Παναγία Γοργοϋπήκοος:Θαυματουργή εικόνα στο κέντρο Αθήνας

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Παναγία Γοργοϋπήκοος:Θαυματουργή εικόνα στο κέντρο Αθήνας

Δημοσίευση από efthumhs »

ΔΙΗΓΗΣΙΣ ΩΦΕΛΙΜΟΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΥ ΕΙΚΟΝΟΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΓΟΡΓΟΫΠΗΚΟΟΥ.

Αρχές του 20ου αιώνος, ο τσάρος της Ρωσίας Νικολάι Ρωμανώφ Β' και μετέπειτα άγιος μαρτυρήσας στην Οκτωβριανή επανάσταση, μεθ' όλης της οικογενείας του, παρήγγειλε σε κελί των Καυσοκαλυβίων του Αγίου Όρους να αγιογραφήσουν την εικόνα της Παναγίας Γοργοϋπηκόου της οποίας η πρωτότυπη βρίσκεται στην Ι.Μ. Δοχειαρίου.Μαθαίνοντας ο αγιογράφος μοναχός το θάνατο της βασιλικής οικογενείας Ρωμανώφ, σταμάτησε την Αγιογράφηση, έχοντας ολοκληρώσει μόνο τα ενδύματα του Χριστού και της Παναγίας. Τα πρόσωπα και τα χέρια εμφανίστηκαν θαυματουργικώς το 1917.

Το 1924, εποχή σχίσματος και διωγμών στην Ελλαδική εκκλησία, ο ευλαβής αγιορείτης Ιερομόναχος π. Κωνσταντίνος Αλεξανδρόπουλος μεταφέρει την Ιερά εικόνα από το περιβόλι της Παναγίας στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης όπου βρίσκεται έως σήμερα.

Στις 20 Ιανουαρίου 2003 η εικόνα άρχισε να μυροβλύζει για διάστημα 20 ημερών!!

Η διεύθυνση της εκκλησίας είναι Αρχιεπ. Μακαρίου 70, Βύρωνας - Αθήνα.

Με τη χάρη του Θεού επί δεκαετίας ψάλλω στην παραπάνω ενορία και είμαι αυτόπτης μάρτυρας του παραπάνω θαυμαστού γεγονότος. Στην ενορία αυτή λειτουργεί πάνω από 10 χρόνια ο π. Φιλάρετος Ρωμανώφ, Ρώσος στην καταγωγή.

Το Άγιο Μύρο που ανάβλυζε από την Αγία Εικόνα, έκανε πολλά θαύματα σε ασθενείς και προσωπικά σε κάποιον γνωστό μου που εκείνη την εποχή, μετά από απόπειρα ληστείας στο κατάστημά του, τραυματίστηκε από αυτόματο όπλο και έμαθα ότι ήταν στο Κ.Α.Α. ( Κέντρο Αναπνευστικής Ανεπάρκειας) στο νοσοκομείο Σωτηρία. Τη στιγμή που τον σταύρωσε η μητέρα του με το Άγιο Μύρο, αποκαταστάθηκε η υγεία του, ενώ ο γιατρός του, που τον είχε "διαγράψει", του είπε κάτι συγκεκριμένο: "ΌΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΖΗΣΕΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ."

Απο το http://www.pentapostagma.gr/2012/02/blog-post_354.html
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παναγία Γοργοϋπήκοος:Θαυματουργή εικόνα στο κέντρο Αθήνα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ευχαριστούμε Ευθύμη.. :8 :8

Την πρωτότυπη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Γοργοϋπηκόου, θα προσκηνύσουμε (πρώτα ο Θεός) στην ΙΜ Δοχειαρίου στις 19 Μαϊου, όσοι θα μετάσχουμε στο εαρινό προσκύνημα στο ΑΟ....

Ας μας σκέπει όλους μας η Χάρις Της....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”