Γέρων Ιάκωβος Τσαλίκης

Βιογραφία των Αγίων και Γερόντων τις Εκκλησίας μας

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

ΕικόναΕικόνα



απο το κελι του γεροντα τσαλικη
κατω αριστερα ο αγιος αρσενιος ο καππαδοκης
τον ειχε σε μεγαλη ευλαβεια
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Είχα την μεγάλη ευλογία να γνωρίσω τον Γέροντα το διάστημα που έμεινα στη Β. Εύβοια. Έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ζωή της οικογένειάς μου. Την ιστορία αυτή την έχω διηγηθεί στο forum παλιότερα.

Όποτε πάω στην Εύβοια ποτέ δεν παραλείπω να πάω να προσκυνήσω τον τάφο του που βρίσκεται δίπλα στο καθολικό της Ι.Μ. Οσίου Δαυίδ.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ, για ολα αυτα τα ωραια που γραψατε!!Ειστε πολυ τυχεροι.......!
Λετε τωρα ολοι αυτοι οι αγιοι γεροντες να καθονται μαζι εκει ψηλα και να μας βλεπουν?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΚΟΥΝΕ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΤΗΝ ΣΤΗΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ.ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ
ΕΖΗΣΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΠΩ, ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΗΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ,ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ.ΤΟΤΕ ΕΖΗΣΑ ΕΙΔΑ ΟΛΟΖΩΝΤΑΝΟ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ
ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΕΦΡΑΙΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΚΟΚΑΛΟΣΑ ΕΧΑΣΑ ΛΟΓΙΑ ΕΧΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΞΕΤΩ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΝΕ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Νομιζω ειχα διαβασει παλια για τον γεροντα απο ενα χοντρο βιβλιο που ειχε ολους τους γεροντες μεσα ,οτι καποιοι τον ειδαν την ωρα της λειτουργιας να αιωρειτε.Δεν πατουσε στο εδαφος!!
Ευαγγελια σε ευχαριστω πολυ,για την εμπειρια σου.Σιγουρα με αυτο που εζησες , θα εχεις μεγαλη ευλαβεια στον γεροντα!Τι ωραια!!Μακαρι να εχουμε τις πρεσβειες του απο εκει πανω που ειναι και ολων των γεροντων και Αγιων Πατερων.
Σε ευχαριστω πολυ ,που μας ανοιξες την καρδια σου!! :) :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕ Ο ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΝΟΙΩΣΑ ΔΕΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΖΩ,ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΕΚΑΝΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ,ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΗΜΟΥΝ ΜΙΛΟΥΣΑ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ. ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΛΕΓΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΗ.ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΝ ΕΥΧΗ.ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΝΑ ΚΟΚΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟ
ΚΑΤΙ .ΑΥΤΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Γι αυτο συνεχεια επενθυμιζεται την ευχουλα του γεροντα Πορφυριου?
Με κανατε κα ανατριχιασα.Τον γεροντα Πορφυριο τον ειχατε γνωρισει?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

ΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΠΡΑΣΤΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΡςΤΟΓΝΟΡΙΣΗ
ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ
ΕΝΟΙΩΣΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΕΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΟΠΟΥ ΣΤΕΚΙΜΟΥΝ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΚΟΜΗ
ΜΕΤΑ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΑΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ
Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ [ΗΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΚΑΙ
ΓΥΡΙΖΩΝΤΑΣ ΛΕΕΙ ΑΣΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΠΙΑΣΕ ΕΝΑΣ ΣΕΙΣΜΟΣ...ΠΟΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΦΥΓΗ.
ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑΜΕ.ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΦΩΝΑΞΕ ΕΥΧΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΗ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΦΕΥΓΑΝΕ ΤΟ ΑΚΟΥΓΑ
Ο ΠΑΠΟΥΛΑΚΗΣ ΜΟΥ Ο ΓΛΥΚΟΣ ΜΟΥ. ΑΓΙΟΣ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Σας ευχαριστω ....................συγκινηθηκα......ενιωσα την αγαπη σας την τοσο μεγαλη ,για το προσωπο του..........ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!
Οταν θε εχετε καποια στιγμη ωρα ,μπορειτε αν θελετε να μας διηγηθειτε και αλλα !Αν θελετε και δεν κουραζεστε!!!!Ολα αυτα ,που ζησατε ,εμεις μονο απο τα βιβλια τα εχουμε διαβασει..........!!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΛΗΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!!!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ευαγγελία , πραγματικά με συγκίνησες με τα λόγια σου για τον Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη! Εγώ είχα παραγγείλει τηλεφωνικως απο το μοναστήρι μερικές πλαστικοποιημένες φωογραφίες του Οσίου Δαβίβ της Ευβοιας και του Γεροντα Ιάκωβου Τσαλίκη , και μαζι ενα μπρελόκ με τους δυό τους , τον καθε ενα απο την μια και απο την αλλη πλευρα ( το γνωρίζουν αυτό το μπρελοκ οσοι εχουν παει στο μοναστηρι ) και μια εικονίτσα σε δίπτυχο σε μορφη βιβλιου με τους δυό Αγίους , ο ενας στην μια κι ο αλλος στην αλλη σελίδα....και τα παρελαβα τελικα. και νομίζω εκεινο το καλοκαιρι της χρονιας που τα ελαβα , πηγαμε για διακοπες στην Ευβοια με τους γονεις μου . Εγώ ηθελα να παμε στο μοναστηρι στον ταφο του Γεροντα Ιάκωβου αλλα δεν μπορεσαμε γιατι απο εκει που ημασταν επρεπε να μπουμε στα βουνα για να παμε μιας και το μοναστηρι ειναι στα βουνα αν δεν κανω λαθος.... πηγαμε μονο στον Αγιο Ιωάννη τον Ρωσσο ( εχω παει 2 φορες εκει) .... οποτε καταλαβαινετε , δεν εχω πληρώσει ακόμα αυτα που αγορασα απο το μοναστηρι και νιώθω καποια πικρα.....τί να κάνω ? Γίνεται να τα πληρώσω με αντικαταβολη ??

Αν θες Ευαγγελία να μιλάμε μεσω Windows Live Messenger (MSN) το δικό μου είναι kyrialan@otenet.gr
Σίγουρα θα εχεις κι άλλα να μου πείς.... περιμένω!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων και Γερόντων”