Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από vasilisalt »

Βρε παιδιά οκ. Έτσι είναι όπως τα λέτε. Αλλά εδω λέμε ζωντάνεψε
η νεκρή γυναίκα!!! Ας μεινουμε στην ουσία, δεν μιλάμε για το φίλοκ.
Για κάποιο λόγο ο Θεός επενεβει. Θα του ζητήσουμε το λόγο;
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από GeorgiosM »

johnge έγραψε:
GeorgiosM έγραψε:
περι βαπτισματος ή αγιασμό δεν ξέρω, νομιζω οτι η Εκκλησία (δηλαδή οι άγιοι Πατερες )
εχουν αναγνωρισει καποια ισχύ, ή δεν ξέρω πως αλλιως να το περιγραψω.

...

Ο Θεός σίγουρα μπορεί να μεριμνήσει και να οδηγήσει οποιονδήποτε στην ορθή πίστη.

Αντιθέτως τα μυστήρια ή ο αγιασμός που τελούνται από καθολικούς ιερείς δεν έχουν καμία ισχύ και το Άγια Πνεύμα είναι απών. Οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορούμε να λέμε πως ο αγιασμός ήταν το μέσο να επανέλθει στη ζωή αυτή η γυναίκα.
α ετσι ? ερωτηση 1..
γιατι λοιπον αγαπητέ όταν έρθει στην ορθοδοξία ενας παπικός (δηλαδή μετανοήσει) του αναγνωρίζουν
το βάπτισμα?? και του βαζουν μονο μύρο (εκτος και αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα..)

ερωτηση 2..
αν ενας ...εβραιος ή μουσουλμανος πεθάνει στο κλάμα και παρακαλάει Τον Θεό για κάτι σημαντικό,
πχ για να αποκτησει ενα παιδί η να λάβει κάποιο σπίτι να μένει κλπ,
και αυτο γινεται έντονα και θερμά, δεν ειναι λογικό οτι ο τριαδικός Θεός ΙΣΩΣ τον ελεήσει κάποια στιγμή?
αναφερομαι σε περιπτωσεις που ο αλλοπιστος δεν ειναι φανατισμένος , αλλα εχει καλή καρδιά και κάνει καλά
εργα, ουτε ειναι "προσκολλημένος" στην λάθος πίστη και δεν υπαρχει εκει ορθοδοξία...
ε, μάλλον πολλους ελεεί..και πολλα χατήρια κάνει..

προσοχή, δεν μιλώ οτι θα μπουν και στον Παράδεισο των ορθοδόξων...
το που θα πανε οι ψυχες τους θα κρίνει Εκείνος. πιο πολλα δεν λεω.
ειναι πολυπλοκα θεματα. που δεν εχει κ πολυ νοημα να τα παλευουμε γιατι πεφτουμε κ εξω..

παντως τελικά το γεγονος οτι σηκώθηκε η κοπελα ΙΣΩΣ δειχνει μερικα πραγματα.
το τί ακριβώς το αφήνω, μονο πολύ χοντρικά σκεπτομαι πχ οτι ο Θεός ελεει πολλους...
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από johnge »

Σίγουρα δεν μπορώ απαντήσω στο γιατί αναγνωρίζεται το βάπτισμα των καθολικών από την Ορθόδοξο Εκκλησία. Δεν έχω ούτε τη γνώση ούτε τη σοφία. Το ότι αναγνωρίζουν το μυστήριο όμως δεν σημαίνει πως υπάρχει και μυστηριακή κοινωνία μεταξύ των δύο εκκλησιών. Δεν συμμετέχουμε στα μυστήριά τους και δεν συλλειτουργούμε.

Στο δεύτερο ερώτημα, νομίζω πως συναινώ ότι ο Θεός μεριμνεί για όλους. Δεν είπα το αντίθετο. Στο που θα καταταχθεί καθένας μας θα το κρίνει ο Θεός. Η φιλευσπλαχνία Του είναι μεγάλη και ελπίζω κάθε ένας από εμάς (ορθόδοξος και μη) να τύχει της φιλευσπλαχνίας Του. Εξάλλου το ότι είμαστε Ορθόδοξοι δεν μας εξασφαλίζει κανένα εισιτήριο προς τον Παράδεισο.

Η αντίθεσή μου είναι στον αγιασμό. Σαφώς ότι η κοπέλα συνήλθε είναι θέλημα Θεού. Δεν πιστεύω πως ο αγιασμός (από καθολικό ιερέα) είναι αυτό που βοήθησε όμως.

Γενικά πιστεύω δεν θα πρέπει να είμαστε τόσο ευκολόπιστοι σε "θαύματα" στους χώρους της καθολικής εκκλησίας. Ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους και πονηρούς καιρούς.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ότι είπε ο Johnge +1

κάποια στιγμή μετά τις 'Αγιες ημέρες των Χριστουγέννων αν το επιθυμείτε θα σας μεταφράσω το άρθρο από την εφημερίδα που το δημοσίευσε.

Καλό θα ήταν όταν βάζουμε θέματα εδώ να αναρτούμε και την αρχική πηγή όταν είναι άρθρα εκτός της χώρας μας αν είναι δυνατόν, για να έχουμε ολοκληρωμένες πληροφορίες και όχι μισές...

Παρεμπιπτόντως όσοι θέλετε να το διαβάσετε από μόνοι σας... όταν έθεσα την ερώτηση αν ήταν Ορθόδοξος Χριστιανός ο ιερέας που ράντισε την κοπέλα, κάποια εν Χριστώ αδελφή μας είχε την καλοσύνη να μου στείλει τους παρακάτω συνδέσμους

http://www.catholic.org/hf/faith/story.php?id=42351
http://www.whatsonningbo.com/news-4355- ... ptism.html
--------------------------

Ας μην κάνουμε τον δικηγόρο του διαβόλου...

Αυτά προς το παρόν.

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από GeorgiosM »

...παλιοπεριπτωσεις...
...σαβουροθεματα...περι "θαυματων παπικων" ...γκρρρ :aiwebs_018 :14 ...
τσαμπα ασχολουμαστε...τελος...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από aposal »

Η εκτέλεση ενός θαύματος δεν αποτελεί χορήγηση πιστοποιητικού ορθής πίστης εκ μέρους του Θεού προς τον επιτελούντα, ή προς εκείνον στον οποίον γίνεται το θαύμα αυτό. Αποτελεί απλά δείγμα της αγάπης του Θεού προς τον άνθρωπο, ως πάσχον πλάσμα Του ανεξάρτητα από την θρησκευτική του τοποθέτηση έναντι Αυτού. Θαύματα θεραπείας δηλαδή – διότι αυτά ενδιαφέρουν – γίνονται και στους Καθολικούς και στους Μουσουλμάνους και στους Προτεστάντες και στους Βουδιστές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η πίστη όλων αυτών είναι η σωστή. Απλά ο Θεός λυπάται το άρρωστο πλάσμα Του και το θεραπεύει, τίποτε άλλο.

Απόσπασμα από το βιβλίο του Μ. Μελινού με τίτλο: Πίστη και λογική, στο οποίο ο Αρχιμανδρίτης Ιωάννης Κοστώφ απαντά σε ερωτήσεις του συγγραφέα
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”