Αρχή Τριωδίου, πώς πρέπει να σταθεί ο Χριστιανός

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Καλο τριώδιο να χούμε.χαιρωμαι που βρήκα ενα σαιτ σαν αυτο ...ναμαστε καλα
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Καλό Τριώδιο και σε σένα gewrgiosgr. Καλώς όρισες.
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Καλημέρα σε όλους και καλό τριώδιο.
Η σημερινή Κυριακή, Τελώνου και φαρισαίου είναι αφιερωμένη στην ταπείνωση, τη δίδυμη αδελφή της μετάνοιας..Προβάλλεται ως πρότυπο προς μίμηση η στάση του τελώνη, η ταπείνωση και η αυτομεμψία του, καρπός της επίγνωσης της αμαρτωλής ζωής του.Από την άλλη πρότυπο αποφυγής ο περήφανος και αυτάρεσκος Φαρισαίος που μέμφεται τους πάντες εκτός από τον εαυτό του..
Από σήμερα ψάλλονται στον όρθρο τα εξής ιδιόμελα:

1) Της μετανοίας άνοιξόν μοι πύλας Ζωοδότα
ορθρίζει γαρ το πνεύμα μου προς ναόν τον άγιόν Σου
ναόν φέρων του σώματος όλον εσπιλωμένον.
Αλλ' ως οικτίρμων κάθαρον , ευσπλάχνω σου ελέει.

2)Της σωτηρίας εύθυνόν μοι τρίβους Θεοτόκε.
αισχραίς γαρ κατερρύπωσα την ψυχήν αμαρτίαις
ως 'ραθύμως τον βίον μου όλον εκδαπανήσας.
Ταις σαις πρεσβείες ΄ρύσαι με πάσης ακαθαρσίας.

3)Τα πλήθη των πεπραγμένων μοι δεινών εννοών ο τάλας
τρέμω την φοβεράν ημέραν της κρίσεως.Αλλά θαρρών
εις το έλεος της ευσπλαχνίας Σου ως ο Δαβίδ βοώ σοι,
ελέησόν με ο Θεός, κατά το μέγα σου έλεος.

Αν κανείς εννοήσει το νόημα των λόγων αυτών, σαφώς και δεν μπορεί παρά με σύνεση, μέτρο και περισυλλογή να σταθεί σε όσα κοσμικά γίνονται αυτές τις μέρες...
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

lazarr έγραψε:"Της μετανοίας άνοιξόν μοι πύλας Ζωοδότα"
Αυτή η λέξη "μετάνοια" είναι όλο το νόημα του Τριωδίου, αλλά και κάθε μέρας της ζωής του Χριστιανού.

Τι σημαίνει όμως μετάνοια. Μήπως να μετανοιώσουμε για τα λάθη μας να εξομολογηθούμε και να κοινωνήσουμε. Ναι κι αυτό, αλλά είναι πολύ περισσότερο απ΄αυτό κι η μετάνοια δεν ξεικινά από την εξομολόγηση, αλλά από την αλλαγή του νου, δηλαδή την αλλαγή στάσης απέναντι στο Θεό, τον εαυτό μας και τον κόσμο.

Ξεκινώντας με την Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου η Εκκλησία μας καθοδηγεί να καταλάβουμε τι σημαίνει μετάνοια. Να πάψουμε δηλαδή να τηρούμε ευχαριστημένοι απ΄τον εαυτό μας τη στάση του Φαρισαίου, αλλά να καταλάβουμε ότι είμαστε χρεώστες απέναντι στο Δημιουργό και Σωτήρα μας και απέναντι στους αδελφούς μας και μόνο η συντριβή του Τελώνου μπορεί να διορθώσει τα χάλια μας.

