Σύγχρονο θαύμα της Αγίας Ματρώνας της Αόμματης-Απρίλιος 2008

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Σύγχρονο θαύμα της Αγίας Ματρώνας της Αόμματης-Απρίλιος 2008

Δημοσίευση από efthumhs »

Ήταν μια Κυριακή την Άνοιξη του 2008, πού βρεθήκαμε οικογενιακώς στην εκκλησία του Χριστού κάπου στην Αττική.
Μπροστά μου καθόταν η οκτάχρονη κόρη μου. Ο ιερέας εκφωνούσε το ευαγγέλιο και εγώ μετέφραζα τα λόγια του, στην νέα ελληνική, στο αυτί της μικρής, για να μπορεί να κατανοεί και αυτή κάτι και να διδάσκεται.
Μετά από λίγο η κορούλα μου λέει:
- Μαμά, ποια είναι αυτή η Αγία εκεί πάνω;
Μου δείχνει μια αγιογραφία στην δεξιά πλευρά του γυναικονίτη.
Κοιτάζω προς τα εκεί, που μου έδειχνε, αλλά δεν μπορούσα να διακρίνω τα γράμματα στην αγιογραφία.
- Δεν ξέρω, της απαντώ. Εκείνη όμως επέμενε.
- Περίμενε, της λέω. Όταν τελειώσει η λειτουργία θα δούμε.
Πραγματικά μετά το τέλος πάμε κοντά και διαβάζουμε.
Αγία Ματρώνα!
Δεν γνώριζα την Αγία. Δεν την είχα ξαναδεί.
Παρατήρησα ότι ο αγιογράφος δεν εικόνιζε καθόλου τα μάτια της. Σαν να ήταν τυφλή.
Τότε λοιπόν ερώτησα την κορούλα μου: Παιδάκι μου γιατί δείχνεις τόση επιμονή με την συγκεκριμένη αυτή αγιογραφία; Εκείνη μου απαντά:
- Γιατί μέσα στην λειτουργία μου κούνησε το χέρι της σαν να με χαιρετούσε και μου είπε: «Να έρχεσαι εδώ»!
Εγώ αρχικά δεν έδωσα σημασία. Τα παιδιά σ’ αυτήν την ηλικία έχουν μια φαντασία, πού οργιάζει, σκέφτηκα.
Όμως η μικρή κόρη μας τρέχει, βρίσκει τον μπαμπά της, τον φέρνει μπροστά στην συγκεκριμένη αγιογραφία και του εξιστορεί πάλι τα ίδια.
Το βράδυ επιστρέψαμε σπίτι μας. Είναι αλήθεια ότι μας είχαν κάνει εντύπωση τα λεγόμενά της. Γιατί είναι ένα παιδί σοβαρό, πανέξυπνο, ώριμο και αρκετά συνετό.
Ο άνδρας μου μπαίνει στο internet και ψάχνει.
Βρίσκει την Αγία Ματρώνα της Χίου και κάποια άλλη πού ονομαζόαν Αγία Ματρώνα η αόμματος εκ Ρωσσίας! Κοιτάμε πότε γιορτάζει η τελευταία και βλέπουμε 2 Μαΐου.
Συγκλονιστήκαμε, βλέποντας την ημερομηνία.
Αμέσως θυμήθηκα!
Ακριβώς 2 Μαΐου, ένα χρόνο πριν, η κορούλα μας είχε υποβληθεί σε μια σοβαρή εγχείρηση στο θώρακα. Εκείνη την ημέρα και όσο η κόρη μας ήταν στο χειρουργείο, γνωρίζοντας την σοβαρότητα της επέμβασης, -γιατί είμαι και εγώ λόγω επαγγέλματος μέσα στον ιατρικό χώρο- έλεγα προσευχόμενη: «Οι Άγιοι της σημερινής μέρας βοηθείστε το παιδί μου». Ξανά και ξανά. Μέχρι να βγεί το παιδί από το χειρουργείο.
Όλα πραγματικά πήγαν ανέλπιστα καλά.!Η επέμβαση ολοκληρώθηκε αναπάντεχα γρήγορα και με πολύ μεγάλη επιτυχία!
Μετά από καιρό εγώ κοίταξα το ημερολόγια και είχα ευγνωμοσύνη στον Άγιο Αθανάσιο. Μόνο αυτόν έγραφε. Είναι η ανακομιδή των λειψάνων του στις 2 Μαΐου.
Όμως, έπειτα από το περιστατικό με την θυγατέρα μας, επείσθηκα πλέον, ήμουνα πιά περισσότερο από σίγουρη, ότι και η Αγία Ματρώνα η αόμματος εκ Ρωσσίας, μας είχε βοηθήσει! Μέχρι τότε δεν την γνώριζα. Τα ελληνικά ημερολόγια δεν την γράφουν. Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος για να καταλάβουμε ότι η Αγία Ματρώνα είχε δεχθη την ικεσία μου και συνεπώς είχε συμβάλλει στο τόσο αισιόδοξο αποτέλεσμα της χειρουργικής επέμβασης, αλλά και της υγείας του παιδιού μας γενικώτερα. Αυτή η ίδια η Οσία Ματρώνα με ένα τόσο απλό, γλυκό και όμορφο τρόπο μας το έκανε γνωστό και μας υπέδειξε ότι ήταν εκεί μαζί μας, αφού την επικαλέστηκα, έστω και εν αγνοία μου.
Μέχρι σήμερα η κορούλα μας είναι γερή και δυνατή, αντίθετα από κάθε ιατρική πρόγνωση.
Δοξάζουμε οικογενειακώς τον Θεό και τους Αγίους Του πού μας ελέησαν τόσο απλόχερα και χάρισαν την υγεία στη λατρευτή κόρη μας.
Έτσι έχουν τα γεγονότα. Ας ευχηθούμε να μας αξιώσει ο Κύριός μας να προσκυνήσουμε και από κοντά την Αγία Ματρώνα την αόμματο εκ Ρωσσίας.
Αθήνα, 02. ο4.2010

