Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Andreasmas »

babisgr έγραψε:Να πω κάτι πιο γενικό?
Άμα είναι να πας στην λειτουργία και να μην κοινωνίσεις τότε γιατί να πας???Κάθε μέρα πρέπει να κοινωνούμε(όσο πιο συχνά μπορούμε).

Αυτο ειναι βεβαιως και το σωστο.
Αν ομως καποιος κοινωνα καθ υποδειξη του πνευματικου του ανα τακτα μεγαλα χρονικα διαστηματα,
σημαινει οτι δεν πρεπει να παει καθε Κυριακη στην Εκκλησια;
Η απαντηση ειναι αυτονοητη πως ,ναι ,πρεπει να παει .Αλλωστε υπαρχει και σχετικος κανονας της
Εκκλησιας μας περι τουτου που λεει ,αν θυμαμαι καλα , οτι αν δεν συμμετεχει στη Θεια Λειτουργια και χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος και βασικος λογος επι τρεις συνεχομενες Κυριακες ,τοτε τοποθετειται αυτοβουλως εκτος Εκκλησιας.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
StavGR
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Γερμανια
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από StavGR »

Δεν κανει να λεροσουμε το στομα μασ και μετα να παρουμε το αιμα και το σομα του Χριστου μεσα μασ!! Πρεπει νιστικοσ να εισαι!

Συγνομη για τα ελλινικα μου.


Σταυροσ
Γερμανια
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Domna »

Αχουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ , καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε , αυτό το παιδί που επιτέλους ξαναμπήκε !!! HERZLICH WILLKOMMEN !!!
:6 :6 :6 :8 :8 :8
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

panagiotisspy έγραψε:Δεν επιτρέπεται να πάρει κάποιος αντίδωρο, όταν έχει πιει καφέ ή όταν έχει καπνίσει.
Δεν είναι θέμα "ροφήματος". Απλά πρέπει να είμαστε νηστικοί όταν θα φάμε το αντίδωρο.
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

StavGR έγραψε:Δεν κανει να λεροσουμε το στομα μασ και μετα να παρουμε το αιμα και το σομα του Χριστου μεσα μασ!! Πρεπει νιστικοσ να εισαι!

Συγνομη για τα ελλινικα μου.


Σταυροσ
Γερμανια
Ουτε νερο ,ουτε ακομη τα δοντια να πλενουμε ,ετσι απλα και καθαρα για λειτουργεια και θεια κοινωνεια να πηγαινουμε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από aposal »

babisgr έγραψε:Να πω κάτι πιο γενικό?
Άμα είναι να πας στην λειτουργία και να μην κοινωνίσεις τότε γιατί να πας???Κάθε μέρα πρέπει να κοινωνούμε(όσο πιο συχνά μπορούμε).
Πολύ σωστά έφηβε Μπάμπη! Αυτή είναι η πραγματικότητα! Δυστυχώς όμως εμείς παρακολουθούμε την Θεία Λειτουργία, αλλά δεν κοινωνούμε, γιατί δεν είμαστε έτοιμοι, γιατί δεν επισκεφθήκαμε τον πνευματικό μας, να ταπεινωθούμε (είναι βαριά η καλογερική...) και να πάρουμε την έγκρισή του.
Προτιμάμε την σωματική μας βόλεψη, προτιμάμε να μην τραυματίσουμε τον εγωισμό μας, τραυματίζοντας έτσι τον Δημιουργό μας που ο Ίδιος σταυρώθηκε για εμάς, αλλά εμείς Τον περιφρονούμε και απέχουμε από την Σάρκα και το Αίμα Του!
Πόσο ντρέπομαι για τον εαυτό μου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά παλιά το κατάφερνα να μην καπνίσω, τώρα όχι, τέλος πάντων θα το πω στον πνευματικό μου όταν τον δω! Καλημέρα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Dimitris39 έγραψε:
StavGR έγραψε:Δεν κανει να λεροσουμε το στομα μασ και μετα να παρουμε το αιμα και το σομα του Χριστου μεσα μασ!! Πρεπει νιστικοσ να εισαι!

Συγνομη για τα ελλινικα μου.


Σταυροσ
Γερμανια
Ουτε νερο ,ουτε ακομη τα δοντια να πλενουμε ,ετσι απλα και καθαρα για λειτουργεια και θεια κοινωνεια να πηγαινουμε
Σεβαστέ εδώ θα πρέπει να παρέμβω και να πώ ότι , είναι επιβεβλημένο να πλύνουμε το στόμα μας , πρίν λάβουμε την Θεία Κοινωνία .
Έχω συζητήσει το θέμα , και αυτή είναι και θέση του Ιερομονάχου και Πνευματικού , Πατρός Συμεών Διονυσιάτη.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Συνδιαζετε και με το τσιγαρο, τη να το κανουμε αν τα πλυνουμε και μετα καπνισουμε?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κάποτε στο Αγιον Ορος, τα ξημερώματα πριν πάμε στην εκκλησία, καπνίζαμε μαζί με έναν φίλο στο αρχονταρίκι. Ενας μοναχός που μας είδε, μας είπε ότι δεν πρέπει να πάρουμε αντίδωρο, διότι καπνίζουμε. Αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα, ντράπηκα. Αλλά ήταν σωστό αυτό που μας είπε.
Το να πλύνουμε τα δόντια, δεν νομίζω ότι έχει σημασία, διότι δεν πίνουμε νερό.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”