Ο Ταξιάρχης του Μανταμάδο!!!!!

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

Μετά το 1)θαύμα του μανταμάδο,
αφού το διηγήθηκα εκεί στις ντόπιες,Μου έλεγαν,Αχ ξενούλα m σ'αγάpah ο Ταξιάρχης,για αυτό θα πας και στον Καγιάνοι.ʼλλο Πάλι?τι ήταν αυτό? Και μου είπαν.Όταν μπαίνεις στο λιμάνι,κοίταξε ψιλά μέσα στα δένδρα θα dis
να φαίνεται μια εκκλησια.Πριν λίγα χρονια(από τότε που m έλεγαν)
έγινε το εξeίς.Τα καραβια που μπαίνουν,πριν δώσουν σήμα στο λιμεναρχείο,δίνουν 3x σήμα στον ταξιάρχη.,Για τιμή.ήρθε όμως ένας νέος καπετάνιος και δεν πίστευε,το είπαν εκεί οι βοηθοί αλλα αυτός λέει γελώντας και κοροϊδεύοντας.Πριν την πόρτα του λιμανιού λοιπόν κοκαλώνει το πλοίο
και ο καπετάνιος τρέμει χωρίς λόγο όλα.κοίταξαν τα πάντα αλλα δεν έβρισκαν τίποτε.είπαν "ξανa" στον καπετάνιο να μετανοήσει και να δόση timi.me πολύ κόπο τον έπεισαν,μόλις ζήτησε συγγνώμη
και ο ίδιος έδωσε σήμα,αμέσως πήραν οι μηχανές.και έμεινε για άλλη μια φορα να λένε για τον Ταξιάρχη.Αυτά μου λέγανε και ότι έπρεπε να πάω.όμως η κόρη μου έλεγε.Μαμά
για ένα μπάνιο δεν πήγαμε,και κοντεύουμε να φύγουμε,άσε πάμε άλλη φορα εκεί.και εγώ επειδή η αλήθεια είναι δεν είχαμε αφήσει εκκλησια kai μονες λέω καλά θα πάμε το απόγευμα..Ο Ταξιάρχης όμως είχε άλλη γνώμη.
έτσι ξεκινάμε το πρωί για μπάνιο,και το απόγευμα θα ανεβαίναμε στην εκκλησια.για να πάμε περνούσαμε από μια πλατιά,να πάρουμε λεωφορείο.μπαίνουμε στην πλατιά και γίνετε κάτι και κλείνουν τα πάντα,γύρο γύρο.δεν υπήρχε δρόμος πουθενά.ενώ κάθε μέρα από εκεί περνούσαμε.ώρες γύρο γύρο,η κόρη γκρίνιαζε,εγώ αναρωτιόμουν.κάποια στιγμή λέω.Ταξιάρχη μου αν είναι από σένα,άνοιξε τον δρόμο,δεν ηπα ότι δεν θέλω να έρθω.τέλος,εκεί που τα έλεγα νάτος ο δρόμος ακριβώς
μπροστά μας.πάει αυτό, παίρνουμε λεωφορείο,μας περνάει μπροστά από εκεί που θα κατεβαίναμε για μπάνιο,ενώ ήταν στάση και συνεχίζει σαν να τον κυνηγούσαν,και?σταματάει ακριβώς μπροστά,στην πόρτα του Ταξιάρχη.
οι ντοροί πάλι λέγανε γιατί ήξεραν,ενώ εμείς δεν ξέραμε που είμαστε.ρωτάω μια,που είμαστε?
λέει ξενούλα είσαι?ναι λέω αα pesto Ο ταξιάρχης σε έφερε να
τον γνωρίσεις.καλά αρχίσαμε άλλο
πάλι να παθαίνουμε.ένα ωραίο μέρος, και κάτω η πολύ πιάτο.λέω στην κόρη μου άσε να πάω εγώ μέσα να προσκυνήσω,γιατί είχα μονο μια ρόμπα.ησυχία μέσα παράξενη ήμουνα μονη μου.κάτι μικρές εικείνες έβλεπα έψαχνα και προχωρούσα,μπροστά όπου άνοιγε κάπως ο ναός,είχε 3 σκαλάκια και μεγάλωνε πριν την ιερά πύλη.πριν ανεβώ τα σκαλάκια,ακούω κάτι σαν παραπονιάρικο στεναγμό?
μωρού? κάπως έτσι γυρίζω αριστερά
και μένω μια ασημένια εικόνα του Ταξιάρχη μεγάλη τεραστια,ο Ταξιάρχης ζωντανός και να παίρνει αναπνοές όπως κάνουν τα μωρά σαν παράπονο.πέφτω στα γόνατα.και να κλαίω δεν μπορώ να σας πω κάνω να σηκωθώ τίποτε,με τίποτε. να ζητάω συγγνώμη και να λέω Ταξιάρχη μου δεν ηπα δεν θέλω,θα ερχόμασταν το απόγευμα.,Να κάνει παράπονο,και να περνάει μέσα σου σαν μαχαιρια.Ναι σε όλους πηγες,και σε μένα δεν ήθελες.Να μην μπορώ να κουνηθώ.
σε παρακαλώ Ταξιάρχη μου "ασεμε" να έρθω να σε proskiniso.me τα πολλά σε αυτήν την κατάσταση βήμα βήμα σέρνοντας έφτασα.Και ενώ σκύβω το κεφάλι να προσκυνήσω,κουνιέται αυτή η τεραστια εικόνα,και μου δίνη μια!!!! στο μέτωπο,μένω πάλι κόκαλο και περιμένω να με σκεπάσει η εικόνα.κάπως με δέος σηκώνω
τα ματια και τον βλέπω να μου κάνει παράπονα,και εγώ να μην το αντέχω και να κλαίω ασταμάτητα.μετά πολλά κάποια στιγμή βγήκα έξω,να πάει η κόρη μου,μέσα.νομίζοντας εγώ ότι και αυτή θα di τα ίδια και μην φοβηθεί θέλησα να τις πω κοίτα
μην φοβάσαι k,l.p.Αυτή παιδιά μου πήγε γύρισε έξω χαρούμενh
μέσα στην χαρά,τι έγινε παιδί μου? ax μαμά μου τέτοια ομορφιά
τόσο γλυκός καλός δεν ξαναείδα
Τα συμπεράσματα δικάσας.Ο "MεγαλοXαρος" προς ΔΌΞΑ ΘΕΟΎ
με αξίωσε να δω τα ΘΑΎΜΑΤΑ ΤΟΥ.
Εικόνα
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

