Οι δύο μεγάλοι Αλεξανδρείς (Αντώνιος - Αθανάσιος)

Βιογραφία των Αγίων και Γερόντων τις Εκκλησίας μας

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Iosif έγραψε:Όσα έκαναν οι Άγιοι, τα έκαναν με την Χάρη τού Θεού.
Μην συγκρίνουμε τις δικές μας δυνατότητες, .
συμφωνοι με την Χαρη του Θεου αλλα ξερεις κατι;
οι περισσοτεροι απο αυτους που διαβαζουμε σημερα γεννηθηκαν Αγιοι
να μην λεω τωρα παραδειγματα
τα παραδειγματα ανθρωπων με ασχημο χαρακτηρα πχ Μωυσης ο Αιθιοπας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα και για αυτο τους βγαλανε και σε βιβλια
και να σου πω και κατι πως το βλεπω;
οσοι με ασχημο παρελθον Αγιασαν...ηρθαν σε μετανοια ας πουμε
η μετανοια τους ηταν ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ μια φορα και δεν ξανακανανε τα ιδια

εμεις σημερα [εγω] ενα βημα μπροστα δυο πισω...ε ετσι θα παει;
ξερω γω;
σαν να κοροιδευω τον εαυτο μου μου κανει η ολη φαση
ε δεν ειναι ετσι η μετανοια :wink:
Εικόνα
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

YiaVi έγραψε:Και άλλες φωτογραφίες από την ελληνορθόδοξη Ιερά Μονή Αγίου Αντωνίου στην Αριζόνα των ΗΠΑ:
http://www.orthodoxinfo.com/images/hmst ... index.html

Καταπληκτικές οι φωτος!
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

stratos έγραψε:
Iosif έγραψε:Όσα έκαναν οι Άγιοι, τα έκαναν με την Χάρη τού Θεού.
Μην συγκρίνουμε τις δικές μας δυνατότητες, .
συμφωνοι με την Χαρη του Θεου αλλα ξερεις κατι;
οι περισσοτεροι απο αυτους που διαβαζουμε σημερα γεννηθηκαν Αγιοι
να μην λεω τωρα παραδειγματα
τα παραδειγματα ανθρωπων με ασχημο χαρακτηρα πχ Μωυσης ο Αιθιοπας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα και για αυτο τους βγαλανε και σε βιβλια
και να σου πω και κατι πως το βλεπω;
οσοι με ασχημο παρελθον Αγιασαν...ηρθαν σε μετανοια ας πουμε
η μετανοια τους ηταν ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ μια φορα και δεν ξανακανανε τα ιδια

εμεις σημερα [εγω] ενα βημα μπροστα δυο πισω...ε ετσι θα παει;
ξερω γω;
σαν να κοροιδευω τον εαυτο μου μου κανει η ολη φαση
ε δεν ειναι ετσι η μετανοια :wink:
Φίλοι μου

Πιστεύω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερό μας λάθος. Το να μας εξαπατά ο διάβολος ότι τάχα αυτά είναι γι αυτούς που γεννήθηκαν Άγιοι. Ακριβώς το αντίθετο είναι το σωστό, ο Χριστός δεν ήλθε για γεννημένους αγίους, τέτοιοι είναι μόνο οι άγγελοι, ήλθε για τους αμαρτωλούς τους οποίους αγιάζει.
Παραβαίνουμε την εντολή του Χριστού όταν λέμε και ενεργούμε κατά τον τρόπο που αναφέρθηκε παραπάνω από τον Iosif και το Strato Γιατί μας είπε: "Άγιοι γίνεσθε καθώς και εγώ άγιος είμαι...".
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Μέγας Αθανάσιος

