Πότε βγαίνουν οι εικόνες του Αγίου Όρους για προσκύνημα;

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ANISA
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2007 5:00 am

Πότε βγαίνουν οι εικόνες του Αγίου Όρους για προσκύνημα;

Δημοσίευση από ANISA »

ΘΑ ήθελα να μπορεί κανείς να με πληροφορήσει πως μπορώ να μάθω πότε βγάζουν τις εικόνες του Αγ. Ορους για Προσκύνημα....
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Κατα την ταπεινη μου αποψη, καθοτι δεν ειμαι και ο πιο ειδικος, εχω ανεβει στον Αθωνα μια φορα, ολη κι ολη, θα σε πληροφορησω οτι οι παναρχαιες πανσεπτες και θαυματουργικες εικονες των Μονων του Αγιου ορους, βγαινουν μονο σε ειδικες περιπτωσεις συνηθως μετα απο δυσκολες περιστασεις (βλεπε σεισμο 99, Αξιον Εστι στην Αθηνα), η μετα απο παρακληση καποιας Μητροπολεως για ευλογια των πιστων μετα απο συννενοση του Δεσποτη με καποια απο τις κυριαρχες Μονες.

Υπαρχουν ομως αρκετα ευλογημενα αντιγραφα που μπορεις να αναζητησεις σε ενοριες ανα την ελλαδα, και η προσκυνηση σου να εισαι σιγουρη οτι θα αναπεμπεται στο πρωτοτυπο και οσον αφορα την εικονα, αλλα και το Προσωπο που εικονιζει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
ANISA
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από ANISA »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση... Απλά είχα ακουσει ότι κατά καιρούς βγάζουν με καραβάκια εικόνες ή τα αντίγραφα όπως λες μαζί και μοναχοί που μπορείς να εξομολογηθείς ή να συζητησεις αλλά δεν γνωρίζω που να απυθυνθω για να μάθω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”