Μια δεύτερη ευκαιρία

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ANTHI
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Μια δεύτερη ευκαιρία

Δημοσίευση από ANTHI »

Ημουν αδιαφορη παντα απεναντι στη θρησκεια, κι εκανα μια ζωη στην κοψη του ξυραφιου. Καταχρησεις, ταξιδια στην ασια, νομαδικη ζωη,κλπ. Καποια στιγμη παντρευτηκα κι εκανα κι ενα γιο. Ομως συνεχιζα αφοβη και ασεβης, βουτηγμενη σε πλανη και εγωισμο.
Ειχα φτασει στα ορια. Τα παντα ειχαν καταστραφει. Οικογενεια, σχεσεις, κι ετοιμαστηκα να φυγω φια την ασια μονιμα. Λιγα λεπτα πριν ξεκινησω να παω για τα εισητηρια του αεροπλανου, ξεκινησα να παραλυω. Σε μια ωρα μεσα κουνουσα μονο το κεφαλι μου. Με πηγαν στο νοσοκομειο οπου εμεινα δυο μηνες, ενω εψαχναν οι γιατροι να βρουν τι εχω χωρις να μπορουν. Τελικα απεφανθησαν οτι επαθα εμφρακτο στο νωτιαιο μυελο και δεν ειχα ελπιδες να ξανασηκωθω πια.
Εγω για πρωτη φορα στη ζωη μου ενιωσα τη ματαιοτητα ολων αυτων που ειχα κανει ως τοτε και προσευχομουν να με συγχωρησει ο Θεος και να μου δωσει μια δευτερη ευκαιρια.
Μετα τους δυο μηνες νοσηλεια πηγα σε αλλο νοσοκομειο για αλλους 4. Οι γιατροι με ειχαν ξεγραμμενη. Αφησα τη ζωη μου στα χερια του Θεου που δεν γνωριζα ως τοτε, με εμπιστοσυνη. Μια νυχτα ηρθε στον υπνο μου ο Αγ. Ευθυμιος και αφου μου εκανε γνωστη την υπαρξη του, διαβασα το βιο του, οπου ελεγε για το πρωτο του θαυμα που ηταν σ εναν παραλυτο.. Στους 6 μηνες σηκωθηκα. Πηρε χρονο να σταθω. Εχουν περασει 6 χρονια. Περπαταω σχεδον κανονικα και εχοντας ακομη καλυτερευση, με τη δυναμη που μου εδωσε ο Θεος, περιμενω την πληρη μου αποκατασταση,και σωματικη αλλα και ψυχολογικη,αφου ΟΛΗ μου η ζωη εχει μπει σε ταξη ως εκ θαυματος, ενω εγω δεν μπορουσα να λαβω μερος σ αυτο.
Οι γιατροι εχουν μεινει αναυδοι. Εγω ευχαριστω τον Κυριο που μου εδωσε την ευκαιρια να βγω απ την πλανη που ημουν και να μετανοησω. Τωρα αρχιζω ξανα να ζω και με τη βοηθεια Του , ετσι οπως επρεπε να ζω και το αγνοουσα γιατι ημουν ρηχη κι επιπολαιη.
Ο Θεος μ εσωσε μ αυτη την ασθενεια. Μου ειπαν οτι τετραπληγικος χωρις ατυχημα ισως και να μην εχει ξαναυπαρξει και σιγουρα δεν εχει γινει ποτε καλα..
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Πολύ όμορφη και συγκινητική ιστορία. Μακάρι όλοι να νιώθουμε ότι η κάθε μέρα που μας δίνει ο Θεός είναι ένα πολύτιμο δώρο ώστε να μπορούμε να έρθουμε κοντά Του και να μετανοήσουμε. Δυστυχώς όμως τον χρόνο που μας δίνει συνήθως τον κατασπαταλάμε σε ανώφελα πράγματα. Να δίνει φώτιση σε όλους!
KIXEM
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα-Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από KIXEM »

Ναι, όντως πολύ όμορφη ιστορία. Το θέμα είναι ότι ο Θεός μας δίνει καθημερινά ευκαιρίες (και μόνο το γεγονός ότι ξυπνάμε ή ότι γεννηθήκαμε σε μια ορθόδοξη χώρα) αλλά εμείς θεωρούμε τις ευλογίες Του δεδομένες και γινόμαστε για άλλη μια φορά αχάριστοι. Ας μας δίνει φώτιση και ας μας υπομείνει λίγο ακόμα μέχρι να Τον βρούμε...
karolos-anazititis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2005 6:00 am

Re: Μια δευτερη ευκαιρια

Δημοσίευση από karolos-anazititis »

ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ,
ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ.ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ. Η ΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΤΟ ΑΛΛΟ. ΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΒΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΗΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ,ΠΕΣ ΜΟΥ....ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ Η ΑΓΝΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ....Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ Η ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΤΟΥΣ....ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ ΣΕ 12 ΩΡΕΣ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΕΡΟ (ΒΑΤ) ΤΟΥ ΒΟΥΔΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ.ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΥΛΟΓΗΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ; ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΛΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ.ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ.ΚΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΘΕΜΕΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΤΟΥ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΟΥΔΔΙΣΜΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΟΥ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΜΑΣ ΕΔΩΘΗ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ. ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΣ.ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ, Σ'ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ. ΕΥΛΟΓΗΣΕ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΙΑ.ΚΙ ΕΥΛΟΓΗΣΕ ΤΟΝ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΛΕΣΕ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ. ΜΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΣ.ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΑΚΟΜΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣΕ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΖΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.....ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ
annap
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από annap »

ο Θεός να σε προστατεύει πάντα και να σε χαριτώνει.
... η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Μια δευτερη ευκαιρια

Δημοσίευση από lovethink »

Ανθή μου η ιστορία σου είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ και πολύ Συγκινητική
Πρέπει να είσαι ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ που ένας Αγιος ήταν και είναι τόσο κοντά σου
Είδες ? ...... η ιστορία σου είναι μια απάντηση σε όσους κρίνουν και καταδικάζουν έτσι εύκολα ανθρώπους
Να'σαι πάντα καλά
Εχω να σου προτείνω το εξής site για την ψυχολογική στήριξη που είπες που είναι από έναν ψυχολόγο πολύ πιστό άνθρωπο που συνδυάζει άριστα θεολογία με ψυχολογία
Εχει και φόρουμ και όπως αναφέρει και ο ίδιος μετά από ατύχημα ένιωσα το θαύμα Του Θεού στη ζωή Του
http://www.psyche.gr/speak/

Να'σαι πάντα καλά
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”