Αυτό που μας καλεί η Εκκλησία να κάνουμε κατά τη διάρκεια του Τριωδίου είναι, αυτές τις πρώτες τρεις βδομάδες να συναισθανθούμε, όπως ο Άσωτος Υιός, το πόσο μακριά είμαστε από τον αγαπημένο μας Πατέρα και να χτυπήσουμε με πόνο το στήθος μας λέγοντας "Θεέ μου λυπήσουμε τον αμαρτωλό". Κι Εκείνος να είμαστε βέβαιοι ότι θα μας λυπηθεί και θα σπάσει την σκληρή καρδιά μας για να δούμε τα λάθη μας. Έτσι θα μπορέσουμε με τη νηστεία των υπόλοιπων εβδομάδων, την εξομολόγηση και την προσευχή, μόνοι μας και με τη συμμετοχή μας στις υπέροχες ακολουθίες της Σαρακοστής, να καθαρίσουμε την καρδιά μας για ν΄αναστηθεί μέσα της ο Κύριος κατά τη Λαμπροφόρο Ανάσταση που αποτελεί το νικητήριο τέλος και το επιστέγασμα όλης αυτής της περιόδου.

Συγχωρήστε με αν σας ζάλισα. Καλό Τριώδιο σε όλους.
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από HXOS »

Ὡς Τελώνης στενάζω, καὶ ὀδυρμοὶς ἀσιγήτοις Κύριε, νὺν προσέρχομαι τὴ σὴ εὐσπλαγχνία, οἴκτειρον καμέ, ταπεινώσει τὴν ζωήν, νὺν διεξάγοντα.

Μὴ προσευξώμεθα φαρισαϊκῶς, ἀδελφοί, ὁ γὰρ ὑψῶν ἑαυτὸν ταπεινωθήσεται, ταπεινωθῶμεν ἐναντίον τοῦ Θεοῦ, τελωνικῶς διὰ νηστείας κράζοντες, Ἱλάσθητι ἡμῖν ὁ Θεός, τοὶς ἁμαρτωλοίς.
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

Μη προσευξόμεθα φαρισαϊκώς αδελφοί, ο γαρ υψών εαυτών ταπεινωθήσεται, ταπεινωθώμεν εναντίον του Θεού τελωνικώς διά νηστείας κράζοντες Ιλάσθητι ημίν, ο Θεός, τοις αμαρτωλοίς...


Φαρισαίου φύγωμεν υψηγορίαν και Τελώνου μάθωμεν το ταπεινόν εν στεναγμοίς, προς τον Σωτήρα κραυγάζοντες, Ίλαθι, μόνε, ημίν ευδιάλλακτε...
...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Μονο η ταπεινωση και η αγαπη εχουν την λυση σε ολα, ο Μ. Αντωνιος ειδε ολες τις παγιδες του διαβολου απλωμενες στην Γη, και ξερετε τι απαντηση πηρε*, παντου στη Γραφη η ταπεινωση, και η Ακρα ταπεινωση, ενω απο την αλλη η πρωτη αιτια του κακου ηταν ο εγωισμος.
Εγω κανω σκεψεις σαν τις "κοιτα οι αλλοι ασχολουνται με τα καρναβαλια" και διαφορες αλλες του στυλ "ουκ ειμι ωσπερ οι λοιποι των ανθρωπων", ενω μπορει του χρονου μερικοι απο αυτους που φετος χορευουν και εγω τους κοροιδευω να εχουν φτασει σε μεγαλα μετρα αρετης.

"Υψηγορίαν φύγωμεν, Φαρισαίου κακίστην, ταπείνωσιν δέ μάθωμεν, τού Τελώνου αρίστην....."

*Ειπε ο Μ.Αντωνιος: Ειδα ολες τις παγιδες του εχθρου απλωμενες πανω στη γη και ειπα στεναζοντας, ποιος ταχα τις διαπερνα; Και ακουσα φωνη να μου λεει: η ταπεινοφροσυνη
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από nasos »

καλό τριώδιο σε όλους

http://www.xfd.gr/1E0022B5.el.aspx
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”