Συγκλονιστικό θαύμα του Αγ. Νικολάου στο Κίεβο το 1920

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Συγκλονιστικό θαύμα του Αγ. Νικολάου στο Κίεβο το 1920

Δημοσίευση από toula »

Συγκλονιστικό θαύμα του Αγ. Νικολάου στο Κίεβο το 1920

Στα μέσα της δεκαετίας του '40 βρέθηκα στο Μόναχο,στην Δυτ. Γερμανία. Η πόλη ήταν ακόμη ερειπωμένη από τον πόλεμο και δεν είχα που να μείνω. Τελικά βρέθηκε ο «Καλός Σαμαρείτης» κάποια δωμάτια που ανήκαν στην εκκλησία. Εκεί βρήκα και έναν κύριο γύρω στα 40-45 και συστηθήκαμε. Έπρεπε να κοιμηθούμε πάνω σε κάτι σανίδες και καρέκλες και για να περάσει η ώρα μας αρχίσαμε να συζητάμε. Σε μία στιγμή μου λέει:
"Εχεις ακούσει για το θαύμα του Αγίου Νικολάου στο Κίεβο την δεκαετία του '20";

Εγώ δεν είχα ακούσει τίποτα και τότε άρχισε να μου διηγείται τα παρακάτω:
«Στο Κίεβο, στο Πόντολ (στο βόρειο τμήμα της πόλης) ζούσε μία χήρα με τον γιό της και την θυγατέρα της. Αυτή η γυναίκα προσευχόνταν συχνά μπροστά στην εικόνα του Αγίου Νικολάου και ζητούσε την βοήθειά του σε όλες τις δύσκολες περιστάσεις. Τελικά ο γιός της έγινε αξιωματικός.
Οι αναταραχές και οι αλλαγές στην διακυβέρνηση της πόλης (Λευκοί, Κόκκινοι κ.τ.λ.) είχαν ως αποτέλεσμα οι πρώην αξιωματικοί να συλληφθούν. Αμέσως η αδελφή του έτρεξε στις "γνωριμίες" τους, για να τον ελευθερώσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ηλικιωμένη γυναίκα γρήγορα έτρεξε στον Άγιο Νικόλαο και προσευχήθηκε για πολλή ώρα. Όταν γύρισε στο σπίτι της είχε την εσωτερική πληροφορία ότι όλα θα πάνε καλά. Καθισε να πιεί ένα τσάι όταν η κόρη της της είπε ότι ο αδελφός της είχε εξαφανιστεί!

Κατά το χάραμα της επομένης ημέρας ο γιός της γύρισε. Ήταν πεινασμένος, χτυπημένος και βρώμικος.
Άρχισε να διηγείται πως μετέφεραν όλους τους κρατουμένους αξιωματικούς έξω από την πόλη στην Πετσέρσκα προς την μεριά της Λαύρας των Σπηλαίων.
Ξαφνικά εμφανίστηκε ένας κοντός ηλικιωμένος άντρας. Πλησίασε τον διοικητή και τον ρώτησε "Πού τους πάτε";
Στο "Ντουκχόνιν" απάντησε αυτός υπονοώντας τον τόπο όπου θα τους εκτελούσαν. "Φύγε τώρα γέρο" φώναξε. Ο ηλικιωμένος άντρας κινήθηκε να φύγει πλησίασε όμως τον γιό της χήρας και τον πήρε από το χέρι λέγοντας: «Αυτόν δεν θα τον πάρεις, τον γνωρίζω»!

Ο διοικητής και οι φρουροί δεν είπαν λέξη και ούτε τον εμπόδισαν! Αφού προχώρησαν είπε στον νεαρό "Πήγαινε τώρα στην μάνα σου" και εξαφανίστηκε.

Η χήρα αμέσως πήγε να ευχαριστήσει τον Άγιο Νικόλαο. Ο γιός δεν ήθελε να κάνει τίποτα άλλο από το να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί. Η μητέρα του όμως τον πήρε μαζί του. Είχε πάει και άλλες φορές αλλά ήταν αδιάφορος, όταν βρέθηκαν μπροστά στην εικόνα. Ο γιος χλώμιασε και άρχισε να τρέμει, λέγοντας: «Αγαπημένη μητέρα, αυτός είναι ο ηλικιωμένος άντρας που με οδήγησε στην ελευθερία...»!

Ποιός άραγε ήταν αυτός ο κύριος που μου διηγήθηκε με τόσες λεπτομέρειες το θαύμα;

http://www.proskinitis.blogspot.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”