Σχετικά με τον Σαραντισμό ... (ερώτηση)

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Σχετικά με τον Σαραντισμό ... (ερώτηση)

Δημοσίευση από Domna »

Παιδιά , μιά που την Τετάρτη η Υπαπαντή του Κυρίου και που τώρα έγινα με την βοήθεια του Θεού και της Υπεραγίας Θεοτόκου και εγώ μητέρα , θα ήθελα να μου έλεγαν οι μητέρες του φόρουμ εαν σαράντισαν και όχι γιατί .
Εγώ θα σαραντίσω .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από ψυχουλα »

αν εννοεις αν μειναμε σαραντα μερες μες στο σπιτι και δε μας ειδε ηλιου ματι οσο αφορα εμενα θα το τηρουσα οχι για να το τηρησω αλλα απλως γιατι οταν εισαι ανα δυο ωρες απικο να ταιζεις το μωρο δεν εχεις το μυαλο σου στις βολτες αλλα στον υπνο. στο πρωτο παντως ειχε χρειαστει να μεινει νοσοκομειο μερικες μερες λογω υψηλου ικτερου οποτε εγω πηγα σπιτι και ξαναβγηκα να το παρω. μετα πηγαμε για επανεξετασεις οποτε βγηκα πριν σαραντισει. Στο δευτερο παλι βγηκα γιατι ειχε κανει κατι πολυ ωραιες μερες μες στο Νοεμβρη και το εβαζα στο μαρσιπο και πηγαιναμε καμια βολτιτσα στη πλατεια να το δει ο ηλιος.

ουτως η αλλως υπαρχει και μια ευχη που διδεται την ογδοη μερα. Αλλα μονο την ογδοη. τελος παντων αυτα τα εθιμα επικρατησαν για λογους υγιεινης και αποφυγης μολυνσεων και τωρα δεν εχουν λογο υπαρξης κατ εμε. Μονο οι ευχες εχουν λογο υπαρξης οχι το κλεισιμο μεσα στο σπιτι.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από Domna »

Ευχαριστώ για την απάντηση σου , ψυχούλα . Εγώ εννοώ σαραντισμό σχετικά με την εκκλησία . Τον να κλειστεί σαράντα μέρες η μητέρα στο σπίτι σήμερα είναι αδύνατον γιατί εγώ για παράδειγμα πρέπει να πάω σε λίγες μέρες
με το μωρό στον παιδίατρο .
Και αυτό που αναφέρεις , δηλαδή την ευχή την όγδοη μέρα έχεις δίκαιο . Δόξα τω Θεώ , το Σάββατο ήρθε σε μας ο ιερέας και μας διάβασε την ευχή !!!! :105 :105 :105
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από filotas »

Επειδή η σύζυγός μου δεν μπαίνει στο forum θα μου επιτρέψεις Δόμνα ν' απαντήσω εγώ γι αυτή. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο παιδί μας ο τοκετός έγινε στην Αθήνα ενώ η μόνιμη κατοικία μας ήταν στο Μαντούδι (Β. Εύβοια) και την Κοζάνη αντίστοιχα. Έτσι 7-10 μέρες μετά τον τοκετό, που η σύζυγος μου ήταν σε θέση να ταξιδέψει ζητήσαμε από τον ιερέα της ενορίας να διαβάσει στη μητέρα και το παιδί μία ευχή και κάναμε το ταξίδι. Ύστερα στις 40 μέρες ο τοπικός ιερέας διάβασε στη μητέρα και το παιδί την ευχή του σαραντισμού.

Ο π. Γεώργιος έγγαμος ιερέας και υπερπολύτεκνος (6 παιδιά εως τώρα), που έχω την ευλογία να είναι δεύτερος μου ξάδελφος, αμέσως μετά το σαραντισμό κάνει και τη Βάπτιση. Λέει ότι έτσι είναι σωστό κατά την παράδοση της Εκκλησίας για ν' αρχίσει το μωρό να κοινωνεί αμέσως και να μεγαλώνει με τη Χάρι του Θεού.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από stathis73 »

filotas έγραψε: Ο π. Γεώργιος έγγαμος ιερέας και υπερπολύτεκνος (6 παιδιά εως τώρα), που έχω την ευλογία να είναι δεύτερος μου ξάδελφος, αμέσως μετά το σαραντισμό κάνει και τη Βάπτιση. Λέει ότι έτσι είναι σωστό κατά την παράδοση της Εκκλησίας για ν' αρχίσει το μωρό να κοινωνεί αμέσως και να μεγαλώνει με τη Χάρι του Θεού.