arxaggelos

Δημοσίευση από garoufalakis »

8O eballa tin fotografia tou arxagellou stin othoni gi kitaxte to aristero mati :roll: ektos kai an blepo ego lathos kitaxte kalla tin kori tou matiou
elpis o theos
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

Δεν Κανεις λάθος.Κάτι σαν κηλίδα
κόκκινη.όμως,πριν στην εικόνα δεν το είχε.φαινότανε μονο τα δάκρυα αλλα τώρα είναι πιο ζωντανά.κοίταγε στην οθόνης,και πιστεύω πως κάθε φορα θα s δείχνει και κάπως αλλοίως.αλλα να δούμε πως το βλέπουν και οι άλλοι,γιατί ο Ταξιάρχης,
φανερώνεται και διαφορετικά σε aλλους
Εικόνα
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Εικόνα

Έτσι τον είδα και τον προσκύνησα την πρώτη φορά που τον επισκέφτηκα. Από τότε κάθε χρόνο (δυστυχώς όχι τα τελευταία δύο), ο "φίλος" που με δέχεται στην Μυτιλήνη είχε να μου δώσει και ενα καινούριο θαύμα....

Δυστυχώς δεν με άφησε να τον αποθανατίσω άλλη φορά με τον φακό. Εκείνος ξέρει το γιατί...Τον είδα να κλαίει, να γελάει, να θυμώνει, να πονάει, να χαίρεται και να λυπάται. Τον είδα κατάμαυρο όταν τον "παρατηρούσε" κάποιο τουριστικό γκρούπ αλλοδόξων και ροδαλό σαν μια γιαγιά στα γόνατα ήρθε για να τον προσκυνήσει.

Και κάθε φορά έτρεμα μην με "πετάξει" έξω ένεκα των αμαρτιών μου....
Μεγάλη η Χάρη του και άπειρα τα θαύματά του.

Ταξιάρχη του Θεού πρέσβευε υπέρ ημών των αμαρτωλών...
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

ΔΟΞΑ ΝΑ' ΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!!!!
Paraskeyh
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 28, 2006 5:00 am

Στον Ταξιάρχη μας

Δημοσίευση από Paraskeyh »

'Εχων σε προστάτην καί βοηθόν, φύλακα και ρύστην, της ψυχής μου της ταπεινής, Μιχαήλ πρωτάρχα και μέγα Ταξιάρχα , εν ώρα του κινδύνου Σύ μοί βοήθησων!
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Ο ΤΑΞΙAΡΧΗΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΜAΔΟ!!!!!

Δημοσίευση από theodora »

Εικόνα

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ,

ο Ταξιάρχης Μιχαήλ προστάτης των οικογενειών μας σε κάθε δύσκολη στιγμή .
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ο ΤΑΞΙAΡΧΗΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΜAΔΟ!!!!!

Δημοσίευση από petrosathonas »

Μεγάλη η χάρη του Αρχιστράτηγου Μιχαήλ, που βλέπει καθημέραν το πρόσωπο Του Θεού.

Στο μοναστήρι του στη Λέσβο γίνονται θαύματα.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Ο ΤΑΞΙAΡΧΗΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΜAΔΟ!!!!!

Δημοσίευση από efthumhs »

Αν και είμαι επιφυλακτικός στις φωτογραφίες, για δείτε μια ματιά σε αυτες τις φωτογραφίες του Ταξιάρχη (το βίντεο είναι πού καλό επίσης). Ο Ταξιάρχης Μιχαήλ είναι ζ ω ν τ α ν ό ς!

http://www.dailygreece.com/2008/11/post_374.php
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΤΑΞΙAΡΧΗΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΜAΔΟ!!!!!

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Τη βοήθεια του να έχουμε.
Μεγάλη η χάρη του.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”