Γέρων Ιάκωβος Τσαλίκης

Βιογραφία των Αγίων και Γερόντων τις Εκκλησίας μας

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Γέρων Ιάκωβος Τσαλίκης

Δημοσίευση από smarti »

Εχω μια εικονιστα σπιτι απο τον γεροντα Ιακωβο Τσαλικη Ηγουμενο της ιερας Μονης Οσιου Δαυιδ Ευβοιας (1920-1991).
Εχει μηπως γνωρισει καποιος τον γεροντα απο κοντα η εχει ακουσει κατι ,για τον γεροντα?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

Εδώ υπάρχουν αρκετά για τον γέροντα.

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... pic&t=4361
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

ΕικόναΕικόνα

Ο π. Ιάκωβος ζούσε τον Παράδεισο ήδη από εδώ στη γη! Έλεγε στον όσιο Δαυίδ "έλα" κι εκείνος έσπευδε! Τι άλλο μεγαλύτερο να ζητούσε; Ποια μεγαλύτερη παρηγοριά στους φρικτούς πόνους των ασθενειών του; Όσο πλησίαζε το τέλος του, ενώ ικέτευε για το έλεος του Θεού, ενώ έλεγε ότι δεν έχω κάνει τίποτα για το Χριστό, αφηνόταν καμιά φορά κι έλεγε: -Πάτερ μου, με νομίζουν για τρελό, χαζό... άμα πεθάνω θα δούνε ποιος είναι ο Ιάκωβος... Δεν τα λέω αυτά από εγωισμό, αλλά προς δόξαν Θεού!


Νύχτα της 20ης Νοεμβρίου-πρωί της 21ης. Ήρθε η ώρα να τελειώσει το μαρτύριό της ζωής αυτής. Αγρύπνησε το τελευταίο του βράδυ. Λειτούργησε την επομένη για τα Εισόδια της Παναγίας και λίγο μετά το μεσημέρι άφησε σαν πουλάκι την ψυχή του, την εξαγνισμένη από στο καμίνι της άσκησης και της γεμάτης ταπείνωση αγάπης. Την ημέρα της κηδείας αλλά και την επομένη το πρόσωπο του γέροντα είχε μια ιλαρότητα και φωτεινότητα. Έγινε πιο ζωντανός από ζωντανός. Δεν έπαθε ακαμψία, ούτε πάγωσε. Καταλύθηκε ο φυσικός νόμος.
Ο κόσμος που έφτασε στο μοναστήρι ήταν αμέτρητος. Ο επίσκοπος ζήτησε να υψώσουν το φέρετρο για να το δει ο κόσμος. Και μόλις φάνηκε το ιερό λείψανο , μια συγκλονιστική κραυγή ακούστηκε. "Αγιος, άγιος ... είσαι άγιος
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Και ένα φωνητικό απόσπασμα.
http://rapidshare.com/files/149185382/I ... isfoni.mp3
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

ΕικόναΕικόνα

Το σπίτι που έζησε τα παιδικά του χρόνια ο μακαριστός Ιάκωβος, διατηρείται σήμερα στην Φαράκλα ως ένα άτυπο προσκύνημα των Ευβοέων πιστών, που ευεργετήθηκαν από Γέροντα.
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Την ευχη του να εχουμε ολοι. Με αξιωσε ο Κυριος να παω και να προσκυνησω στο πανεμορφο Μοναστηρι του, πριν 6 ετη.

Επισης προσφατα ηρθε και στα μερη μας (Μητροπολη Νικαιας) και η καρα του "Γερου" οπως προσφωνουσε τον Οσιο Δαυιδ, ο π.Ιακωβος. Μεγαλη ευλογια να προσκυνας τον Γερο, με τον οποιο ειχαν σχεδον καθημερινη επαφη, οπως μιλαμε εμεις με τους συγγενεις και φιλους μας.

Τοσο ζωντανοι ειναι οι Αγιοι μας, οταν εχουμε και εμεις (φευ) ζωντανο πνευμα και τους καταλαβαινουμε.

Οποιος/α μπορει ας παρει και το βιβλιο Ο μακαριστος Ιακωβος Τσαλικης που ειναι καταπληκτικο και αξιζει να το διαβαζει και να το δωριζει κανεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ Ι.Μ.ΟΣΙΟΥ
ΔΑΥΙΔ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΟΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ .ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΖΗΣΑ ΜΙΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΡΕΣΥΕΥΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΑΣΥΛΗΠΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ναι, ναι, ήταν εκπληκτικός ο Γέροντας! Μαζί με τους Πορφύριο και Παΐσιο είναι οι πλέον φημισμένοι σύγχρονοι Γέροντες!
Παρ' όλα αυτά δεν μπορέσαμε να πάμε στο Μοναστήρι που μόνασε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
prokopi
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Απρ 17, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από prokopi »

Είχα την ευλογία να ζω κοντά στο μοναστήρι του Αΐ Γέροντα, όπως το λέμε εμείς οι Ευβοιώτες, και μολονότι ήμουν μικρός όταν ζούσε ο Πατήρ Ιάκωβος είχα την τύχη να πάρω την ευχή του και μάλιστα σε μια λειτουργία το 1989 ή 1990, όταν πια λόγω των προβλημάτων υγείας δεν μπορούσε να λειτουργήσει, καθόταν στο στασίδι του δίπλα στο ψαλτήρι οι ψάλτες του έδωσαν να διαβάσει τον Απόστολο εκείνος τον έδωσε σε μένα.

Είναι μια ξεχωριστή στιγμή της ζωής μου την αξία της οποίας συνηδειτοποίησα πολύ αργότερα. Δυο τρεις φορές σε επισκέψεις στο μοναστήρι του μας είχε μιλήσει για τις επισκέψεις που δεχόταν από τον Όσιο Δαϋίδ και τον Όσιο Ιωάννη το Ρώσσο και επειδή τότε ήμουν λίγο πάνω απ' τα 10 τα άκουγα και νόμιζα ότι ήταν παραμύθι.

Ζηλεύω, με την καλή έννοια, φίλους μου που είναι μεγαλύτεροι από μένα και είχαν την ευλογία ο Πατήρ Ιάκωβος να είναι ο Πνευματικός τους Πατέρας.

Έστω όμως γι' αυτή μου την μικρή επαφή με το Γέροντα αισθάνομαι απίστευτα τυχερός.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

ο γεροντας τσαλικης μου θυμιζει σε πολλα τον αγιο αρσενιο τον καππαδοκη ,
ιΕικόναΕικόναδια κοψια , ιδιες ριζες , κλπ
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων και Γερόντων”