"Ό άγιώτερος των ηρώων και ήρωϊκώτερος των αγίων", "Μέγας Πατήρ", "Στύλος της Όρθοδοξίας". Τίτλοι, από τους πιο χαρακτηριστικούς, πού απονεμήθηκαν στο "πολύφωτο άστρο" της Εκκλησίας μας, τον "Αγιο Αθανάσιο. Το έτος 295 ή 296 μ.Χ. γεννήθηκε από γονείς φτωχούς στην Αλεξάνδρεια, αλλά πλούσιους σε αρετές και πίστη . Δεν είχε τα μέσα για ανώτερες σπουδές. Ό Θεός, όμως, τον προίκισε με πλούσια διάνοια, και αφού παίρνει τη στοιχειώδη εκπαίδευση, έπειτα αύτοκαλλιεργείται και φθάνει σε μεγάλα ύψη ουράνιας σοφίας. Το 312 και σε ηλικία 25 χρόνων, χειροτονείται διάκονος από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Αλέξανδρο, μαζί με τον όποιο ό Αθανάσιος παίρνει μέρος στην Α' Οίκουμ. Σύνοδο στη Νίκαια και συντρίβει την αίρεση του Αρείου. Το 328 πεθαίνει ό Αλέξανδρος και για τον Αθανάσιο πλησίασε μια... μεγάλη ώρα. Στό 33ο χρόνο της ηλικίας του, κλήρος και λαός τον εκλέγουν πανηγυρικά Πατριάρχη Αλεξανδρείας. Από δω και πέρα ό "Αγιος θα αντιμετωπίσει ένα φοβερό και ανελέητο πόλεμο των αιρετικών του Αρείου. Πέντε σκληρές εξορίες περιλαμβάνει ή πολυτάραχη ζωή του από τον Άρειανό αυτοκράτορα Κωνστάντιο. "Ομως, με πίστη, θάρρος, αγωνιστικότητα και υπομονή, κατορθώνει να βγει νικητής και συντρίβει τους "λύκους" της Όρθοδοξίας μας. Και έτσι, ό λόγος της Αγίας Γραφής "Να αγωνίζεσαι τον καλό αγώνα της πίστεως"1 και "ας τρέχουμε με υπομονή τον αγώνα πού προβάλλει μπροστά μας"2, γίνεται από τον "Αγιο Αθανάσιο πραγματικότητα, αναμφισβήτητο γεγονός. Απεβίωσε στίς 2 Μαΐου 373 σε ηλικία περίπου 75 με 77 ετών. Πρέπει επίσης να αναφέρουμε ότι, ό Μέγας Αθανάσιος διακρίθηκε και ως συγγραφεύς πολυγραφότατος και σπουδαιότατος. Διάκονος ακόμη έγραψε τις πραγματείες του κατά των εθνικών και περί ενανθρωπήσεως του Λόγου. Στά "πολεμικά" του κατατάσσονται: ""Εκθεσις πίστεως", "Ή εγκύκλιος επιστολή", "Ή επιστολή προς τους επισκόπους Αιγύπτου και Λιβύης", "ΟΙ Λόγοι κατά των Άρειανών". "Αφησε δε και αρκετές επιστολές. Να παρατηρήσουμε όμως εδώ ότι, σύμφωνα με τον Κώδικα των Καυσοκαλυβίωνή κυρίως μνήμη του πρέπει να εορτάζεται την 2α Μαΐου, οπού, και Ιστορικά αποδεδειγμένα, ή κοίμηση του. Για ποιο λόγο όμως καθιερώθηκε να γιορτάζεται αυτή τη μέρα μαζί με τον "Αγ. Κύριλλο δεν γνωρίζουμε. Το πιθανότερο όμως είναι, για το λόγο πού καθιερώθηκε και ή γιορτή των 3 Ίεραρχών.

Άπολυτίκιον. Ήχος γ'. Θείας πίστεως.

'Έρνοις λάμψαντες, Ορθοδοξίας, πασαν σβέσαντες, κακοδοξίαν, νικηταί τροπαιοφόροι γεγόνατε' τη ευσέβεια τα πάντα πλουτήσαντες, την Έκκληοίαν μενάλως κοσμήσαντες, άξίως εύρατε, Χριστόν τόν θεόν ημών, δωρούμενον πάση το μέγα έλεος.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Ionas έγραψε:Παραβαίνουμε την εντολή του Χριστού όταν λέμε και ενεργούμε κατά τον τρόπο που αναφέρθηκε παραπάνω από τον Iosif και το Strato Γιατί μας είπε: "Άγιοι γίνεσθε καθώς και εγώ άγιος είμαι...".
Εγώ δεν είπα ποτέ, ότι οι Άγιοι γεννιούνται.
Είπα μόνο ότι οι Άγιοι ζούν θαυμαστή ζωή, με την Χάρη τού Θεού.
Ακόμα και ένα μέρος τών Αγγέλων έπεσαν, και έγιναν δαίμονες.

Είναι γεγονός, ότι πολύ συχνά, η επικοινωνία στο forum είναι άκρως προβληματική, διότι ερμηνεύονται λάθος τα λόγια τών άλλων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Παρ Ιαν 19, 2007 2:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Iosif έγραψε:Όσα έκαναν οι Άγιοι, τα έκαναν με την Χάρη τού Θεού.
Μην συγκρίνουμε τις δικές μας δυνατότητες, με όσα έκαναν οι Άγιοι.
Έχω ακούσει για Γέροντα τού Αγίου Όρους, ότι είχε προσευχή, που για εμάς είναι απόλυτα αδιανόητη ( δεν μπορούμε, ούτε να την φανταστούμε ).
Καλημέρα

