Σύμπτωση ή Θεία Ενέργεια?

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Σύμπτωση ή Θεία Ενέργεια?

Δημοσίευση από iliasgr »

Πριν λιγες μερες σε κοντινη περιοχη,σε ενα χωριο,πεθανε καποιος 50 ετων,απο ανακοπη.Στην κηδεια,καποιος στενος του συγγενης εδωσε σε καποιον φιλο μου 3 φακελα που περιειχαν απο 50 ευρω,για να τα δωσει,απο ενα για τον ιερεα,τον ψαλτη ,και την εκκλησια.
Μολις τελειωσε η ακολουθια,και ενω ο κοσμος συλληπουνταν τους οικειους ,ο φιλος μου βρηκε εξω απο την εκκλησια ,τον ψαλτη,και του εδωσε με τροπο τον φακελο,αλλα ο ψαλτης αρνηθηκε κατηγορηματικα να τον παρει,λεγοντας του οτι ηταν τετοια η συντριβη του για το θανατο ενος νεου του συγχωριανου ,που του ηταν αδυνατον να δεχτει.
Ο φιλος μου μπηκε στην εκκλησια και κατευθυνθηκε στο παγκαρι οπου εριξε το αλλο φακελο,και κατοπιν μπηκε στο ιερο οπου ο ιερεας περιμενε μονος του,να τελειωσουν τα συληπητηρια και να πανε στο νεκροταφειο.Του προτεινε το φακελο,και μετα απο ΠΟΛΥ δισταγμο και σκεψη ο ιερεας τον πηρε,εμφανως ομως προβληματισμενος,μηπως αρνουμενος ,προσβαλλει τους συγγενεις του νεκρου.
Ο φιλος μου καθισε σε ενα στασιδι του ναου και περιμενε να τελειωσει η διαδικασια και ολοι μαζι να πανε στο νεκροταφειο.
Μπηκε σε σκεψεις ομως,για το γεγονος,οχι τοσο για τον ιερεα που πηρε το φακελο,αλλα για το οτι οταν θα επεστρεφε τον φακελο που αρνηθηκε να παρει ο ψαλτης,θα σχολιαζοταν αρνητικα ο ιερεας που τον δεχτηκε.και δεν ηθελε σε καμια περιπτωση να γινει αθελα του αιτια να κατακρινουν καποιοι τον ιερεα.
Σκεφτηκε να ριξει και τον αλλο φακελο στο παγκαρι και να μην πει τιποτα.αν ομως με καποιο τροπο μαθευοταν ,οτι ο ψαλτης δεν πηρε τα χρηματα?Θα σκεπτονταν καποιοι οτι κρατησε αυτος τα χρηματα.
Επειτα σκεφτηκε να βαλει 50 ευρω σε ενα ομοιο φακελακι και να τα επιστρεψει στον συγγενη του νεκρου,μαζι με αυτο του ψαλτη,λεγοντας οτι κανεις απο τους 2 δεν δεχτηκε χρηματα ,και εριξε μονο στο παγκαρι.
Παλι ομως προβληματιζοταν και για το αν θα επρεπε να πει ψεμματα αλλα και φοβοταν σε μια μικρη κοινωνια οπως εκεινη μηπως μαθευτει και γινει εκ του μη οντως παρεξηγηση. Η αληθεια βεβαια ειναι ,οτι και τα 50 ευρω που σκεφτηκε να βαλει απο την τσεπη του,δεν του περισσευαν.
ηρθε σε ενα σημειο απελπισιας και μη θελοντας με κανενα τροπο να προκαλεσει τον σκανδαλισμο καποιων,σηκωσε τα ματια του,και κοιταξε την εικονα της Παναγιας,στα αριστερα του τεμπλου και την παρακαλεσε να του βρει μια λυση.
Οταν τελειωσαν τα συληπητηρια,και ενω ΠΑΝΤΑ ο ιερεας και ο ψαλτης μπαινουν στη νεκροφορα πηγαινωντας ΜΑΖΙ στο κοιμητηριο,τον πλησιασε ο ψαλτης και τον ρωτησε αν μπορει να τον παρει μαζι του.ευχαριστως δεχτηκε,και μαλιστα ειδε οτι κανεις αλλος απο οσους θα συνοδευαν τον νεκρο στην τελευταια του κατοικια,δεν ερχοταν προς το αυτοκινητο του,οπως ΠΑΝΤΑ συνεβαινε.Ακομα και η ιδια του η μανα(του φιλου μου)του ειπε οτι θα παει με αλλον,οταν της ειπε να μπει στο αυτοκινητο.
Αμεσως λοιπον ,εβαλε μπρος και εφυγε ,και στη διαδρομη ξαναεβγαλε το φακελο και το εδωσε στον ψαλτη ,παρακαλωντας,λεγοντας του να το παρει ,για την ψυχη του μακαριτη.Ο ψαλτης το δεχτηκε (για την ψυχη του νεκρου)και ετσι ο φιλος μου ανακουφιστηκε αμεσως .
Τονιζεται οτι ουτε ο ιερεας ειναι φιλοχρηματος,ουτε ζηταει χρηματα ποτε,ουτε ο ψαλτης υπαρχει περιπτωση να μετανιωσε για την αρχικη του αρνηση,και να τον προσεγγισε παλι τον φιλο μου για τα χρηματα.
Ισως ολα αυτα ειναι μια απλη συμπτωση και τιποτα παραπανω.Και ο φιλος μου ομως και εγω που ακουσα τη διηγηση λεμε,οτι εβαλε το χερι της η Παναγια μας,στη στιγμη της απελπισιας του .
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”