Πηγή: http://mkka.blogspot.com/2010/05/blog-post_02.html
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συγχρονο θαύμα της Αγιας Ματρωνας της Αόμματης-Απριλιος

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαριστούμε Ευθύμη για άλλη μια φορά! Έχω και εγώ μια μικρή εικονίτσα της στο καντηλάκι( Πίσω από την εικόνα λέει Αγία Ματρώνα η Αόμματη), αλλά δεν ήξερα ότι εορτάζει σήμερα! Σε ευχαριστώ πολύ!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Συγχρονο θαύμα της Αγιας Ματρωνας της Αόμματης-Απριλιος

Δημοσίευση από efthumhs »

Smarti ας πρεσβεύει η Αγία για εσενα την οικογενεια σου τους δικούς σου αλλά και όλον τον κόσμο. Υπάρχει και αυτο το λίνκ http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... st_02.html όπου υπάρχει φωτογαρφικό υλικό για την Αγία σε Ναό στην Ελλάδα καθως και ομιλία για τα θαυματα της στην Ελλάδα!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συγχρονο θαύμα της Αγιας Ματρωνας της Αόμματης-Απριλιος

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστώ πολύ Ευθύμη για τις ευχές σου! Τις πρεσβείες της Αγίας να έχουμε όλος ο κόσμος!
Σε ευχαριστώ και για το λινκ.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Σύγχρονο θαύμα της Αγίας Ματρώνας της Αόμματης-Απρίλιος

Δημοσίευση από theodore »

Ευθύμη σε ευχαριστούμε.Δεν γνώριζα ούτε κι εγώ αυτήν την Αγία μέχρι εχθές.Στο μοναστήρι του Αγίου Παντελεήμων στην Πεντέλη(πάνω στο βουνό) εχθές είχε ιερά πανήγυρι προς τιμήν της.
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Σύγχρονο θαύμα της Αγίας Ματρώνας της Αόμματης-Απρίλιος

Δημοσίευση από smarti »

Αυτήν την εικόνα προσκύνησε οη νεαρή μαθήτρια Σοφία πριν της συμβεί το θαυμαστό σημείο της κατάπωσης χώματος και η φανέρωση της παρουσίας της Αγίας σαν φωτεινό περιστέρ

