Νηστεία των Χριστουγέννων!

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

Νηστεία των Χριστουγέννων!

Από σήμερα ξεκίνησε η νηστεία...κάτι που έμαθα σήμερα, παίρνοντας τηλέφωνο τον πνευματικό μου και ίσως κάποιοι δεν το ξέρουν και το θεώρησα σωστό να το γράψω, είναι ότι το ψάρι δεν το τρώμε έως τα Εισόδια της Θεοτόκου!!Και είχα παραγγείλει κάτι ωραία μπακαλιαρακια... :roll: :oops: :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από theodora »

Λοιπόν τρώμε ψαράκι εκτός από Τετάρτες και Παρασκευές που δεν τρώμε ούτε λάδι.

Εξαιρέσεις.............
Παρ. 21/11 ψάρι
Παρ. 5/12 λάδι
Παρ. 12/12 λάδι
Πέμπ. 18/12 ούτε λάδι
Σαβ. 20/12 μόνο λάδι
Κυρ. 21/12 μόνο λάδι
Δ. 22/12, Τρ. 23/12, Τετ. 24/12 ούτε λάδι

Αυτά γνωρίζω............
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

Αχ!!!!Τι ωραια , ευχαριστουμε πολυ Θεοδωρα! :D
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από theodora »

και πάλι λάθος να γράφω σε κάτι, δεν είναι δικά μου!!!!
Και να το διορθώσετε!!
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από Harrys1934 »

[b][/b]Είπα να μην μπω στη μέση αφού μιλούν δύο ωραίες κυρίες, αλλά για κάποιο όφελος όλων μας λέω. Εκτός και λέμε τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια Αυτήν την νηστεία δεν έχω κάποιον κανόνα για να πω, αλλά από το πρόγραμμα της Εκκλησίας μας για χρόνια λέει Τρώμε ψάρι μέχρι τις 12 του μηνός πάντα εκτός Τετάρτη και Παρασκευή για όσους δεν κρατούν την αυστηρή νηστεία των εορτών όλου του χρόνου. Και μέχρι της 17--του μηνός για όσους κρατούν σωστά τις νηστείες όλο τον χρόνο
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

Harrys1934 έγραψε:[b][/b]Είπα να μην μπω στη μέση αφού μιλούν δύο ωραίες κυρίες, αλλά για κάποιο όφελος όλων μας λέω. Εκτός και λέμε τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια Αυτήν την νηστεία δεν έχω κάποιον κανόνα για να πω, αλλά από το πρόγραμμα της Εκκλησίας μας για χρόνια λέει Τρώμε ψάρι μέχρι τις 12 του μηνός πάντα εκτός Τετάρτη και Παρασκευή για όσους δεν κρατούν την αυστηρή νηστεία των εορτών όλου του χρόνου. Και μέχρι της 17--του μηνός για όσους κρατούν σωστά τις νηστείες όλο τον χρόνο
Ευχαριστουμε πολυ κυριε Χαρη!! :D

Απλως αυτο που ειπε ο πνευματικος μου,συμπληρωματικα, ειναι οτι απο σημερα και εως τα Εισοδια της Θεοτοκου που ειναι νομιζω τη Παρασκευη , δεν τρωμε ψαρι!
Αν κανω λαθος συγχωρεστε με.. :oops:
Τωρα με κανετε και αναρωτιεμαι αν οντος ακουσα σωστα.. :?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Στο Προσευχητάρι πάντως λέει ότι εώς και τις 17/12 μπορούμε να τρώμε ψάρι πλήν της Τετάρτης και της Παρασκευής που κάνουμε άλαδο. Τώρα, για περετέρω εξαρτάται απο τον πνευματικό μας και απο το αν υπάρχει και προσωπικός κανόνας.
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

Δημητρα ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..ναι εχεις δικαιο ανοιξα το προσευχηταρι και λεει αυτο ακριβως μεσα και επειδη ειχα αμφιβολίες τελικα αν ακουσα καλα, ξαναπηρα τηλεφωνο και παλι μου ειπε οτι σημερα δεν τρωγεται ψαρι εως και τα Εισοδια της Θεοτοκου.Και του εχω απολυτη εμπιστοσυνη .. :oops: γι αυτο θα κανω αυτο που λεει ο πνευματικος,, :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Nikolaos490
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: και τώρα ... Ιωάννινα (πάλι)

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από Nikolaos490 »

όπως λέει και ο εμπειρότερος της παρέας μας, από 15 Νοεμβρίου μέχρι του Αγίου Σπυρίδωνος (12 Δεκεμβρίου)τρώμε ψάρι (πλην Τετάρτης & Παρασκευής).
ΟΜΩΣ συνηθίζουν οι Χριστιανοί (πολύ αξιέπαινα) και δεν τρώνε ψάρι την πρώτη εβδομάδα, για να κοινωνήσουν την μεγάλη εορτή των Εισοδίων της Παναγίας μας.

Καλό αγώνα σε όλους.

Και μην ξεχνιόμαστε ... δεν βλάπτουν μόνο τα "εισερχόμενα", αλλά και τα "εξερχόμενα" (για μένα το γράφω πρώτα...).
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από cloaca »

Εγώ πάλι παιδιά ξέρω ότι τρώμε ψάρι μόνο από τα Εισόδια της Υπεραγίας Θεοτόκου(21/11) εώς του αγίου Σπυρίδωνος(12/12) μόνο τα Σαββατοκύριακα ενώ τις άλλες μέρες τρώμε λάδι εκτός Τετάρτες και Παρασκευές.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”