Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από Ermite »

Άλλο είναι η οχλοκρατία κι ο παθιασμένος θόρυβος των δημοσιογράφων, και άλλο είναι το Κράτος Δικαίου.
Σημερινό !
Ανατρέξετε να διαβάσετε λεπτομέρειες.
Αναζητήσατε σήμερα-αύριο την αντίστοιχη είδηση στον Τύπο.

Σάββατο, 11 Ιούλιος 2009
Δικαιώθηκε η Ι.Μ. Βατοοπαιδίου με δικαστική απόφαση που λέει ότι ορθά έγινε η μεταβίβαση της Βιστωνίδας!!! ΧΘΕΣΙΝΗ AΠΟΦΑΣΗ-ΒΟΜΒΑ
Δικαιώθηκε η Ι.Μ. Βατοπαιδίου στο πρώτο δικαστήριο που έγινε μετά από μήνυση που έκανε ο πρόεδρος δημοτικού διαμερίσματος Ουρανούπολης και ο Δήμος Τρίγλιας για παράνομη ανταλλαγή
http://troktiko.blogspot.com/2009/07/bl ... _3709.html
Christos888
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 6:00 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από Christos888 »

Ίσως γι' αυτό να χαμογέλασε ο Γέροντας απο τον άλλο κόσμο... :1
http://www.youtube.com/watch?v=BQDATm2cuEg
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

δεν εχω ποτε μιξηση η γραψει σχετικα με το θεμα , η οποια δικαιωση απο το δικαστηριο δεν αναιρει την αναμιξη του βατοπεδιου στην πολιτικη και το ξεπλημα των χρηματων για να δοθουν σε πολιτκα κομματα η αλλα συμφεροντα ,οτσι ωστε ολοι να ωφεληθουν..... ειναι αντιθετο απο την μοναχικη αποστολη .--
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dora gian έγραψε:δεν εχω ποτε μιξηση η γραψει σχετικα με το θεμα , η οποια δικαιωση απο το δικαστηριο δεν αναιρει την αναμιξη του βατοπεδιου στην πολιτικη και το ξεπλημα των χρηματων για να δοθουν σε πολιτκα κομματα η αλλα συμφεροντα ,οτσι ωστε ολοι να ωφεληθουν..... ειναι αντιθετο απο την μοναχικη αποστολη .--

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά έτσι όπως το γράφεις, λέγοντας γενικόλογα για ανάμιξη του Βατοπαιδίου, δεν νομίζω ότι είναι σωστό.
Και απ την άλλη μοιάζει σαν να έχεις βγάλει ήδη καταδικαστική απόφαση.
Το αν απο πλευράς κάποιων προσώπων, έγιναν εκ του πονηρού κάποιες παρασπονδίες (πράγμα που δεν το ξέρω, αλλά κάποτε θα αποκαλυφθεί, αν ναι ή όχι), είναι σίγουρα αντίθετο από την μοναχική αποστολή. Αλλο όμως ο λειτουργός ως μονάδα και άλλο το όλον λειτούργημα εν γένει.
Και όταν μιλάμε για Βατοπαίδι, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι ο μακαριστός γέροντας Ιωσήφ. Και το τελευταίο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι το ξέπλυμα χρήματος.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

δεν δικαζω ,ουτε κρινω ,ομως το θεμα ειναι το δικαστηριο και οχι ο μακαριστος γεροντας , τις πρεσβιες του να εχουμε. :8
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αδελφή Δώρα (δεν ξέρω αν λέω σωστά το όνομα)
Στο θέμα αυτό, το οποίο είναι "Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου" δυστυχώς, αισθάνομαι το εξής:
Είναι δυνατόν να λέμε για δικαίωση ή μη δικαίωση κάποιας μονής? Αυτοί που κατηγορούνται είναι δύο άνθρωποι. Αυτό εννοώ.