Ετσι ακριβως Νικο μετα απο τον σαραντισμο πρεπει να γινετε η βαπτιση.

Τωρα οσον αφορα τον σαραντισμο κανονικα πρεπει να σαραντιζει η γυναικα ( 40 ημερες) εαν χρειαστει να παει στον Γιατρο τοτε εννοειται οτι θα παει αλλα για αλλους λογους απλους οχι.

Ο Μισος σαραντισμος ειναι για οσες δεν εχουν την δυνατοτητα να μηνουν στο σπιτι αλλα πρεπει να γυρισουν στην εργασια τους.

Εκει κατα οικονομια η Εκκλησια δινει μισο σαραντισμο.

Αυτα ετσι χοντρικα. :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από gol »

εγω με το που ηρθα σπιτι με το μωρο καλεσα τον ιερεα και μας διαβασε ευχη και μετα στις 40 μερες πηγα εκκλησια και διαβασε το παιδι ο ιερεας και επειδη ειναι αγορακι το πηρε στο ιερο και το εβαλε πανω στην Αγια Τραπεζα. η βαπτιση εγινε αρχες του 3 μηνα νωρις για να κοινωνει το παιδι!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από babisgr »

Εφόσον είναι τάξη της Εκκλησίας, είμαστε υποχρεωμένοι να το τηρήσουμε...

Τώρα όταν είναι για παιδιάτρους και τέτοια, ε, εντάξη δεν έγινε και τίποτα..Τώτα για άλλες περιπτώσεις η απόφαση θα παρθεί από τον πνευματικό.

αμέσως μετά το σαραντισμό κάνει και τη Βάπτιση. Λέει ότι έτσι είναι σωστό κατά την παράδοση της Εκκλησίας για ν' αρχίσει το μωρό να κοινωνεί αμέσως και να μεγαλώνει με τη Χάρι του Θεού.
Δε ξέρω πόσων χρόνων παράδοση είναι καθώς παλιά βαπτιζόντουσαν σε μεγάλη ηλικία. Σήμερα όμως θεωρώ πως είναι και πολύ καλό αλλά και προφυλάσσει από πολλά πράγματα, πρόοροι θάνατοι για παράδειγμα.


ΥΓ: Δόμνα, σου έχω στείλει εδώ και κάτι μέρες, ένα πμ. Απλώς θέλω να μου πεις αν το πήρες...
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από nikoletap »

Εγώ πάλι και στα 2 παιδιά έκατσα μέσα τις πρώτες σαράντα μέρες. Θεωρώ οτι είναι απαραίτητο γιατί και το μωρό αυτές τις μέρες δεν έχει μπει ακόμα σε πρόγραμμα, αλλά και η μητέρα χρειάζεται να ξεκουραστεί και να ανακάμψει μετά τον τοκετό. Ειδικά το χειμώνα που υπάρχουν τόσες ιώσεις... Στον γιατρό δεν χρειάστηκε να πάω γιατί απλά τον έφερνα σπίτι!
Όσο για την μισή ευχή στις 20 μέρες δεν ισχύει, όπως είπε και ο Στάθης.
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ...

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ναι η ευχη ειναι την 8η μερα και μετα στις 40. Ιωσεις δεν κολλανε παντως αν πας σε ανοιχτο μερος δασακια παρκα και τα συναφη αλλα σε κλειστους χωρους... εχουμε μια ταση στην Ελλαδιτσα να τα μπαγλαρωνουμε τα παιδακια και να τα ντυνουμε σα εσκιμωους και στις σαραντα και στις τριακοσιες μερες.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με τον Σαραντισμό ... (ερώτηση)

Δημοσίευση από Domna »

Χαράλαμπε , λεβέντη μου , το έλαβα υπόψη το πμ σου . Θερμά ευχαριστώ , να σαι καλά !!! Θα σου απαντήσω σύντομα .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”