Αρχή Τριωδίου, πώς πρέπει να σταθεί ο Χριστιανός

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΑΡΧΗ ΤΡΙΩΔΙΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ

Δημοσίευση από Melpomeni »

Kyrie_Elehson έγραψε:
lazarr έγραψε: ναι,ναι αδελφέ, με πολλή πίεση στον εαυτό τους γιατί ως γνωστό η βασιλεία του θεού αρπάζεται από βιαστές...
Χμμμ :roll:
Δηλαδή ο Χριστός μας θέλει στρατιωτάκια? Δε θέλει από μας να βιώνουμε αυτά που κάνουμε? Θέλει να τα κάνουμε ξερά και σκέτα επειδή ΠΡΕΠΕΙ?
Τη βασίλεια του Θεού την αρπάζουμε με υποταγή και πίεση? όχι με αγάπη?
Δε μπορεί να συμβαίνει αυτό... Είναι πολύ μίζερο και αποτρεπτικό... Δε θέλω να είμαι χριστιανή υπό αυτές τις συνθήκες... Δεν θέλω να είμαι χριστιανή των τύπων. Δύσκολο να το καταφέρουμε αυτό, αλλά δε μπορεί ο π.Παίσιος και ο π.Πορφύριος να ήταν χριστιανοί των ΠΡΕΠΕΙ, δεν θα είχαν αγιάσει... Συνεπώς δύσκολο αλλά εφικτό...
Η Βασιλεια του Θεου χαριζεται ,αλλα σε εκεινους που την επιθυμουν και αγωνιζονται γι αυτην,Δεν πεφτει ουρανοκατεβατη σε αυτους που δεν εχουν καμμια ορεξη για την παραμικρη προσπαθεια.
Δεν μιλαμε για αβουλα στρατιωτακια,αλλα στρατιωτες του Χριστου και της Εκκλησιας, που δινουν καθημερινες μαχες στον στιβο αγιωσυνης.
Αλλωστε,χωρις να πιστευεις και να βιωνεις τον αγωνα σου δεν πρεπει να ελπιζεις σε νικη.Ενας πειθαρχημενος στρατιωτης,δεν ειναι ενας αβουλος στρατιωτης.Ουτε αυτο ερμηνευεται ως Χριστιανισμος των τυπων ! Πειθαρχια και δουλεια δεν ειναι συνωνυμα.
Ο Χριστος ειναι αυτος που χαριζει την μονη αληθινη ελευθερια,την ελευθερια απο τα παθη,τις αδυναμιες μας ,τις αμαρτιες μας.
Νομιζεις οτι το " Πρεπει" , αναγκαστικα ειναι ξερο και σκετο χωρις να σημαινει τιποτα παραπανω απο μια κουφια διαταγη????
Αποκλειεται να θελει κανεις να κανει αυτο που πρεπει? η αυτο που ειναι σωστο? η αυτο που ειναι αληθινο ? αποκλειεται να θελει να κανει "αυτο που πρεπει ,απο αγαπη στο Χριστο?" .Πως δειχνουμε τη αγαπη μας στο Χριστο ? με λογια? Αν με αγαπατε,μας ειπε,τηρειτε τις εντολες μου.
Μια ειναι η αληθινη αγαπη,η κατα Χριστον αγαπη.
Χαρην της κατα Χριστον αγαπης, ευθυγραμμιζουμε, το θελημα μας με το θελημα του Θεου.
Συχνα παλευοντας με της αδυναμιες μας και με καθε αλλον πειρασμο.
Δεν θα ερθουν ολα ευκολα και αβιαστα σαν νιρβανικος υπνωτισμος.
Μια αφηρημενη αγαπολογια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια αυταπατη.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
agiografoc
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από agiografoc »

ΚΑΛΗ ΜΟΥ Kyrie_Elehson, ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΠΙΕΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΟΜΩΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑΞΗ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΟΤΑΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΕΣΑΙ, ΘΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΞΙΑ. ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ, ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ Η ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ. ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ? ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ. ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ" ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ. ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΟΤΑΝ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΥΠΟΤΑΣΣΕΣΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΖΩΟΠΟΙΕΙ.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ, ΜΑΣ ΖΩΟΠΟΙΕΙ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ Η' ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ. ΓΙΑΤΙ??
ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ Η' ΠΑΙΣΙΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΥΤΤΑΡΟ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΑΠΛΟΙ ΚΑΙ ΧΩΜΑΤΕΝΙΟΙ, ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ" ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΘΕΛΩ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ.
ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Η ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ. ΑΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΞΩ ΑΠ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ,
Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΕΙ? <<ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΟΥΣΙΑ ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ>>
ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΟΤΑΧΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ, Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ?
<<ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ>>
ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΡΕΝΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ, ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ, ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.