Και γενικά για να ξέρεις, δεν είναι και πολύ μακρυά οι απόψεις μας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

ΣΥΜΦΩΝΩ , ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ , ΘΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ , ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΥΡΙΟ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ .
Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από Ermite »

Επιτρέψτε μου να προσθέσω και εγώ.
Ό,τι κακό έγινε ας ψηλαφηθεί και ας αποδειχθεί και ας επανορθωθεί.

Το θλιβερό όμως με την εποχή μας είναι ότι τα τηλεπαράθυρα διενεργούν διαρκώς λαϊκά δικαστήρια, με πάθος και παροξυσμό, με διόλου ευθυκρισία και γνώση, και ξεσηκώνουν τα πάθη και το φανατισμό του ακαλλιέργητου και αφώτιστου κόσμου.

Και λυπούμαι, διότι και Υπουργοί παρασύρονται και άλλοι Δημόσιοι Άνδρες (πχ Πρόεδροι και Εισαγγελείς του Αρείου Πάγου) και ενεργούν σπασμωδικά και αντιδεοντολογικά, διαγράφουν με μιά μονοκοντυλιά προηγούμενες Δημόσιες Πράξεις (Υπουργικές Αποφάσεις και Αποφάσεις Δικαστηρίων) απλά γιά να φανούν αρεστοί στην παρορμητική και παθιασμένη (την καθαρά μαρξιστική) μάζα..

Δεν είναι πολιτισμένη κοινωνία αυτό.
Ήρεμα και νηφάλια να ψηλαφηθούν τα προβλήματα, οι αιτιάσεις, οι αμφισβητήσεις.
Και τα ΜΜΕ ας μας ενημερώνουν καμιά φορά και γιά το δίκηο του συκοφαντημένου!
Όχι μόνο να γίνεται φασαρία γιά το τζίρο των εφημερίδων και γιά τα ποσοστά της τηλεθέασης. Αυτές οι τακτικές είναι προδοσία της Δημοκρατίας. Αυτές οι τακτικές είναι που θα πρέπει κάποτε να περάσουν από το σκαμνί του Δικαστηρίου..
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δυστυχώς το θέμα είναι τόσο "πιασάρικο" και τόσο προσοδοφόρο, που είναι δύσκολο να αφεθεί η αλήθεια να φανεί, όποια και αν είναι αυτή.
Γιατί απλούστατα αν η αλήθεια λάμψει και το θέμα κλείσει, τότε θα κλείσει και η στρόφιγγα της τηλεθέασης, των "καυτών" αποκαλύψεων και των "γαργαλιστικών" λεπτομερειών.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Και εν πάση περιπτώσει και για να τελειώνουμε με αυτό.
Ακόμα και αν όντως κάτι ύποπτο έγινε, στο θέμα των ανταλλαγών.(Ελπίζω και εύχομαι να μην είναι έτσι και να αποδειχθεί γρήγορα).
Εξάλλου ένας από τους λόγους που είναι ανυπέρβλητο το μεγαλείο της Ορθοδοξίας, είναι ότι δεν έχει κανείς μας το αλάθητο. Δεν είμαστε παπικοί. Από τον τελευταίο πιστό, ως τον Οικουμενικό Πατριάρχη, όλοι μας κάνουμε λάθη, όλοι μας αμαρτωλοί είμαστε.

Αν μία- δύο φορές στα 100 χρόνια εμφανίζονται περιπτώσεις, κάποιων υψηλά ισταμένων της Ορθοδοξίας, που είναι κατώτεροι των περιστάσεων.
Δεν είναι δυνατόν να λοιδωρείται και να ρίχνεται στο πυρ το εξώτερον μια δισχιλιετούς ιστορίας Αγία Εκκλησία.
Δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε να απολογούμαστε για την πίστη μας, απέναντι στον οποιονδήποτε. Δεν είναι δυνατόν, αυτοί που έχουν κάνει καθημερινότητά τους την αναξιοπρέπεια και την αναισχυντία, με μόνο τους σκοπό το κέρδος, να καθυβρίζουν και να χλευάζουν ανερυθρίαστα, έναν θεσμό αιώνων και έναν λαό ολόκληρο.
Δεν αντέχω άλλο αυτό το αίσχος!!!!!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”