Για όσους δεν έχουν πάει ποτέ...

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Για όσους δεν έχουν πάει ποτέ...

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αχ βρε Κώστα
Ακόμα δεν γύρισα καλά καλά και με ξαναγύρισες πίσω στο Ορος!
Αυτό είναι το Αγιο Ορος! Ενα σωρό μικρά πραγματάκια, προσωπικά για τον καθένα, που του αποτυπώνονται για πάντα στη μνήμη. Και που για μερικά απ αυτά, θα αναρωτιέται σ όλη τη ζωή του, αν ήταν όπως λες "τυχαία", ή κάτι άλλο!
Πόσες φορές ακόμα θα το νιώσεις αυτό! Νάσαι σίγουρος!
Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που ήταν τόσο όμορφη η πρώτη σου φορά. Και μάλιστα που τα πρώτα της λεπτά, τα μοιραστήκαμε στο καραβάκι για Δάφνη.
Για άλλη μια φορά ευοδώθηκε αυτή η ευλογημένη ευχή που ανταλλάξαμε, το "Καλό προσκύνημα"! Οπως πάντα ευοδώνεται άλλωστε!
Νάσαι καλά.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Για όσους δεν έχουν πάει ποτέ...

Δημοσίευση από giorgospa »

costisk έγραψε:

Γιώργο η πρώτη πρώτη φωτογραφία με το μοναχό να ανεβαίνει σκαλιά είναι μέσα από το καραβάκι με ζουμ και αν θυμάμαι καλά αυτό το μοναστήρι είναι το Ρώσσικο.
Στη δεύτερη φωτογραφία είναι η Σκήτη του Προφήτη Ηλία πάνω από την Παντοκράτορος.
Η τέταρτη και πέμπτη στις Καρυές.
Η έκτη από το καραβάκι όταν πήγαινα.
Η έβδομη από την Παντοκράτορος όπως φαίνεται η Σταυρονικήτα.
Η όγδοη είναι στις Καρυές.
Η ένατη (Βρύση) μέσα στο μονοπάτι από το Βατοπαίδι για Παντοκράτορος.
Η δέκατη (γατούλα) είναι στις Καρυές. Πίνει νερό από τη βρυσούλα που είναι απέναντι από το πρώτο παντωπολείο, ένα κόκκινο που είναι.
Η ενδέκατη είναι το Ρώσσικο πάλι.
Η δωδέκατη και πάλι Καρυές.
Η τελευταία - όπως και φαίνεται - στον τάφο του Γέροντα Παϊσίου.
Όσο για τα μονοπάτια, ένα ήταν. Να πω την αλήθεια δεν θα το ξανάκανα γιατί φοβήθηκα αρκετά. Η ώρα (αν θυμάμαι καλά) πρέπει να ήταν τρεις το μεσημέρι; μπορεί και να λέω ψέμματα. Πάντως μεσημέρι. Περπατούσαμε πάαααρα πολύ (ίσως κοντά στο δύωρο). Μέσα ήταν πολύ όμορφα, ξεχασμένο από το χρόνο για την ακρίβεια, αλλά σίγουρο επικίνδυνο για τέτοια εποχή, με μπόλικα φιδάκια να κυκλοφορούν :smile:
Ευτυχώς ήμασταν μόνοι μας. Το καλό είναι ότι βρήκαμε από ένα μπαστούνι ο καθένας και κάναμε στην άκρη κάτι φυτά με αγκάθια. Το παντελόνι μου έγινε χάλια, πρέπει να σκίστηκε.
Βέβαια για να μην είμαι αχάριστος, όταν όλο αυτό πέρασε, μου άρεσε. Σήμερα Παρασκευή και η μούρη μου ακόμα τσούζει από τον ήλιο...
Αυτά...για να μη σας κουράζω άλλο...πάντως αν σας άρεσαν οι φωτογραφίες ίσως μπορέσω να βάλω κι άλλες..
Να είστε καλά !
Ευχαριστώ πολυ και! για τις επεξηγήσεις που ειναι τι :smile:
Καταλαβα καλα απο που η γατούλα :smile: ,και αλλες επεξηγήσεις.. το παντοπωλείο που λες διαχειριζεται η οικογενεια Ταλέα που το εχουν εδώ και τρεις γεννεες, το κοκκινο κτιριο που λες, ανηκει στη Σιμωνόπετρα ειναι το κελι του Αγίου Γεωργίου του Καλαθά.
Ευχαριστώ και πάλι και ευχομαι αυτη η χαρα του Αγίου Ορους να σε συντροφευει παντα..

Σμαρώ, φιλοαγιορείτισά μας σε λίγο και εσύ με τα παιδιά τον περίπλου, αν είναι καποιο αγόρι σύντομα θα παει να στα λέει..Καλο προσκύνημα και σε σενα και οτι μπορόυμε να σου πούμε και για Ουρανουπολη, ξέρω γω κατι ,πες..

Βλέπω και άλλος γύρισε, περιμενουμε..
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Για όσους δεν έχουν πάει ποτέ...

Δημοσίευση από costisk »

panagiotisspy έγραψε:Αχ βρε Κώστα
Ακόμα δεν γύρισα καλά καλά και με ξαναγύρισες πίσω στο Ορος!
Αυτό είναι το Αγιο Ορος! Ενα σωρό μικρά πραγματάκια, προσωπικά για τον καθένα, που του αποτυπώνονται για πάντα στη μνήμη. Και που για μερικά απ αυτά, θα αναρωτιέται σ όλη τη ζωή του, αν ήταν όπως λες "τυχαία", ή κάτι άλλο!
Πόσες φορές ακόμα θα το νιώσεις αυτό! Νάσαι σίγουρος!
Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που ήταν τόσο όμορφη η πρώτη σου φορά. Και μάλιστα που τα πρώτα της λεπτά, τα μοιραστήκαμε στο καραβάκι για Δάφνη.
Για άλλη μια φορά ευοδώθηκε αυτή η ευλογημένη ευχή που ανταλλάξαμε, το "Καλό προσκύνημα"! Οπως πάντα ευοδώνεται άλλωστε!
Νάσαι καλά.
Κι εγώ χαίρομαι που σε γνώρισα, ο Θοδωρής είπε πάντως ότι ήσουνα γουρλής :smile: γιατί ήταν όντως καλό το προσκύνημα. Ελπίζω κι εσένα αυτή η φορά να ήταν εξίσου μοναδική...
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Για όσους δεν έχουν πάει ποτέ...

Δημοσίευση από costisk »

Στην Σκήτη του Αποστόλου Ανδρέα, Καρυές...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Για όσους δεν έχουν πάει ποτέ...

Δημοσίευση από costisk »

Αυτή εδώ είναι πάνω στο καραβάκι, όταν πηγαίναμε στο Όρος και οι προσκυνητές τάϊζαν τους γλάρους...

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”