Έχει ο Θεός ... Αλλά χρειάζονται και εκείνοι που θα τους διδάξουν και θα τους κηρύξουν και θα απαντήσουν στα ερωτήματά τους με αγάπη και κατανόηση...

Υπάρχει, άραγε, μια επίσημη ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΚΑΤΗΧΗΣΗΣ και μελέτης Αγίας Γραφής σε πολλές γλώσσες ; Ούτε καν στα ελληνικά δεν υπάρχει !!! Κι οι περισσότερες ιστοσελίδες σχετικά με την Αγία Γραφή ( ακόμα και ελληνικές !!!) ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΙΚΕΣ και πεντηκοστιανές αιρέσεις !!! Ήμαρτον, ήμαρτον !

Τόσοι καθηγητής Πανεπιστημίου Θεολογικών Σχολών, τόσοι μορφωμένοι θεολόγοι καθηγητές και ιερείς, θα μπορούσαν να είχαν ΚΑΝΕΙ μια υπέροχη ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ εκλαϊκευμένες ΚΑΤΗΧΗΣΗΣ , με μετάφραση σε πολλές γλώσσες από ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ... ΑΛΛΑ κανείς δεν ακούει μέχρι τώρα... Ότι υπάρχει είναι μεμονωμένες προσπάθειες απλών Ορθοδόξων ιερέων και πιστών...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”