ΠΕΡΑΝ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Η' ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΩΦΕΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΕΙΡΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΟΣ
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: ΑΡΧΗ ΤΡΙΩΔΙΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ

Δημοσίευση από lazarr »

[quote="Melpomeni
Η Βασιλεια του Θεου χαριζεται ,αλλα σε εκεινους που την επιθυμουν και αγωνιζονται γι αυτην,Δεν πεφτει ουρανοκατεβατη σε αυτους που δεν εχουν καμμια ορεξη για την παραμικρη προσπαθεια.
Δεν μιλαμε για αβουλα στρατιωτακια,αλλα στρατιωτες του Χριστου και της Εκκλησιας, που δινουν καθημερινες μαχες στον στιβο αγιωσυνης.
Αλλωστε,χωρις να πιστευεις και να βιωνεις τον αγωνα σου δεν πρεπει να ελπιζεις σε νικη.Ενας πειθαρχημενος στρατιωτης,δεν ειναι ενας αβουλος στρατιωτης.Ουτε αυτο ερμηνευεται ως Χριστιανισμος των τυπων ! Πειθαρχια και δουλεια δεν ειναι συνωνυμα.
Ο Χριστος ειναι αυτος που χαριζει την μονη αληθινη ελευθερια,την ελευθερια απο τα παθη,τις αδυναμιες μας ,τις αμαρτιες μας.
Νομιζεις οτι το " Πρεπει" , αναγκαστικα ειναι ξερο και σκετο χωρις να σημαινει τιποτα παραπανω απο μια κουφια διαταγη????
Αποκλειεται να θελει κανεις να κανει αυτο που πρεπει? η αυτο που ειναι σωστο? η αυτο που ειναι αληθινο ? αποκλειεται να θελει να κανει "αυτο που πρεπει ,απο αγαπη στο Χριστο?" .Πως δειχνουμε τη αγαπη μας στο Χριστο ? με λογια? Αν με αγαπατε,μας ειπε,τηρειτε τις εντολες μου.
Μια ειναι η αληθινη αγαπη,η κατα Χριστον αγαπη.
Χαρην της κατα Χριστον αγαπης, ευθυγραμμιζουμε, το θελημα μας με το θελημα του Θεου.
Συχνα παλευοντας με της αδυναμιες μας και με καθε αλλον πειρασμο.
Δεν θα ερθουν ολα ευκολα και αβιαστα σαν νιρβανικος υπνωτισμος.
Μια αφηρημενη αγαπολογια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια αυταπατη.[/quote]

=D> =D> =D> >:D<
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Re: ΑΡΧΗ ΤΡΙΩΔΙΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

[quote="Melpomeni"]...[/q]
Όπως λες κι εσύ, ο Χριστός είπε αν με αγαπάτε κάντε αυτά που σας λέω. Δεν είπε σας επιβάλω να κάνετε αυτά γιατί έτσι πρέπει. Τι θα πει αγώνας? Τήρηση εντολών? απλά για να έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας?
Τι να πω... Απλά προτιμώ τους χριστιανούς που ακολουθούν την καρδιά τους και κάνουν πράγματα μόνο όταν τα αισθάνονται παρά εκείνους που ακολουθούν το μπαμπούλα Θεό των ΠΡΕΠΕΙ. Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να βιώσει το Θεό όπως νομίζει... Στόχος είναι ένας. Η θέωση. Αν έχεις τη διάθεση να φτάσεις εκεί με κανόνες, πηγαίνεις έτσι. Αλλά μην αποκλείουμε και όσους πάνε με την καρδιά τους ελεύθερη...
Δεν το χωράει ο νους μου πάντως οτι μέσα στην εκκλησία του Χριστού υπάρχει το πρεπει... Αλλά ντάξει, είπαμε ο καθείς όπως βολεύεται...
...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: ΑΡΧΗ ΤΡΙΩΔΙΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ

Δημοσίευση από lazarr »

Kyrie_Elehson έγραψε:[
Δεν το χωράει ο νους μου πάντως οτι μέσα στην εκκλησία του Χριστού υπάρχει το πρεπει...
Δεν υπάρχει πρέπει αδελφέ(ή)
Υπάρχει το δεύρο ακολούθει μοι(Έλα ακολούθησέ με)..αυτό είπε ο Χριστός.Απλώς ο δρόμος που εσύ λες "πρέπει" είναι η παράδοση που δημιουργήθηκε με βάση την εμπειρία των Αποστόλων και που είναι μια ασφαλής και δοκιμασμένη οδός..Λέμε λχ "πρέπει να νηστέψουμε.Γιατί πρέπει άραγε; θα μας καταδικάσει το αντίθετο; Όχι βέβαια.. όπως λέει όμως ο απ. Παύλος "πάντα μοι έξεστι , αλλ' ού πάντα συμφέρει"δηλ όλα μου επιτρέπονται , αλλά όλα δεν με ωφελούν.Άμα νηστέψω λοιπόν(και αυτό είναι πράγματι δοκιμασμένο, και πολλά θα δεινά θα αποφύγω, και θα βοηθήσω τον εαυτό μου να ελέγξει καλύτερα και άλλα προβλήματα σοβαρότερα..Νά γιατί λέμε πρέπει.. κατά τα άλλα , ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει μιαν άλλη οδό που μπορεί να τον παιδέψει πολύ για να καταφέρει το ίδιο που θα το έκανε με μεγαλύτερη ασφάλεια και συντομότερα από το μισητό πρέπει έτσι μόνο και μόνο για να κάνει το δικό του.Το πρέπει δεν μας στερεί λοιπόν την ελευθερία ή την ιδιαιτερότητα, κάθε άλλο.. :)
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

agiografoc έγραψε:...
Καταρχήν συγγνώμη που άλλαξα θέμα. Δεν το κανα επίτηδες... Απλά φόρτωσα μόλις είδα το πρέπει και μάλιστα με κεφαλαία... :razz:

Από εκεί και πέρα, ναι, αισθάνομαι εξαναγκασμό όταν με βάζουν να καθήσω στο γυναικωνίτη οταν πηγαίνω εκκλησία. Θα προτιμούσα κάτι πιο ελεύθερο. Εν πάσει περιπτώσει το δέχομαι γιατί δεν έχω κι άλλες επιλογές...
Αλλά όχι, δεν θα νηστέψω ή δεν θα πάω εκκλησία γιατί απλά Πρέπει. Θα πάω εκκλησία και θα νηστέψω μόλις θα έχω βιώσει την αγάπη του Θεού. Νιώθω οτι δεν θα χε νόημα αλλιώς. Ξαναλέω είναι δύσκολο να το αντιληφθούμε αυτό έτσι, αλλά δεν πιστεύω οτι μόνο οι γεροντάδες που αγίασαν το καταφέρανε. Υπάρχουν πλείστοι άνθρωποι μέσα στην εκκλησία που ότι κάνουν το κάνουν με απόλυτη ελευθερία και αγάπη. (δεν αποκλείω να είναι και οι συνομιλητές μου μέσα σε αυτούς.:) )
Σχετικά με τη Δημοκρατία που λες... Δε νομίζω οτι η ορθοδοξία είναι κάτι παρόμοιο ή κάτι που προσεγγίζεται έτσι... Είναι κάτι υπέρμετρα ανώτερο... Ο Χριστός είναι ελευθερία με άλλα μέτρα και σταθμά. :wink: Εξάλλου δεν προσβάλω τον συνάνθρωπο όταν δεν τηρώ τις εντολές του Θεού. Το Θεό και τον εαυτό μου λυπώ κ αφήνω πίσω. Και τη μεταξύ μας σχέση δεν καλλιεργώ...