Η επιβεβαίωση των λόγων της Αγίας Ματρώνας από τη Μόσχα, για επιβίωση των πιστών θαυματουργικά στους έσχατους χρόνους, ακόμη και τρώγοντας χώμα, δόθηκε σε νεαρή μαθήτρια των Αθηνών.
Χειρόγραφα επιστολής της ιδίας καθώς και της μητέρας της, προς τον Αγιορείτη π. Νεκτάριο Λιάσκο, παρατίθενται για μια πιο αυθεντική αξιολόγηση του "σημείου" αυτού, που είναι "σημείον των καιρών" μας. Ποτέ πριν δεν χρειαζόταν τέτοιο σημείο.
Επί πλέον όπως το ένοιωσε η ίδια η κοπέλα, η αγία προειδοποίησε και αυτήν και εμάς ότι πολλές φορές βρισκόμαστε σε έντονη πονηρή επίρροια (σαν σε ύπνωση όπως λέει η Αγία, βλ. 8η σελίδα) και αναβάλλουμε ή ματαιώνουμε ότι είναι πνευματικά ωφέλιμο.
Τότε μόνο η προσευχή των δικών μας και η βοήθεια των αγίων μπορούν να μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα.

Η συνέχεια είναι στην κάτω σελίδα , αλλά ειναι σε μορφη pdf και δεν μπορώ να την δημοσιεύσω...
είναι χειρόγραφη από την ίδια την μαθήτρια...

http://anavaseis.blogspot.com/2010/05/b ... _7135.html
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Re: Σύγχρονο θαύμα της Αγίας Ματρώνας της Αόμματης-Απρίλιος

Δημοσίευση από KIXE35 »

θα ήθελα και γω να δηλώσω πόσο πραγματικά θαυματουργή είναι η Αγία Ματρωνίτσα (όπως συχνά την αποκαλούν οι Ρώσοι)! όπως είπε και παραπάνω καποιος άλλος χρήστης, η θαυματουργή εικόνα της Αγίας Ματρώνας βρίσκεται στο Ιερό Μετόχιο του Αγίου Παντελεήμονος Κοκκιναρά Πεντέλης, της Ιεράς Μονής Ασωμάτων Πετράκη, και την έφερε και έτσι έγινε γνωστή στην Ελλάδα ο Μετοχιάρης της Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης π.Ονούφριος στις αρχες του ετους 2000! Εκεί εκτίθεται προς προσκύνηση καθημερινώς πλέον και τεμάχιο του Αγίου λειψάνου της! Επίσης γνωριζω πως πραγματοποιείται πάντοτε ιερα αγρυπνία στο ιερο μετοχιο την παραμονή της εορτης της δηλ.την 1η προς 2α Μαϊου!Άς έχουμε πάντα την ευλογία της και τις πρεσβείες της!
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Re: Σύγχρονο θαύμα της Αγίας Ματρώνας της Αόμματης-Απρίλιος

Δημοσίευση από KIXE35 »

KIXE35 έγραψε:θα ήθελα και γω να δηλώσω πόσο πραγματικά θαυματουργή είναι η Αγία Ματρωνίτσα (όπως συχνά την αποκαλούν οι Ρώσοι)! όπως είπε και παραπάνω καποιος άλλος χρήστης, η θαυματουργή εικόνα της Αγίας Ματρώνας βρίσκεται στο Ιερό Μετόχιο του Αγίου Παντελεήμονος Κοκκιναρά Πεντέλης, της Ιεράς Μονής Ασωμάτων Πετράκη, και την έφερε και έτσι έγινε γνωστή στην Ελλάδα ο Μετοχιάρης της Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης π.Ονούφριος στις αρχες του ετους 2000! Εκεί εκτίθεται προς προσκύνηση καθημερινώς πλέον και τεμάχιο του Αγίου λειψάνου της! Επίσης γνωριζω πως πραγματοποιείται πάντοτε ιερα αγρυπνία στο ιερο μετοχιο την παραμονή της εορτης της δηλ.την 1η προς 2α Μαϊου!Άς έχουμε πάντα την ευλογία της και τις πρεσβείες της!
www.rel.gr/photo
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”