Απορία για κατάλυση στη νηστεία των Αγίων Αποστόλων

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από smarti »

Εχθές το βραδάκι πήγα σε μία αγρυπνία στον Αγιο Γεώργιο σε ένα μοναστήρι παλιό εγκαταλειμμένο που κάθε καλοκαίρι λειτουργεί σαν κατασκήνωση για παιδάκια!! Μετά απο την αγρυπνία ο ιερέας και πνευματικός μου πατέρας ο οποίος εορτάζει σήμερα..κέρασαν τον κόσμο μια ωραία σούπα γιουβαρλάκια....μοσχοβολούσε ο τόπος!! Και τα παιδάκια που είναι εκεί στη κατασκήνωση και η κορούλα μου το μεσημέρι έφαγαν αλάδωτα και μετά της 6 το απόγευμα.όυτε νερό δεν έβαλαν στο στοματάκι τους....είχαν εξομολογηθεί και ετοιμάστηκαν και περίμενα τα αγγελουδάκια 1.30 ωρα τα ξημερώματα να κοινωνήσουν Αίμα και Σώμα Χριστού!! Τις τελευταίες ημέρες συγκεκριμένα από το Σάββατο άρχιζε να μυροβλίζει η εικόνα του Αγίου Γεωργίου...11 χρόνια που λειτουργεί η κατασκήνωση πρώτη φορά έγινε αυτό. ΖΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ!! Το μοναστήρι αυτό είναι από τα πιο παλιά της περιοχής..ο τελευταίος μοναχός εγκατέλειψε του 1956 από ότι έμαθα..πρέπει να το έχω και κάπου αναρτημένο το θέμα αυτό..
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από smarti »

Το βρήκα το θέμα......

viewtopic.php?f=31&t=11189#p131200
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από aposal »

Στο ημερολόγιο που εξέδωσε η ενορία μου, αναγράφεται ότι η νηστεία είναι μέχρι και την 28ην Ιουνίου και τελειώνει, όπως όλες, μετά τη Θεία Λειτουργία της 29ης.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από smarti »

aposal έγραψε:Στο ημερολόγιο που εξέδωσε η ενορία μου, αναγράφεται ότι η νηστεία είναι μέχρι και την 28ην Ιουνίου και τελειώνει, όπως όλες, μετά τη Θεία Λειτουργία της 29ης.
εκτός αν έχει γίνει αγρυπνία προς τιμή του Απόστολου Πέτρου Και Απόστολου Παύλου!
Οπότε καταλύεται και μετά την αγρυπνία!Αν δεν υπήρχαν τα παιδάκια αυτή η αγρυπνία θα πήγαινε πολλές ώρες περισσότερες...
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Απορία για κατάλυση στη νηστεία των Αγίων Αποστόλων

Δημοσίευση από aposal »

Όποτε γίνεται αγρυπνία, γίνεται και Θεία Λειτουργία με την οποία τελειώνει η αγρυπνία. Το ίδιο είναι. Απλά με την αγρυπνία η νηστεία τελειώνει πχ στις 02:00 το πρωί, ενώ με την κανονική Θεία Λειτουργία στις 10:00.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”