Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από smarti »

Εσεις ποσες φορες το χρονο εξομολογειστε?
Υπαρχει περιπτωση να εξομολογουμαστε και 1 φορα το μηνα?
Τι ειναι το σωστο?
Γιατι εχω ακουσει η διαβασει καπου ,πως 3 με 4 φορες το χρονο ειναι καλα να εξομολογουμαστε.
Εσεις τι πιστευετε? :roll:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται τακτικότατη εξομολόγηση.

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν κάποιοι με 3-4 φορές το χρόνο. 8O

Εξομολογούμαι λιγότερο από χρόνο (περίπου 9 μήνες) και στην αρχή προσπαθούσα να πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Ίσως να ήμουν και κουραστική-δεν πειράζει...

Έχω θέσει ως το απόλυτο minimum τη μία φορά το μήνα. [-(

Δεν είναι μόνο ότι ξεχνάμε τις αμαρτίες μας.

Η εξομολόγηση χρειάζεται γιατί κοιτάμε και αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας κατάματα (ή θα έπρεπε τουλάχιστον).

Είναι πολύ εύκολο να χαλαρώσει κανείς-
ειδικά αν ζει σε ένα πολύ κοσμικό περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Με τον Πνευματικο τα ρυθμιζετε αυτα τα θεματα, δεν υπαρχει νουμερο, οταν νιωθεις οτι κατι σε βαραινει, και δεν μπορεις ουτε να προσευχηθεις που λεει ο λογος, τοτε πας και το εξαγορευεις με τον Πνευματικο σου.

Μπορει να γινει και μεσα στην ιδια εβδομαδα, μπορει και μετα απο 6 μηνες. Η πραξη φερνει την καλη συνηθεια, και βρισκεις μετα τον δρομο.

Επειτα ειναι και το αλλο, οτι οι αμαρτιες μας εχουν επιπεδα, στην αρχη εξομολογεισαι την γενικη εξομολογηση που κανουμε ολοι, ητοι τα χονδροειδη αμαρτηματα, και οσο περναει ο καιρος, αρχιζει ο πνευματικος και δουλευει επανω στα λεπτοτερα, δηλαδη λογισμους, κατακρισεις, ζηλειες, κουτσομπολια, και γενικα εμπαθεις κινησεις των δυναμεων της ψυχης μας.

Θελει χρονο και επιμονη, για να δουμε απτα αποτελεσματα. Αλλα μην μπαινετε σε καλουπια του στυλ, 1 φορα το μηνα κλπ. Δεν υπαρχουν αυτα, ψυχες ταλαιπωρες ειμαστε σε πολεμο απο την φυση μας και τον πονηρο, δεν ησυχαζουμε και ποτε.

Εως τελευταιας αναπνοης, παλευουμε, να σωσουμε οτι μπορουμε. Το Ελεος ομως του Κυριου ειναι ατελειωτο, και εκει ειναι που τελικα ελπιζουμε και προστρεχουμε. Απο εμας ζητιεται το φιλοτιμο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Δημοσίευση από costisk »

