Απορία (ξάπλωναν οι πιστοί όταν έβγαιναν τα Άγια;)

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Απορία (ξάπλωναν οι πιστοί όταν έβγαιναν τα Άγια;)

Δημοσίευση από gol »

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΠΟΡΙΩΝ! ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΖΩ!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
ΙΣΧΥΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ)ΠΑΛΙΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΑ ΑΓΙΑ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΞΑΜΠΛΩΝΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ?
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ(ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?) ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΜΑΝΤΗΛΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΝ? ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ?(ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ Κ.Δ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟ ΝΑΟ)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από fotios »

Αδερφέ μου, για το πρώτο δεν ξέρω, ούτε έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Πιστεύω όμως, πως δεν ισχύει, λογικά πάντα σκεπτόμενος, (δηλαδή αν στραβοπατούσε ο ιερέας πάνω στους ανθρώπους φαντάζεσαι πόσους θα τσάκιζε και την δυσκολία στο περπάτημα....)

Το δεύτερο όμως είναι σωστό και σαν απορία. Σίγουρα οι γυναίκες σύμφωνα με το Ευαγγέλιο(Απόστολο Παύλος) πρέπει στο ναό να φοράνε μαντήλι. Οι γιαγιάδες μας το τηρούσαν..εδώ και 2000 χρόνια. Ακόμη και τώρα οι μεγάλες γιαγιάδες φοράνε τουλάχιστον πριν πάνε να κοινωνήσουν... Άλλαξαν πολλά τα τελευταία χρόνια.
Στα μοναστήρια του Γέροντα Εφραίμ στην Αμερική ακόμη και τα μικρά κοριτσάκια φοράνε μαντηλάκι όπως μου έδειχνε μια Γερόντισσα που πρόσφατα τον επισκέφτηκε. Ακόμη Γέροντες Αγιορείτες το επιβάλλουν στα πνευματικοπαίδια τους όταν λειτουργούν σε μετόχια τους( όπως ο Γέροντας Ιωσήφ, Ηγούμενος της Ξηροποτάμου).
Επειδή όμως είναι κάτι το ενδυματολογικό, εξωτερικό έχει ατονίσει...
Προσωπικά πιστεύω ότι πλέον είναι δύσκολο να επανέλθει γενικώς, εδώ γυναίκες πηγαίνουν στη θεία κοινωνία με κολλητά παντελόνια.. και
ελάχιστοι ιερείς μιλάνε για αυτά τα θέματα.

Γενικά τα εσωτερικά είναι πιο σημαντικά από τα εξωτερικά, αλλά
όπως έλεγε και ο Γέροντας Πορφύριος σχετικά με το παντελόνι "Το ένδυμα επηρεάζει την ψυχική κατάσταση του ατόμου." και τόνισε σε ένα ζευγάρι να μη φορέσει το κοριτσάκι τους παντελόνι.

Βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα ή... χοντρά.
gol έγραψε:ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΠΟΡΙΩΝ! ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΖΩ!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
ΙΣΧΥΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ)ΠΑΛΙΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΑ ΑΓΙΑ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΞΑΜΠΛΩΝΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ?
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΑ(ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?) ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΜΑΝΤΗΛΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΝ? ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ?(ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ Κ.Δ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟ ΝΑΟ)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Να βάλω κι εγώ μια άλλη απορία: [ι]Οι γυναίκες πρέπει να φοράνε παντελόνι στην Θεία Λειτουργία ή αρκεί να φοράνε μαντήλα;[/ι]

Έβαλα αυτό το παράξενο ερώτημα για να τονίσω ότι στα χάλια που είμαστε σήμερα το να επιμένουμε σε εξαιρετικά ευλαβείς κατά τα άλλα εκδηλώσεις του παρελθόντος ίσως είναι ουτοπικό.

Σημασία δεν έχει τόσο ο τύπος αλλά η ουσία. Μπορούμε να πάμε στη Θεία Λειτουργία από την αρχή του Όρθρου να σταθούμε σε μια γωνιά και να παρακολουθήσουμε με ευλάβεια την αναίμακτη Θυσία, να δοξολογήσουμε με ειλικρίνεια το Θεό γιατί μας αξίωσε να λάβουμε αυτό το υπέρτατο Δώρο και στο τέλος να μεταλάβουμε των Αχράντων Μυστηρίων έχοντας συναίσθηση ότι κοινωνούμε σωματικά και πνευματικά με τον Κύριο; Αν μπορούμε να το κάνουμε αυτό τότε ας μη μας απασχολούν και τόσο οι τύποι.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

εγω θα κανω ενα ερωτημα που εχω κανει σαφως πρωτα σε εμενα

αν ηξερες αγαπητη δεσποινα οτι στην ταδε μονη ειναι η παναγια μας
μεσα , και πας την κυριακη για να την δεις και να μιλησεις μαζι της

πως θα πας ;

ετσι λοιπον πρεπει να παμε στο σπιτι της μητερας μας .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Συγνώμη για το "αδερφέ", δεν πρόσεξα πως ονομάζεσαι Δέσποινα.
Θέλω να σου πω και κάτι άλλο αγαπητή Δέσποινα αλλά και στην αγαπητή παρέα, αν προσπαθήσουμε για το καλύτερο και σεμνότερο και αγιότερο..."όσα σεμνά, όσα δίκαια, όσα αγνά..." δεν θα μετανοιώσουμε ποτέ, αντίθετα αν κάνουμε του κεφαλιού μας και κατά την προσωπική μας γνώμη τότε σίγουρα θα μετανοιώσουμε.
Μου άρεσε και η παρατήρηση του panogreece.
Χαίρετε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”