Φίλε Iosif, όλα γίνονται καλοπροαίρετα για να μην υπάρχουν παραξηγήσεις. Είναι γεγονός ότι τα παραπάνω λόγια, αν και όπως μας λες και το δεχόμαστε λέχθηκαν με διαφορετική σκέψη και νόημα, μπορούν να θεωρηθούν ότι έχουν το νόημα της μεγάλης αποστασιοποίησής μας από τους Αγίους σαν κάτι εντελώς απρόσιτο. Κάτι τέτοιο θα οδηγούσε στη σκέψη: Αυτά είναι για αυτούς που ήταν άγιοι εμείς δεν μπορούμε να τα πραγματοποήσουμε. Απόδειξη δε τούτο ήταν ότι ο Stratos μετά μίλησε για γεννημένους Αγίους.
Όλα αυτά για να αποφευχθούν τέτοιες παρεξηγήσεις.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

δεν με καταλαβατε τελικα
ειπα οτι το 99% των Αγιων που διαβαζουμε στα συναξαρια ηταν απο την γεννηση Αγνοι και καθαροι στην Καρδια
δεν ειπα οτι ο Θεος τους εδωσε αυτους Χαρη και εμενα οχι

ηταν φυσικο χαρακτηριστικο τους πως να το κανουμε;

τωρα και εγω μπορω να σας πω ολη τη Φιλοκαλια απ εξω και να σας κανω μαθημα για Νοερα προσευχη απο τα βιβλια

στην πραξη τι βλεπω και σε εμενα και στους γυρω μου;
σ αυτο εαν εχετε καμια συμβουλη καλως
Εικόνα
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

stratos έγραψε:τωρα και εγω μπορω να σας πω ολη τη Φιλοκαλια απ εξω
Ουάου!!!!!! πρόσεχε γιατι λένε τρελού κι αγίου μην τάξεις!
όλο και κάποιος Άγιος θα υπάρχει κι εδώ μέσα. Όσο για τρελούς....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

stratos έγραψε:δεν με καταλαβατε τελικα
ειπα οτι το 99% των Αγιων που διαβαζουμε στα συναξαρια ηταν απο την γεννηση Αγνοι και καθαροι στην Καρδια
δεν ειπα οτι ο Θεος τους εδωσε αυτους Χαρη και εμενα οχι

ηταν φυσικο χαρακτηριστικο τους πως να το κανουμε;

τωρα και εγω μπορω να σας πω ολη τη Φιλοκαλια απ εξω και να σας κανω μαθημα για Νοερα προσευχη απο τα βιβλια

στην πραξη τι βλεπω και σε εμενα και στους γυρω μου;
σ αυτο εαν εχετε καμια συμβουλη καλως
Φίλε Strato

Αυτό που θέλω να διευκρινιστή είναι ότι επικαλούμενοι τη χάρη του Θεού, στο όνομα του Ιησού, και προσαρμόζοντας τη ζωή μας στο Λόγο Του μπορούμε να αγιασθούμε μη διαφέροντας σε τίποτα από τους Αγίους αν κάνουμε τον αγώνα το δικό τους. Άνθρωποι ομοιοπαθείς με μας ήσαν και αυτοί και με τη χάρη Του αγιάσθησαν. Ιδιαίτερα χαρίσματα δίνει ο Θεός στον καθένα μας. Δεν είναι ο Θεός προσωπολήπτης.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Ionas έγραψε: Φίλε Iosif, όλα γίνονται καλοπροαίρετα για να μην υπάρχουν παραξηγήσεις. Είναι γεγονός ότι τα παραπάνω λόγια, αν και όπως μας λες και το δεχόμαστε λέχθηκαν με διαφορετική σκέψη και νόημα, μπορούν να θεωρηθούν ότι έχουν το νόημα της μεγάλης αποστασιοποίησής μας από τους Αγίους σαν κάτι εντελώς απρόσιτο. Κάτι τέτοιο θα οδηγούσε στη σκέψη: Αυτά είναι για αυτούς που ήταν άγιοι εμείς δεν μπορούμε να τα πραγματοποήσουμε. Απόδειξη δε τούτο ήταν ότι ο Stratos μετά μίλησε για γεννημένους Αγίους.
Όλα αυτά για να αποφευχθούν τέτοιες παρεξηγήσεις.
Δεν είπα ποτέ, ότι δεν μπορούμε να πραγματοποιήσουμε όσα έκαναν οι Άγιοι.
Είπα μόνο,ότι οι Άγιοι είχαν τόση μεγάλη Χάρη τού Θεού, ώστε η Χαρισματική ζωή που ζούσαν, είναι για εμάς απόλυτα αδιανόητη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Παρ Ιαν 19, 2007 2:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων και Γερόντων”