Πριν λίγες μέρες, εξομολογήθηκα δύο φορές, μέσα σε δύο εβδομάδες, η αίσθηση όπως πάντα μοναδική, μάλιστα στον ίδιο παππούλη, που δε μου είπε και τίποτα, γιατί τόσο σύντομα δηλαδή...απλά ξέχασα κάτι και ξαναπήγα να τα πω...
Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει περιορισμός στο πόσες δηλαδή φορές πρέπει να εξομολογούμαστε, μπορεί να κάνω και λάθος.... το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν κανεις λαθος, σωστα τα λες.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Αυτό είναι κάτι που μόνο ο καθένας από εμάς σε συνεργασία με τον πνευματικό του κανονίζει.
Υπάρχουν και αυτοί που εξομολογουνται συχνότατα αλλά και αυτοί που εξομολογούνται αραιωτατα. Νομίζω ότι είναι οι δύο περιπτώσεις αλλά και οι ενδιάμεσες τους κλαδιά ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝΔΡΟ (ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ) και τρέφονται από την ΙΔΙΑ ΡΙΖΑ ( ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ)
Το σπουδαιότερο είναι να γίνεται ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΤΥΠΟΥΣ"
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Όπως πάντα, η ορθοδοξία μας δεν θέτει κανόνες που να ισχύουν ίδιοι για όλους, αλλά υπάρχει πάντα η διάκριση. Κάθε ένας μας είναι διαφορετική περίπτωση. Μπορεί να διαπράτουμε τις ίδες αμαρτίες, αλλά πιθανόν εξ αιτίας διαφορετικών αφορμών λόγω διαφορετικών αδυναμιών.
Η συχνότητα της εξομολόγησης όπως και της Θείας Μετάληψης ρυθμίζεται, διαφορετικά από άτομο σε άτομο, σε συμφωνία με τον πνευματικό μας.
Συνήθως δεν μπαίνουν κανόνες. Αν όμως υπάρχει κάτι έκτακτο που μας βαραίνει, καλόν είναι "να βγει" μια ώρα αρχίτερα, γιατί όσο παραμένει μέσα μας, τόσο μας δημιουργεί περαιτέρω προβλήματα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

dionysisgr έγραψε:... δεν υπαρχει νουμερο...
Μπορει να γινει και μεσα στην ιδια εβδομαδα, μπορει και μετα απο 6 μηνες. Η πραξη φερνει την καλη συνηθεια, και βρισκεις μετα τον δρομο.

.... Αλλα μην μπαινετε σε καλουπια του στυλ, 1 φορα το μηνα κλπ. ...

Εως τελευταιας αναπνοης, παλευουμε, να σωσουμε οτι μπορουμε. Το Ελεος ομως του Κυριου ειναι ατελειωτο, και εκει ειναι που τελικα ελπιζουμε και προστρεχουμε. Απο εμας ζητιεται το φιλοτιμο.
Σαφώς και δεν υπάρχουν καλούπια. :)

Απλά, επειδή :( εγώ έχω τα μαύρα μου τα χάλια πνευματικά :( , χρειάζομαι συχνότατη εξομολόγηση και δεν θέλω να αφήνω τον εαυτό μου να "ξελασκάρει"...

Διαρκώς παλεύω-τίποτα άλλο...
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

aposal έγραψε:....Αν όμως υπάρχει κάτι έκτακτο που μας βαραίνει, καλόν είναι "να βγει" μια ώρα αρχίτερα, γιατί όσο παραμένει μέσα μας, τόσο μας δημιουργεί περαιτέρω προβλήματα.
Αυτό προσπαθώ να αποφύγω !!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μην μπαινεις σε ψυχικο καταναγκασμο, να καθαριζεις συνεχως και να προσπαθεις να διατηρεις "ασπιλη" την ψυχη σου, ανθρωπινως δεν γινεταιμ δεν μας χαριζεται η απαθεια, παρα μονο σε ολιγους και ελαχιστους μετα απο αιματηρους αγωνες. Δωσε αιμα να λαβεις πνευμα λενε οι Πατερες.

Λοιπον, μην αγχωνεσαι, φυλαγε τον εαυτο σου απο αφορμες, οσο μπορεις, αλλα μην παρεις και τον Πνευματικο μονιμα στο σπιτι σου στο τελος..

Δεν ειναι και ετσι. Κανονικα πραγματα οχι ακραια. Απο το τιποτα και το καθολου στην ακρα νηψη του νοος δεν γινεται να παμε. Σιγα σιγα.

Ολους μας βαραινει κατι συνεχως. Αρκει να εχουμε γνωση της αμαρτωλοτητος μας, και να μην λεμε οτι ολα πανε τελεια. Και αυτο ακομη το μετραει ο Θεος.

Γιατι υπαρχει αμετρητος κοσμος, που λεει: Γιατι; τι εκανα εγω; τιποτα δεν εχω κανει!

Ε, μεγαλυτερη πλανη απο αυτην, και μεγαλυτερη αμαρτια, δεν υπαρχει.

Ειρηνευσε, και παρε τα πραγματα πιο γλυκα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”