Με την ΑΓΑΠΗ του ΧΡΙΣΤΟΥ γράφω κι εγώ ότι γράφω... Μαρία.
...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Kyrie_Elehson έγραψε:
agiografoc έγραψε:...
Καταρχήν συγγνώμη που άλλαξα θέμα. Δεν το κανα επίτηδες... Απλά φόρτωσα μόλις είδα το πρέπει και μάλιστα με κεφαλαία... :razz:

Από εκεί και πέρα, ναι, αισθάνομαι εξαναγκασμό όταν με βάζουν να καθήσω στο γυναικωνίτη οταν πηγαίνω εκκλησία. Θα προτιμούσα κάτι πιο ελεύθερο. Εν πάσει περιπτώσει το δέχομαι γιατί δεν έχω κι άλλες επιλογές...
Αλλά όχι, δεν θα νηστέψω ή δεν θα πάω εκκλησία γιατί απλά Πρέπει. Θα πάω εκκλησία και θα νηστέψω μόλις θα έχω βιώσει την αγάπη του Θεού. Νιώθω οτι δεν θα χε νόημα αλλιώς. Ξαναλέω είναι δύσκολο να το αντιληφθούμε αυτό έτσι, αλλά δεν πιστεύω οτι μόνο οι γεροντάδες που αγίασαν το καταφέρανε. Υπάρχουν πλείστοι άνθρωποι μέσα στην εκκλησία που ότι κάνουν το κάνουν με απόλυτη ελευθερία και αγάπη. (δεν αποκλείω να είναι και οι συνομιλητές μου μέσα σε αυτούς.:) )
Σχετικά με τη Δημοκρατία που λες... Δε νομίζω οτι η ορθοδοξία είναι κάτι παρόμοιο ή κάτι που προσεγγίζεται έτσι... Είναι κάτι υπέρμετρα ανώτερο... Ο Χριστός είναι ελευθερία με άλλα μέτρα και σταθμά. :wink: Εξάλλου δεν προσβάλω τον συνάνθρωπο όταν δεν τηρώ τις εντολές του Θεού. Το Θεό και τον εαυτό μου λυπώ κ αφήνω πίσω. Και τη μεταξύ μας σχέση δεν καλλιεργώ...

Με την ΑΓΑΠΗ του ΧΡΙΣΤΟΥ γράφω κι εγώ ότι γράφω... Μαρία.
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Ειρήνευε Μαρία (χαλάρωσε όπως λέμε) ..Κατά βάση συμφωνούμε , δεν λες κάτι διαφορετικό.. ίσως έχεις αλλεργία με τη λέξη..Σε ένα δεν συμφωνούμε: δεν βλέπω , σε όσους ναούς και νάχω πάει τις γυναίκες να ζορίζονται και πολύ χωροταξικά.. παντού βρίσκονται, και στην πλευρά των ανδρών , μέχρι και στο αναλόγιο του ψάλτη. :D
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Συγγνώμη για την εκτροπή ( off topic :oops: )
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

Ντάξει lazar, χαλαρή είμαι... Έτσι πως το έθεσες εσύ, ο εκ θεσσ/νικης ορμώμενος, συμφωνούμε διαφωνόντας και διαφωνούμε συμφωνόντας. Απλά έχω αλλεργία όντως με τη λέξη ΠΡΕΠΕΙ κι έχω βαρεθεί τους κανόνες και τις τυπικότητες... Σκέφτομαι επίσης οτι αν ήμουν εκτός εκκλησίας, δεν θα με προσήλκυε με τίποτε ένα σύνολο τυπικών κανόνων που θα με έκανε άβουλο ον... Γιαυτό κι επιμένω να τονίζω οτι δεν είναι αυτό ορθοδοξία.
Επίσης σε αυτό με τους ναούς, δικαίως παίρνουμε θέσεις επιπλέον γιατί είμαστε και περισσότερες... :razz: Αν μετράει μόνο η παρουσία μας στους ναούς για να αρπάξουμε τη βασιλεία του Θεού, σας τρώμε λάχανο... Αν μετράνε και τα κίνητρα, τότε τι να πω... θα χουμε ανατροπές τη μέρα της κρίσης. :wink:
Καιρός να κλείνουμε τα pc όμως γιατί ΠΡΕΠΕΙ :razz: :razz: να πάμε κι εκκλησία αύριο...
(ήταν το τελευταίο πράγμα off topic Γιώργο αγιογράφε που γράφω εδώ... συγχώρησον... :oops: )
...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”